Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar išvardintumėte Lietuvos partijas, ar pasakytumėte jų skaičių?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nusilenkė vaikystės miestui ir šventam Antanui

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2016-06-14
Ypač daug žmonių sutraukė šeštadienį vakare vasaros estradoje vykę koncertai. Aplodismentų žiūrovai negailėjo ir akordeono virtuozui Martynui Levickiui.

„Prie gero noro nėra blogo oro“, – šis senas kaip pasaulis posakis pasitvirtino savaitgalį, kai Kretinga, pasikvietusi svečių ne tik iš aplinkui, bet ir iš užsienio, lietui maišantis su saule, triukšmingai atšventė 763-ąjį savo gimtadienį ir jau kažkelintąjį kartą iš širdies pagarbino šventąjį Antaną.

Pagerbė Kretingos įkūrėją

„Vaikystės mieste ir žolė atrodo žalesnė, ir vasara šiltesnė, ir gira iš geltonos statinės skalsesnė“, – neatsitiktinai tokiais žodžiais šventės vedėjai Egidijaus Radžiaus teatro režisierius Nerijus Gedminas bei jaunoji aktorė studentė Toma Surblytė prabilo miniai, šalies Premjerui Algirdui Butkevičiui, rajono vadovams, rajono Garbės piliečiams Antanui Vinkui ir broliui Astijui, nemažam įvairių partijų Seimo narių būriui, susirinkusiam Rotušės aikštėje, prie paminklo, skirto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės etmonui Jonui Karoliui Chodkevičiui. Čia miesto šventės prasideda visada, ir visada, anot rajono mero Juozo Mažeikos, prisimenama iškili J. K. Chodkevičiaus asmenybė, Kretingoje įkūrusi bažnyčią bei vienuolyną, paliepusi įsteigti mokyklą, miestui parūpinusi savivaldos teises.

„Ar šie darbai sumenko šiandien“? – klausė meras ir pats atsakė, jog – ne. Todėl, kad katalikų bažnyčia ir broliai pranciškonai yra neatsiejama Kretingos visuomenės dalis, tarsi vienas kumštis.

„O mokslo svarba įgijo dar didesnę reikšmę, savivaldos stiprinimas tapo kasdiene mūsų pareiga“,– kalbėjo J. Mažeika.

Meras visiems kretingiškiams linkėjo ieškoti ne tarpusavio skirtumų ir priešpriešų, o sutarimo, bendrystės, pagarbos vienas kitam – taip prisidėti prie miesto klestėjimo, kad Kretingoje jauku būtų ir čia gyvenančiam, ir atvykusiam iš kitur.

Kretingos bažnyčioje vykusioms šv. Mišioms vadovavo vyskupas Linas Vodopjanovas (kairėje nuotraukoje centre), giedojo jungtinis Kretingos parapijos choras bei solistas Liudas Mikalauskas (dešinėje nuotraukoje prie mikrofono), jam talkino pianistė Audronė Juozauskaitė.

Ragino akis pakelti į Kristų

Šioje šventėje dalyvavo ir nemažas būrys užsieniečių – Lenkijos Lemborko, Estijos Viljandi miestų, su kuriais Kretinga užmezgusi draugystės ir bendradarbiavimo ryšius, taip pat Latvijos Aizkrauklės atstovų. Tačiau bene garbingiausi ceremonijos svečiai buvo Lietuvos Premjeras Algirdas Butkevičius ir Lietuvos pranciškonų brolijos provincijolas Algirdas Malakauskis.

Pakviestas kalbėti, Premjeras pirmiausia pademonstravo istorines žinias – išvardijo daugiau Kretingos kraštą kūrusių ir stiprinusių didikų, tarp kurių – Tiškevičiai, Zubovai, Sapiegos, Masalskiai, pasidžiaugė, kad dabar tas tradicijas tęsia rajono meras, Savivaldybės administracijos direktorius bei jų komandos, linkėjo jiems dorai ir sąžiningai dirbti visų Kretingos krašto žmonių gerovei.

O A. Malakauskis akcentavo, jog miesto šventė ir Šv. Antano atlaidai – du vienas nuo kito neatskiriami įvykiai jau vien todėl, kad J. K. Chodkevičius, įkūręs vienuolyną ir bažnyčią, pasikvietęs brolių pranciškonų, į Kretingą atnešė ir pamaldumą.

Šv. Antanas Kretingos bažnyčioje esančiame paveiksle vaizduojamas rankoje laikantis monstranciją, tačiau daugelyje kitų paveikslėlių bei maldaknygėse jis laiko Kūdikėlį Jėzų, kaip ir Kretingos globėja Švč. Mergelė Marija.

Anot A. Malakauskio, paskutiniuosius gyvenimo metus šv. Antanas praleido įsikūręs aukštai medyje, todėl atėjusieji jo aplankyti turėdavo pakelti galvas į viršų, o kalbantis – žvilgsnį kreipti į dangų, į Dievą.

„Šiandien, kai žiūrėsit į mūsų bažnyčią, ir jūs būtinai pažvelkit aukštyn, į kryžių, pakelkit akis į mūsų Viešpatį Kristų, kaip to norėjo šventasis Antanas“, – linkėjo provincijolas.

Jausmingomis dainomis bei pokštais publiką pakerėjo auksiniu vadinamas Irūnos ir Mariaus Jampolskio duetas.

Nupynė dainų ir muzikos pintinį

Dar minutė–kita, dar keli šventės vedėjų nostalgiški žodžiai apie Kretingą, vaiko akimis, – patį didžiausią ir svarbiausią miestą, su skaniausiais ledais ir obuoliais, su pirmąja meile, pirmaisiais atradimais, ir nusivylimais – ir plati Rotušės aikštė, kurioje pyragų, riestainių, dešrų, kumpių, sūrių, medaus, veltinių, tekstilės, papuošalų, odos, medžio ir keramikos dirbinių siūlė prekeiviai, prisipildė linksmos liaudiškos muzikos. Scenoje šėlo trečią kartą surengtos tarptautinės folkloro šventės šeimininkė Sigita Dirmeitienė, o lietuviškas, žemaitiškas, iš savo bočių ir probočių išmoktas dainas keitė latviškos, estiškos, lenkiškos – toks tad gražus ir įvairiaspalvis šiemet nupintas „Pastauninko pintinis“.

Tačiau didžiausio žiūrovų antplūdžio, kaip ir buvo tikėtasi, sulaukė Kretingos miesto estradoje vykę koncertai. Tiesa, auksiniu vadinamas Irenos ir Mariaus Jampolskio duetas padėkojo ne tik jiems plojusiai tūkstantinei publikai, bet ir... elektrai. Mat, duetui pradėjus dainuoti, net porą kartų kuriam laikui ji buvo pradingusi, o paskui atsirado...

Lietuvos Premjeras Algirdas Butkevičius su žmona Janina nusipirko ir salantiškio tautodailininko Aloyzo Pociaus medžio dirbinių.

Šventė buvo blaivesnė

Kretingos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėjos Reimundos Ruškuvienės teigimu, iš viso miesto šventei šiemet iš biudžeto buvo skirta 16 tūkst. Eur, dalį paaukojo rėmėjai. Apie 11 tūkst. Eur atseikėta už Irūnos ir Mariaus Jampolskio, Martyno Levickio ir styginių kvarteto, dainininkės Mios ir grupės bei Rygos grupės „Big Al& The Jokers“ koncertus.

„Kainų kilimas neaplenkė ir pramogų pasaulio. Brangiausiai teko sumokėti latviams, bet jie, galima sakyti, ir buvo vakaro „vinis“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė R. Ruškuvienė.

Šiemet pirmą kartą šventę tikėtasi švęsti blaiviai: rajono Savivaldybės tarybos sprendimu, parduotuvėse, taip pat vasaros estradoje ir prieigose buvo uždrausta pardavinėti stipresnius kaip 7,5 proc. alkoholinius gėrimus. Anot Kretingos policijos komisariato Kriminalinės policijos viršininko Nerijaus Japerto, šventės metu budėjo 9 pareigūnai. „Pažeidimų, kad būtų pardavinėjamas alkoholis, jie neužfiksavo, galbūt kas nors jo ir išsitraukė „iš po krūmų“, – sakė jis.

Rajono meras J. Mažeika Savivaldybės tarybos žingsnį švenčių metu vakare uždrausti pardavinėti stipriuosius gėrimus laiko teisingu. „Nepastebėjau, kad renginių vasaros estradoje metu, kaip būdavo anksčiau, kas nors taip labai strapaliotų“, – sakė jis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas