|
Pieštuku užšifruotas pasaulis
Kretingos rajono kultūros centre Vitražo salėje atidaryta unikali, vien pieštuku sukurta kraštiečio dailininko Andriaus Seselsko grafikos darbų paroda, kurioje vyrauja simbolių kupinas siurrealistinis pasaulis.
Parodoje pristatomi ir visai nauji dailininko darbai, ir išskirtiniai paveikslai – iliustracijos – sukurtos knygai „Vilniaus padavimai“, kuri už meniškai vertingiausias nespalvotas iliustracijas apdovanota Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus paskelbtame geriausios metų knygos vaikams konkurse. Šiuose darbuose dailininkas savitai atskleidžia Vilniaus praeitį, vaizduoja šiandienos aktualijas. A. Seselsko darbų parodos tema – gimtasis kraštas, jo žmonės, apgaubti paslapties ir dramatiškų nuotaikų. Dailininko sesuo, ,,Atžalyno“ teatro vyriausioji režisierė Auksė Antulienė, per parodos atidarymą kalbėjo, jog prie kiekvieno paveikslo reikia sustoti, į jį įsižiūrėti, mąstyti, fantazuoti, kad būtų galima suprasti prasmę, užšifruotą po detalėmis, vaizdais. Dailininko paveikslus sunku apibūdinti, nes kiekvienas jų – vis kitoks, pasakojantis atskirą istoriją, legendą, su begale smulkių reikšmingų detalių. Juodai baltuose grafikos darbuose vaizduojamos mitologinės, istorinės būtybės, asmenybės atskleidžia tam tikrą mintį. ,,Mano darbai, jų siužetai – daugiasluoksniai. Tai suteikia unikalumo, nes kiekvienas, žiūrintis į paveikslą, gali atrasti savo pasaulį. Paveikslų herojai – pusiau realios, pusiau mistinės būtybės. Savo darbuose norėjau originaliai, savitai atskleisti istoriją“, – pasakojo dailininkas. Įkvėpimas ir mintys kūrybai, pasak dailininko, ateina iš pasakų, kurios buvo mėgstamos nuo mažens, poezijos. Kartais ir viena perskaityta eilėraščio eilutė sukelia dailininkui begalinę viziją, kurią papasakoja piešiniu. ,,Mane įtraukė ir istorija. Stengiuosi įsigilinti į krašto ar miesto praeitį. Kartais užtenka tik išgirsti ar perskaityti įdomius istorinius faktus, o prieš akis jau ir iškyla vaizdas, kurį perkeliu ant popieriaus“, – kaip gimsta paveikslai, atskleidė menininkas.
Minčių kūrybai kyla ir iš realaus gyvenimo. Vieną kartą dailininkas socialiniame tinkle žmonių paprašęs papasakoti savo išgyvenimus. Atsiųstus tekstus iliustravo. Taip norėjo parodyti, kokie gilūs, užkoduoti gyvenimo klodai paslėpti piešinyje, kiek daug emocijų, skausmo ar laimės galima perteikti tam tikromis detalėmis, tik jas reikia pastebėti, išmokti iššifruoti. Siurrealizmo braižas ir štrichavimo technika, tvirtino A. Seselskas, tarsi savaime išplaukia iš prigimties, iš jo vidaus: „Kitaip piešti turbūt nė nemokėčiau. Man nepatinka konkretūs žmonės ar vaizdai, o siurrealizmo stilius leidžia panirti į nežabotą fantazijų pasaulį. Dar studijuodamas Šiaulių universitete dailės ir dizaino specialybę pasirinkau ir išgryninau grafikos techniką. Dėstytojai juokaudami sakydavo, kad už darbus man reikėtų rašyti 11 balų.“ A. Seselskas mano, jog mažai dailininkų grafikos darbus atlieka vien pieštuku. O piešti juodai balti darbai pastaruoju metu darosi madingi, tokia technika sukurti darbai, pavaizduotas pasaulis tampa vis populiaresni. ,,Žmonės pavargo nuo abstraktaus meno, spalvomis aptaškytų drobių. Norisi paveiksluose matyti tai, kas yra labiau apčiuopiama, atpažįstama, matoma ir tikra, kas priverčia mąstyt“, – įsitikinęs menininkas. Unikali piešimo technika ir siurrealistinis požiūris į pasaulį dailininkui neša sėkmę. Jo grafikos darbų paroda rezervuota metams Kauno, Vilniaus, Rygos, Ispanijos ir Vokietijos dailės galerijose. Taip pat bus pristatyta daugelyje kitų Lietuvos miestų ir miestelių. Jau dabar A. Seselskas vadinamas vienu iš stipriausių pieštuku piešiančių grafikų Lietuvoje. Dailininkas sako, jog tiek daug nuveikti pavyksta todėl, jog labai mėgsta savo darbą. ,,Man patinka piešti. Tai pats smagiausias užsiėmimas, atskleistos mano mintys, kūryba“, – sako dailininkas. Kretingiškiai pamatyti parodą gali iki birželio 13 dienos.
Neringa MIKALOČIENĖ
|