Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar tikslinga buvo vėl riboti automobilių stovėjimo laiką Rotušės aikštėje Kretingoje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ketvirtis amžiaus – liaudiškai muzikai puoselėti

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Kultūra
  • 2016-01-15

Kretingos rajono kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Lakštingelė“, švenčianti 25 metų veiklos jubiliejų, tam tikra prasme yra unikalus kolektyvas: per ketvirtį amžiaus nepakeitęs vadovo, išlikęs pakankamai stabilios sudėties ir nė karto nenukrypęs nuo pasirinkto tikslo – puoselėti liaudišką muziką.

Kretingos rajono kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Lakštingelė“: (iš kairės) vadovas Pranas Razmus, Rasa Zulumskytė-Trumpenskienė, Jovita Rimkuvienė, Valdonė Petkovskė, Diana Žukauskaitė, Rūta Lukauskienė, Zinaida Daukantienė, Vytautas Kubilinskas, Antanas Žvinklys, Raimondas Grabys, už jų Gintautas Pazdrazdis ir Martynas Ratas.

„Užsiauginome ir savąjį žiūrovą, be kurio neapsieina mūsų tradicinės šventės, – teigė Kretingos rajono kultūros centro direktorius Pranas Razmus, kuris pats „Lakštingelę“ ir įkūrė vėlų 1990-ųjų rudenį. – Tuomet išgyvenome tautinį atgimimą, o liaudiškos muzikos kapelos dygo kaip grybai po lietaus, nes atsirado galimybė „nušokti“ nuo kapeloms galiojusių reikalavimų: nesant griežtos reikalaujamos sudėties, tokio kolektyvo nė būti negalėjo, o ir aranžuotėms buvo taikomi griežti reikalavimai. Taigi išlaisvėję grojome, kuo turėjome, ir ką mokėjome – tautinė muzika įgijo naują prasmę, o mūsų užduotis buvo tą muziką išsaugoti“.

P. Razmus, subūręs naują kolektyvą, ėmėsi aranžuočių, vėliau – ir autorinės kūrybos, kurios nesinorėjo guldyti į stalčių: „Taigi kapelos gimimas mane atvedė ir į saviraišką, kurią atskleidžiu per kūrybą. Beje, kurdamas dažniausiai galvoju apie „Lakštingelę“, nors nemažai kūrinių esu paskyręs ir vokaliniams ansambliams“.

Kapelos vadovo kūrybinė veikla padeda išspręsti vieną problemų, su kuriomis susiduria liaudiškos muzikos kolektyvai – tai kūrinių trūkumas, kuris apmąžta prieš Dainų šventes, tačiau būna, kad vieną–antrą kartą sugrojus, kūrinys neprigyja, nes nesudomina žiūrovo. „Pirma, – jeigu žiūrovai nesveikina kūrinio, vadinasi, jo ir nereikia, antra, – to paties juk irgi nuolat negrosi“, – pastebėjo „Lakštingelės“ vadovas.

Praėjus vos porai metų po „Lakštingelės“ gimimo, Kretingoje subrendo nauja kultūrinė idėja – rengti liaudiškos muzikos kapelų šventes „Grok, žemaiti!“, kurios išaugo iki tarptautinių, dar po kelerių metų užgimė „Kretingėškė polka“ – rajono kapelų šventė, irgi prisidedanti prie liaudiškos muzikos žanro puoselėjimo.

„Tikrai nebus per skambiai pasakyta, jog „Lakštingelės“ atsiradimas labai prisidėjo prie to, kad mūsų krašte atgimtų ir suklestėtų liaudiška muzika“, – įsitikinęs P. Razmus, kurio vadovaujama kapela – nuolatinė Dainų švenčių dalyvė, švenčių „Jurginės“, „Griežk, smuikeli“, „Dainuok pavasarį“, „Grįžk, lietuvi“, „Žemaičių smuikelio valsas“, tarptautinio liaudiškos muzikos festivalio Jekabpilyje, Latvijoje, bei kitų renginių dalyvė, o šiais metais ketvirtąkart į Kretingos kultūros centro sceną priimsianti tradicines „Jurgines“.

Koncertinė „Lakštingelės“ veikla yra pakankamai intensyvi, šis kolektyvas koncertuoja ir šalyje, ir už jos ribų.

Anot „Lakštingelės“ vadovo, esama vieno apsileidimo – kad ilgametes tradicijas išpuoselėjęs kolektyvas tėra išleidęs vieną kompaktinę plokštelę, nors repertuaro pakaktų ne vienam įrašui.

„Teks pasitaisyti ir imtis organizacinio darbo, kad rimtu įrašu įprasmintumėme kolektyvo veiklą“, – kalbėjo P. Razmus, atkreipęs dėmesį į liaudiškos muzikos kapelos ypatybę – koncertuodamas toks kolektyvas visada groja ir dainuoja gyvai, be jokių fonogramų, dėl ko ir suvirpa žiūrovų širdys, klausantis liaudiškos muzikos.

Šiuo metu be P. Razmaus, grojančio mušamaisiais, „Lakštingelei“ atstovauja nuo kolektyvo įsikūrimo dienos kartu dainuojantys bei grojantys Diana Žukauskaitė (vokalas) ir Vytautas Kubilinskas (akordeonas), vėliau prie kolektyvo pritapę vokalistai Zinaida Daukantienė, Rasa Zulumskytė-Trumpenskienė, Valdonė Petkovskė, Rūta Lukauskienė, Jovita Rimkuvienė, Raimondas Grabys, kuriam dar paklūsta ir kontrabosas, bei akordeonu grojantis Antanas Žvinklys, trimitu grojantis Gintautas Pazdrazdis, klarnetininkas Martynas Ratas.

„Nors docentas Vytautas Alenskas ir sako, kad smuikas yra kapelos druska, be šio instrumento išsiverčiame jau daugybę metų, sąskambių atitikmenis surandame per kitus instrumentus, juolab kad kūrinių aranžuotes galima parengti atsižvelgus į esamą kapelos sudėtį“, – nenusiminė „Lakštingelės“ vadovas, pasidžiaugęs, jog jo suburtas kolektyvas – draugiškas ir imlus naujovėms.

Kapelos repeticijos, koncertai, išvykos „Lakštingelės“ nariams yra tapę ne tik laisvalaikiu, bet gyvenimo būdu tikrąja šio žodžio prasme.

„Branginame vienas kitą, suprantame, kad kolektyvas gyvuos tiek, kiek patys įdėsime pastangų. Atšventę 20-metį, kolektyvo gimtadienį pradėjome švęsti kasmet – susėdame, pasikalbame, pamuzikuojame – tarsi susivokę, kad tai, ką turime, turime čia ir dabar“, – kalbėjo P. Razmus.

----------

Šventinis „Lakštingelės“ 25-mečio veiklos jubiliejui skirtas koncertas Kretingos rajono kultūros centre įvyks sausio 16 dieną 16 val. Be „Lakštingelės“, koncertuos Skuodo rajono kultūros centro kapela „Bartuva“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas