|
Ūkininkams – apie verslinius sodus,tinkamiausias veisles ir vaismedžių genėjimo laiką
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Kretingos rajono biuro augalininkystės konsultantė Giedrė Zdanienė į seminarą sodininkystės klausimais sukvietė rajono ūkininkus, besidominčius versliniais sodais, bei sodininkus mėgėjus. Seminaro dalyvius apie verslinius sodus, tinkamiausias obelų veisles jiems veisti bei vaismedžių genėjimo laiką konsultavo LŽŪKT sodininkystės specialistas Algimantas Bandaravičius. Praktinio sodų genėjimo jis mokė dupultiškės Onutės Petravičienės soduose.
Anot A.Bandaravičiaus, rinkoje dar trūksta geros kokybės Lietuvoje išaugintų desertinių obuolių. Atsižvelgdami į rinkos poreikius, pasiturintys ūkininkai, pažangiausios sodininkystės bendrovės veisia naujus šiuolaikinius žemaūgius sodus. “Norint sėkmingai konkuruoti rinkoje su įvežtine produkcija, vienas iš svarbiausių dalykų yra tinkamų veislių parinkimas. O tinkamos yra tos, kurios gali konkuruoti rinkoje, kurių vaisių pageidauja pirkėjai”, - kalbėjo A.Bandaravičius. Jis pateikė sąrašą tų obelų veislių, kurios rekomenduojamos auginti versliniuose soduose.
Rudeninės veislės“Auksis” – sukurta I.Štaro ir D.Bulvienės Vytėnuose 1951 m. 1965 m. Tarptautinėje sodininkystės parodoje apdovanota aukso medaliu. Į Tinkamiausių Lietuvoje auginti augalų veislių sąrašą (toliau tekste – sąrašas) įrašyta 1986 m. Tai pagrindinė rudeninė veislė, gerai žinoma Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse. Obuoliai skinami pirmoje rugsėjo pusėje ir tuojau pat tinka valgyti. Laikomi šaldomose saugyklose, vartojami iki sausio-vasario, o saugyklose su kontroliuojama atmosfera – 2-3 mėn. ilgiau. Labai sultingi ir skanūs. Vaismedžiai vėžiui ir rauplėms vidutiniškai atsparūs. Gerai auga įskiepyti į visus registruotus poskiepius. “Delikates” – Lenkija, į sąrašą įtraukta 1995 m. Dėl ne vienu metu sunokstančių vaisių tenka skinti 2-3 kartus, vartojami iki sausio mėn. Derėti pradeda labai anksti, dera gausiai. Rauplėms ir vėžiui vidutiniškai atsparūs. Netinka transportuoti. “Freedom” – JAV, į sąrašą įrašyta 2000 m. Turi imunitetą rauplėms. Tinka auginti ekologiniuose soduose. Obelys ištvermingos žiemą, dera anksti, gausiai, vaisiai išsilaiko iki gruodžio-sausio mėnesio. “Orlovskoje polosatoje” – Rusija, Oriolio bandymų stotis, 1957 m. Į sąrašą įrašyta 1996 m. Obelys žiemą ištvermingos, derlingos, rauplėms ir vėžiui vidutiniški atsparios. Dera anksti, vaisiai vartojami 1,5-2 mėnesius. “Paulared” – JAV, 1960 m. į sąrašą įrašyta 2000 m. Obuoliai skinami rugsėjo viduryje, vartojami 2-3 mėn. Obuoliai – labai skanūs. Dera anksti, tačiau jautrūs rauplėms. “Witos” – Lenkija, 1975 m. Į sąrašą įtraukta 2001 m. Vaisiai skinami pirmąjį rugsėjo dešimtadienį, išsilaiko iki lapkričio - gruodžio mėnesio. Derlingi, atsparūs rauplėms, tinka ekologiniams sodams.
Žieminės veislės“Aldas” – vėlyva rudeninė-ankstyva žieminė veislė, 1978 m. sukurta Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės institute. Veislės autoriai – A.Bandaravičius, D.Bulvienė, B.Gelvonauskis. Į sąrašą įrašyta 1999 m. Obuoliai skinami rugsėjo antrojoje pusėje, išsilaiko iki sausio-vasario. Obuoliai sultingi, saldūs. Vaismedžiai žiemą ištvermingi, derlingi, atsparūs rauplėms, tinka ekologiniams sodams. “Alwa” – Lenkija. Į sąrašą įtraukta 2001 m. Obuoliai skinami rugsėjo pabaigoje-spalio pradžioje, išsilaiko iki kovo-balandžio. Vaisiai – saldaus vyno skonio. Vaismedžiai žiemą ištvermingi, derėti pradeda vidutiniškai anksti, derlingi, rauplėms vidutiniškai atsparūs. “Ligol” – Lenkija, 1972 m. Į sąrašą įrašyta 2000 m. Vaisiai skinami rugsėjo pabaigoje- spalio pradžioje, išsilaiko iki gegužės. Dera anksti ir gausiai, rauplėms vidutiniškai jautrūs. “Rubin” – Čekija. Į sąrašą įtraukta 2001 m. Vaisiai išsilaiko iki gegužės, obuoliai – saldaus skonio. Vidutinio derlingumo ir atsparumo rauplėms. “Šampion” – Čekija. Į sąrašą įrašyta 2000 m. Obuoliai aromatingi ir labai skanūs, obelys vidutiniškai ištvermingos žiemą. Derėti pradeda labai anksti, dera gausiai. Rauplėms gana atspari veislė. “Connel Red” – JAV. Į sąrašą įrašyta 2001 m. Vaisiai išsilaiko iki kovo- balandžio mėn. Vaisiai – stambūs ir ypač geros prekinės išvaizdos. Obelys ištvermingos žiemą, gausiai dera, rauplėms vidutiniškai atsparios.
Vasarinės veislės“Geneva Early” – JAV, 1967 m. Į sąrašą įrašyta 2001 m. Vaisiai pradeda nokti 5 dienomis anksčiau, negu “Popierinio”. Noksta ne vienu laiku, tenka skinti 2-3 kartus. Obuoliai – desertiniai. Vaismedžiai derėti pradeda labai anksti, jautrūs rauplėms. “Jerseymac” – vėlyvoji vasarinė, JAV. Tai viena pagrindinių vasarinių veislių, auginamų Lenkijos versliniuose soduose. Į sąrašą įtraukta 2000 m. Obuoliai skinami antroje rugpjūčio pusėje, laikomi saugykloje-šaldytuve, vartojami 40-60 dienų. Obuoliai transportabilūs. Vaismedžiai derlingi, žiemą ištvermingi, vėžiui atsparūs, tačiau rauplėms – jautrūs. “Orlovim” – Rusija, 1977 m. Turi imunitetą rauplėms, į sąrašą įrašyta 2001 m. Vaismedžiai ištvermingi, dera anksti, gausiai, tinka ekologiniams sodams. Kilogramai auga iš ploto A.Bandaravičius teigė, kad Lietuvoje yra deklaruota 4 tūkst. hektarų sodų. Geram sodui įveisti svarbi pradžių pradžia. Tai reiškia, kad pirkdamas sodinukus, būsimasis verslinio sodo savininkas labai didelį dėmesį turėtų skirti poskiepiams, nuo kurių priklauso medžio augumas, šaknų sistema. Tad perkant sodinukus, privalu išsiaiškinti, kokie buvo panaudoti poskiepiai, jie devirusuoti ar ne. Štai Olandijoje net nebeleidžiama sodinti nedevirusuotų poskiepių. Geriausia, anot konsultanto, pirkti dvimečius sodinukus ir bėgti nuo to pardavėjo, kuris medelį parduoda su lapais.
Labai svarbu sodo genėjimas ir vaismedžių formavimas. Yra trys genėjimo ir formavimo laikotarpiai. Pirmasis – vaismedžių ramybės metu, prasidėjus vegetacijai, t.y. visą žiemą ir pavasarį iki obelų žydėjimo pabaigos. Antrasis – intensyvaus obelų augimo metu vasaros pradžioje ir viduryje (kada genimos vaismedžių viršūnės, išlaužiami per stipriai vertikaliai augantys metūgliai). Trečiasis – rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais, t.y. likus 3-4 savaitėms iki obuolių skynimo (kada genimi metūgliai, siekiant pagerinti augančių ir bręstančių vaisių apšvietimą). Paskiausias genėjimas, anot A.Bandaravičiaus, mūsų soduose prigyja sunkiausiai. Pastaraisiais metais žemaūgių ir pusiau žemaūgių sodų obelys dažniausiai formuojamos įvairios modifikacijos verpstiniais vainikais – paprastosios verpstės, laibosios verpstės, superverpstės, dviliemenės ar triliemenės superverpstės formų. Paprastosios verpstės formos vainikas turi vieną stiprų vertikalų liemenį, iš kurio auga horizontalios šakos. Apatinė vainiko šaka iš liemens išaugusi ne žemiau kaip 0,7 m nuo žemės. Apatinės šakos yra ilgiausios, o kylant liemeniu į viršų, šakos formuojamos vis trumpesnės. Visos šakos yra horizontalios arba atlenktos horizontaliai. Šakoms atlenkti galima naudoti skalbinių segtukus, svarelius, virvutes. Laibosios verpstės formos vainikas turi vieną stiprų vertikalų liemenį, iš kurio išauga horizontalios šakos tik vainiko apatinėje dalyje, aukščiau iš liemens auga tik vaisinės šakutės. Formuojant vaismedžius, anot A.Bandaravičiaus, reikia siekti, kad medžio kamienas per visą ilgį būtų storas ir tvirtas, o šakos – plonesnės už liemenį. “Jeigu šaka yra storesnė, negu vienas trečdalis kamieno storio, tokią šaką kirpkite be gailesčio”, - teigė sodininkystės konsultantas. Jis dėmesį atkreipė ir į tai, kad sodas turi būti pakankamai aprūpintas tvirtais, 15 metų galinčiais tarnauti kuolais. “Investicijos – nemažos, tačiau taip reikia, jeigu norite turėti tvirtą ir gerą sodą”, - įsitikinęs A.Bandaravičius, pateikęs ir tokios sodo priežiūros pavyzdžių Lietuvoje. Iš esmės, visa konsultanto seminare pateikta medžiaga buvo parengta, remiantis Lietuvos versliniuose soduose vykstančiais pokyčiais ir esamais pavyzdžiais. “Sodą formuojame tam, kad greičiau “susieitų” medžiai. Patyrę sodininkai žino – kilogramai auga iš ploto”, - sakė A.Bandaravičius. Jis seminare apžvelgė ir sodų augalų fungicidų, insekticidų, herbicidų asortimentą ir jų panudojimo ypatumus lietuviškuose soduose.
|