Pajūrio naujienos
Help
2023 Vasaris
Pi 6132027
An 7142128
Tr181522
Ke291623
Pe3101724
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar namuose esate įsirengę dūmų detektorių?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

„Kretingos grūdai“ pasitelkė vokiškas inovacijas

  • Viktorija VAŠKYTĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2015-07-21
Vietoje vienos iš senųjų „Kretingos grūdų“ džiovyklų montuojama pažangi vokiečių kompanijos „Buhler“ džiovykla bus gerokai galingesnė ir ekonomiškesnė.

Naująjį derliaus sezoną bendrovė „Kretingos grūdai“ pasitinka su europinio lygio technologijomis: Kretingoje ir Rokiškyje baigiamos montuoti ekonomiškos vokiečių firmos „Buhler“ džiovyklos ne tik paspartins džiovinimą ir sumažins eiles, bet bus pirmosios Baltijos regione.

Beveik 1 mln. eurų atsiėjusios naujosios džiovyklos, bendrovės „Kretingos grūdai“ vykdomojo direktoriaus Stepono Baltuonio teigimu, – lyg „Mercedes“ tarp automobilių.

„Šios kompanijos naudojamos technologijos ir pasiekimai pažangiausi Europoje. Džiovinimo sistema – patentuota ir leidžia paskirstyti temperatūrą vienodai per visą rezervuaro aukštį. Žinoma, ne visi ryžtasi įsigyti tokias sistemas – jos pakankamai brangios, tačiau kadangi mūsų bendrovė jų įsigijo dvi, gavome didžiulę nuolaidą“, – sakė S. Baltuonis.

Veiks našiau ir ekonomiškiau

Liepos 30 d. Kretingoje planuojama atidaryti džiovykla – 78 tonų per valandą našumo, 4 proc. drėgmei sumažinti (nuo 18 iki 14 proc.). Rokiškio džiovykla mažesnė, jos našumas – 50 tonų per valandą.

„Naujos džiovyklos reikėjo dėl kelių priežasčių. Senosios rusiškos ir lenkiškos džiovyklos jau paseno morališkai, galima sakyti, jog atitarnavo savo ir yra labai neekonomiškos. Vienos jų vietoje ir montuojama naujoji, gerokai galingesnė ir ekonomiškesnė visais atžvilgiais, – sakė S. Baltuonis. – Dar viena priežastis – per patį piką, ypač lietingais metais, nespėdavome džiovinti, todėl nuo rugpjūčio 10–15 d. iki rugsėjo susikaupdavo keli tūkstančiai tonų nedžiovintų grūdų.“

S. Baltuonio žodžiais, „Buhler“ džiovyklos galimybės – kur kas didesnės. Nors džiovykla labiausiai pritaikyta pagrindinėms kultūroms – kviečiams ir miežiams – džiovinti, bendrovė tikisi, kad joje galės džiovinti ir kukurūzus, kurie sudaro apie 5-10 proc. visų bendrovės džiovinamų kultūrų.

„Šiuo metu Lietuvoje gerokai išaugo ir žirnių bei pupų plotai – tai kultūros, kurioms reikia ilgesnio džiovinimo laiko, todėl, turėdami naująją džiovyklą ir esamas, „Kretingos grūdai“ bus pajėgesni“, – komentavo vykdomasis direktorius.

Negana to, naujoji džiovykla apšiltinta, kad būtų prarasta kuo mažiau energijos ir kuo daugiau jos atiduodama grūdams džiovinti.

„Grūdus džioviname gamtinėmis dujomis ir tai yra pakankamai brangu. Rinkomės tokią džiovyklą, kuri leistų mums džiovinti ir šaltuoju metų laiku – spalio, lapkričio mėnesiais. Iki šiol džiovindami šiuo laiku, išeikvodavome labai daug dujų vien džiovyklai įkaitinti. Dabar tai nebebus problema“, – paaiškino S. Baltuonis.

Darbus prižiūri vokiečiai

Pasak S. Baltuonio, su džiovyklos gamintojais derinama, kad prie jos atsirastų ir automatinis valdymas – drėgmės reguliavimas.

„Šį valdymo modelį mums nemokamai duoda dviem sezonams – šių ir kitų metų rugpjūčio–lapkričio mėnesiams. Jeigu tai pasiteisins, modelį įsigysime, jei ne – grąžinsime“, – teigė S. Baltuonis, šiandien susitinkantis su bendrovės „Buhler“ atstovu, regiono vadybininku Felix Hutler, atvykstančiu į Lietuvą įvertinti darbų eigos.

Montuojant džiovyklą, kretingiškius konsultuoja du specialistai iš Vokietijos, prižiūrintys darbus. Anot S. Baltuonio, tai pačios kompanijos sąlyga, mat jei procese nedalyvauja „Buhler“ atstovai, bendrovė nesutinka suteikti džiovyklai 1 metų garantiją. Inspektorių iš Vokietijos darbą finansuoja „Kretingos grūdai“.

„Ši džiovykla – lyg didelis „Lego“ konstruktorius, kurį gavome dalimis. Montuojant panaudota bent 60 tūkst. specialių kniedžių, kurioms mūsų turimi pneumatiniai įrankiai netiko, viską turėjome atsivežti“, – teigė S. Baltuonis.

Nepaisant įvairių nesklandumų ir montavimo darbams trukdančių lietingų orų, naujoji džiovykla ūkininkus turėtų nudžiuginti jau šį sezoną – kai kurie iš jų, pasak S. Baltuonio, šiuo klausimu jau kerta lažybų.

Anot bendrovės „Kretingos grūdai“ vykdomojo direktoriaus Stepono Baltuonio, bendrovės specialistai naujosios džiovyklos montavimo darbus skuba baigti iki javapjūtės pradžios.

Kviečių kokybė gali kristi

Pasak S. Baltuonio, „Kretingos grūdai“ per parą priima nuo 1,5 tūkst. iki 3 tūkst. tonų grūdų, o bendrovės džiovinimo galimybės, atnaujinus džiovyklų bazę, labiausiai priklausys nuo grūdų drėgmės.

„Daugiametis drėgmės vidurkis būdavo 17,5–17,6 proc., šiemet jis gali būti aukštesnis, jeigu tęsis lietingi orai. Tuomet naujoji džiovykla bus gera pagalba, bet eilės gali ir nesumažėti taip stipriai, kaip norėtųsi. Maksimaliai per valandą turėtume džiovinti 200 tonų grūdų, tačiau realus scenarijus – džiovinti apie 150 tonų per valandą“, – teigė S. Baltuonis.

Koks bus šių metų derlius, S. Baltuonis prognozuoti nesiryžo, tačiau mano, kad kviečių kokybė, lyginant su praėjusiais metais, kris viena klase.

„Didelis derlius šiemet taip pat neprognozuojamas, nes grūdų svoris gali būti mažesnis, jie gali būti smulkesni dėl saulės trūkumo. Pirmieji – žieminių rapsų, miežių, kviečių – kūlimai, kurie prasidės po pusantros savaitės, viską parodys“, – sakė A. Baltuonis.

Pasak jo, grūdų kainos šiemet gali būti ir aukštesnės, ir žemesnės. Nemažai priklausys ir nuo situacijos pasaulio rinkoje – derlius Australijoje, Kanadoje, Rusijoje, Ukrainoje yra kaip indikatoriai.

„Jei kviečiai bus žemesnės klasės, tie, kurie galės pasiūlyti aukštesnę klasę, gaus ir aukštesnę kainą. Gali būti, kad pašarinių grūdų šiemet bus daugiau, tuomet mes pašarus pagaminsime šiek tiek pigiau. Jeigu prekybininkai nepakels kainų, pašarai, kiaušiniai, kiauliena gyventojams galėtų pigti“, – prognozavo S. Baltuonis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas