Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar tikslinga buvo vėl riboti automobilių stovėjimo laiką Rotušės aikštėje Kretingoje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Į Kretingą parskraidino „Aukso paukštę“

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2015-03-13

Lietuvos kultūros padangėje jau šešioliktus metus skraidanti „Aukso paukštė“ šeštą sykį nutūps mūsų mieste – šiemet šis svarus Lietuvos liaudies kultūros centro ir Pasaulio lietuvių dainų šventės fondo įsteigtas mėgėjų kolektyvų bei jų vadovų apdovanojimas atiteko Kretingos kultūros centro Egidijaus Radžiaus teatrui ir jo režisieriams Nerijui Gedminui bei Donatui Žilinskui.

Egidijaus Radžiaus teatrą ieškojimų keliu šiandieną sėkmingai veda jo režisieriai Nerijus Gedminas (dešinėje) ir Donatas Žilinskas.

Kretingą parskraidino „Aukso paukštę“

Žiūrovams – kelionė laikmečiu

Šiemet „Aukso paukštės“ apdovanojimų ceremonija iš Nacionalinio dramos teatro, kaip būdavo anksčiau, persikelia į miestus, išauginusius sparnus „Aukso paukštei“. Tad E. Radžiaus teatras dabar intensyviai rengiasi inscenizuotoms „Aukso paukštės“ sutiktuvėms, kurios įvyks Kretingos kultūros centre Teatro dienos išvakarėse – kovo 26-ąją 18 val.

Anot režisierių, tai bus tikra šventė ne tik aktoriams – buvusiems ir esantiems, bet ir žiūrovams: jie ketina sukurti kompoziciją, tarsi kelionę laikmečiu – nuo Egidijaus Radžiaus sukurtų spektaklių ištraukų ligi pačių naujausiųjų.

„Aukso paukštės“ apdovanojimui šiemet buvome pristatyti trečiąkart, ir šis kartas, kaip sakoma, nemelavo, – pusiau juokais, pusiau rimtai kalbėjo jau 17 metų E. Radžiaus teatrui vadovaujantis N. Gedminas. – Išvažinėjome Lietuvą su jaunųjų žiūrovų pamėgtu spektakliu „Upė ant asfalto“, kuris pelnė apdovanojimus liaudies mėgėjų teatrų šventėse „Atspindžiai 2012“ bei „Tegyvuoja teatras“. Bet vis kažko pritrūkdavo. Atėjo į mūsų teatrą Donatas – stvėrė ožį už ragų – pastatė Romualdo Granausko „Gyvenimas po klevu“, po to – „Medėją“, tada svarstyklės ir nusviro mūsų pusėn.“

Išliko teatro branduolys

Santūrus ir mažakalbis D. Žilinskas vyresniajam kolegai atitarė manąs, jog apdovanojimui svorio suteikė faktas, jog pernai E. Radžiaus teatras atšventė savo veiklos 50-mečio jubiliejų.

„Aukso paukštė“ – tai viso kolektyvo kūrybos, diskusijų ir jiems atiduotų nemigo naktų įvertinimas“, – pabrėžė jis.

Abu režisieriai pasidžiaugė, kad Kretinga yra „vaidinantis miestas“ – be pertraukų pusę šimto metų gyvuojantis E. Radžiaus teatras kalba pats apie save. Iš jį subūrusio teatro tėvo Egidijaus Radžiaus laikų ligi šiol išliko scenos branduolys: Birutė Laučienė, Stasys Jauga, Liuda Grikpėdienė, Laima Jančauskienė, Svajūnas Bartkevičius, Inga Grabienė, Valdemaras Povilaitis, Vilma Miltakienė, teatro dailininkai Bronius Jonauskas, Steponas Viluckas, Andrius Grabys, kuris dabar yra dar dizaineris ir konstruktorius.

Iš viso šiandien E. Radžiaus teatre vaidina per 30 aktorių. „Geriausia teatro reklama yra tai, kad ateina jauni žmonės - užsidegę, norintys vaidinti, paskui save atsiveda ir draugų.“

Teatro potencialą papildo jauni aktoriai, išaugę iš „Atžalyno“ – neseniai atėjo vaidinti Karolina Uksaitė. D.Žilinskas, vadovaujantis Kurmaičių dramos kolektyvui, prireikus pasitelkia ir kurmaitiškių pajėgas.

Režisierius, pedagogas, aktorius

„Trūksta tik vyrų, nes yra daugybė pjesių, kuriose pagrindiniai veikėjai – vyrai. Esame patriarchato visuomenė, kur dominuoja vyrai – teatras ir vaizduoja santykius šeimoje, darbe, visuomenėje. O vyrai kaip tik atspindėti tą tikrąjį gyvenimą nelabai ir tenori“, – teatre vyraujančias tendencijas apibūdino N. Gedminas.

Tai, ką scenoje mato žiūrovai, pabrėžė režisieriai, yra tarsi kunkuliuojančioje teatro virtuvėje paruošti gardūs patiekalai: valandų valandos skirtos repeticijoms, kur tenka pasitelkti ne tik režisieriaus, bet ir pedagogo išmanymą.

„Negali stabdyti aktoriaus ir ginčytis, kad šis daro ne taip, kaip tau norėtųsi. Negali būti diktatoriumi, aiškinančiu savo tiesą, – į mėgėjų teatrą ateina žmonės, kurie jam aukoja savo laisvą laiką. Antra vertus, teatras ugdo saviraišką, teatre žmogus auga, ne vienas jaunas aktorius pasirenka ir profesionalo kelią“, – pabrėžė N. Gedminas, dėstantis Klaipėdos universiteto Teatro katedroje, jis taip pat vadovauja Pranciškonų gimnazijos teatro studijai.

Abu režisieriai – dar ir profesionalūs aktoriai: Nerijus vaidina Klaipėdos „Laisvajame teatre“, reziduojančiame „Kultūros fabrike“, o Donatas – Klaipėdos dramos teatre.

Kretingos kultūros centro direktoriaus Prano Razmaus komentaras:

– „Aukso paukštė“ – tarsi karūna mūsų miestui, aukščiausias kolektyvo įvertinimas. E. Radžiaus teatras tikrai to vertas, teatro gyvenimas yra aktyvus, dinamiškas ir turtingas, o kolektyvas – brandus. Liaudies kultūros centro Teatro skyriaus vadovės Irenos Maciulevičienės atsiliepimai labai šilti – mūsų teatras niekada nebuvo respublikinių švenčių bei festivalių autsaideris, atvirkščiai –lyderis. Sulig laikmečiu jo veiklos pobūdis kinta – anksčiau jis labiau panėšėjo į klojimo teatrą, o dabar – labiau avangardinis, einąs ieškojimų keliu. Tačiau per tuos ieškojimus išsigrynina tikrieji atradimai.

*

E. Radžiaus teatras savo miestui pelnė jau šeštąją bronzinę „Aukso paukštės“ skulptūrėlę: dar 2 apdovanojimai atitekę Kretingos kultūros centro kameriniam chorui bei vaikų ir jaunimo teatrui-studijai „Atžalynas“. Tris „Aukso paukštes“ pelnė Kretingos meno mokyklos kolektyvai: „Ratilėlis“, „Smiltė“ ir „Saulainė“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas