Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Dredai – stilingiems ir nebijantiems dėmesio

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Kuprinė
  • 2007-04-27

Žaismingai ant galvos styrančios suveltų plaukų sruogos su spalvotais karoliais – tokią šukuoseną Kretingoje turi tik Pranciškonų gimnazijos moksleivė Aurima Nykštaitė. Mergina dredus susivėlė prieš tris savaites. „Jau labai seniai norėjau tokios šukuosenos. Vis atidėliodavau, kol pajutau, jog atėjo laikas“, - pasakojo A. Nykštaitė. Ji kasmet sugalvoja ką nors naujo: taip ant jos kūno atsirado 10 auskarų, dredai. Mergina kol kas neturi tik tatuiruotės.

A. Nykštaitė originalia šukuosena nesiekia dėmesio. Dredai jai – stiliaus dalis.
Išskirtinė šukuosena – namų sąlygomis

Dredai (pilnas angliškas pavadinimas – dreadlock) – tai šukuosena, sudaryta iš įvairaus storio ir ilgio neiššukuojamai suveltų plaukų sruogų. Jos vadinamos „virvėmis“, „dešromis“ arba tiesiog sruogomis. Dredų vėlimą galima pavadinti beveik pogrindine veikla, nes, pasak A. Nykštaitės, Kretingos kirpyklose tokios šukuosenos nedaromos.

„Dredų nedarome, nes nėra paklausos. Per metus būna vos keli pageidavimai suvelti plaukus. Gal nuo tokios šukuosenos paauglius sulaiko didelė kaina. Be to, gyvename mažame mieste. Galbūt ir tai daro įtaką, kad nedaug kas nori turėti išskirtinę šukuoseną“, - svarstė vienos Kretingos kirpyklos darbuotoja.

„Tuos, kurie velia dredus, galima susirasti per pažįstamus. Šukuosena daroma namų sąlygomis, draugams, pažįstamiems“, - sakė A. Nykštaitė. Ji taip pat moka velti dredus. „Turiu draugę, kuri man parodė, kaip tai daroma. Dar nesu vėlusi visos galvos. Tačiau vienam pažįstamam jau darysim dredus. Jų būna kelių rūšių - stori, vidutinio storio ir ploni“, - kalbėjo mergina.

Jai pačiai vidutinio storio dredus vėlė beveik pusantros dienos. „Pradėjom gal vidurdienį, darbas tęsėsi iki vakaro, po to kitą dieną dar apie tris valandas skyrėm galutinai pabaigti ir sutvarkyti dredus“, - pasakojo originalios šukuosenos savininkė. Jos dredai buvo suvelti rankomis, po to galiukai suvyti kabliuku, kad neiširtų.

Yra ne vienas būdas, kaip iš plaukų padaryti dredus. Plaukų sruogas galima šiaušti specialiomis tvirtomis ir tankiomis šukomis. Galima padaryti ilgalaikę dredų šukuoseną, tačiau tam naudojamos cheminės priemonės ir po kiek laiko tenka juos velti iš naujo. Plaukų sruogos taip pat sukamos. Tačiau šis būdas tinka tik afrikietiškos tekstūros plaukams- garbanotiems ir tankiems. Ilgiausiai trunkantis ir pats natūraliausias dredų vėlimo procesas – nesirūpinimas plaukais. Reikia trejus metus nešukuoti ir neplauti plaukų – ir ant galvos jau styro dredai. Turbūt retas ryžtųsi tokiam žingsniui, tačiau kai kurie indų atsiskyrėliai būtent taip įgauna neįprastą išvaizdą.

Plauna ūkišku muilu

A. Nykštaitė savo šukuoseną tvarko kasdien – kabliuku susuka atsiskyrusius plaukus, sutvarko sruogų galus. „Užtat rytą prie veidrodžio nebereikia praleisti daug laiko. Seniau svarstydavau, kaip plaukus susišukuoti, ir taip būdavo negerai, ir anaip. O dabar tik skarelę ant plaukų užsidedu – ir jau pasiruošusi“, - naujos šukuosenos pranašumus gyrė A. Nykštaitė.

Suvėlus dredus merginos plaukų ilgis sumažėjo per sprindį, o paties vėlimo proceso trukmė priklauso nuo plaukų ilgio ir jų struktūros. „Kai plaukus velia rankomis – skauda. Jausmas toks, lyg rautų plaukus. Po to keletą dienų oda atrodo įtempta, man visą dieną skaudėjo galvą. Kitiems būna dar sunkiau – žmonės skundžiasi galvos skausmu, kol pripranta prie naujos šukuosenos, negali užmigti. Tačiau aš su tokiais sunkumais nesusidūriau“, - pasakojo A. Nykštaitė.

Vyrauja stereotipas, kad dredai – tai netvarkingų žmonių šukuosena, kad tokia plaukų kupeta dvokia ir panašiai. Pasak pašnekovės, tai - netiesa, nes dredus taip pat, kaip ir neveltus plaukus, reikia trinkti. Tik tai daroma kiek rečiau – rekomenduojama kartą per dvi savaites, kai kurie trenka galvą kartą per mėnesį. „Nepatariama dredams naudoti šampūno, nes jis išminkština sruogas ir jos prarandą gražią formą. Suveltus plaukus reikia plauti ūkišku muilu arba dušo želė“, - sakė A. Nykštaitė.

Jos nuomone, dredų priežiūra - nesudėtinga, nereikia naudoti jokių papildomų kosmetikos priemonių, tik kabliuku suvelti išsipešiojusius plaukus. Jei dredų sruogos neatrodo tvirtos, galima naudoti specialų dredų vašką, plaukams, kuriems reikia mažesnės fiksacijos, – dredų kremą. Kosmetikos parduotuvėse specialių šampūnų ir muilų, skirtų trinkti dredus, – nedaug. Daugelis įprastų šampūnų suveltuose plaukuose palieka aromatų ir gydomųjų komponentų pėdsakus. Jie stabdo plaukų augimą, nes dusina plaukų folikulus. Tai sukelia galvos odos sausumą ir niežulį.

Stilių suformavo muzika

Dredus galima puošti virvelėmis, skaromis, karoliukais, beretėmis. A. Nykštaitės plaukuose žybsi spalvoti karoliai ir maža detalė nuo riedlentės. „Ketinu įsigyti ir kepurę. Dažniausiai jos būna megztos, beretės, kokias nešiojo dainininkas Bobas Marlis. Nešiojant dredus ir pats turi turėti tam tikrą stilių. Baline suknele neapsivilksi. Tačiau turiu 8-o dešimtmečio suknelių, kurios, manau, tiks prie mano šukuosenos“, - pasakojo mergina, originalių drabužių ieškanti Klaipėdos ir Vilniaus parduotuvėse.

Dredai į Vakarų pasaulį atkeliavo iš senovės Indiją ir Afriką per Jamaiką. Juos kartu su su regio muzika 8 dešimtmetyje išpopuliarino dainininkas Bobas Marlis. Dredai susiję su jamaikiečių judėjimu, kuris skelbė išsivadavimo iš kolonijinio režimo idėjas. Pats žodis dredas reiškia laisvę, protestą, siekį išsivaduoti iš socialinių stereotipų. A. Nykštaitė teigė, kad veldamasi dredus, ji nesiekė šokiruoti aplinkinių žmonių, tėvų ar mokytojų. „Mano šukuosena – tai ne iššūkis visuomenei. Tiesiog jau seniai norėjau dredų. Nesiekiu dėmesio, tiesiog toks mano stilius. Jis formavosi pamažu, negali vieną dieną nuspręsti, kad būsi puošeiva, o kitą – kad nešiosi dredus. Galbūt stilių šiek tiek formavo ir punk, regio stiliaus muzika“, - tikino stilinga mergina. Ji pasakojo gatvėje sulaukianti daug dėmesio, įvairių replikų, kurios kartais būna ir nemalonios. „Nekreipiu dėmesio, jei kas nedraugišką žodį pasako – man nei šilta, nei šalta nuo to. Dažniausiai tenka išgirsti, kad aš – vaikščiojanti Hokšila“, - juokėsi A. Nykštaitė.

Jos tėvai į naująją šukuoseną sureagavo ramiai, seneliai pagyrė, kad gražiai atrodo. „Daugeliui žmonių mano šukuosena patinka – ją gyrė pusseserės, draugės. Vaikinai nieko nesako, bet manau, kai kuriems patinka, gal kai kuriems - ne. Prieš darydamasi dredus labiausiai bijojau mokytojų reakcijos. Tačiau jie nieko nesako, atrodo, kad net ir nemato mano šukuosenos. Kai praėjo pirmoji diena mokykloje – lengviau atsikvėpiau“, - prisiminė dredų savininkė.

Ji išdavė svajojanti turėti vietą, kurioje galėtų velti dredus, pinti „drakoniukus“ ir daryti kitokius įdomius stiliaus dalykus. „Nemanau, kad Kretingoje būtų lengva atidaryti saloną. Retas, kuris darosi dredus. Nežinau, gal žmonės bijo, gal nedrįsta turėti išskirtinės šukuosenos. Draugams dredus suveliame veltui, jei paprašo kas nors iš pažįstamų, šukuosena kainuoja apie 60 litų. Tai sunkus ir ilgas darbas, labai pavargsta rankos. Tarkim, Vilniuje susivelti dredus namų sąlygomis kainuoja 250 litų, o salone - 350 litų,“ – sakė A. Nykštaitė. Pats sau dredų nesuvelsi, tačiau kai šukuosena padaryta, apima puiki nuotaika. Per pamokas mergina dredus susiriša – kad nenervintų mokytojų ir neblaškytų klasės draugų.

Jei užsimanytų vėl turėti įprastą šukuoseną, A. Nykštaitei dredus tektų nusikirpti, kadangi jų neišvelsi. „Kol kas apie ateitį negalvoju – ar norėsiu visą gyvenimą likti su tokia šukuosena. Dabar išpildžiau savo svajonę turėti dredus ir jaučiuosi puikiai. Draugai juokiasi, kad plaukų šepetį galiu padėti atsiminimui – juk jo daugiau man nebereikia“, - juokėsi pašnekovė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas