Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar tikslinga buvo vėl riboti automobilių stovėjimo laiką Rotušės aikštėje Kretingoje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Užgavėnių šėlsmas budino pavasarį

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2015-02-20

Sena ir nemirštanti Užgavėnių tradicija – išjudino ne vieną kaimą, gyvenvietę ar įstaigą. Smagaus juoko kaskart dovanojanti liaudies šventė ne tik budino pavasarį mūsų rajone – kartu su More ant laužo sudegė ir mūsų pyktis bei tinginystė.

Tradicija puoselėja bendruomeniškumą

Bendrovėje „Akmena“ ir šiemet siautėjo persirengėliai, o kad „žydų“ neįžeistų, visų cechų darbuotojai bent trumpam turėjo patildyti įrenginių gaudesį. Šios įmonės direktoriaus Dangiro Samaliaus kvietimu, „Akmenos“ žmones aplankė Kretingos kultūros centro Vydmantų skyriaus, vadovaujamo Jolantos Japertienės, saviveiklininkai, įkūniję visus tradicinius Užgavėnių personažus: giltinę, čigoną, Lašininį ir Kanapinį, raganą bei kitus. Kaip ir įprasta, persirengėliai kuo garsiau triukšmavo – o kaipgi žiemą iš kiemo išvysi, prie visų lindo, „čiupinėjosi“ ir „cypinosi“, krėtė išdaigas, šoko ir visaip kvailiojo, taip sukeldami juoko ir į įprastą darbuotojų kasdienybę įnešdami smagios nuotaikos.

Bendrovėje „Akmena“ pokštavę persirengėliai – Kretingos kultūros centro Vydmantų skyriaus saviveiklininkai – pabuvojo visuose įmonės cechuose.

Į talką „žydams“ atėjo pramogų verslo atstovas Dovydas Bajoras, kuris dosniai visiems dalino Užgavėnių blynus – tradicinių „čirvinių“ ir mielinių blynų prikepė Vydmantų kavinės „Delfai“ šeimininkės, kurių paruošti skanumynai leido riebiai ir sočiai užgavėti.

„Užgavėnes įmonėje rengiame nebe pirmą kartą. Mano požiūriu, ši tradicija puoselėja bendruomeniškumą: Vydmantų saviveiklininkai apsilanko pas mus, kavinės šeimininkės kepa blynus, mes gi savo ruožtu irgi neliekame skolingi – vakare vydmantiškiai renkasi deginti Morės prie laužo, sukrauto iš mūsų įmonės dovanotų malkų. Žinoma, bendruomeniškumas svarbu ne tik per šventes, bet ir kasdieniame gyvenime, todėl draugiškai sugyventi ir vienas kitam padėti stengiamės visus metus“, - teigė „Akmenos“ vadovas D. Samalius.

Į ratelį persirengėliai čiupo visus, ką besutiko – jų „pasičiupinėjimų“ neišvengė ir įmonės direktorius Dangiras Samalius.

„Juokas ilgina gyvenimą“, - įsitikinusios Kretingos kultūros centro Kūlupėnų skyriaus vedėja Jovita Rimkuvienė bei Kūlupėnų bibliotekininkė Vilija Macienė, į Užgavėnių siautulį įsukusios kūlupėniškius, kurie būriais traukė prie skarmalės Morės. Gerą nuotaiką kūrė Kūlupėnų muzikantai, vadovaujami Antano Žvinklio ir Stasio Jucio, visi smagiai sušoko seną Žemaitijoje per Užgavėnes šoktą šokį „Žydelka“. Tarp visų sukinėjosi Kanapinis, kuris vis taikėsi pakibinti Lašininį – šis, taukais apėjęs, vis dar minkštoj lovoj gulinėjo. Šiuos du personažus įkūnijo J. Rimkuvienė ir V. Macienė, o Kūlupėnų bendruomenės pirmininkei Jūratei Mečernienei atiteko pareiga išspręsti jų kivirčą.

Kūlupėnų „žydai“ visiems dovanojo gerą dozę juoko ir dalino linkėjimus sveikiems sulaukti pavasario.

„Visi šokome, smaginomės išlydėję žiemą ir pasitikę pavasarį. Gerai ir užgavėjome – puiki mūsų kaimo šeimininkė Lina Pranckutė išvirė žirnių košę, lašiniais ją paskanino Jonas Benetis, gi Kūlupėnų seniūnė Rita Lubienė visiems linkėjo sveikiems sulaukti gražaus pavasario“, - pasisekusia švente, išsaugotomis tradicijomis džiaugėsi J. Rimkuvienė.

Nudžiugino neįgaliuosius ir ligonius

Salantų gimnazijos pradinių klasių Etnografinio būrelio, vadovaujamo Laimutės Žilinskienės, nariai irgi atšventė Užgavėnes. Visų pirma piktąsias dvasias, įsitaisiusias per žiemą, jie varė iš Salantų gimnazijos, paskui žiemos varyti išėjo į Salantų miesto gatves. „Nors žvarbus vėjas ir kandžiojo veidus, „žydukai“ drąsiai kovėsi su žiema“, – teigė mokytoja.

Jos paraginti vaikai aplankė ir Dienos veiklos centro Salantų padalinio neįgaliuosius, Salantų palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės pacientus, juos nudžiugino smagiomis dainomis – visiems buvo palinkėta dosnių, derlingų bei sveikatos metų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas