Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar domitės dabar pristatoma mero ir Tarybos 2023 m. ataskaita?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Į valdžią - ir su trombonu, ir be diplomo

  • Viktorija VAŠKYTĖ
  • Politika
  • 2015-01-27

Klaidos priežastis – geresnio varianto nežinojimas, pasakė graikų filsosofas Demokritas, o „Pajūrio naujienos“, siekdamos padėti rinkėjams išvengti neteisingų pasirinkimų ir kaip galima geriau pažinti kandidatuojančius į Kretingos rajono tarybą, toliau kedena Vyriausiosios rinkimų komisijos tinklalapyje viešai prieinamas kandidatų anketas. Šį kartą pasidomėjome pirmuosiuose partijų dešimtukuose atsidūrusiųjų amžiumi ir išsilavinimu.

Skiria penkios dešimtys

Jauniausią komandą tarybos rinkimams pavyko suburti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai, jų pirmojo dešimtuko kandidatų amžiaus vidurkis - vos 41,5 m., nedaug atsilieka Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis – 43,8 m. Į šeštą dešimtį kol kas neįkopė ir Visuomeninis rinkimų komitetas „Kretingos kraštas“, jų amžiaus vidurkis - 48,8 m.

Gyvenimiška patirtimi rinkėjus bandys papirkti socialdemokratai, kurių kandidatams vidutiniškai tenka po 57,5 m. Lietuvos socialdemokratų partijos gretose ir vyriausias visų partijų kandidatas – 76-erių Valerijonas Kubilius.

Visų kitų partijų vidurkiai išsidėstę arčiau amžiaus vidurio: Partija Tvarka ir teisingumas – 50,2 m., Darbo partija – 54,3 m., Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) - 54,3 m., Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – 54,9 m.

Jauniausia kandidatė į tarybos nares – Darbo partijos atstovė Inga Tirevičiutė, jai vos 24-eri. Trisdešimtmečio nesulaukusius jaunuolius į pirmuosius dešimtukus taip pat įrašė Lietuvos Valstiečių ir žaliųjų sąjunga bei Partija Tvarka ir teisingumas.

Jauniausia kandidatė į Kretingos rajono merus – 45-erių Jolita Vaickienė, atstovaujanti Partijai Tvarka ir teisingumas, vyriausias – dabartinis rajono meras, konservatorius Juozas Mažeika, jam – 63-eji.

Ir su laipsniais, ir be

Nors duomenis apie išsilavinimą pateikė vos keturi Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) pirmojo dešmtuko kandidatai, paslaptingiausi šioje srityje - Partijos Tvarka ir teisingumas. Vienintelis partijos žmogus, anketoje nurodęs savo išsilavinimą, kandidatė į merus - Jolita Vaickienė, ekonomistės diplomą įgijusi Vilniaus universitete.

Daugiausia iš kandidatuojančių į mero postą mokslinėje sferoje yra nuveikusi Darbo partijos narė Dalia Martišauskienė – ji vienintelė iš deleguotųjų į merus turi socialinių mokslų (edukologijos) daktarės laipsnį, kuris jai suteiktas Šiaulių universitete.

Moksliniu laipteliu žemiau – socialdemokratas Virginijus Domarkas, Kauno technologijos universiteto viešojo administravimo magistras. Tame pačiame universitete, anuomet besivadinusiame Kauno politechnikos institutu, aukštajį inžinieriaus-mechaniko išsilavinimą įgijo Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio kandidatas į Kretingos rajono merus Almantas Skruibys bei Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) atstovas Jurijus Petrovas, turintis inžinieriaus sistemotechniko diplomą. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys Juozas Mažeika nurodo, jog aukštajį išsilavinimą įgijo Lietuvos kūno kultūros akademijoje.

Net keturiose iš aštuonių partijų - Lietuvos socialdemokratų partijoje, Visuomeniniame rinkimų komitete „Kretingos kraštas“, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdyje, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungoje - aukštąjį išsilavinimą turi absoliuti dauguma pirmųjų dešimtuko kandidatų. Trys iš pageidaujančių valdyti rajoną, pasiskirsčiusių per dvi partijas - Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų bei Darbo partijos - baigė tik vidurinę mokyklą arba yra įgiję specialųjį vidurinį išsilavinimą.

Nuo mechanikų iki muzikantų

Tarp kandidatų – pačių įvairiausių profesijų atstovai. Darbo partijos gretose – verslo administravimo ir vadybos, kaimo turizmo, statybos ir projektavimo specialistai, pedagogai, mechanikai, teisininkas ir veterinarijos gydytojas.

Lietuvos socialdemokratų partijoje – inžinieriai, agronomai, gydytoja, ekonomistas, buhalteris, viešojo administravimo specialistas. Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) branduolys sudarytas iš inžinieriaus sistemotechniko, mokytojos, veterinarijos gydytojo bei kūno kultūros specialisto.

Viešojo administravimo ir verslo administravimo, ekonomikos, teisės ir valdymo specialistai, inžinieriai, lietuvių kalbos, literatūros ir režisūros, istorijos ir teisės pedagogai susibūrė į Visuomeninį rinkimų komitetą „Kretingos kraštas“.

Tarp Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio pirmojo dešimtuko kandidatų - viešojo administravimo ir vadybos administravimo, verslo ekonomikos, švietimo lyderystės specialistai, inžinieriai bei auditorius.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungoje - keli įvairių sričių inžinieriai, fizikas, teisininkė, informatikas, radiofizikas, lietuvių filologas ir etnografas bei trombonininkas.

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai pirmajame dešimtuke pristato istorikus, inžinierius, finansų valdymo, lietuvių kalbos ir literatūros specialistus, techninių disciplinų ir darbų mokytoją, ekonomistą, kūno kultūros ir sporto specialistą.

Rusų kalba – lyg gimtoji

Net 87 proc. visų partijų atstovų pažymi, kad moka rusų kalbą, ir beveik trečdaliui jų – tai vienintelė užsienio kalba, kuria pavyktų susikalbėti.

Anglų kalbą įvaldę ar bent su jos pagrindais susipažinę 35 proc. kandidatų. Beveik 9 proc. politikų kalba prancūziškai, 6 proc. – vokiškai, 5 proc. – lenkiškai.

Vienintele poliglote kandidatų sąrašuose galima tituluoti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovę 73-ejų Jūratę Sofiją Laučiūtę. Humanitarinių mokslų daktarė savo deklaracijoje pažymi, kad kalba net penkiomis užsienio kalbomis - rusų, lenkų, vokiečių, baltarusų ir latvių. O štai Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) atstovas Juozas Pelionis – vienintelis, įvaldęs kiek egzotiškesnę ispanų kalbą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas