Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar reikėjo Kretingai BOLT paspirtukų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Derliaus šventės margumynai

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Šventės
  • 2014-09-30

Viena renginio organizatorių rajono Žemės ūkio skyriaus vedėja Ženeta Seniūnienė (kairėje), toliau – LR Seimo narė Jolita Vaickienė, rajono meras Juozas Mažeika, žemės ūkio viceministras Vilius Martusevičius, rajono vicemeras Vytautas Ročys, Ministro Pirmininko patarėjas Antanas Vinkus.

Šeštadienį Kretinga atšventė tradicinę rajono Savivaldybės surengtą Derliaus šventę.

Paskutinį kartą – už litus

Kai kurie dalyviai Rotušės aikštėje kurtis, palapines statytis pradėjo jau iš vakaro, o ūkininkai su savo užaugintomis sodo ir daržo gėrybėmis, meniškais dirbiniais vežini amatininkai iš visos Lietuvos kraustyti ant stalų pradėjo prašvitus. Laukžemės kultūros skyriaus vedėja Aida Mikutienė 9 valandą ryto, skambant Darbėnų kapelai „Ontrep“, iš tribūnos visus jau kvietė po mugę ne tik pasidairyti, bet paskutinį kartą už litus pirkti, anot jos, valgomo ir nevalgomo, nes kitąmet esą mokėsime jau gražesniais pinigais.

Rinktis buvo iš ko: viliojo stirtos kaimiškų lašinių, kumpių ir dešrų, sūriai, putlūs kaip puta ir pertepti pyragai, įvairių rūšių duona, naminė gira, Čepkelių raisto spanguolės ir bruknės, lazdyno riešutai, daugelis neaplenkė ir prekiaujančiųjų šiltomis rankų darbo kojinėmis bei pirštinėmis, jaukiais švelnios vilnos pledais, medžio ir odos dirbiniais.

Onutė Petravičienė iš Dupulčių siūlė kinų selekcijos rūdžių ligai atsparių kriaušių sodinukų.

Kam – krienų, o kam – medelių

Būrelis pirkėjų rikiavosi prie stalų, kur prekiavo Pryšmančiuose ūkininkaujančio Romo Benečio šeima: dukra Raimonda su vyru Vaidotu Šukiu tik spėjo sverti špinatus, svogūnus, pomidorus, kriaušes, slyvas, o žmona Rita pardavinėjo pagal pačios sukurtąjį receptą paruoštus krienus: sumaišytus su meškiniu česnaku, druska, cukrumi ir citrina.

Sodus ir daržus turintys, aplinką prie namų puoselėjantys žmonės daugiau spietėsi prie prekiaujančiųjų įvairiaspalviais augalais – gėlėmis, medžių sodinukais. Kadangi šiuokart mugėje pasiūla buvo didelė, Dupulčiuose didžiulį sodą auginanti Onutė Petravičienė didelio „biznio“ ir nesitikėjo. „Bet smagu žinoti, kad tie, kurie perka, – neapsirinka, žinau, kad geru žodžiu paminės, nes mes atvežėm ne lenkiškų, o pačių skiepytų, išaugintų įvairių medelių sodinukų: slyvų, persikų, kriaušių. Daugelis sodininkų skundžiasi, kad kriaušių lapai apšąšta, vaismedžiai suserga rūdimis. Mes pardavinėjame šiai ligai atsparią kinų selekcijos veislę“,– rodė O. Petravičienė.

Įrodė, kad seniūnijos reikia

Ne mažiau šurmulinga buvo ir kitoje Rotušės aikštės pusėje, kur prisistatė savo kiemelius įkūrusios rajono seniūnijos.

Kretingos seniūnijai atstovaujantys, bet savo atskiros seniūnijos siekiantys vydmantiškiai į šią Derliaus šventę „atidundėjo“ šiaudiniu traukiniu, kurio „vagonuose“ atvežė parodyti, k o 2014-aisiais turtingi yra jie. Kokius produktus gamina, pristatė visos Vydmantuose veikiančios įmonės, taip pat – ūkininkai. Akys raibo nuo gėrybių gausos – pradedant „Jovaigės“ burokėliais, baigiant Violetos Šedienės išsuktu medumi ir ūkininko Stasio Šmaižio užaugintais grūdais. „Labai džiaugiuosi, kad galų gale Vydmantuose išaugo pirmieji bendruomeniškumo daigai, kad, šiai šventei rengiantis, daug raginti nereikėjo – žmonės sunešė, ką turi geriausio“,– sakė kaimo bendruomenės pirmininkė Augustina Urbienė.

Tarp apdovanotųjų Žemės ūkio ministerijos padėkos raštais buvo Darbėnų seniūnijoje ūkininkaujantys Stasė ir Povilas Mickai. Juos pasveikino ir šios seniūnijos seniūnas Edvardas Stalmokas (kairėje).

Vydmantų darželio vedėja Zina Viskontienė buvo atsakinga už gausų vaišių, kurias suruošė kartu su darželyje dirbančia, anot jos, rajone viena geriausių virėjų Laima Alšauskiene, stalą. Bibliotekos vedėja Romutė Girskienė pristatė vydmantiškių Mildos Rogačiovienės, Eugenijos Zagorskienės sukurtas lėles teatrui bei riešines, Kretingos meno mokyklą lankančių vydmantiškių vaikų – Saulės Mackevičiūtės, Ramūno Žilio ir Augustės Rogačiovaitės – keramikos darbus.

O koks kiemelis būtų be kaimiškos muzikos? Iš kailio čia nėrėsi, į savo būrį traukė saviveiklininkai, vadovaujami Jolantos Japertienės.

Kūlupėnų seniūnijos kiemelyje virte virė darbas: šeimininkės lupo virtas bulves, čia pat keptuvėje čirškino gardų kvapą skleidžiančius spirgus, dėjo ant lėkštę atstojančio vynuogės lapo, gausiai apibarstė žemės ūkio specialistės Aldonos Mažeikienės darže užaugintomis „petruškomis“ ir vaišino kiekvieną – kaip tikrą namų slenkstį peržengusį svečią.

„Šiemet – Šeimos metai, todėl „gyvenimas“ pas mus – kaip šeimoj, kur ne tik valgyti, bet ir dirbti reikia“,– juokėsi seniūnė Rita Lubienė ir vyriausioji bibliotekininkė Vilija Macienė. Kitame „trobos“ gale ir buvo dirbama – staklėmis audė, jaunąją kartą šio amato mokė mokytoja Regina Tilvikienė.

Romo Benečio ūkyje išaugintomis daržo ir sodo gėrybėmis prekiavo ūkininko dukra Raimonda su vyru Vaidotu.

Šventos duonos skonis ir padėkos – geriausiems

Kretingos parapijos klebonas Antanas Blužas palaimino į sceną atneštus iš naujojo grūdų derliaus iškeptus duonos kepaliukus. Jie buvo įteikti šventės svečiams, o supjaustyta kvepiančia šviežia duona buvo dalijamasi su visais šventės dalyviais bei žiūrovais. Klebonas kretingiškius pakvietė prisidėti prie organizacijos „Caritas“ nuo rugsėjo 29 iki lapkričio 15 d.organizuojamos labdaros akcijos Ukrainai. „Artėja žiema, padėkime, kas kuo galime – maistu, šiltais drabužiais“,– ragino jis.

Žemdirbius pasveikino rajono meras Juozas Mažeika, Lietuvos Ministro pirmininko patarėjas Antanas Vinkus, LR Seimo narė Jolita Vaickienė, žemės ūkio viceministras Vilius Martusevičius.

Viceministras Žemės ūkio ministerijos padėkos raštus už profesionalų dabą plėtojant ūkius, už pažangų ūkininkavimą bei puikius rezultatus įteikė Kretingos seniūnijos ūkininkui Stasiui Šmaižiui, Kūlupėnų seniūnijos ūkininkams Daivai ir Jonui Klapatauskams, Kartenos seniūnijoje ūkininkaujantiems Vilijai ir Vladui Baltuoniams, Darbėnų seniūnijos ūkininkams Stasei ir Povilui Mickams, Žalgirio seniūnijos ūkininkams Aldonai ir Juliui Milašiams, Imbarės seniūnijos ūkininkams Rolandai ir Romaldui Karazinams.

Rajono Savivaldybės padėkos raštais buvo apdovanoti gražiausių sodybų konkurso nugalėtojai: I v. pelnė Imbarės seniūnijoje gyvenantys Vanda ir Ferdinandas Kaubriai, II v. – Eugenija ir Gediminas Mikutos iš Kartenos seniūnijos, III v. – Nijolė ir Stasys Pielikiai iš Kretingos seniūnijos, IV v. buvo pripažinta keliems sodybų šeimininkams: Odetai ir Kęstučiui Kerams (Žalgirio seniūnija), Virginijai ir Adomui Kuzminskams (Salantų seniūnija), Irenai ir Kaziui Stonkams (Kūlupėnų seniūnija), Jūratei ir Arvydui Matiejauskams (Kretingos m. seniūnija).


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas