Pajūrio naujienos
Help
2024 Spalis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Apklausa

Ar balsuojate Seimo rinkimuose?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nudirbus didžiuosius pavasario ir pradedant pagrindinius vasaros darbus, Darbėnų miestelio bendruomenė pakvietė šiek tiek stabtelti ir skirti laiko sau, giminėms, artimiesiems.

Jauniausias varduvininkas – Povilas Valička.

Susitaikyti su savimi

Darbėnų kultūros skyriaus, organizavusio šventę, vadovo Artūro Juškos teigimu, šv. Petro ir Povilo atlaidai kartu su didžiąja gyvenvietės švente minimi jau kone dešimtmetį. Sekmadienio popietę į Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčią visuotinių atlaidų rinkosi tiek jaunas, tiek vyresnio amžiaus žmogus.

„Per Bažnyčią Dievas suteikia mums galimybę susitaikyti su Juo, artimu, pačiu savimi, nes juk atleidimas reikalingas visiems,“ – sakė brolis pranciškonas Paulius Vaineikis, Darbėnų bažnyčioje aukojęs šv. Mišias.

Šventieji, kurių atlaidai minimi Darbėnų bažnyčioje, pranciškono teigimu, nebuvo teorijų kūrėjai.

„Jie – tikėjimo liudytojai, gyvenę pagal 10 Dievo įsakymų, mylėję Dievą ir žmones. Juk ir šiandien reikia ne protingų žodžių, o teisingo gyvenimo pavyzdžių,“ – teigė brolis Paulius.

Darbėnų gyventojai prisimena, kad šv. Petro ir Povilo atlaidai – nuo seno kaime buvusi didelė šventė.

„Rusų laikais niekas tokių gražių šv. Mišių neaukojo, tokių puikių pamokslų nesakė – viskas buvo paprasčiau, kukliau, bet atlaidų visuomet labai laukėme. Kaip ir prieš didžiąsias šventes, padėdavau išplauti bažnyčią, kartu su kitomis moterimis iš ąžuolo šakelių pindavome vainikus, puošdavome šią Dievo šventovę,“ – pasakojo 40 metų Darbėnuose gyvenanti Janina Čirvinskienė.

Darbėniškis Antanas Butkus sakė, kad labai dažnai į klausimą „Kada susitiksim?“ miestelyje galima išgirsti atsakymą „Per Petrines, Povilines“, nes tai – šeimos, giminės šventė. Anot jo, nuo seno Petrinių rytas prasidėdavo atlaidais, šv. Mišiomis, o vėliau susirinkdavo visa giminė, artimieji, prie stalo susėdę šnekučiuodavosi, vieną - kitą dainą užtraukdavo.

„Mama puikiai giedojo, o brolis Steponas retkarčiais ir triūbą išsitraukdavo,“ – prisiminimais dalijosi vyras.

Tradiciškai per miestelio šventę buvo pasveikinti Petrai ir Povilai, Petrės ir Paulinos.

Netrūko muzikos, sveikinimų

Bene ištikimiausias šventės svečias tądien buvo lietus, bet muzika, sveikinimo žodžiai Darbėnuose netilo.

Šventinį koncertą vedė ponas iš Kauno ir Darbėnų ponia, kurių vaidmenis atliko Nerijus Gedminas bei Vilma Petrošienė.

„Renginį susirinkusieji galėjo stebėti ekrane – vaizdą fiksavo 6 kameros: 5 prie scenos, viena – ore, iš lėktuvo. Toks šventės perteikimas ekrane Dovydo Bajoro dėka rajone pademonstruotas pirmąkart, iki to dar reikėtų stiebtis net Kretingai,“ – sakė A. Juška.

Darbėnų seniūnas Edvardas Stalmokas miestelio varduvininkams - Petrams, Petrėms, Povilams, Pauliams, Paulinoms - linkėjo šventinių įspūdžių ir geros nuotaikos. Šventės metu ąžuolo vainikai įteikti 8 varduvininkams. Jauniausias jų – 7-erių Povilas Valička.

Darbėnų gyventojas Petras Petrauskas pasakojo, kad Petrinės jam – ne tik giminės, bet ir asmeninė šventė.

„Tai ne tik mano vardo, bet ir gimimo diena. Bobulė užprotestavo, kad jei jau tokią dieną gimiau, tai tik Petro vardu ir pakrikštytas turiu būti,“ – sakė vyras.

Jaunieji Darbėnų miestelio saviveiklininkai

P. Petrauskas prisiminė, kad seniau buvusi tradicija, jog šios dienos rytą giminaičiai ant laukujų durų pakabindavo ąžuolo vainiką, o vakare patys atvažiuodavo pasveikinti.

Šiemet – Šeimos metais, A. Juškos teigimu, didžiausias dėmesys šventėje skirtas darbėniškių šeimoms. Kretingos rajono savivaldybės meras Juozas Mažeika už dorą vaikų auklėjimą, darnios šeimos puoselėjimą Padėkos raštus įteikė Petronėlei ir Stanislovui Simonavičiams, Andželai ir Audriui Ruikiams, Virginijai ir Adomui Poškams bei Virginijai ir Vladui Valučiams.

Darbėnų miestelio žmones ir svečius pasveikino rajono meras Juozas Mažeika ir Seimo narė Jolita Vaickienė.

Šiemet, A. Juškos tvirtinimu, pirmąkart turgaus aikštėje pagal senąsias tradicijas atkurta amatų šventė, kurioje ūkininkai, amatininkai pardavinėjo įvairiausią produkciją: karolius, medinius šaukštus, druskines, rankų darbo muilus ir kitokias gėrybes.

Inesa RINKEVIČIŪTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas