Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kyla bereikalinga panika dėl paukščių gripo

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2006-03-14
Kretingos rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiasis gydytojas Šarūnas Nenartavičius varną iš kretingiškių Jonikų sodybos paėmė vilkėdamas specialią aprangą. Kritusio paukščio kūnas buvo įdėtas į tam skirtą termodėžę, kurioje ir siunčiamas tirti.

Kretingoje, Jonikų sodyboje, nugaišo varna. Baiminantis, kad paukštis gali būti kritęs dėl paukščių gripo, veterinarijos specialistai paukštį išsiuntė į Vilnių specialiems tyrimams.

Pasak sodybos šeimininkės Bronislavos Jonikienės, dar leisgyvę varną savo darže ji pastebėjo ketvirtadienio rytą. Paukštis, remdamasis vienu sparnu, nustraksėjo dar apie metrą ir nugaišo.

Rajono Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, nuo vasario 22 d. iki kovo 10 d. rajone tyrimams buvo paimta 15 kritusių paukščių. Daugiausiai tai buvo vištos ir varnos. Kritę paukščiai buvo paimti iš Žalgirio, Imbarės, Darbėnų seniūnijų. Paukščiai buvo rasti sodybose ir prie sodybų, vištos - tvarte. Kaip patvirtino Nacionalinė veterinarijos laboratorija Vilniuje, visi šie paukščiai krito dėl traumų. Dar nežinoma, dėl ko nugaišo varna, atskridusi į Jonikų sodybą.

„Didžiausia tikimybė, kad paukščiai galėtų būti užsikrėtę paukščių gripu, yra aptikus kritusius vandens paukščius – antis, žąsis, gulbes, kirus“, - sakė vyriausiasis veterinarijos gydytojas inspektorius Šarūnas Nenartavičius.

Pirmiausiai – konsultuotis su veterinarais

Specialistai prašo nekelti bereikalingos panikos dėl kiekvieno kritusio paukščio. Pasak Š.Nenartavičiaus, žmonės šaukiasi veterinarų ir tuomet, kai nugaišusią vištą randa ūkiniame pastate. Jeigu kitos vištos lesa ir deda kiaušinus, kritusioji višta paukščių gripu tikriausiai nesirgo. Nerimo neturėtų kilti ir dėl sudraskyto paukščio, nors ir tokiais atvejais gyventojai skambina veterinarams.

Jeigu nugaišusį paukštį radote sodyboje arba netoli jos, reikėtų skambinti veterinarams ir su jais konsultuotis. Darbo dienomis galima skambinti į rajono Maisto ir veterinarijos tarnybą tel.: 78599, 8-687 31282. Po darbo ir švenčių bei išeiginėmis dienomis – 8-682 16631.

Įtarus, kad paukštis galėjo kristi dėl paukščių gripo, specialistai jo kūną deda į specialią termodėžę, kurioje siunčiamas ištirti. Vieta – dezinfekuojama. Veterinarijos gydytojams skirta speciali vienkartinė apranga – kombinezonai, pirštinės, batai, kaukė, akiniai.

Kaip plinta infekcija ir kokie požymiai

Šiuo virusu infekuoti paukščiai, Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, gali jį platinti per seiles, nosies sekretą ir fekalijas. Infekcija perduodama kitiems paukščiams ar žmonėms. Žmonės paukščių gripu užsikrečia artimai kontaktuodami su gyvais užsikrėtusiais paukščiais, jų fekalijomis, kitais kūno skysčiais. Žmonės užsikrečia nešvariomis rankomis trindami akis, nosį, į viršutinius kvėpavimo takus ar į akis patekus virusams su dulkėmis, fekalijomis ar plunksnų dalelėmis.

Išvirtoje mėsoje virusų nelieka, todėl per 70 laipsnių temperatūroje termiškai apdorota paukštiena yra visiškai saugi. Tai patvirtina ir pasaulio praktika. Vartojant termiškai apdorotus kiaušinius, paukštieną, jos produktus, paukščių gripu užsikrėsti negalima, nes virusas, termiškai apdorojant produktą, žūva.

Paukščių gripo simptomai yra panašūs į sezoninio gripo simptomus: kosulys, temperatūra, gerklės skausmas, sloga, viduriavimas, pilvo skausmai, pykinimas ir vėmimas. Paukščių gripas gali sukelti konjunktyvitą: raudonos, skausmingos, ašarotos akys su pūlingu sekretu.

Žmonės infekciją gali išplatinti per užterštas rankas, batus ar drabužius.

Antivirusinė profilaktika, vaistai, vakcinos

Planinė vakcinacija sezonine vakcina nuo įprasto gripo yra rekomenduojama kaip viena iš keleto priemonių, mažinančių galimybę tuo pat metu užsikrėsti paukščių gripo ir žmogaus gripo virusais. Sumažinus dvigubos infekcijos atsiradimo galimybę, yra mažiau tikėtina, kad virusas mutuos ir atsiras naujas gripo viruso tipas, galintis sukelti pandemiją.

Specialistai primena, kad šiuo metu dar nėra patikimos ir efektyvios vakcinos nuo paukščių gripo viruso, o ir ši vakcinacija patikimai neapsaugo nuo užsikrėtimo paukščių gripo virusu, todėl būtina griežtai laikytis apsaugos priemonių.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenis, paukščių gripas yra labai pavojingas naminiams paukščiams, tačiau šis virusas taip lengvai nepersiduoda nuo paukščio žmogui. Nuo 2003 m. gruodžio šiuo virusu pasaulyje užsikrėtė tik 173 žmonės, kurių 93 mirė. Nė vienu atveju žmonės neužsikrėtė valgydami termiškai apdorotą paukštieną ar jos produktus.

„Taigi jeigu žmonės bus tvarkingi, laikysis higienos reikalavimų, gerai išvirs paukštieną ir jos produktus, galimybė užsikrėsti paukščių gripu yra labai menka“, - sakė rajono Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Normantas Žeimys.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas