Pajūrio naujienos
Help
2022 Rugpjūtis
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

Dainos spektaklis iškėlė į chorų olimpą

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Smiltys
  • 2013-09-13

„Ta pirmoji vieta – negerai: mes kraustomės iš proto, ieškodamos naujų kūrinių, o vaikai nori tik laimėti“,- su šypsena kalbėjo Eugenija Karkienė ir Violeta Andruškevičienė, kurių vadovaujamas Kretingos meno mokyklos choras „Saulainė“ Makedonijos Ohrid mieste įvykusiame konkurse-festivalyje buvo įvertintas I vieta bei specialiu diplomu „Už geriausią šiuolaikinės muzikos kūrinio atlikimą“.

Kretingos meno mokyklos choras „Saulainė“ su vadovėmis Violeta Andruškevičiene, Eugenija Karkiene ir koncertmeistere Rima Stonkuviene.

„Pusė sėkmės lemia repertuaras,- įsitikinusios V.Andruškevičienė ir E.Karkienė, kurios, rengdamos choro programą, išsikėlė aukštą kartelę. – Šiame konkurse Makedonijoje „Saulainė“ dalyvavo 2009 metais ir tada choras tapo I vietos laimėtoju. Norėjome išlaikyti profesionalumo lygį, todėl šįkart per pasirodymui skirtas 15 min. choras atliko penkis kūrinius penkiomis kalbomis: lotynų, italų, makedonų, lietuvių ir ispanų. Parinkome skirtingų epochų ir stilių kūrinius, kurie nepanašūs vienas į kitą ir yra efektingi.“

V.Andruškevičienė ir E. Karkienė pasakojo, kad atlikti kūrinį makedonų kalba buvo privalu, laikantis konkurso nuostatų, tad joms teko žodžius, parašytus kirilica, perrašyti lotyniškąja abėcėle – kitaip choristai, nemokantys rusų kalbos, jų nebūtų perskaitę.

Tačiau didžiausias iššūkis „Saulainės“ vadovėms ir choristams buvęs ispaniškasis kūrinys, pareikalavęs didelio susikaupimo bei meistriškumo. „Kūrinyje persipina keli ritmai, netgi ploti rankomis reikia kitokiu ritmu, negu dainuojama. Šis kūrinys buvo sudėtingas atlikti netgi mums, mokytojoms, o ką bekalbėti apie vaikus. Naktimis nemiegojome, kamuojamos minčių, ar ne per sunkią užduotį pasiskyrėme, ar pajėgsime. Per repeticijas viena stodavome į vieną choro pusę, kita – į kitą, kad būtų lengviau sekti skirtingas ritmines linijas“,- prisiminė V.Andruškevičienė ir E.Karkienė.

Sudėtingą „Saulainės“ koncertinę programą įvertino ir Makedonijos festivalio-konkurso komisija. Sužavėta Nijolės Sinkevičiūtės kompozicija „Bildukas“, kurią „Saulainė“ atliko lietuvių kalba, komisija skyrė specialųjį diplomą „Už geriausią šiuolaikinės muzikos kūrinio atlikimą“.

„Šis kūrinys visada sužavi publiką, nes jis – tarsi mažas spektaklis: choras ne tik dainuoja, bet ir trepsi, šūkauja, įvairiais garsais kuria tam tikrą nuotaiką“,- pasakojo V. Andruškevičienė. V.Andruškevičienė ir E.Karkienė teigė į festivalį-konkursą vykusios ramiai nusiteikusios ir neužsibrėžusios tikslo laimėti, nors šis įvertinimas, pripažįsta, yra malonus.

„Ir vaikams nekėlėme tikslo laimėti, tačiau jie to patys labai norėjo ir siekė. Jie taip jaudinosi, jog žadėjo keltis 5 val. ryto ir pradėti ruoštis pasirodymui. Tai sužinojusios išsigandome – bijojome, kad vaikai iš didelio noro laimėti „neperdegtų“. Tad kai paskelbė, jog mūsų choras laimėjo I vietą, vaikai verkė iš džiaugsmo. Šitas kolektyvas – vieningas tarsi kumštis“,- chore tvyrojusias nuotaikas prisiminė pedagogės.

Į Makedoniją vyko 29 „Saulainės“ choristai, kuriems – nuo 10 iki 17 metų. Didelei daliai jų tai buvo pirmasis dalyvavimas ne tik tarptautiniame, bet ir apskritai dideliame konkurse. Tad degdami noru kuo geriau pasirodyti, choristai dvi savaites prieš išvykstant rinkdavosi į kasdienes repeticijas.

„Saulainės“ choristai Makedonijoje pirmą kartą scenoje pasirodė ir su nauja apranga, kurią sukūrė klaipėdietė dizainerė Aina Zinčiukaitė.

„Chorui nebeužtenka tik gražiai dainuoti – jis turi turėti savo įvaizdį ir scenoje judesiu, nuotaika sukurti vientisą, stilingą pasirodymą, tarsi spektaklį. Todėl daug dėmesio skiriame repertuarui parinkti – kūrinius siunčiamės ir tiesiai iš leidyklos Amerikoje“,- pasakojo V.Andruškevičienė ir E.Karkienė, kurioms darbe nėra smulkmenų.

Pedagogės pastebi, kad nuo 2009 metų, kai „Saulainė“ dalyvavo pirmą kartą, išaugo ir konkurso Makedonijoje, kuris vyksta kasmet, lygis. „Šiemet konkurse dalyvavo apie 50 chorų: vyrų, moterų, mišrių, vaikų, ir visi šie chorai yra žinomi, profesionalūs“,- teigė V.Andruškevičienė, pridūrusi, kad vaikų chorų kategorijoje dalyvavo septyni chorai.

V.Andruškevičienė ir E.Karkienė pasidžiaugė, kad dalyvavimo tarptautiniame konkurse prasmę suvokia ir choristų tėvai, sutikę apmokėti savo vaikų kelionę į Makedoniją. Be tėvų pagalbos „Saulainė“ nepasiektų tarptautinės scenos – šįkart vien autobusas kainavo beveik 17 tūkst. Lt, o kur dar išlaidos gyvenimui. Savivaldybė kelionę parėmė 2 tūkst. Lt, dar 1 tūkst. Lt skyrė vienos choristės tėvai – verslininkai Ona ir Rimantas Benečiai iš Darbėnų.

„Makedonija – tai atradimas, į ją visada traukia sugrįžti. Iš patirties jau žinau: po Makedonijos nebėra kuo choristų nustebinti ir sužavėti, nes šioje šalyje – įstabūs vienuolynai, nepamirštamos ekskursijos, maudynės skaidriame didžiuliame Ohrido ežere, vakarėliai ir pirmosios savarankiškumo pamokos“, – pasakojo V.Andruškevičienė.

Nors „Saulainė“, savo istoriją skaičiuojanti nuo 2002-ųjų, Kretingos vardą garsina šalies bei tarptautiniuose konkursuose, šiais mokslo metais choro vadoves prislėgė kiek netikėta Savivaldybės pozicija. „Sužinojome, kad vykti į užsienio chorų festivalius, konkursus galėsime tik vasarą, nors pagrindiniai konkursai vyksta pavasarį ir rudenį. Kodėl taip nuspręsta – nežinome. Tačiau mums rankos surištos,- kalbėjo V.Andruškevičienė ir E.Karkienė, kurių vadovaujamas choras kiekvienais metais parengia po naują koncertinę programą ir nuolat sulaukia kvietimų į daugybę tarptautinių festivalių. – Gal nuo mūsų veiklos atitolusiems žmonėms sunku suprasti, kad tokios išvykos – ne šiaip sau ekskursijos, o tas pats edukacinis procesas.“

*

„Saulainės“ pasiekimai

2006 m. – aukso medalis XXXIV-ajame tarptautiniame chorų konkurse „Mundi Cantant“, Olomouco mieste, Čekijoje;

2007 m. – aukso diplomas Vokietijos mieste Vernigerode vykusiame V tarptautiniame Johannes Brahms konkurse;

2008 m. – sidabro medalis Pasaulio chorų olimpiadoje, Grace, Austrijoje; III vieta tarptautiniame Stasio Šimkaus chorų konkurse, Klaipėdoje; II vieta vaikų ir jaunimo chorų konkurse „Mes – Lietuvos vaikai“;

2009 m. – I vieta Ohrid miesto konkurse festivalyje Makedonijoje;

2010 m. – dalyvauta chorų festivalyje Italijoje;

2011 m. – I vieta tarptautiniame chorų festivalyje Turkijoje, Antalijoje; I vieta vaikų ir jaunimo chorų konkurse „Mes – Lietuvos vaikai“;

2012 m. – dalyvauta XXV tarptautiniame chorų festivalyje Slovakijoje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas