Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

(89) 2006-11-17

Padvarių pensionato direktorė Rima Narmontienė, čia išdirbusi vienuolika metų, žino kiekvieno gyventojo gyvenimo istorijas, atvedusias juos į šiuos valdiškus namus. Ji prisėdo šnektelti su seniausiu pensionato gyventoju Kazimieru Baubliu (dešinėje), įsikūrusiu čia prieš 45–erius metus. Viduryje – neseniai pensionate apsigyvenęs Alfonsas Šalnis, kurio sūnus čia gyvena jau dešimt metų.

Gruodžio pradžioje Padvarių pensionatas švęs 60-ąjį įkūrimo ir veiklos jubiliejų. Per šešis dešimtmečius ši globos įstaiga tūkstančiams neįgalių bei senų vienišų žmonių tapo tikraisiais ir dažniausiai paskutiniais jų gyvenime namais. Pensionate per kelis dešimtmečius užaugo ir kelios darbuotojų kartos.

Seniausiai pensionate – 46 - erius metus – gyvena Kazimieras Baublys. Seniausia pensionato darbuotoja - 48-erius metus virtuvėje triūsianti Justina Stonkienė. Per 60 metų pasikeitė penkiolika vadovų. Nuo birželio mėnesio Padvarių pensionatui vadovauja 36-erių Rima Narmontienė, čia dirbanti vienuolika metų.

Šiuo metu Padvarių pensionate, kurio steigėja yra Klaipėdos apskrities administracija, gyvena 230 gyventojų iš apskrities rajonų su fizine ir proto negalia bei seni vieniši žmonės. Pensionate dirba 110 darbuotojų, tarp jų daugiausiai – 42 - yra socialinių darbuotojų.

Kiekviena pavardė – sava istorija

Nuo 1961 m. tuometiniuose Padvarių senelių – invalidų namuose apsigyvenęs K.Baublys gerai atmena tuos laikus, kada šių namų gyventojai dirbo žemės darbus, augino gyvulius, veisė sodą. Archyvai byloja, kad ši globos įstaiga tuo metu turėjo 136 ha dirbamos žemės plotą. Joje tuo metu gyveno 115 globotinių, turinčių fizinę ir protinę negalią, bei seneliai. Iš Tūbausių kilęs K.Baublys tvirtino, jog šiuose namuose jam yra gerai, didelių valdžios pokyčių per tuos dešimtmečius jis nepajautęs. R.Narmontienė patikino, jog vyriškis ir šiandien – pirmasis pagalbininkas, tvarkant pensionato aplinką.


Su kokia įžymybe norėtumėte papietauti?

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Gatvės interviu

Mindaugas Daukintis:

- Jėzau, su kuo čia – taip staiga paklausėte... Na, gal su Algimantu Čekuoliu. Tai – labai įdomi asmenybė. Mane žavi jo pasaulio suvokimas. Pietaujant labiau norėčiau jį pažinti kaip žmogų – jis šitiek apkeliavęs, tiek pasaulio įžymybių pažinęs. Manau, kad pietūs, bent iš mano pusės, galėtų trukti netrumpai.

Steponas Ščevinskas:

- Geriausia būtų su Algirdu Brazausku. Jis man tinka į pašnekovus ir pagal amžių, ir šiaip yra įdomi asmenybė. Kokie bebūtų buvę sunkūs laikai, jis vis vien surasdavo išeitį. Tačiau apie politiką nesinorėtų šnekėti. Įdomiausia būtų apie medžioklę, sportą, nes ir pats turiu tarptautinę rankinio teisėjo kategoriją.

Rimas Strockis:

- Norėčiau su kokiu nors politiku pabendrauti. Oi, atsirastų apie ką pašnekėti ir paprieštarauti. Geriausia būtų su tais, kurie apgavo. Na, pavyzdžiui, su tuo, kuris dabar apie Kremlių vaikštinėja. Paklausčiau jo: kodėl mes, jo rinkėjai, šiandien esame „išdurti“. Pasikalbėtume vyriškai – „viens ant vieno“, - manyčiau, pietūs ilgai netruktų.

Larisa Moncevičienė:

- Man patinka Rūta Ščiogolevaitė: ir kaip ji dainuoja, ir kaip šoka. Aš už ją sergu TV laidoje „Šokių dešimtukas“. R.Ščiogolevaitė man atrodo paprasta, “neišsistačiusi” moteris. Norėčiau su ja pabendrauti, o bendraujant – kai niekur nereikia bėgti ir lėkti – abiem įdomių temų, manau, atsirastų.


Lietuvoje kasdien nusižudo 3 – 4 žmonės. Kasmet nusižudo 50 - 60 dešimties-devyniolikos metų amžiaus žmonių. Kretingos rajono savižudybių skaičius - didžiausias apskrityje ir gerokai viršija Lietuvos vidurkį.

Rajono ūkio plėtrai – pusė milijardo

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Savivaldybėje

Antradienį rajono Savivaldybės Plėtros komisija apsvarstė Kretingos rajono paramos poreikių 2007-2013 metams planą. Ateinančio penkmečio lėšų darbams rajone įgyvendinti poreikis siekia pusę milijardo litų.

Pasak Plėtros komisijos pirmininko Antano Puidoko, yra rengiamas bendras kito penkmečio Klaipėdos apskrities plėtros planas, į kurį įtraukiamos savivaldybės su jų planuojamais atlikti darbais. Iš ES pinigų bus finansuojami atskiri šalies regionai.

„Plane numatytos priemonės kol kas yra abstrakčios. Tačiau rengiant projektus, yra reikalinga numatyti ūkio veiklos sritis. Todėl šiame plane preliminariai yra numatyti būtiniausi darbai bei jiems reikalingas finansavimas“, - tvirtino A.Puidokas.

Dešimtimis milijonų litų įkainoti numatyti prioritetiniai kito penkmečio mūsų rajono darbai ir veiklos kryptys yra šie: europinės magistralės Šiauliai–Palanga šiaurinio apvažiavimo statyba – 65 mln. Lt; Kretingos miesto pietinio apvažiavimo statyba – 50 mln. Lt; Kretingos rajono ir miesto tiltų remontas – 20 mln. Lt; rajono žvyrkelių asfaltavimas – 30 mln. Lt; gatvių remontas ir renovacija – 20 mln.Lt; bendrojo ugdymo kokybės gerinimas – 30 mln. Lt; švietimo ir kultūros įstaigų pastatų renovavimas ir šiltinimas – 50 mln. Lt; vandenviečių atnaujinimas ir plėtra – 46 mln. Lt; paminklinių pastatų renovavimas ir pritaikymas turizmui – 30 mln.Lt.; užterštų teritorijų tvarkymas – 30 tūkst. Lt.

Posėdyje buvo pateikta ir šių metų Plėtros fondo lėšų panaudojimo ataskaita. Pasak A.Puidoko, iš 251 tūkst. Lt šiemet išleista 140 tūkst. Lt. Likę 111 tūkst. Lt, pirmininko žodžiais, nepanaudoti todėl, kad nebuvo teikta tiek daug projektų į ES fondus, kaip buvo pernai. Buvo siūlymų, kuriuos ketinama apsvarstyti, iš likusių fondo pinigų dar šiemet atnaujinti Savivaldybės kompiuterinę bei programinę įrangas.

Kretingos rajono savivaldybės administracijos Rajono plėtros skyriaus vadovas Evaldas Jankauskas paragino darbo grupes – jų yra 17 – šią savaitę baigti rengti atskiras Kretingos rajono ūkio bei žmogiškojo potencialo studijas, kurios pateks į bendrą rajono plėtros planą.


Ūkininkas tiki triušininkystės perspektyva

 • Audronė PUIŠIENĖ
 • Žemė ir ūkis

“Esu ūkininkas, buhalteris, statybininkas, architektas, statybos darbų vykdytojas, elektrikas… Kai pasistatysiu skerdyklą, gal ir verslininku tapsiu”, - į klausimą, kuo jį pristatyti, pusiau juokais atsakė Vaidas Purmalis, prieš dvejus metus Tūbausiuose įkūręs mėsinių ir dekoratyvinių triušių fermą. Šiuo metu ūkininkas iš tiesų paniręs į skerdyklos statybos darbus, kuriuos vykdant tenka išmanyti labai daug ką: pradedant ūkio buhalterija ir baigiant veterinarijos žiniomis.

V.Purmalio fermoje auga apie 1,5 tūkst. triušių. Pirmadienį gi, kai vesis apie 50 patelių, triušių skaičius turėtų padidėti iki 2 tūkst.


Jeigu ką daryti – tik labai gerai

 • Genė DRUNGILIENĖ
 • Žemė ir ūkis

Adomas Gikaras, Imbarės seniūnijos ūkininkas, yra vienas iš tų vis dažniau pasitaikančių ūkininkų, kurie nebijo pasakyti, kad pinigai ūkininkams turi būti dalijami ne dykai. Ūkininko nuomone, jeigu žmogus, gaudamas paramą, nė lito prie šios sumos neprideda, pinigus naudoja neracionaliai.


Susumavusi 2006 Metų ūkio konkurso rezultatus, Ūkininkų sąjungos Kretingos skyriaus pirmininko Antano Stonkaus vadovaujama komisija staigmenos nepažėrė. Geriausio 2006 metų ūkio šeimininkais pripažinti Vilija ir Vladas Baltuoniai, pernai šiame konkurse buvę antri. Komisija šiemet įvertino 18 ūkių. “Ūkius konkursui siūlė seniūnijų žemės ūkio specialistai. Atrenkant ūkius itin svarbus kriterijus buvo jų perspektyvumas”,- sakė A.Stonkus.


Vietoj operuotos akies spėja ataugus naują

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Žemė ir ūkis

Palangiškė veterinarijos gydytoja Jūratė Kungienė tikino esanti liudininke itin unikalaus atvejo medicinos istorijoje: ji pašalino sužeistą ir užpūliavusią savo katino Miciaus akį, kuri, kaip spėja moteris, ataugo po pustrečio mėnesio. Dėl šios versijos išsiskyrė specialistų nuomonės: veterinarai atmetė akies ataugimo versiją, o akių ligų specialistai sutinka su apsigimimo galimybe.


 • Genė DRUNGILIENĖ
 • Iš policijos suvestinių

KRETINGA

ŠERMUKŠNIŲ g.

Į policiją kreipėsi 31 metų kretingiškis. Jis nurodė, kad pasinaudojus „Hansabankui“ priklausančia mokėjimo kortele, išduota jo vardu, iš sąskaitos buvo paimta 1 tūkst. 360 eurų (4 tūkst. 713 Lt). Įtariama, kad pinigai buvo paimti Vienoje, Austrijoje, neteisėtai panaudojus mokėjimo kortelę arba jos duomenis.

ŠIAULIŲ – PALANGOS kelias.

Trečiadienio rytą ,,VW-Golf”, vairuojamas 23 metų M.N. iš Aukštkalvių, lenkė ta pačia kryptimi važiuojantį automobilį „Ford Transit“, kurį vairavo 34 metų kretingiškis A.K. Automobiliui „Ford Transit“ staiga suktelėjus į kairę, automobiliai susidūrė. Eismo įvykio metu susižalojo automobilio “VW Golf” keleivės, kurios po medikų apžiūros išleistos gydytis ambulatoriškai.

PADVARIAI.

Kretingiškis pastebėjo, kad išdaužtas jo automobilio „VW Golf“ galinių durelių stiklas ir patekta į automobilio saloną, iš kur pavogta automagnetola ir garso kolonėlės. Netrukus buvo sulaikytas įtariamasis – 29 metų tarvydiškis A.P.


Plungėje įvykusiame stalo teniso klubo “Žemaite” turnyre taurę ir pirmąją vietą iškovojo mūsų rajono komanda – Salantų “Puolimas”. Šios komandos garbę penktą kartą įvykusiame turnyre gynė Darius ir Tomas Narmontai bei Robertas Mažrimas.

Rajono stalo teniso klubo pirmininkas Vytautas Ročys sakė, jog mūsų rajonui turnyre atstovavo keturios komandos – Kretingos “Vygedalis” (Aloyzas Rumbutis, Gediminas Žilys, Vytautas Ročys, Robertas Narvilas), Salantų “Imbarė” (Kazys Stankus, Rimantas Lubys, Germanas Vaniuchinas), Salantų “Bočiai” (Vaidutis Butkus, Aloyzas Vasiliauskas, Antanas Joskaudas) bei Salantų “Puolimas”.

Iš viso turnyre klubo “Žemaite” taurei laimėti dalyvavo 11 komandų iš Kauno, Telšių, Šiaulių, Mažeikių, Plungės bei Kretingos.

Komandos buvo suskirstytos į tris pogrupius, iš kurių po atkaklių kovų į finalinį šešetą pateko po dvi geriausias pogrupio komandas.

“Į finalinį šešetą pateko trys mūsų rajono komandos – “Vygedalis”, “Puolimas” ir “Imbarė”. Ir visos trys iškovojo teisę žaisti dėl pirmų-trečių vietų, - finalines kovas komentavo Vytautas Ročys. – Kovojant dėl aukščiausio apdovanojimo vienam iš “Vygedalio” lyderių – Gediminui Žiliui – atsinaujino kojos trauma ir jis komandai nebegalėjo pagelbėti baigiamajame varžybų etape”.

Taigi antrą vietą užėmė Salantų “Imbarė”, treti liko Kretingos “Vygedalio” stalo tenisininkai.


Kretingiškis verslininkas Sigitas Abrutis sakė nebeskaičiuojąs, kiek jo remiama “Bikap” komanda turi apdovanojimų. “Kasmet “Bikap” tinklininkams ir krepšininkams per sezoną pavyksta laimėti po dvi – tris taures, tad apdovanojimų ir nebeskaičiuoju”, - sakė S.Abrutis, sportą remiantis jau gerą dešimtmetį.


Kretingos miesto Kęstučio gatvės 7-o namo kieme drastiškai “nugenėti” medžiai – jau subrendę beržai – pavasarį greičiausiai nebesužaliuos.

Medžių pjovimo “operacijos” išvakarėse įvykusiame gyventojų susirinkime kilo klausimas, reikia ar nereikia pjauti kieme esančius beržus. Vienos 7-o namo gyventojos teigimu, beržai užkliuvę tik dviejų butų gyventojams. Šie ir suorganizavo naktinę medžių pjovimo “operaciją”, kurią nutraukė kitų gyventojų iškviesta policija.

Kretingos miesto seniūnas Stanislovas Juknevičius “Pajūrio naujienoms” teigė, jog konflikto tarp gyventojų nebūtų kilę, jeigu seniūnijai būtų buvęs pateiktas prašymas dėl leidimo nupjauti medžius. “Rajone yra sudaryta komisija, kuri, remdamasi rajono želdinių apsaugos ir tvarkymo taisyklėmis, įvertina želdinius ir nusprendžia, duoti tokį leidimą ar ne, - situaciją komentavo miesto seniūnas. – Tačiau prašymas dar nereiškia, kad leidimas bus duotas. Medį be leidimo pjauti gali tik privačių namų valdų savininkai”.

Konfliktą dėl netinkamai nugenėtų medžių sprendžia ir rajono Aplinkos apsaugos agentūra. Jos vadovas Ričardas Kašėta paaiškino, jog žmonės, nupjovę medžius, pasielgė netinkamai: medžiai iš tiesų yra ne nugenėti, o visiškai sužaloti, be to, jie nebeatitinka ir estetinio vaizdo sampratos.

“Kartu su miesto seniūnu buvome nuvykę į vietą, bandėme aiškintis, kas iš tiesų be leidimo sužalojo medžius. Surasti teisybę nebus lengva, nes niekas nenori to prisipažinti, ir kiekvienas kaimynas aiškina savo versijas”, - sakė R.Kašėta.

Išaiškinus rajono želdinių apsaugos ir tvarkymo taisyklių pažeidėjus, jiems bus pritaikyta administracinė bauda, kurios dydis gali būti nuo 100 iki 300 Lt. Pažeidėjai taip pat turės atlyginti nuostolius, kuriuos tikslina Aplinkos apsaugos agentūros specialistai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas