Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

(85) 2006-11-03

Pasak jokūbaviškės Stasės Armalienės, karo metais čia, kažkur pakelėje, netoli mokyklos, buvo palaidoti du jauni vokiečių kareiviai.

Ne ant visų kapų per Vėlines dega žvakės. Pasak Jokūbavo gyventojų, netoli Aleksandro Stulginskio pagrindinės mokyklos palaidoti du vokiečių kareiviai, tačiau čia nėra nei kapo, nei žvakių.

Anot Jokūbave gyvenančio Kosto Dačkaus, buvo 1944 metų spalio 9 ar 10 diena, kai pačiame Jokūbavo centre buvo nušauti du vokiečių kareiviai. Kas ir kur juos palaidojo, niekas tiksliai nežino. Tuomet nuo Raguviškių iki Jokūbavo vyko mūšiai, ir žuvusiųjų buvo labai daug.

- Žmonės buvo varomi užkasti žuvusių,- sakė K.Dačkus, kuriam tuo metu buvo šešiolika.

Jokūbave nuo gimimo gyvenanti Stasė Armalienė taip pat pamena, jog traukiantis frontui, čia vyko tikri mūšiai, ir gyventojams viską palikus, teko bėgti iš Jokūbavo slėptis.

Pasak S.Armalienės, iš pradžių jie prisiglaudė buvusiame Notėnų dvare, vėliau - pas kaimynus. Jų namuose buvo įsikūrę rusų kariai, o kieme veikė ligoninė. Vėliau jų namuose apsigyveno lietuvių divizijos kariai.

S.Armalienė dažnai atbėgdavo į namus pasižiūrėti. Kelionė į namus būdavo nemaloni - pakelėse gulėjo daug apdegusių, sudarkytų rusų ir vokiečių lavonų. Kad mažiau matytų žuvusiųjų, vėliau ji sugalvojo į namus eiti kitu keliu - palei upę.


Kaip Jus veikia pakeistas laikas?

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Gatvės interviu

Artūras Juška:

- Nereikia sukinėti laikrodžio. Nors atsukus valandą atgal ir galime ilgiau pamiegoti. Manau, jog mano organizmas daug nenukenčia nuo laiko kaitaliojimo. Jis daugiau kliudo susisiekimui – keičiasi traukinių eismo laikas. Labai gerai būtų visoje Europoje turėti vienodą laiką.

Kazimiera Bliudžienė:

- Mes, žemaičiai, mėgstame pastovumą, todėl tas laiko keitimas visai nepatinka. Gal tiems, kurie dirba ir mokosi, - gerai. Atsukus valandą atgal, žmonės gali ilgiau pamiegoti ir geriau pailsėti. Kartais senas žmogus pamiršti ir laikrodį persukti. Jei neklystu, smetonmečiu tokios mados nebuvo ir laiko niekas nekaitaliojo.

Aidas Šilgalis:

- Kažkas sugalvojo tą laiką kaitalioti, ir tiek. Man toks laiko kaitaliojimas didelės reikšmės neturi. Aišku, neblogai, kai gali valandą ilgiau pamiegoti. Pamenu, kai dar buvau studentas, per tą laikrodžio sukinėjimą į paskaitas pavėlavau. Manau, kad laikrodžių galėtume ir nesukinėti.

Rūta:

- Nepatinka toks laikrodžio sukinėjimas pirmyn atgal. Žmogus tiesiog pasimeti nuo to kaitaliojimo. Geriau būtų, jei laiko niekas nekaitaliotų.


“Dirbsiu su ta pačia komanda, kuri dirbo iki šiol, - sakė neseniai Kretingos ligoninės vyriausiosios gydytojos pareigas pradėjusi eiti Ilona Volskienė. – Darbuotojams noriu sukurti tokias darbo sąlygas, kad jie jaustųsi saugūs ir galėtų ramiai dirbti. Noriu, kad gyventojai gautų daugiau gerų ir kokybiškų paslaugų.“


Trisdešimt septynerių Aušra Antanavičienė jau septyniolika metų dirba socialinio darbuotojo padėjėja Padvarių pensionate. Anksčiau jos pareigos vadintos paprastai - sanitarė.

„Per daugel metų kasdien matydamas savo globojamus žmones įvairiose situacijose, žinodamas kiekvieno būdą, tampi tarsi tikruoju jų šeimos nariu. Tvarkai ne tik buitį, bet kasdien prausdamas, maudydamas, kuopdamas juos, pažįsti netgi tų žmonių kūnus“, - sakė A.Antanavičienė.


“Šiaurės – Vakarų regiono gyventojams nebereikia pagalbos ieškoti Vilniuje ar Kaune. Klaipėdos ligoninėje atliekamos neurochirurginės operacijos, taikant naujausias technologijas – operacinį mikroskopą „Pentero“ su fluorescencijos moduliu“, - sakė Klaipėdos ligoninės Neurochirurgijos skyriaus vedėjas Vytautas Grykšas.


Kasdien penktą valandą ryto Apolonija Bernotienė skuba į labdaros valgyklą ruošti pietų likimo nuskriaustiems žmonėms. 2003 metais „Pajūrio naujienų“ skaitytojai ją išrinkto „Metų žmogumi“. Nors moteriai - per aštuoniasdešimt, ji mielai vaikšto su aukštakulniais batais.


Grupė Kretingos Jurgio Pabrėžos jaunųjų dizainerių būrelio narių, vadovaujamų mokytojos Valdonijos Karaliūnienės, dalyvavo antrus metus Palangoje vasaromis rengiamame respublikiniame jaunųjų kūrėjų plenere. Moksleiviai kūrė darbus apie senąją Palangą - “Anapilio” vilą bei senąją vaistinę. Neseniai jaunieji kūrėjai iš Palangos, Kretingos, Kauno vėlgi susirinko į “Anapilį”: šįsyk pasidžiaugti bendru darbu – plenero katalogo pristatymu.


  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Iš policijos suvestinių

KRETINGA

SLĖNIO g.

Lapkričio 1 d. vakarą neblaivus (2,12 prom.) 18-metis palangiškis, vairuodamas automobilį „VW Golf“, nors neturėjo vairuotojo pažymėjimo, nepasirinko saugaus greičio, nesuvaldė automobilio ir atsitrenkė į elektros stulpo atramą. Eismo įvykio metu apgadintas automobilis, stulpo atrama, žmonės nenukentėjo.

KARTENOS–KŪLUPĖNŲ–SALANTŲ kelias.

Visų šventųjų išvakarėse 65-erių metų kauniškis, pirminiais duomenimis - blaivus, vairuodamas automobilį “Nissan Sunny”, partrenkė skersai kelio ėjusį 58-erių metų Šatilgalio kaimo gyventoją A.S. Eismo įvykio metu buvo sužalotas pėstysis, kuris dėl galvos smegenų sukrėtimo ir kaukolės lūžimo, ištiktas cerebralinės komos gydomas Klaipėdos ligoninėje. Iš vairuotojo ir pėsčiojo paimta kraujo girtumui nustatyti.


Remia sportą ir apie naudą negalvoja

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Sportas

Evaldas Jodkonis – bendrovės „Sanpola-Baltija“ direktorius ir tokiu pat pavadinimu rajono sporto renginiuose startuojančių komandų vadovas – sako, jog sportas jį lydi nuo pat mažens. Sportuojantis nuo septynerių metų E.Jodkonis su savo vadovaujama komanda ne tik išbėga į aikštę siekti rezultatų: antroji jo sportinio gyvenimo pusė – būti komandos rėmėju.


Gamta turi savo dėsnius

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Gamta
“Jokūbaviškis” gulbių jauniklis liko plaukioti vienas, nes jį, nepakankamai išsivysčiusį, paliko šeima.

Gulbė motina savąjį gulbiuką, dar neįgavusį balto apdaro, pasmerkė pražūčiai. Neišsivystęs, paliegęs ir skristi neišmokęs gulbiukas liko vienas plaukioti Jokūbavo kaimo griovyje. Žmonės susirūpino gulbiuko likimu, bet nelabai ką tegalėjo padaryti: griovys – gana gilus, apžėlęs meldais, tad prieiti – nelengva. Reikia būti stipriam ir drąsiam, kad laimingai pagautum gulbiuką.

Žmonės dar turi gailestingumo, tačiau nelabai žino, kaip gulbiukui galima padėti. Rajono Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos veterinarijos gydytojas, atsakingas už gyvūnų gerovę, Kazys Vasiliauskas sako, jog žmonės turėtų atskirti natūralius gamtos atrankos dėsnius nuo pagalbos sužeistam, sušalusiam ar alkanam paukščiui. “Alkaną galime pamaitinti, sužeistą – pagydyti. Pačios gamtos gi atstumtam paukščiui ar žvėriui žmogus nelabai kuo gali padėti: gyvūnas skurs, nesivystys, o jį prijaukinusiajam tokio gyvūno žūtis dar ir papildomo skausmo atneštų”, - sakė K.Vasiliauskas.

Jis teigiamai vertina žmonių rūpestį dėl paukščių, žvėrių, kuriems iš tiesų reikalinga pagalba. Tačiau tuo pat metu ir perspėja: su laukiniais gyvūnais reikia būti itin atsargiems. Pavyzdžiui, žmonės linkę drąsiai gaudyti gandriukus. O šių reakcija – itin greita, ir įkirsti žmogui į akį – gandrui vieni niekai. Neaišku, ir koks gali būti gulbės ar gulbių jauniklio elgesys, žmogui sumanius pagauti paukštį. Juolab, kad gulbė, kaip pripažįsta ornitologai, gali būti agresyvi ir pulti žmogų. Sugalvojus žmogui pasmalsauti ir apžiūrėti gulbės lizdą, vėlgi reiktų būti labai atsargiems: patelei šildant kiaušinius, patinas visada esti netoli lizdo ir yra pasirengęs nuvyti bet kokį įsibrovėlį. Jeigu paukštis bus drąsesnis – į kailį jis įkrės bet kam, jam užteks jėgų nuo perimvietės nuvyti ir žmogų.

Net ir prijaukinto paukščio ar žvėries elgesys yra nenuspėjamas: teko matyti, kaip viename privačiame zoologijos sode povas įkirto lankytojui į veidą, mat, šis per arti priėjęs prie aptvaro. Prieš kelerius metus “Pajūrio naujienose” rašėme, kaip žmonių prijaukintas stirninas sužeidė moterį.


Iškritus pirmajam sniegui, ne visi gyvulių augintojai suskubo gyvulius suginti į tvartus. Tačiau specialistai teigia, jog karvės sniego nebijo.

Iškrito pirmasis sniegas. Užklojo laukus, ganyklas. Tačiau ne visi gyvulių augintojai suskubo karves, prieauglį, arklius suginti į tvartus. Ant sniego likusiems galvijams neliko abejingi ir “Pajūrio naujienų” skaitytojai: paskambinę jie klausė, ar gyvulių savininkai tinkamai elgiasi, palikę galvijus sniegu užklotose ganyklose.

Kaip teigia Kretingos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai, karvės sniego nebijo. Netgi atvirkščiai, - jos lauke gali išbūti esant iki minus 20 laipsnių šalčio. Vakar gi dieną dar buvo teigiama temperatūra.

Svarbiausia, esant šalčiams ir sniegui, – karves gausiai šerti, laiku duoti joms gerti normalios temperatūros vandens.

Ir Lietuvoje, ir kitose Europos šalyse esama metodikos karves auginti ir laikyti būtent šaltai. Tokių pavyzdžių, kada karvės per žiemą laikomos tik po stogu, esama ir mūsų rajone.

“P.n.” informacija


Vos pasnigo – pirmoji nelaimė kelyje

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Keliuose
„VW Passat“, kuriame važiavo trys Kretingos rajono gyventojai, dėl kol kas nežinomų priežasčių trenkėsi į sugedusį ir pakelėje paliktą pienovežį.

Vakar apie pusę devynių ryto senajame kelyje į Kūlupėnus įvyko eismo įvykis, kurio metu buvo sužaloti trys žmonės. Dviem greitosios medicinos pagalbos automobiliais jie buvo išvežti į Kretingos ligoninės priėmimo skyrių.

Pirminiais duomenimis, automobilis „VW Passat“ rėžėsi į pienovežį, stovėjusį pakelėje.

Automobiliu „VW Passat“ važiavo trys rajono gyventojai – du kūlupėniškiai ir klibiškis. Po susidūrimo su pienovežiu žmonės patys išlipo iš sulamdyto automobilio ir pagalbos laukė sėdėdami ant pakelės krašto.

Pienovežis, priklausantis bendrovei „Delteka“, stovėjo pakelėje. Vairuotojo žmonės sakė nematę, nepasirodė jis nė įvykus eismo įvykiui. Tačiau mašina buvo palikta neužrakinta, o talpoje pieno nebuvo. Kaip paaiškėjo vėliau, vairuotojas mašiną paliko šiai sugedus.

Tuo metu, kai įvyko nelaimė, kelio danga jau buvo šlapia. Tačiau pasnigus kelias per mišką paprastai yra pavojingesnis negu atvirame lauke. Buvo jau šviesu, todėl nematyti stovinčio pienovežio „VW Passat“ vairuotojas negalėjo.

Visi trys sužeisti žmonės gydomi Kretingos ligoninėje. Policija jų dar neapklausė, todėl neaišku, kodėl „VW Passat“ trenkėsi į pienovežį.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas