Pajūrio naujienos
Help
2023 Gruodis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

(83) 2006-10-27

Naujos kapinės projektuojamos, senose nebėra vietos

 • Vitalija VITKAUSKIENĖ
 • Pirmas puslapis
Didžiosiose Kretingos miesto kapinėse kasmet palaidojama per 200 žmonių. Kapinių pakrašty vietos liko panašiam kapų skaičiui.

Prie kelio į Darbėnus prigludusiose Kretingos miesto kapinėse naujų vietų laidojimui bėra likę ne daugiau kaip vieneriems metams. Miesto centre esančiose senosiose kapinėse laisvos žemės išvis nebėra, o naujos kapinės Petrikaičių kaime bus atidarytos negreit, dar nepatvirtintas šių kapinių detalusis planas.

Baigiamos užlaidoti didžiosios miesto kapinės buvo atidarytos 1967 metais, apie aštuoniasdešimtuosius jos buvo išplėstos iki dabartinių ribų.

Kapines rajono Savivaldybės teritorijoje administruoja seniūnijos. Kretingos miesto seniūno Stanislovo Juknevičiaus tvirtinimu, Vilniaus gatvėje veikiančiose senosiose kapinėse laisvų vietų nelikę. Čia mirusįjį galima palaidoti tik jau turint šeimos kapą. Apie tai, kad senosiose miesto kapinėse, kaip, beje, ir didžiosiose, yra užimtų tuščių, be palaidojimų sklypų, seniūnas kalbėjo nenoriai. Dalis tų sklypų yra neprižiūrimi, vasarą juose klesti piktžolės. “Kapų prižiūrėtoją esame įpareigoję registruoti neprižiūrimus kapus, kad galėtume juos laikyti neužimtais”,- aiškino seniūnas. Tačiau kiek tokių kapų yra užregistruota, neatsakė. Lietuvoje kapų žemė kol kas oficialiai neparduodama, skiriama ne gyviesiems turėti, o mirusiems palaidoti. Tad kaip gi žmonės tuos sklypelius apsitveria? S.Juknevičius buvo linkęs nutylėti: “Tai toks subtilus reikalas. Nepradėsi iš žmonių tos žemės atiminėti”.


Ar puošdami kapines beturime saiką?

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Gatvės interviu

Ponia Bernadeta:

- Seniau žmonės „nesiversdavo per galvą“ taip, kaip dabar. Dažniausiai papuošdavo kapus baltais pumpurais nuo gyvatvorių. O dabar puošia kas kaip gali. Man gražu, kai kapas nėra per daug apkrautas gėlėmis, ypač ryškiomis dirbtinėmis, kalnais puokščių. Bet, atrodo, kad labiau pagerbi mirusįjį, kai daugiau gėlių ir vainikų per laidotuves ar ant kapo.

Erna Albužienė:

- Neturime. Žiūrėkit, žmogus mirė, ir viskas, kas su juo susiję, turėtų mirti. Kapinėse užtektų žalios pievelės ir lentelės su pavarde. Išsaugoti turėtų būti tik mirusiojo dokumentai. Dabar prisistatom tų paminklų ir vargstam po kapines visą gyvenimą. Nereiktų nė tų ilgų šarvojimų ir kalnų gėlių. Paskui reikia traktoriaus ieškoti, kad nuo kapo vainikus išvežtum.

Pranas Preibys:

- Aišku, per daug. Ant kapų padaro ištisus gėlynus. Užtektų kukliai, skoningai, kaip, tarkim, Estijoje arba Amerikoje: žalias gazonas ir kryžius arba lentelė. Dabar gi pasireiškia tik lietuvių puikybė: pažiūrėkit, kaip aš papuošiau ir už kiek papuošiau, o va tas kapas – visai apleistas, šiokie ir anokie tie mirusiojo giminės. Manau, kad laidojimo tradicija nesikeis, kol neišmirs senoji karta.

Ričardas:

- Manau, kad visko šiam pasauly yra per daug. Kas ir kaip yra kapinėse – man tas pats. Aš į laidotuves ir kapines nevaikštau. Iš artimų giminių dėdė yra miręs, bet nebuvau jo laidotuvėse. Tėvai – gyvi, bet kažin, ar eisiu ir į jų laidotuves. Nuo 14 metų jie mane paliko, nuo tol basčiausi vienišas po pasaulį. Gerai, kad Kretingoje draugę sutikau.


Vakar Kretingos rajono savivaldybės Tarybos posėdyje paaiškėjo, jog planuoto Sporto komplekso Savanorių gatvėje nebus. Nors su Klaipėdos apskrities leidimu rajono Savivaldybė teberengia šios teritorijos užstatymo detalųjį planą, tai pačiai apskričiai žinant, dalis teritorijos - 1,63 ha - priteista buvusiam savininkui, ir detalusis planas pakibo ore.


Mokytoja tikina esanti keršto auka

 • Genė DRUNGILIENĖ
 • Švietimas

Kartenos vidurinės mokyklos mokytoja 62 metų Bronislava Juzuitienė atsidūrė miestelio bei mokyklos bendruomenių dėmesio centre. Mokytoja pasikvietė žurnalistus, o rajono Švietimo skyrius sudarė specialią komisiją įvykiams mokykloje ištirti.

Nesibaigiant mokytojos B.Juzuitienės skundams dėl neva jos nesaugumo mokykloje, rajono Švietimo skyriaus vedėjos įsakymu buvo sudaryta komisija situacijai išsiaiškinti. Komisijai, kuriai vadovauja Šveitimo skyriaus vedėjos pavaduotoja Laimutė Dieliautaitė, dar nepradėjus dirbti, į Švietimo skyrių kreipėsi Kartenos vidurinės mokyklos pedagogai, prašydami paaiškinti, kuo juos kaltina mokytoja B.Juzuitienė.


Ar mokate keiktis lietuviškai?

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Kuprinė
Šįsyk “Kuprinė“ svečiavosi Jurgio Pabrėžos gimnazijoje ir kalbino jos moksleivius bei jaunuolius, tuo metu besilankančius mokyklos teritorijoje. Buvo smalsu sužinoti:

Aurimas Lukošius:

- Aš visai nesikeikiu. Kokia prasmė keiktis? Manau, kad intelektualesniam žmogui nedera keiktis. Dažniausiai keikiasi tie, kurie turi kompleksų ir keiksmažodžiais nori kompensuoti kažką, ko neturi. Aš esu grynos lietuviškos kalbos šalininkas. Man kalbos visai nepagyvina kažkokios rupūžės, gyvatės ar žalčiai.

Vytautas Kanapka:

- Ne. Nežinau. Nemoku. Nesu girdėjęs. Na, o jeigu atvirai – visi žmonės keikiasi. Pasiklausykit, kas darosi gatvėse, arba ten, kur susiburia daugiau žmonių. Pavaikščiokit po mokyklą – išgirsit tiek, kad net ausys raitysis. Rusiški keiksmažodžiai – populiariausi. Lietuviški neprigyja, jie neturi „cinkelio“ ir juos vartoti nepatogu.

Martynas Lukas:

- Lietuviškai? Na, žinau, kad yra, tarkim: žalia rūta, rupūže. Mano močiutė kartais, kai susinervina, pasako: kad tu vandens šaukšte nuskęstum. Bet tokių pasakymų tarp jaunimo beveik neišgirsi. Rusiški keiksmažodžiai (na, patys žinot, kokie) jau tapo tarsi kalbos norma. Tai taip įaugę į kraują, kad lietuviškai nusikeiki tik tam, kad pagyvintum kalbą.

Daiva Beniulytė:

- Nelabai. Tai kad nesimokėm mokykloj. Jeigu supykstam, klasėj vienas kitą pavadiname gyvūnais, pavyzdžiui: asilas, ožys, gaidys, karvė. Yra, kas moka keiktis ir iš Švarcnegerio repertuaro. O rusiškų girdėt tai girdėjom, bet nesuprantam, ką reiškia – rusų kalbos nesimokom. Dar esu girdėjusi, kaip vienas senelis visaip bjauriai keikėsi, kai sudužo jo alaus butelis.

Greta Garškaitė:

- Nelabai. Porą keiksmažodžių žinau: žaltys, rupūžė. Tačiau jaunimas jų nevartoja. Manau, kad apie 90 proc. jaunimo keikiasi. Merginos netgi daugiau už bernus. Man atrodo, kad jaunimas keikiasi visam pasauly. Gal nori pasirodyti „kietesni“ už kitus. Man kartais irgi išsprūsta, bet tai nėra gerai – yra ir kitų būdų, kaip išreikšti emocijas.

Dainius Rupeika:

- Moku: gaidys, rupūžė, žiurkė, šūdo gabalas. Kai supykstu, draugams sakau: durnelis, kasyk sliekui pažastį, kramtyk vandenį. Mokytoja išmokė. Apsikeikiam, apsistumdom, bet neatsiprašom. Taip nepriimtina. O tėtis, kai susinervina, keikiasi rusiškai. Rusiškai - „kiečiau“. Ir dar man nepatinka, kaip filmuose šneka „varyk į mano š...“


Dvidešimt penkerių kretingiškė Aldė Bernatavičiūtė, buvusi Pranciškonų gimnazijos moksleivė ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) verslo vadybos specialybės studentė, magistro diplomą ryžosi apsiginti Portugalijoje. Šį pavasarį mergina internetu surado galimybę pagilinti žinias Danijoje. Prieš kelias dienas ji pradėjo dirbti vadybos konsultante vienoje Norvegijos įmonių.


Vaikai studijuoja

 • Genė DRUNGILIENĖ
 • Kuprinė

Šeimoms, kurių vaikai išvyko studijuoti ir gyventi į kitus miestus, kyla ne tik buitinių problemų, susijusių su vaikų įkurdinimu naujose vietose. Tėvai teiraujasi, kurią gyvenamąją vietą deklaruoti, kur kreiptis susirgus, kaip mokėti mokesčius.

„Neretai studentai lieka prisirašę pas savo šeimos gydytoją Kretingoje, nors mokosi ir gyvena kitame mieste”, - sakė Savivaldybės vyriausioji gydytoja Vanda Verbutienė.

Žmogus turi teisę pasirinkti šeimos gydytoją bet kuriame Lietuvos mieste, rajone, nepriklausomai nuo to, kur gyvena jis pats. Sprendžiant dėl šeimos gydytojo pasirinkimo, V.Verbutienė pataria pirmiausiai gerai pasvarstyti. Jeigu studentas yra sveikas, medikų pagalbos prisireikia retai, pas kitą gydytoją galima ir neprisirašyti. Ištikus nelaimei ar kitai būtinybei, skubi pagalba bus suteikta bet kurioje gydymo įstaigoje. Jeigu studentas serga lėtinėmis ligomis, dažnai reikia šeimos gydytojo, tuomet geriau šeimos gydytoją rinktis kuo arčiau gyvenamosios vietos.

Pasirinkęs gydymo įstaigą, studentas turi kreiptis į šios įstaigos registratūrą. Jis turi pateikti asmens dokumentą ir dokumentą, įrodantį, kad turi sveikatos draudimą. Tam užtenka studento pažymėjimo. Asmens sveikatos kortelė paprastai yra persiunčiama paštu.

Rajono policijos komisariato Migracijos poskyrio vadovas Rimantas Urbonas sakė, kad šeima pati gali spręsti, kurią gyvenamąją vietą deklaruoti. Neretai studentai nuomojasi butus, kurių šeimininkai nesutinka, kad laikinai gyvenantys jaunuoliai jų butą deklaruotų kaip savo gyvenamąją vietą. Kai studentas gyvena bendrabutyje, gali jį deklaruoti kaip savo gyvenamąją vietą.

Šeimos, gyvenančios daugiabučiuose namuose, už šiukšles komunalininkams moka pagal gyventojų skaičių. Kaip sakė bendrovės „Kretingos komunalininkas“ direktorius Konstantinas Skierus, studentų, kurie išvyko mokytis ir gyvena kitame mieste, tėvai turi kreiptis į bendrovę dėl mokesčio už šiukšles sumažinimo. Jie turi pateikti studento pažymėjimo kopiją. Tokios kopijos bendrovė prašo, siekdama apsisaugoti nuo gyventojų nesąžiningumo. Pasak K.Skieraus, būna ir taip, kad trisdešimties butų name, sprendžiant iš prašymų neskaičiuoti mokesčio už šiukšles, tegyvena 25 žmonės.


Maža mokykla turi ir savo pranašumų

 • Aldona KAREČKAITĖ
 • Kuprinė

Kalniškių pagrindinėje mokykloje mokosi 35 vaikai. Joje dirba 8 mokytojai. Kalniškiuose mokykla veikia nuo 1922 metų.


 • Genė DRUNGILIENĖ
 • Iš policijos suvestinių

ŽVAINIAI.

Gyventojas pastebėjo, kad iš neužrakintų sandėliukų, esančių namo kieme, pavogtas mopedas „Delta”, motorinis dviratis “ Riga”, „Iž -Planeta” sėdynė. Padaryta 490 Lt žala.

KARTENA.

Sunaikinta skelbimų lenta, buvusi prie kultūros namų pastato. Padaryta 500 Lt žala.

PRYSTOVAI.

Vienoje sodyboje nuo elektros perdavimo linijos atramos pavogta įvadinė apskaitos dėžė su elektros skaitikliu. Padaryta 573 Lt žala. SENOJI ĮPILTIS. Pirmadienį vienos sodybos teritorijoje esančioje kūdroje rastas 73 metų P.N. lavonas be išorinių smurto žymių.

KRETINGOS – SKUODO kelias.

Trečiadienį neblaivus (1,61 prom.) Jurbarko rajono gyventojas, vairuodamas traktorių ,,T-150K”, nepasirinko saugaus greičio, nesuvaldė transporto priemonės, nuvažiavo nuo kelio į griovį ir apsivertė. Eismo įvykio metu sužalotas traktorininkas, kuriam diagnozuota plėštinė skruosto žaizda, rankos žasto lūžimas. Jis išvežtas į Klaipėdos ligoninę.

Pirmadienį taip pat neblaivus (2,36 prom.) Skuodo rajono gyventojas, vairuodamas automobilį „VW Jetta“, nepasirinko saugaus greičio ir atsitrenkė į priekyje važiavusį ir stabdžiusį automobilį „Audi 200“. Nuo smūgio automobiliai nuvažiavo nuo kelio. Eismo įvykio metu apgadinti abu automobiliai, žmonės nenukentėjo. Iš Skuodo rajono gyventojo, sukėlusio eismo įvykį, jau buvo atimta teisė vairuoti transporto priemones.

POLICIJA IEŠKO

pasislėpusio nuo ikiteisminio tyrimo 24 metų kretingiškio Tado Augustausko, kuriam buvo skirta kardomoji priemonė - rašytinis pasižadėjimas neišvykti, ir pasislėpusio 20 metų nuteistojo, nubausto laisvės atėmimu, Giedriaus Karčiausko, gyvenančio Laukžemėje, kuriam skirta kardomoji priemonė - areštas.


Sėkmingai Lietuvos moterų krepšinio čempionatą pradėjo Kretingos “Augma”. Antrose rungtynėse ji sutriuškino Pakruojo Sporto centro krepšininkes. Jau nuo pirmųjų minučių mūsiškės išsiveržė į priekį.

“Augma” - SC “Pakruojis” - 84:52 (22:12; 12:15; 28:7; 22:18). Kretingiškėms taškus pelnė: Marina Šaulienė - 27, Roberta Ramanauskaitė - 21, Loreta Grušienė ir Edita Jurgilevičienė - po 9, Vilma Baltuonienė - 6, Rima Bodrovienė - 5, Birutė Gliaubertaitė - 3, Daiva Drungilienė ir Vaida Lankauskienė - po 2.

“P.n.” informacija


Tradiciniame jaunųjų badmintonininkų turnyre Danijoje dalyvavo ir mūsų rajono badmintonininkai Edgaras Slušnys, Edvinas Jokūbauskas, Saulius Šaltmeris, Daina Kairytė bei treneris Arnoldas Slušnys.

Geriausiai sekėsi Dainai Kairytei. Ji U-15 grupėje iškovojo pirmąją vietą, finale 2:1 (15:9; 13:15; 15:13) nugalėjusi Latvijos atstovę Moniką Radovską. Žaisdami vyresniųjų - U-17 - grupėje mūsų vaikinai vieneto varžybose prizinių vietų nepelnė. Tačiau E.Slušnys ir S.Šaltmeris dvejetų varžybose iškovojo trečiąją vietą.

Šis turnyras buvo labai naudingas mūsų sportininkams, nes Danijos badmintonininkai yra geriausi Europoje bei vieni iš pajėgiausių pasaulyje.

“P.n.” informacija


Panevėžyje įvyko antrojo RKL čempionato pristatymas. Lygos direktorius A.Makulavičius pristatė lygos nuostatus, naujas komandas. Naujame sezone dalyvaus 25 komandos iš įvairių Lietuvos regionų. Visa lyga, kaip ir pernai, suskirstyta į keturis regionus: Suvalkijos, Vidurio, Aukštaitijos ir Žemaitijos. Pirmenybės vyks 5 etapais.

Suvalkijos regione dalyvaus šios komandos: Šakių “Zanavykas”, Jurbarko “Nemunas”, Prienų “Nemunas-Birštonas”, Kauno VDU, Raseinių “Raseiniai”, Jonavos SK.

Vidurio regione: Utenos “Juventus LKSK”, Ukmergės KK, Ignalinos MNE, Lietuvos kurčiųjų rinktinė, Širvintos LSG - Alekniškis, Visagino “Visaginas”.

Aukštaitjos regione: “Panevėžys 2”, Panevėžio “Bangenės miškas”, Biržų “Rinkuškių alus”, Kupiškio “Dailista”, Rokiškio “Rokiškio sūris”, Švenčionių “Švenčionys”, Radviliškio “Radviliškis”.

Žemaitijos regione: Mažeikių “Mažeikiai”, Kretingos “Kretinga”, Plungės “SM-Inesa”, Kuršėnų “ABRO-Saulė”, “Neringos kuršiai”.

Sėkmingai pirmąsias sezono rungtynes sužaidė “Kretingos” komanda. Ji Kuršėnuose po pratęsimo 81:76 nugalėjo “ABRO-Saulė” penketuką. Pagrindinis laikas baigėsi 72:72 (11:20; 26:20; 12:10; 23:22). Pirmas kėlinys kretingiškiams nežadėjo nieko gero, pralaimėta net 11:20. Tačiau mūsiškiai likusiuose kėlinukuose sugebėjo atsitiesti ir išlyginti rezultatą. Per papildomą penkių minučių kėlinuką kretingiškiai išplėšė pergalę, laimėdami jį 9:4. “Kretingai” taškus pelnė: Vytautas Zapalis (22), Ramūnas Strazdauskas (21), Alvydas Gudas (10), Andrius Šiaulys (6), Linas Narkus (9), Remigijus Turskis, Marius Jurkus, Laurynas Beniušis (po 4), Marius Kontrimas (1).

Kiti “Žemaitijos” regiono rezultatai: Mažeikių “Mažeikiai” - Plungės “SM-Inesa” - 85:66 (22:14; 15:26; 29:15; 19:11); “Neringos kuršiai” - Akmenės “Akmenė” - 101:70 (23:08; 24:24; 30:17; 24:21).

Antrojo turo rungtynes Kretingos komanda žais vėl išvykoje spalio 28 d. su “Neringos kuršiais”.

“P.n.” informacija


Grybų sezonas dar nepasibaigė

 • Aldona KAREČKAITĖ
 • Gamta
Birutė Zapalienė miške rado ir vienoje krūvoje suaugusius šešis šilbaravykius.

Nors spalis baigiasi, bet grybautojai iš miško grįžta ne tuščiomis. Iš Klibių pas mamą į Voveraičius atvykusi Birutė Zapalienė iš miško parsinešė pusę krepšio grybų.

- Grybavau gal porą valandų, o kiek grybų radau,- džiaugėsi B.Zapalienė, rodydama raudonikius, šilbaravykius, voveraites bei kitus grybus.

B.Zapalienė sakė grybauti labai mėgstanti, todėl atvykusi pas mamą nepraleidžia progos pagrybauti. Turi pasiruošusi 25 litrus grybų žiemai. Juos išverda su druska ir suslegia.

Grybus mėgsta ir jos vaikai. Mėgstamiausias patiekalas – keptos grybų kepurės.

B.Zapalienė nesistebi, jog tokiu metu dar auga grybai. Pasak jos, šiemet viskas prasidėjo vėliau.


Kirai

 • Audronė PUIŠIENĖ
 • Gamta
Kirai – balti ir stambūs paukščiai – lankosi ten, kur gauna maisto. Į miestus juos vilioja gendančio maisto kvapas.

Balti ir stambūs paukščiai surado Kretingą. Tupia jie ant buvusio restorano stogo, ramiai snūduriuoja ant Akmenos upės užtvankos. Didelio triukšmo šie paukščiai nekelia, tačiau žmonės vis tiek pyksta ant jų – paukščiai dergia gatvę, kenčia namų langai ir automobilių stogai. “Kažkodėl šių paukščių daugėja, - stebisi Kretingos miesto Birutės gatvės gyventojai. – Kai esama jų didesnio sambūrio, geriau pro paukščius neiti, nes “klius”.

Žmonės pastebėjo, jog baltieji paukščiai vakarais, nutūpę ant restorano stogo, niekur nebeskrenda. Galvokime taip – jie jau prilesę, ir galimybė nebesirūpinti skrandžio turiniu jiems žada ramią naktį. Ramią naktį mieste, į kurį baltieji paukščiai ant savo stiprių sparnų atnešė ne tik Alfredo Hičkoko filmo “Paukščiai” nuotaiką, bet ir rūpestį, ką gi šie paukščiai veikia mūsų mieste.

A.Hičkoko filmo ir šių dienų Kretingos miesto herojai – kirai. Vandens paukščiai, oriniai vandens žvalgai. Puikiai skraido ir puikiai plaukia. Pamatę žuvį, ją nagais išgriebia iš vandens, tačiau nenardo, pavyzdžiui, kaip kormoranai. Kirų gausu virš Baltijos jūros, kur yra įvairių žuvų, smulkių plaukiojančių gyvūnėlių.

Kirai – stambūs balti paukščiai, trumpomis, lyg skersai nupjautomis uodegomis. Pasaulyje esama per 200 rūšių kirų, Lietuvoje jų suskaičiuota apie 50. Lietuvoje galima pamatyti kirą kvatoklį, juodagalvį, mažąjį, rudagalvį, paprastąjį, silkinį, sidabrinį, geltonkojį, mažąjį ir didįjį poliarinius, balnotąjį kirus. Geriausiai juos atskiria paukščių stebėtojai, ornitologai, o mums, miestiečiams, belieka manyti, jog mus lanko patys drąsiausi – rudagalviai kirai. Šie net duoną iš rankų paimtų – tik pasiūlyk.

Kirai veisiasi kolonijomis. Lizdą gali sukrauti ir ant žemės, ir ant uolų, ir ant plūduriuojančių augalų. Lizdan deda 2-3 margus kiaušinius, peri 2-4 savaites. Kirų jaunikliai bėgioja ir plaukioja jau po poros dienų. Skraidyti gi pradeda po 2-3 savaičių, stambesnių rūšių – po 4-6.

Minta kirai smulkia žuvimi, vabzdžiais, bestuburiais, stambesnių rūšių kirai – graužikais, paukščių kiaušiniais, dvėseliena, uogomis.

Į miestą kirus atvilioja gendančio maisto kvapas. Kur jo randa? Ogi konteineriuose ir šalia jų. Oriniai žvalgai labai gerai mato, tad paslėpti nuo jų šiukšles – beveik neįmanoma.

Todėl ir sklando kirai ne tik virš Baltijos jūros, bet ir virš miestų, virš sąvartynų.


Medinė Kartenos Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčia skaičiuoja 131 metus. Joje esantys istoriniai vėlyvojo baroko-klasicizmo stiliaus vargonai - vieni archaiškiausių rajone. Kartenos parapijos klebonas Rolandas Karpavičius sakė, jog vargonai bažnyčiai reikalingi ne tik kaip puošmena, bet ir daug kilnesniam tikslui - kad jų skleidžiama muzika padėtų tikintiesiems pakilti iki Viešpaties.


Jokūbave gyvenantys Aldona ir Antanas Mažonai atšventė auksines vestuves. Jie užaugino du sūnus ir dukrą, sulaukė šešių anūkų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas