Pajūrio naujienos
Help
2023 Gruodis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar įsigytumėte obligacijų šalies gynybai stiprinti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(71) 2006-09-15

Atkūrus fontaną sugrįš senojo dvaro dvasia

 • Aldona KAREČKAITĖ
 • Pirmas puslapis
Kretingos muziejaus kieme, buvusio fontano vietoje, vyksta archeologiniai kasinėjimai. Laikui bėgant šioje vietoje vėl turėtų trykšti fontanas.

Kretingos muziejaus kieme vyksta archeologiniai kasinėjimai. Atkasti 1875 – 1882 metų laikotarpio, kada dvaro savininkais tapo grafai Tiškevičiai, fontano pamatai. Atkastojo fontano skersmuo – 7 metrai.

Aptikti įvairūs radiniai

Kasinėjant fontano teritoriją atkasti keli žemės sluoksniai. Vienas jų - žvyro – supiltinis - siekia apie vieną metrą. Šis sluoksnis priskiriamas XX amžiui, nors radinių aptikta iš ankstesnio laikotarpio: XIX a. antros pusės – XX a. pradžios.

1910 – 1912 metais fontanas buvo užpiltas žemėmis dviem etapais. Žemiau žvyro sluoksnio yra XVIII a. ir ankstesnio laikotarpio kultūrinis sluoksnis.

- Būtent šiame sluoksnyje randame įvairiausios keramikos – paprastosios ir glazūruotos - dirbinių liekanų, - sakė archeologijos kasinėjimus atliekantys Kretingos muziejaus Istorijos skyriaus vedėjas J.Kanarskas ir muziejaus archeologas Donatas Butkus.


Ar šiemet jau grybavote?

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Gatvės interviu

Feliksas Latakas:

- Negrybavau, nebe tas amžius - man jau 84-ti eina. Nebeturiu nė mašinos. Anksčiau pats vairuodavau savo moskvičių. Grybauti važiuodavom Endriejavo link. Daug grybų pažinojau, nebuvau nė išrankus – rinkdavau visokius: greta „kilmingųjų“ ir paberžes, ūmėdes, kazlėkus. Dabar besu vienas. Tų grybų nė nebereikia, nes jie - sunkiai virškinamas maistas.

Kazys Liepys:

- Prieš mėnesį buvau Joskaudų miškuose, nė musmirių tąsyk neradau. O dabar sesuo dažnai eina pagrybauti. Kiekvienąkart ji kažką parsineša – tai pilną krepšį gerų grybų, tai prastesnių. Man dabar ne tas galvoj, - nėra kada grybauti. Esu užkietėjęs žvejys. Kur meškerioju? Čia – tai jau mano paslaptis. Parašysit, visi supuls į tą vietą.

Robertas Daugintis:

- Buvau su draugu pirmadienį ir antradienį Žalgirio miškuose. Grybavome po tris valandas ir parsinešėm po pilną kibirą. Radom visokių grybų: raudonikių, baravykų, „slidokų“, šilbaravykių, lepšių. Aš pats grybų nevalau, mama sutvarko: ir pietus paruošia, ir dar užkonservuoja. Bet aš lieku be pietų, nes grybų išvis nevalgau – man jie neskanūs.

Daina Klapatauskienė:

- Nebuvau, nes nemėgstu grybauti. O valgyti grybus – skanu. Iš artimųjų irgi beveik niekas negrybauja: tėvų seniai nebeturiu, o vyras irgi tik retsykiais teišvažiuoja į mišką.


Dėl vairuotojų pažymėjimų keitimo

 • Genė DRUNGILIENĖ
 • Aktualijos

Senųjų vairuotojų pažymėjimų keitimo datos buvo atšauktos keletą kartų, todėl ne vienam vairuotojų nebeaišku, kokius pažymėjimus ir kuomet reikia keisti.

Kretingiškis Jonas Šurkus turi pažymėjimą, išduotą 1999 m. Jis neseniai grįžo iš Anglijos ir norėtų sužinoti, ar nereikia šio pažymėjimo keisti į naują, o gal vertėtų palaukti, kol bus išdavinėjami pažymėjimai su mikroschemomis. Anot kretingiškio, Anglijoje tokie pažymėjimai jau pradėti išdavinėti.

Kaip sakė Lietuvos policijos Eismo priežiūros tarnybos vyriausiasis specialistas komisaras inspektorius Rytis Vosylius, naujojo pavyzdžio vairuotojų pažymėjimai pradėti išdavinėti nuo 2003 m. Tačiau šie pažymėjimai yra be mikroschemų ir be Europos Sąjungos atributikos, nes tuo metu Lietuva dar nebuvo ES narė.

Nuo 2005 m. lapkričio 1 d. vairuotojų pažymėjimai pradėti išdavinėti su ES simbolika ir kai kuriais kitais neesminiais pakeitimais. Lietuvoje išduotų vairuotojo pažymėjimų forma yra tokia pat, kaip ir kitose ES šalyse.

„Pagal nustatytą tvarką, šiuo metu galioja visi vairuotojų pažymėjimai, išduoti nuo 1990 m. kovo 11 d.: su galiojimo data – iki šios nurodytos datos, be galiojimo datos – iki atskiro nutarimo, kuris bus paskelbtas atskirai“, - sakė R.Vosylius.

ES direktyvose numatyta galimybė, kad vairuotojų pažymėjimuose būtų įvestos mikroschemos, bet tai nėra privaloma nė vienai ES šaliai. Lietuvoje mikroschemos dar neįvedinėjamos, bet, kaip sakė R.Vosylius, vieta joms įvesti vairuotojų pažymėjimuose yra palikta.

Taigi visoje ES erdvėje galioja vairuotojų pažymėjimai, išduoti nuo1990 m. kovo 11 d. Tačiau neretai mūsų piliečiai užsienyje susiduria su problemomis, kai svečių šalių pareigūnai ilgai varto ir tikrina pažymėjimus, išduotus iki 2003 m. Pasak R.Vosyliaus, visų ES šalių pareigūnai yra supažindinti su vairuotojų pažymėjimais, išduotais Lietuvoje. Tačiau iš užsienio parsiunčiama daug padirbtų senojo pavyzdžio vairuotojų pažymėjimų, kuriuos mūsų piliečiai pateikia užsienio pareigūnams. Gal todėl šie pažymėjimai priekabiau ir tikrinami, ypač Vokietijoje.


Paroda lūkesčius išpildė su kaupu

 • Vitalija VITKAUSKIENĖ
 • Žemė ir ūkis

Rugsėjo 7-8 dienomis Šiauliuose vykusioje parodoje “AgroBalt 2006” dalyvavę Kretingos bendrovės “Kretingos grūdai” atstovai apibūdino ją kaip itin sėkmingą.


Ūkininkas Virginijus Čėsna sako, kad gėda nuolat prašinėti iš valstybės pinigų nuostoliams kompensuoti. Anot ūkininko, reikia sukurti tokį draudimo modelį, kuris būtų aiškiai reglamentuotas ir patikimai bei profesionaliai administruojamas.

V.Čėsna atsisakė draudimo bendrovės paslaugų po to, kai, sumokėjęs dideles įmokas ir patyręs nemenkų nuostolių, nebeatgavo net to, ką buvo sumokėjęs. Pasėlius ūkininkas apdraudė pačioje ūkininkavimo pradžioje, t.y apie 1999 m. Verslą pradėjęs iš kreditų, jis nenorėjo rizikuoti visko netekti. Tačiau sakė greitai suvokęs, kad draudimo bendrovė dirba ne žemdirbiui, o sau. Tą patį patvirtino ir žemės ūkio ministrė Kazimira Prunskienė, vasaros pabaigoje lankydamasi Kretingos rajono savivaldybėje.


Amerikos fermeriai niekuo nenustebino

 • Vitalija VITKAUSKIENĖ
 • Žemė ir ūkis

Nijolė Pielikienė grįžo iš Jungtinių Amerikos Valstijų, kur beveik savaitę kartu su Lietuvos ūkininkų grupe lankėsi Niujorko valstijos karvių fermose.

Nijolė ir Stasys Pielikiai Ankštakiuose turi šimto karvių fermą, kurioje naudoja firmos “Devalis” tiekiamą melžimo įrangą. Pasaulyje žinoma firma “Devalis” savo produkciją parduoda ir Amerikos ūkininkams, ten turi firmos atstovybes, reprezentacines melžiamų karvių fermas. Pažintinę kelionę į JAV “Devalis” Lietuvos ūkininkams organizavo ne pirmą kartą.


Įspūdingą išvyką-susitikimą su Babrungo seniūnijos (Plungės r.) šeimų bendruomenės “Tėviškė” pirmininke Janina Danieliene mūsų rajono ūkininkėms, kaimų bendruomenių atstovams padovanojo Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Kretingos rajono biuras. Įsisavindamas rajono Savivaldybės lėšas, skirtas rajono žemdirbių poreikiams, LŽŪKT Kretingos biuras sumanė surengti tokią išvyką, kuri duotų apčiuopiamos naudos, t.y. - supažindinti mūsų rajono kaimo bendruomenių atstovus su kito rajono kaimo bendruomenių veikla, pasisemti patirties ir idėjų, kaip bendrai veiklai suburti kuo daugiau kaimo žmonių.


Bulvė šiemet švenčia 200 - ąjį jubiliejų

 • Aldona KAREČKAITĖ
 • Žemė ir ūkis

Šiemet bulvių kainos pirkėjų nedžiugina – nors ir prasidėjo bulviakasis, kilogramas bulvių kainuoja nuo pusantro iki dviejų litų. Praėjusiais metais tuo pačiu laiku kilogramas bulvių turguje kainavo 0,4 – 1 Lt.

Gerokai brangesnės - ekologiškai augintos bulvės. “Maximoje” lietuviškų ekologiškų bulvių kilogramas kainuoja 2,99 Lt. Nepaisant šiemet šoktelėjusių kainų, sukanka 200 metų, kai bulvės atkeliavo į Žemaitiją.


Už projektą padėkojo rėmėjams

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Kultūra

Užvakar Kretingos kultūros centre buvo surengtas neįprastas koncertas – folkloro kolektyvų „Raskila“ ir „Toncius“ bei Aloyzo Žilio vadovaujamas instrumentinės grupės padėkos ir atsiskaitymo rėmėjams vakaras. Po koncerto kultūros centras susirinkusius į šventę pakvietė prie Nepriklausomybės paminklo pagerbti narystės Jungtinių tautų organizacijoje 15-ąsias metines.


Surado sprogmenų

 • Genė DRUNGILIENĖ
 • Teisėtvarka

Antradienį ir trečiadienį skirtingose rajono vietovėse buvo rasti trys sprogmenys.

Apie du sprogmenis antradienį policija gavo pranešimus keturių minučių skirtumu.

Šešiolika minučių po trijų į policiją paskambinusi moteris pranešė, kad Padvarių kaime, Vingio gatvėje, prie statomo namo sustumtų žemių krūvoje rado daiktą, panašų į sprogmenį. Atvykę Lietuvos kariuomenės Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono išminuotojai nustatė, kad tai yra Antrojo pasaulinio karo laikų minosvaidžio mina. Minosvaidžio mina išvežta ir sunaikinta, žmonės nenukentėjo.

Po keturių minučių policijoje vėl suskambo telefonas. Vyriškis pranešė, kad kelyje Kretinga-Skuodas, aštuntame kilometre, penkių metrų atstumu nuo plento rado daiktą, panašų į artilerijos sviedinį. Išminuotojai nustatė, kad tai yra Antrojo pasaulinio karo laikų 76 mm kalibro artilerijos sviedinys. Jis buvo sunaikintas vietoje.

Trečiadienį dar vienas sprogmuo rastas Baublių kaime. Tai vėl buvo Antrojo pasaulinio karo laikų artilerijos sviedinys - 75 mm kalibro, be sprogstamųjų medžiagų ir be sprogdiklio, nekeliantis pavojaus aplinkiniams.


 • Genė DRUNGILIENĖ
 • Iš policijos suvestinių

KRETINGA

ŽEMAITĖS al. ir ŠVENTOSIOS g. sankryža.

Pirmadienį 65 metų kretingiškė, įvažiuodama dviračiu iš priešpriešinio eismo kelio į Žemaitės al., susidūrė su automobiliu „BMW 325“. Eismo įvykio metu sužalota dviratininkė, kuri dėl galvos ir kojos sumušimo gydoma ambulatoriškai.

SAVANORIŲ g.

Trečiadienį į policiją kreipėsi 33 metų kretingiškis. Jis pareiškė, kad rugsėjo 2 d. vakarą, atsibudęs savo namuose po išgertuvių, pasigedo mobiliojo ryšio telefono „Samsung SGH-D 800“ ir nešiojamo žaidimų kompiuterio „Playstation Partable Sony PSP-1003K“.

KĘSTUČIO g.

Trečiadienio rytą 77 metų kretingiškis, važiuodamas dviračiu priešingos krypties eismo juosta, nepraleido iš kiemo į Kęstučio g. sukusio autobuso „Mercedes Benz“, kurį vairavo darbėniškis, ir su juo susidūrė. Eismo įvykio metu sužalotas dviratininkas, kuriam diagnozuotas galvos smegenų sukrėtimas, muštos lūpos ir šlaunies žaizdos. Jis gydomas ligoninėje.

ROTUŠĖS a.

Trečiadienį kretingališkė neberado savo automobilio „VW Golf“, 1995 m. laidos, baltos spalvos, kuris stovėjo nesaugomoje automobilių stovėjimo aikštelėje.

LUBIAI.

Policija sulaikė 50 metų lubiškį, kuris įtariamas vagyste. To paties kaimo gyventojas pastebėjo, kad iš dviejų traktorių, stovėjusių namo kieme, kuro talpų pavogta apie 75 litrai dyzelinio kuro ir nuo žemės ūkio mašinos chemikalų purkštuvo pavogtas kardaninis velenas.


Šešiasdešimt penkerių kretingiškis bėgikas Piotras Silkinas prieš keletą dienų grįžo iš Sankt–Peterburgo, kur dalyvavo rugsėjo 2-3 dienomis vykusiame Rusijos paros bėgimo čempionate. Tarp 90-ties bėgikų P.Silkinas buvo dvyliktas: per 24 val. jis nubėgo 204 km.


Rugsėjo 9 dieną Žibininkuose, “HBH-Juozo alaus” darykloje, įvyko IX-asis respublikinis 3x3 krepšinio turnyras, skirtas 770 Saulės mūšio metinėms paminėti.

Juozo ir Rados Matulevičių kasmet organizuojamame krepšinio turnyre dalyvavo 97 komandos iš visos Lietuvos. Iškilmingą krepšinio turnyro atidarymo ceremoniją savo atvykimu paženklino ir buvęs prezidentas Rolandas Paksas, į Žibininkus sugrąžinęs aplink pasaulį apskraidintą Žemaitijos vėliavą.


Surado grybų sulig kepure

 • Genė DRUNGILIENĖ
 • Gamta
Jurgis surado didžiausius grybus, bet neturėjo kuo jų pjauti, nes suaugusieji jam vis dar nepatiki peilio. Tik krepšį, pasak šešiamečio, vis tiek didelį įduoda.

Šešiametis dimitraviškis Jurgis Jonušas surado du didžiulius grybus. Raudonikio kepurės skersmuo – 22 cm, baravyko – 20 cm. Pasak Jurgio mamos Romos, anksčiau irgi teko tokių milžinų užtikti, tik jie būdavo sukirmiję. Šiųmetinis laimikis – sveikut sveikutėliai grybai.

Jurgis su mama Roma ir krikšto tėvu Nerijumi grybavo Večių (Skuodo rajonas) ir Dimitravo miškuose. Per dieną jie pririnko aštuonis kibirus grybų. Dimitravo miškuose Roma žino vietą, kurioje per kelias minutes gali pririnkti galybę grybų. Antradienį toje vietoje per 20 minučių ji pririnko du kibirus baravykų. Šita vieta nuo seno žinoma Romos šeimai.

Jurgio bočiai iš tėčio pusės gyvena Skuodo rajone, kur jauna šeima taip pat surado grybingų vietų. Pasak Romos, nereikia nė ieškoti: grybai auga arba pamiškėje, arba ant tako. Penkiolika minučių – ir kibiras pilnas – spėk namo nešioti nelygu bulvių maišus.

Nei Jurgis, nei jo vyresnis brolis nemėgsta grybų, juos traukia tik grybauti. Bet mama Roma kepa grybų kotletus, kuriems neatsispiria nė išrankūs sūnūs. Roma grybus išverda, sumala, prideda prieskonių, kelis šaukštus nemirkytų manų kruopų, įkulia kiaušinį ir kepa kotletus.

Kadangi šeima grybus kibirais namo neša, žiemai taip pat jų lieka. Roma grybus verda ir sūdo tiesiog į stiklainius. Pastaruoju metu vis daugiau jų saugo šaldiklyje.


Gulėdama reanimacijos palatoje, vydmantiškė Angelė Pilibaitienė sakė kentusi ne tik kūno negalę, karštį, bet ir grubų medicinos darbuotojų elgesį, žeidžiančius žodžius.

Garbaus amžiaus moteris į Kretingos ligoninės reanimacijos skyrių pateko per didžiuosius vasaros karščius. Dvi paras dėl širdies negaluojanti vydmantiškė kentė karštį, jos lova buvo prie lango – tad teko pajusti ir saulės spiginimą. Pasak A.Pilibaitienės, gydytoja pasižiūrėdavo tik į aparatus, o ne į žmogų, ir nueidavo.


Informaciniai ženklai suprantami įvairiakalbiams muziejaus lankytojams.

Prie įėjimo į Kretingos muziejaus dvaro parką lankytojų dėmesį atkreipia naujas informacinis stendas su ženklais, perspėjančiais, ko negalima daryti parko teritorijoje.

Nuo 1992 metų, kai muziejus atsikėlė į grafų Tiškevičių rūmus, tai pirmoji profesionali reklama. Stendų parke bus pastatyta ir daugiau: informacinių, su dvaro planu, muziejaus paslaugų kainomis, kavinės “Pas grafą” darbo valandomis. Stendus sukūrė Klaipėdos dizaino centro dizaineris Kristupas Šliogeris. Kretingos muziejaus Turizmo ir informacijos skyriaus vedėja Janina Dauneckienė pažymėjo, jog ruošiami nukreipiamieji ženklai-rodyklės, stendas, žymintis dvaro parko turistinius objektus.

“P.n.” informacija


Nesuvaldė automobilio

 • Genė DRUNGILIENĖ
 • Keliuose

Pirmadienio vakarą automobilis „VW Golf“ sustojo atsitrenkęs į elektros stulpą, esantį prie Miškų urėdijos.

Apie pusę devynių vakaro 22 metų Šiaulių gyventojas, Savanorių gatvėje lenkdamas priešais jį važiuojantį automobilį, išvažiavo į priešpriešinio eismo juostą. Jaunas vairuotojas nesuvaldė automobilio ir „VW Golf“ atsitrenkė į elektros stulpą. Policijos duomenimis, vairuotojas buvo blaivus.

Įvykio metu žmonės nenukentėjo.


Kretingiškis Romualdas Beniušis, praėjus ketveriems metams po eismo įvykio, dėl kurio buvo pripažintas kaltu ir nuteistas bei prarado darbą policijoje, vėl pateko į eismo įvykį – tame pat kelyje, tą patį mėnesį, o automobilyje, į kurį jis trenkėsi, taip pat buvo keleivė skuodiškė.

Rugsėjo 7 d. vakarą apie 20 val. kelyje Kretinga – Darbėnai automobilis „VW Golf“, vairuojamas 45 metų kretingiškio Romualdo Beniušio, įvažiavo į priešpriešinę eismo juostą ir susidūrė su priešpriešiais atvažiuojančiu automobiliu „VW Caravelle“, vairuojamu 41 metų salantiškio Arvydo. Eismo įvykio metu sužaloti visi trys „VW Caravelle“ važiavę žmonės ir „VW Golf“ vairuotojas R.Beniušis. Pastarasis buvo paguldytas į ligoninę, o kitu automobiliu važiavę žmonės gydomi ambulatoriškai.

Salantiškis Arvydas važiavo su žmona ir jos motina, gyvenančia Skuodo rajone. Vairuotojas sakė pamatęs automobilį, kuris įsuko į jo važiuojamą juostą ir trenkėsi į automobilio „ VW Caravelle“ priekį.

Arvydui buvo sumušta krūtinė, pilvas, jo žmonai – sumušta galva, prakirstas antakis, kurį medikai sutvirtino siūlais, uošvei sumušta galva, petys, jai sopa visą kūną. Apžiūrėję šiuos sužeistuosius ir suteikę pagalbą, medikai juos išleido gydytis ambulatoriškai.

Pasak Arvydo, R.Beniušis automobilyje buvo prispaustas. Jį ištraukė į nelaimės vietą atvykę žmonės, kurie mano, kad vairuotoją nuo rimtesnių sužalojimų apsaugojo oro pagalvės. Įvykio vietoje buvo ir alkoholinių gėrimų butelių. Ar R.Beniušis vairavo neblaivus, kol kas oficialių žinių nėra. Alkotesteriu jo blaivumas nebuvo patikrintas – paimta kraujo.

R.Beniušio policija iki šiol neapklausė ir įvykio nekomentuoja.

R.Beniušis yra buvęs policijos darbuotojas, tačiau dėl eismo įvykio, įvykusio prieš ketverius metus, jis buvo atleistas iš darbo ir nuteistas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas