Pajūrio naujienos
Help
2022 Rugsėjis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še3101724
Se4111825
Komentarų topas

(68) 2006-09-05

Salantai vėl turi gimnaziją

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
Per Salantų gimnazijos atkūrimo iškilmes moksleiviai džiaugėsi turį vėliavą, kurią išsiuvinėjo dailės mokytoja Danutė Veitienė.

Rugsėjo 1-ąją, apie vidurdienį, prie Salantų mokyklos sugužėjo ne vien jaunuomenė, tėvai ir mokytojai. Atrodė, kad vienoje vietoje šurmuliuoja visas miestelis: ankstėliau ištuštėjo turgus, iš daugiabučių į kiemus pasigėrėti jaunyste pražydusiu miestu rinkosi garbaus amžiaus pensininkai. Salantai džiaugėsi ypatinga proga - po šešių dešimtmečių vėl atkurta gimnazija.

Kaip niekur kitur rajone vienu metu čia pabuvojo ir gausus būrys rajono valdžios atstovų: pasidžiaugti pedagogų ir moksleivių pastangomis Salantų vidurinei mokyklai susigrąžinant gimnazijos statusą, atvyko Seimo narys Virginijus Domarkas, rajono meras Valerijonas Kubilius, vicemeras Juozas Mažeika, administracijos direktorius Valerijonas Černeckis ir jo pavaduotojas Antanas Puidokas, Švietimo skyriaus vedėja Dalia Martišauskienė ir kiti. Sveikinimo kalboje rajono meras pažadėjo parūpinti „ ne vieną milijoną“ gimnazijos renovacijai.

Iškilmingos kalbos, sveikinimai, kaip ir dera tokia proga, – vieniems kėlė džiugesį, kitiems – smalsumą: šitiek valdžios žmonių ne kasdien suvažiuoja. Tačiau didžiumai moksleivių ilgėliau valandos užsitęsęs ceremonialas „varė“ nuobodulį. Į Rugsėjo 1-ąją jie susirinko pasimatyti vieni su kitais, pasidalinti vasaros džiaugsmais bei prasidėsiančiais rūpesčiais.


Į Švediją ir Norvegiją - už Savivaldybės pinigus

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Savivaldybėje

Šią savaitę net dvi Kretingos rajono savivaldybės delegacijos išvyksta užsienin. Tarybos narių grupė rugsėjo 8-10 dienomis buvos Švedijos Karalystės Osbio savivaldybėje, kita - mišri - delegacija rugsėjo 7-14 dienomis dalyvaus Vengrijos Kiskunhalas miesto šventėje.

Rajono Savivaldybės lėšomis bus apmokėtos vykstančiųjų į Švediją kelionės išlaidos, o keliaujančiųjų į Vengriją - transporto išlaidos.

Į Švediją deleguoti rajono Savivaldybės Tarybos nariai Juozas Abelkis, Alma Albužienė, Vladas Baltuonis, Virginijus Brazauskas, Valentina Narvilienė, Irena Kupšienė, Algimantas Šoblinskas ir Vytautas Karaliūnas, kuris vadovaus delegacijai. Tarybos sprendimo dėl Tarybos narių kelionės į Švediją aiškinamajame rašte teigiama, jog reikia pratęsti Kretingos rajono ir Osbio savivaldybių bendradarbiavimo sutartį, aptarti tolesnes bendradarbiavimo galimybes. Tarybos nariai lankysis ir tomis dienomis Osbyje vyksiančioje Švedijos Skonės apskrities savivaldybių organizuojamoje parodoje “BoDagar”, kur savivaldybės pristatys naujus namus ir butus.

Tarybai priimant sprendimą dėl išvykos į Švediją Tarybos narys Povilas Turauskis pageidavo, kad Savivaldybės biudžeto lėšomis būtų rengiamos išvykos ir į užsienio šalių kaimiškas vietoves. “Vis į miestus ir į miestus”,- priekaištavo jis.

Dar gausesnė kretingiškių delegacija viešės Vengrijoje, Kiskunhalas miesto tradicinėje tarptautinėje vynuogių nuėmimo šventėje su folkloro programa.

Kiskunhalas miesto meras atvykti pakvietė 3-4 asmenų oficialią Kretingos rajono savivaldybės delegaciją, “kad šiais metais didelę šventę galėtume kartu švęsti ir vienas kitą galėtume asmeniškai pažinti”. Tarybos 2006 m. rugpjūčio 31 d. sprendimu numatyta oficiali delegacija: rajono Savivaldybės mero pavaduotojas Juozas Mažeika (delegacijos vadovas), rajono Savivaldybės mero patarėja Audronė Aužbikavičiūtė, Savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyresnioji specialistė Dalia Činkienė. Oficialios delegacijos sudėtyje yra ir Seimo nario Egidijaus Klumbio padėjėjas Algimantas Elinskas.

Į Kiskunhalas šventę vyksta būrys saviveiklininkų - rajono Kultūros centro liaudies šokių kolektyvas “Toncius”, Aloyzo Žilio instrumentinė grupė, Kretingos rajono Lituanistikos centro folkloro grupė “Raskila”. Į Kiskunhalas keliauja mokiniai ir mokytojai iš Pranciškonų gimnazijos, jau kelerius metus sėkmingai bendradarbiaujančios su kolegomis iš šio Vengrijos miesto.


Rajonui – dar du geltonieji autobusai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Švietimas
Į Vaikų ugdymo centro kiemą geltonąjį autobusą „pristatė“ ekipažas (iš kairės): Malvina – auklėtoja B.Butkevičienė, Buratinas – auklėtoja B.Stanienė bei vairuotojas Juozas Rusys.

Rugsėjo 1-ąją dvi Kretingos rajono mokyklos – Vaikų ugdymo centras ir Salantų gimnazija - praturtėjo geltonaisiais autobusais. Švietimo ir mokslo ministerija pagal mokymo įstaigų vadovų teiktas paraiškas ir projektines programas moksleivių reikmėms skyrė mikroautobusus „Mercedes Benz“.

Pasak Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjos Dalios Martišauskienės, mūsų rajono ugdymo įstaigos jau turi penkis geltonuosius autobusus: po vieną – Baublių ir Kurmaičių pagrindinės mokyklos, du – Salantų gimnazija ir vieną Kretingos vaikų ugdymo centras.

„Mums šis autobusas buvo labai reikalingas. Iš 273 centro auklėtinių 57 turi fizinę ir protinę negalią. Šiuos vaikus į ugdymo įstaigą patys atsivežame ir parvežame namo. Pernai į ugdymo įstaigą kasdien iš Grūšlaukės, Vydmantų ir kitų rajono vietovių vežiojome dvidešimt vaikų. Dar penkiolika ugdytinių atsiveždavome kiekvieną pirmadienį ir parveždavome namo penktadieniais, - pasakojo Vaikų ugdymo centro direktorė Ieva Rukšienė. – Anksčiau transportą vežioti vaikus skirdavo Savivaldybė, o pernai – Autobusų parkas. Vaikams ir tėvams tai nebuvo patogu, be to, kainavo brangiai“.

Šiai mokymo įstaigai skirtame mersedese – vienuolika sėdimų vietų ir trys pritaikytos invalidų vežimėliams. Mikroautobusas bus saugomas Autobusų parko teritorijoje.

Šventės dieną į mokymo įstaigos kiemą įsukantį geltonąjį autobusą, vairuojamą Juozo Rusio, atlydėjo nuotaikingi pasakos personažai – Buratinas (auklėtoja Birutė Stanienė) ir Malvina (auklėtoja Benedikta Butkevičienė). Buratinas susirinkusiems vaikams bei jų tėveliams tarsi priminė įstaigos pokyčius, kai lopšelis – darželis „Buratinas“ išaugo į rajono Vaikų ugdymo centrą.

Su naujų mokslo metų pradžia pasveikinti įstaigos pedagogus, ugdytinius bei jų tėvelius buvo atvykę rajono Švietimo skyriaus vedėja D.Martišauskienė bei meras Valerijonas Kubilius, kuris pirmos klasės moksleiviams įteikė pirmokų pasus.


  • Iš policijos suvestinių

KRETINGA

ROTUŠĖS a.

Ketvirtadienį UAB VP Market parduotuvėje “Maxima”, perskaičiavus kasos pinigus, nustatytas 1700 litų trūkumas. Po vaizdo įrašo peržiūros paaiškėjo, kad apie 15 val. pinigus iš kasos paėmė nenustatytas vyriškis. Įvykis tiriamas.

J.PABRĖŽOS g.

Penktadienį apie 23 val. 30 min. Kretingos kultūros centre nepažįstamas jaunuolis iš trijų metrų atstumo į jaunimo diskotekos metu budėjusį 22 metų apsaugos darbuotoją R.R. metė šviesaus stiklo 1,3 l talpos butelį. Butelis pataikė į galvą: nukentėjusiam buvo sumušta lūpa bei išmušti dantys.

VYTAUTO g.

Šeštadienį apie 20 val. ties degaline “Lukoil” už greičio viršijimą sustabdytas 24 metų automobilio Audi 100 vairuotojas A. D. pareigūnams davė 100 litų kyšį. A.D. siekė, kad nebūtų išrašytas administracinės teisės pažeidimo protokolas už tai, jog vairavo dar ir neturėdamas vairuotojo pažymėjimo.

BRIEDŽIO g.

Šeštadienio rytą privataus namo kieme esančio sandėliuko tarpduryje rastas ant nugaros gulintis nenustatytos asmenybės vyriškos lyties lavonas. Požymiai: apie 55-60 m., apie 175 cm ūgio, vidutinio kūno sudėjimo, rudų plaukų, praplikusiu viršugalviu, ruda pražilusia barzda, veidas ovalo formos, akys mėlynos. Vilkėjo žalios ir mėlynos spalvos languotais marškiniais, rusvu persagstomu megztiniu su šviesiai ir tamsiai rudais langeliais pečių srityje bei juodos spalvos sportinėmis kelnėmis su baltomis juostomis šonuose.

Kelias KRETINGA – SKUODAS.

Ketvirtadienį 8 kelio kilometre, vykdant remonto darbus, 7-8 m atstumu nuo kelio Jonas Rumbutis rado daiktą, panašų į artilerijos sviedinį. Atvykus Lietuvos kariuomenės Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono išminuotojams nustatyta, kad tai Antrojo pasaulinio karo laikų sviedinys. Artilerijos sviedinys sunaikintas vietoje.

SKAUDALIAI.

Sekmadienį 23 metų M.Z. sodyboje prie ūkinio pastato rasta 93 vnt. įvairių dydžių plastikinių talpų, pilnų skaidraus skysčio, panašaus į naminę degtinę. Iš viso rasta ir paimta 170,5 l skysčio. M.Z. po apklausos paleistas.

Parengė Viktorija VAŠKYTĖ


“Minija” - “Bangelė” - 0:1

Kretingos “Minija” savo stadione ketvirtadienį žaidė II lygos Vakarų zonos rungtynes su Gargždų “Bangele”. Gargždiškiai sugebėjo ne tik atsilaikyti prieš šeimininkus, bet ir išsivežė į namus pergalę, rezultatu 1:0.

Taip “Bangelė” atsirevanšavo už patirtą pralaimėjimą savo aikštėje, tokiu pačiu rezultatu.

Per pirmas dešimt minučių kretingiškiai sugebėjo surengti dvi šimtaprocentines atakas. Jų metu atakos smaigalyje atsidūręs Mindaugas Anužis nesugebėjo įveikti paskutinės kliūties - puikiai šiose rungtynėse žaidusio gargždiškių vartininko.

Įpusėjus pirmajam kėliniui, “Bangelės” žaidėjai vis drąsiau veržėsi “Minijos” vartų link, ne kartą kėlė kampinius, tačiau “Minijos” vartininko Artūro Kačausko nuginkluoti nepavyko.

Antrąjį kėlinį “Minija” pradėjo agresyviau, tačiau nesėkmingai - komandos puolėjams Ramūnui Grikšui ir Mindaugui Anužiui nepavyko susikurti realių progų ir pergudrauti varžovų vartininko.

Jei pirmajame kėlinyje kretingiškius dar gelbėjo gan patikimai žaidę komandos gynėjai, tai antrajame, kai po traumos aikštėje nebepasirodė Arūnas Dievinas, sutriko ir komandos gynyba.

Neryžtinga kretingiškių gynyba pasinaudojo “Bangelė”. Kairiuoju kraštu prasiveržęs gargždiškis G.Gailius perdavė kamuolį į baudos aikštelę, kur likęs neuždengtas svečių žaidėjas G.Skurdauskas pasiuntė kamuolį į “Minijos” vartus.

Per likusį laiką vaizdas aikštėje nepakito - “Minijos” žaidėjų atakos rungtynių pabaigoje buvo bevaisės.

“Minijos” sudėtis: A.Kačauskas, M.Vaičiulis, A.Dievinas (T.Jaugelavičius), G.Arys, Re.Grikšas, Ra.Grikšas, A.Žilinskas, A.Tolis, S.Paulius, A.Kurbangalijevas (K.Gečas), M.Anužis.

Įvartis: 73 min. - G.Skurdauskas (0:1).

“P.n.” informacija


Moliūgai dvyniai

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Gamta
Birutei Sudmantienei užauginti moliūgus “dvynius” padėjo sūnus Algirdas.
Pasak Birutės Sudmantienės, šiemet jos moliūgai, išauginti “Draugystės” sodininkų bendrijoje, dydžiu nepasižymi, nors juos moteris gausiai laistė ir tręšė.

- Tręšiau ne tik agurkams skirtomis trąšomis, bet ir karvės mėšlu,- sakė pašnekovė.

Moliūgai – mėgstama ponios Birutės daržovė, nors prisipažino ne kasmet juos sodinanti.

B.Sudmantienė sakė, jog iš moliūgų kepa blynus, deda jų kepdama kiaušinienę, troškina su kitomis daržovėmis, o pagaminta moliūgų košė labai tinkanti prie dešrelių. Tokiai košei pagaminti reikia 2,5 kilogramo moliūgo ar cukinijos, 0,5 kg paprikos, pusės litro pomidorų padažo, pusės stiklinės acto, stiklinės aliejaus, stiklinės cukraus, šaukšto druskos. Į aliejų sudėjus cukrų, druską, sudėti kubeliais pjaustytą moliūgą, papriką ir troškinti, kol atsiras sultys. Pridėti pomidorų padažo ir apie pusvalandį virti. Baigiant virti supilti actą.

Pasak B.Sudmantienės, iš moliūgų ji gamina ir įvairias mišraines. Viena jų – su agurkais. Didesnius agurkus nulupusi, išėmusi sėklas supjausto juos kubeliais ir pridėjusi vieną trečdalį moliūgų, troškina aliejuje. Paskui prideda žalių svogūnų, žalumynų, užberia cukraus, druskos, užpila acto ir kelias valandas palieka pastovėti, kol atsiranda sultys. Vėliau viską užvirina ir nugriebusi putas sudeda į stiklainius.


Kretingos rajone, Baublių kaime, gyvenančio 37-erių Dariaus Daukšos pomėgis tapo ne vien jo paties, bet ir šeimos verslu: su žmona Jackie jiedu yra taksidermistai – iškamšų ir trofėjų gamybos meistrai.

Per dvidešimt šiam darbui skirtų metų D.Daukša pagamino kelis tūkstančius iškamšų ir trofėjų: nuo mažiausių – pelės ir paukščio – iki stambiausių - raganosio ir dramblio.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas