Pajūrio naujienos
Help
2022 Gegužė
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar, prieš laiką atstatydinus administracijos direktorių, Savivaldybėje situacija pasikeistų į gera?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(45) 2006-06-09

Kretinga yra senesnė už mūsų sostinęVilnių

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Pirmas puslapis
Istorikas Julius Kanarskas įsitikinęs, jog dėl to, kuo kretingiškiai šiandien gali didžiuotis ir kas Kretingą išskiria iš kitų Lietuvos miestų, turime reikšti pagarbą Didžiajam Lietuvos etmonui Jonui Karoliui Chodkevičiui bei dvarininkams. Tautodailininko Adolfo Viluckio sukurta ąžuolinė miesto Angelo skulptūra Jono Basanavičiaus gatvėje skelbia, jog toje vietoje XV-XIX a.veikė senosios miesto kapinės, kuriose 1602 m. Jonas Karolis Chodkevičius pastatė pirmąją medinę bažnyčią.

Šiandien įsibėgėja keturias dienas truksianti Kretingos miesto šventė. Susigrąžinus Nepriklausomybę, broliai pranciškonai atgaivino garsiuosius Švento Antano atlaidus, kurie davė pradžią ir Kretingos miesto šventei. Apie tai, kuo ypatingas mūsų miestas, kur jo pradžia, kokie žmonės jį kūrė ir puoselėjo, kretingiškams ir miesto svečiams primena Kretingos muziejaus istorijos skyriaus vedėjas Julius Kanarskas.

Kretingiškius pasidalijo dvi valstybės

Pasak J.Kanarsko, archeologų tyrinėjimai rodo, kad Kretinga yra viena seniausių pajūrio gyvenviečių, kurioje žmonės kūrėsi priešistoriniais laikais – neolite (viduriniame akmens amžiuje). Pagal istorinę tradiciją Kretingos miesto įkūrimo data yra laikomi 1253–ieji metai, kuriais pirmą kartą jos vardas paminėtas istoriniuose šaltiniuose. „Jei lyginsime, kad Vilnius pirmąsyk raštuose paminėtas 1323 m., išeina, kad Kretinga yra senesnė už mūsų sostinę“, - tvirtino istorikas.


Ar upės krantas – tinkama vieta degalinei?

 • Aldona KAREČKAITĖ
 • Gatvės interviu

Vitoldas Kumponas:

- Esu lyg ir prieš, kad ant upės kranto statoma degalinė. Jų jau pakankamai yra. Tačiau manu, kad vairuotojams juo daugiau degalinių, tuo geriau. Pats važinėju tik su dviračiu. Todėl galvoju, kad šiuo klausimu vieningos nuomonės nebus. O kad teršalai į gruntą pateks – nemanau. Pačiai valstybei tai turi rūpėti.

Danguolė Vibrienė:

- Manau, kad upės krantas - ne pati tinkamiausia vieta degalinei. Padidės automobilių judėjimas, o kartu - ir išmetamų dujų kiekis. Nebeliks vietos gamtoje pailsėti. Gal dabar degalinės statomos naujomis technologijomis, ir labai neterš aplinkos, tačiau tiksliai į tai gali atsakyti tik specialistai

Sigita Šimkutė:

- Upės krantas degalinei tikrai nėra tinkama vieta. O jei kas nutiks – kaltų nebus, nes dažniausiai niekas už nieką neatsako. Esu dvyliktokė. Vilniuje neakivaizdžiai baigiau Jaunųjų gamtininkų centro ekologų mokyklą, todėl apie degalinės statybą tokioje vietoje turiu savo nuomonę.

Adolfas Domarkas:

- Negerai, kai ant upės kranto statoma degalinė. Jų ir taip jau daug pristatyta. Netoli yra ir namai. Galėtų degalinėms vietas parinkti toliau nuo centro, kur nors laukuose. Manau, jog vasarą dėl automobilių srauto bus vargo.


Ar upės krantas - vieta degalinei?

 • Vitalija VITKAUSKIENĖ
 • Aktualijos

Tą patį, kaip praeiviams gatvėje, klausimą apie erzelį visuomenėje sukėlusios “Trevenos” degalinės statybą Kretingoje uždavėme rajono Savivaldybės merui Valerijonui Kubiliui, architektui Jonui Petruliui, Kretingos miesto seniūnui Stanislovui Juknevičiui, Kretingos muziejaus (kurio paminklinėje teritorijoje atsiduria degalinė) direktorei Vidai Kanapkienei


Ar tikrai be žmonių pritarimo LIDL-o nebus

 • Vitalija VITKAUSKIENĖ
 • Aktualijos

Antradienį į Kretingos miesto didžiųjų prekybos centrų išdėstymo plano pakartotinį svarstymą susirinkę Žemaitės alėjos ir gretimų gatvių gyventojai išgavo rajono Savivaldybės valdžios pažadą - LIDL-o prekybos centro buvusioje automobilių aikštelėje (šalia plento Šiauliai-Palanga) nebus, jeigu šio centro statybai prieštaraus gyventojai.


Kretinga naktį liko be elektros

 • Genė DRUNGILIENĖ
 • Aktualijos

Naktį iš pirmadienio į antradienį Kretinga buvo likusi be elektros energijos. Kretingos ligoninė ir rajono Policijos komisariatas be elektros energijos buvę likę beveik keturioms valandoms, o gyventojams elektros energijos tiekimas buvo atnaujintas tik pusę devintos ryto.

Kretingos ligoninės vadovo Viliaus Matulionio duomenimis, tuo metu, kai nutrūko elektros energijos tiekimas, ligoninėje nebuvo atliekama operacijų. Tačiau net tokiu atveju problemų nebūtų buvę.

Prieš keletą metų Kretingos ligoninė įsigijo dyzelinę rezervinę elektros stotį, iš kurios elektros energija pradedama tiekti per 15 sekundžių nuo to momento, kai nutrūksta elektros energijos tiekimas iš tinklų. Pasak V.Matulionio, nuo to laiko, kai buvo pastatyta stotis, tai buvo pirmasis atvejis, kai prisireikė rezervinės elektros. Tačiau net 15 sekundžių skirtumas praktiškai nejaučiamas, nes visa medicininė įranga turi akumuliatorius.

Dingus elektrai, ligoninėje blausesnė šviesa švietė tik palatose ir koridoriuose, o priėmimo skyriuje, gimdykloje, reanimacijos skyriuje ir operacinėje problemų nekilo.

Tiek pat laiko be elektros buvo likęs ir rajono Policijos komisariatas. Kaip sakė komisariato viršininkas Jonas Petrikas, areštinėje tuo metu buvo žmonių, bet dingus elektrai dėl to problemų nekilo. Tačiau nutrūkus elektros energijos tiekimui, kilo problemų dėl ryšio: nebeveikė kompiuteriai, o į policiją galima buvo paskambinti tik viena linija – 02 arba 112. Patalpose policijos darbuotojai naudojosi prožektoriais. Kilo problemų susisiekiant ir su kitais komisariatais. Komisariato viršininkas J.Petrikas ieškos galimybių įsigyti rezervinį elektros tiekimo generatorių. Rengiant komisariato patalpas, tokį generatorių buvo numatyta sumontuoti, tačiau pritrūko lėšų.

Elektros energijos tiekimas buvo nutrauktas birželio 5 d. 23 val. Kaip „Pajūrio naujienoms“ sakė „VST“ atstovai, daliai Kretingos vartotojų laikinai buvo atjungtas elektros energijos tiekimas dėl kabelinės linijos gedimo. Gedimas buvo likviduotas tik pusę devintos ryto.

Dėl šio kabelinės linijos gedimo laikinai elektros energija buvo atjungta Kretingos ligoninei, Policijos komisariatui ir 123 klientams. Bendrovės specialistai dirbo visą naktį.

„VST“ atstovų teigimu, šio gedimo priežastis – pasenęs ir nusidėvėjęs elektros tinklas. Kad ateityje galima būtų išvengti šių nelaimių ir gyventojams nepertraukiamai bei patikimai būtų tiekiama elektros energija, akcinė bendrovė „VST“, jų tvirtinimu, investuoja į elektros energijos tiekimo kokybės užtikrinimą. Pernai į Kretingos miesto ir rajono skirstomuosius tinklus bendrovė investavo daugiau negu 3,5 milijono litų.


Trečiadienį iš rajono išvežtos pirmosios tonos naudotų padangų. Šių pavojingų atliekų rajone sukaupta apie 140 tonų. Ir tai nei rajono Savivaldybei , nei kuriai nors kitai rajono įmonei nekainuos nė lito.


Gabių moksleivių sąrašai ilgėja

 • Genė DRUNGILIENĖ
 • Švietimas
Pirmąjį rajono meras Valerijonas Kubilius apdovanojo didžiausių laimėjimų pasiekusį „tiksliuką“ – Jurgio Pabrėžos gimnazijos abiturientą Karolį Uosį.

Jau šeštus metus rajono valdžia pagerbia gabiausius rajono moksleivius ir jų mokytojus. Šiemet Kretingos meno mokyklos salėje rajono meras Valerijonas Kubilius apdovanojo 211 gabiausių rajono moksleivių ir 59 jų mokytojus. Moksleiviams, priklausomai nuo jų rezultatų rajono ir zonos bei šalies renginiuose, buvo įteikta 50 – 150 Lt premijos ir Savivaldybės padėkos raštai. Moksleivius rengusiems mokytojams šiemet atiteko knygos ir padėkos.

Didžiausias apdovanotas kolektyvas, pasiekęs aukščiausių įvertinimų, yra Kretingos meno mokyklos šokių kolektyvas „Ratilėlis“, vadovaujamas Živilės Adomaitienės. Kolektyvui įteikta didžiausia pinigų suma – 1,5 tūkst. Lt. Vakar kolektyvo vadovė dar negalėjo pasakyti, kaip bus išleisti pinigai – tai bus sprendžiama susirinkus visiems.

Kaip sakė renginį vedusi rajono Švietimo skyriaus vedėjos pavaduotoja Laimutė Dieliautaitė, aukščiausius įvertinimus šiemet pelnė Jurgio Pabrėžos gimnazijos abiturientas Karolis Uosis. Jis dalyvavo ir pelnė aukštus įvertinimus informacinių technologijų respublikiniame konkurse „Bebras“, respublikiniuose fizikos ir informatikos renginiuose, rajoninėje fizikos olimpiadoje.

Jeigu pirmojoje gabių moksleivių pagerbimo šventėje dalyvavo tik 37 moksleiviai, tai šiemet jie vos tilpo erdvioje salėje. Kaip pastebėjo rajono Švietimo skyriaus vedėja Dalia Martišauskienė, svarbiausia – pastebėti ir pagerbti kuo daugiau gabių moksleivių ir juos rengiančių mokytojų. Ir moksleiviai, ir mokytojai turi turėti stimulą tobulėti, augti, dalintis savo patirtimi ir laimėjimais. Neseniai pradėjusi vadovauti švietimo bendruomenei, D.Martišauskienė puoselėja planus peržiūrėti šventės nuostatus ir ieškoti galimybių rengti bent tris šventes, kuriose atskirai būtų pagerbti mokslo, meno ir sporto srityse didžiausių laimėjimų pasiekę moksleiviai ir jų mokytojai.

Sveikinimą šventės dalyviams atsiuntė Seimo narys Virginijus Domarkas.


Šią savaitę pradėjo veikti “Volungėlės” vasaros vaikų poilsio stovykla. Ji įsikūrė Kurmaičių pradinėje mokykloje, kur ilsėsis ir pramogaus 30 šios mokyklos vaikų iš socialiai remtinų bei mažas pajamas gaunančių šeimų.


Šiemet birželio 17 dieną sukanka 125 metai, kai Kretingoje gimė Lietuvos kariuomenės ir jos tradicijų kūrėjas brigados generolas Vladas Nagius-Nagevičius. Ta proga senosiose Kretingos kapinėse V.Nagevičiui pastatytas paminklas.


Šiandien Kretingos muziejuje atidaroma paroda, skirta visoje Lietuvoje garsaus liaudies meistro, kretingiškio Juozo Lukausko 100–osioms gimimo metinėms. Prie? septynerius metus Anapilin išėjusio tautodailininko įskiepytą gebėjimą kaltu „prakalbinti medį“ šiandien tęsia jo šeimos atžalos: 74–erių sūnus Feliksas Lukauskas bei 26–erių proanūkis Tadas Šorys.

Kokį Juozą Lukauską mena artimiausi jo aplinkos žmonės ir kokią kūrybos brydę jų gyvenime nubrėžė ši spalvinga ir ryški asmenybė, su F.Lukausku ir T.Šoriu šnekučiavomės jaukią kaimišką sodybą primenančiuose jų senolio namuose, Laisvės gatvėje.


Jurgio Pabrėžos gimnazijos mokinė Rosita Garškaitė - šių metų “Poezijos pavasario” dalyvė, jos kūrybiniai bandymai respublikinės reikšmės renginyje neliko nepastebėti. Iš dvidešimt devynių jame dalyvavusių jaunųjų kūrėjų Rosita buvo vienintelė, kuriai poetas Algimantas Baltakis paskyrė savo premiją. Apie tai byloja įrašas knygoje, kurią autorius padovanojo poetei iš Kretingos: “Tegul šis meilės lyrikos tomelis Jums primins, kad per šį “Poezijos pavasarį” iš visų moksleivių - poezijos skaitymo dalyvių - pasirinkau Jus ir paskyriau Jums savo kuklų prizą - jau aštuntąjį. Laimingo kelio...”.

Anot jaunosios poetės, pastarasis įvertinimas - vienas iš didžiausių žingsnių, jos žengtų poezijos taku. Jis padrąsina ir sustiprina tikėjimą, jog esi teisingame kelyje. Griežtą eiliavimo formą - verlibrą - pasirinkusi mergina teigė, jog ją džiugina ne tiek dalyvavimas “Poezijos pavasaryje” ir prieš tai Respublikos jaunųjų filologų konkurse (jame Rosita laimėjo trečiąją vietą), pergalės ir dovanotos knygos, kiek įgyjama patirtis. “Pamažu imi suvokti, ko iš tikrųjų reikia poezijai. Joje yra daug apgaulės,- sakė mergina.- Rasti grynuolį - didelė vertybė”. Dabar pirmieji eilėraščiai, prieš porą metų išspausdinti jaunųjų kūrėjų almanache “Strėlė”, Rositai atrodo naivūs. Svarbią kūrybinę pamoką mergina sakosi gavusi jaunųjų filologų konkurse, kur jos kūrybą vertino poetai Jonas Liniauskas bei Alvydas Šlepikas. Pastarasis jaunąją poetę mokė poetinės technikos subtilybių, pasakė, kaip išvengti būdingiausių klaidų.

Paklausta, kodėl savo eiliavimui pasirinko verlibrą, Rosita Garškaitė sakė, jog ši eiliavimo forma suteikia didesnę minties laisvę, galimybę improvizuoti, neįspraudžia kaip rimas į griežtus šiai formai eiliavimo rėmus. Poetas A.Baltakis, aptardamas Rositos kūrybą, pažymėjo, jog pro verlibro griežtumą jos eilėraščiuose prasiskverbia švelnumas ir vidinė šiluma.

Paklausta, kas ją veda kūrybiniu keliu, mergina pasakojo, jog polinkį kurti jaučianti nuo mažų dienų. “Dar besimokydama pradinėse klasėse laukdavau mokytojos užduočių, kai reikėdavę sukurti eilėraštį ar parašyti rašinį Tai būdavo atgaiva širdžiai,- pasakojo mergina.- Prieš porą metų atėjusi į “Strėlės” klubą, į kūrybą ėmiau žvelgti daug rimčiau ir už tai esu dėkinga mokytojai Dainai Balčienei, kuri, perskaičiusi mano eilėraščius, patardavo ir paskatindavo toliau rašyti. Į “Poezijos pavasarį”, mokytojos padrąsinta, išsiruošiau paskutinę minutę”.

Rosita sakė, jog į eilėraščius sudedanti visa tai, kas ją stebina. Jaunosios poetės akiratyje - ne tik baltos ir juodos gyvenimo spalvos, bet įvairūs jo pustoniai. Pastarieji suformavo jaunos poetės kūrybinį kredo.

“Aš negaliu tylėti,- kalbėjo mergina.- Kartais tam reikia drąsos. Džiaugiuosi, jog jos turiu eilėraščiui sukurti, kritikos žodžiams išklausyti ir tuo pačiu augti”.


Kas gali apginti moterį nuo pažeminimo

 • Genė DRUNGILIENĖ
 • Teisėtvarka

“Niekad nebūčiau pagalvojusi, kad mūsų tvarkingame, gražiame kaime abi su dukra būsime priverstos išgyventi pažeminimą“, - rašė atvirame laiške jokūbaviškiams to paties kaimo gyventoja S.Jarutienė.


Penkiolikmetė kretingiškė vasaros atostogas turės skirti ne poilsiui, o sveikatai po eismo įvykio atgauti. Dėl patirtų sužalojimų mergaitę ištiko koma – ji gydoma ligoninėje.


 • Genė DRUNGILIENĖ
 • Iš policijos suvestinių
DARBĖNAI.

Birželio 6 d. naktį darbėniškis savo namuose išgirdo triukšmą. Prabudęs uždegė šviesą ir kambaryje išvydo iš matymo pažįstamą 38 metų Pasertupio gyventoją R.P., kuris pabėgo pro langą. Darbėniškis, apžiūrėjęs namus, pastebėjo, kad yra pavogtas revolveris, sūnui priklausantis akumuliatorinis grąžtas, siaurapjūklis.

TŪBAUSIAI.

Birželio 6 d. naktį kelyje Kurmaičiai - Genčai neblaivus (1,45 prom.), neturintis vairuotojo pažymėjimo 20 metų Senosios Įpilties gyventojas, vairuodamas automobilį “Ford Escort”, važiuodamas atbuline eiga nedavė kelio iš galo atvažiuojančiam automobiliui “VW Jetta”, kurį vairavo taip pat neblaivus (1,42 prom.) 19 metų Genčų gyventojas. Automobiliai susidūrė. Eismo įvykio metu sužalotas automobilyje “Ford Escort” kartu važiavęs nepilnametis, kuris išleistas gydytis ambulatoriškai, bei automobilio “VW Jetta” keleivės – 15-metė dėl sužalojimų gydoma ligoninėje, o 17-metė išleista gydytis ambulatoriškai.


Paraplegikų (žmonių su stuburo negalia) asociacijos stovyklavietėje Monciškėse dvi dienas vyko Klaipėdos apskrities neįgaliųjų sportinės varžybos „Pienės pūkas – 3“. Trečius metus rengiamose varžybose dalyvavo Klaipėdos, Šilutės, Gargždų bei Kretingos dienos veiklos centrų neįgalieji.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas