Pajūrio naujienos
Help
2024 Vasaris
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe291623
Še3101724
Se4111825
Apklausa

Ar pasigendate spartesnės daugiabučių gyvenamųjų namų renovacijos Kretingos rajone?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(30) 2006-04-14

Garbingiausioje Antano Donausko namų vietoje stovi motinos palikimas – senovinis paveikslas, kuriame pavaizduoti trys angelai. „Vera, Nadežda, Liubov (Tikėjimas, Viltis, Meilė) ir jų simboliai – kryžius, inkaras, širdis – man kasdien primena apie tikrąsias žmogaus gyvenimo vertybes“, - sakė A.Donauskas.

„Čia mano trys mylimos, kurios mane pakėlė iš bedugnės ir neleido pražūti”,- rodydamas po motinos mirties išsaugotą caro laikų paveikslą, vaizduojantį tris angelus – Tikėjimą, Viltį ir Meilę, – kalbėjo 56-erių kūlupėniškis Antanas Donauskas.

Didžiąją gyvenimo dalį vyriškis braidžiojo alkoholio liūne. Išgyvenęs klinikinę mirtį, žmonos netektį, vienintelio sūnaus įkalinimą, prieš ketverius metus jis tikino prisikėlęs naujam ir blaiviam gyvenimui.

Klinikinė mirtis buvo ženklas

A.Donauskas pasakojo, kad išgėrinėti pradėjęs nuo jaunumės. „Pirmąsias algas „laistydavom“ su pagoniškais įpročiais – po šlakelį nupildami dievams. Taip tuos dievus vis dažniau pradėjau garbinti“, - sakė kūlupėniškis, per 20 metų dirbęs linų fabrike šaltkalviu, vairuotoju. Vėliau ėmėsi pagalbinių verslų. „Visa mūsų giminė nuo seno – vilnininkai. Veždavau siūlus į Rusiją. Pinigų ir laisvės atsirado sočiai, biznis augo kaip „ant mielių“, - prisiminė A.Donauskas. Per privatizaciją vyriškis įsigijo pusę senosios pirties pastato, kur įsirengė savo vilnos fabrikėlį.

Lygiagrečiai augančiai gerovei didėjo ir išgeriamo alkoholio kiekis. „Butelis „ant galvos“, pašnekovo žodžiais, nieko nereiškė. „Penkerius metus gėriau „juodai“: vaidenosi ne balti arkliai, bet galvoje grodavo orkestrai, ryškiai girdėdavau ir matydavau mėgstamus atlikėjus. Nebeturėjau jėgų ir nuolatos tysodavau lovoje. Mirė žmona, sūnus atsidūrė kalėjime. Nebesupratau, gyvenu ar sapnuoju“, - atvirai apie juodąjį savo praeities periodą pasakojo A.Donauskas.


Gyventojų atkaklumas išvijo „Bitę“

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Aktualijos

Nuolatinė statybos komisija trečiadienį nederino žemės sklypo, kuriame „Bitė“ rengėsi statyti retransliatorių, detaliojo plano.

„Tai reiškia, kad detaliojo planavimo procedūra nutraukiama“, - sakė Nuolatinės statybos komisijos pirmininkas Jonas Petrulis.

Taigi „Bitė“ turės ieškoti kitos vietos retransliatoriui statyti.

Nuolatinės statybos komisijos posėdyje dalyvavo Kretingos miesto Šventosios ir aplinkinių gatvių gyventojai. Dar iki šio posėdžio gyventojai raštu kreipėsi į Kretingos rajono ir miesto vadovus, prašydami uždrausti Šventosios gatvėje statyti „Bitės“ retransliatorių. Savo nuostatą jie išsakė ir posėdyje. Kretingiškiai sakė netikintys „popieriniais normatyvais“, nes ir apie Černobylio elektrinės grėsmę valdžia niekada nekalbėjo. Jeigu valdininkai retransliatoriaus nenori statyti prie savo namų, kodėl laimina jo statybą Šventosios gatvėje, klausė susirinkusieji. Jie nedviprasmiškai užsiminė, kad sprendimus, kuriems priešinasi gyventojai, veikiausiai priima iš to materialinės naudos turintys valdžios atstovai.

Savo prašymą neleisti statyti retransliatoriaus gyventojai grindė tuo, kad gali pablogėti jų sveikata dėl elektromagnetinio lauko, kurį sukuria retransliatorius, nuvertėja jų turtas – namai ir sklypai, atsidūrę nepageidautinoje kaimynystėje. Gretimybių savininkai, kaip tai nurodyta reglamentuojančiuose dokumentuose, nepasirašė dokumentų.

„Įrodykit kretingiškiams, kad dar ne visi Kretingoje paperkami“, - prašė posėdyje dalyvavę ir prašymą pasirašę 28 gyventojai. Jie įsakmiai prašė už juos jų likimo nespręsti.

„Manau, kad konfliktas kilo dėl to, jog „Bitės“ atstovai nesugebėjo tinkamu būdu ir, kaip to reikalauja dokumentai, informuoti gretimybių savininkų apie retransliatoriaus statybą“, - sakė J.Petrulis.

Architekto ir komisijos pirmininko žodžius patvirtino ir vienas gretimos žemės savininkų Edmundas Leugaudas. Jis buvo vienintelis žmogus, pasirašęs kaip gretimybės savininkas. Tačiau E.Leugaudas tikino, kad „Bitės“ atstovai jo parašą gavo apgaule. Vyriškis sakė pasirašęs nežinodamas, kas bus statoma sklype. Žmonės, lankęsi pas jį, tikinę, kad reikalingus dokumentus pasirašys ir kiti gretimybių savininkai.

Pasak J.Petrulio, „Bitei“ rengti detalųjį planą buvo leista jų pačių rizika. Nesugebėję susitarti su gyventojais, jie yra priversti trauktis.


Iš gyvų paukščių, prieš juos apsvaiginant, buvo paimti kraujo mėginiai

Vievio paukštyno Kurmaičių vištų ceche buvo nustatytas paukščių gripo židinys. Specialistai spėja, kad ligos virusą į cechą parvežė viena paukštininkė, svečiavusis pas Vokietijoje gyvenantį sūnų. Kurmaitiškiams teko sunaikinti visus paukščius. Dėl paukščių gripo Kurmaičių vištų cechas patyrė nuostolių už 4 mln. 312 tūkst. 392 Lt.

Kol kas tai buvo tik pratybos, kurias rajone surengė Savivaldybės ekstremalių situacijų valdymo centras (ESVC) ir Kretingos rajono maisto ir veterinarijos tarnyba.

Pratybose dalyvavo seniūnai, rajono Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai bei Savivaldybės darbuotojai. Pratybose paukštyne dalyvavo paukštyno darbuotojai ir bendrovės „Dezinfa“ atstovai.

Pagal pratybų scenarijų, gavus pranešimą apie paukščių gripą Kurmaičių ceche, ESVC visoms institucijoms išsiuntinėjo pranešimus apie šios ligos protrūkį. Trijų kilometrų kontrolės zonos keliuose buvo įrengti dezinfekciniai barjerai, kontrolės postai, kuriuose buvo išduodami leidimai gyventojams ir darbuotojams, dirbantiems toje teritorijoje. Keliuose, kur nebuvo galimybės įrengti tokių postų, buvo pastatytos užtvaros.


Kretingos kultūros skyrių jau pasiekė fotoalbumo “Kretingos rajono kultūros paveldas” pirmieji egzemplioriai.

Fotoalbumą išleido “Libra Memelensis” leidykla, tiražas – tūkstantis egzempliorių. Fotoalbumas išleistas Kretingos rajono savivaldybės lėšomis. Projekto kuratorė - Kultūros skyriaus vedėja Reimunda Ruškuvienė. Leidinyje - žymiausi Kretingos rajono kultūros paveldo objektai, išlikę iki šių dienų.

Kretingos muziejaus Istorijos skyriaus vedėjas Julius Kanarskas knygoje apžvelgia Kretingos krašto kultūros paveldo objektų gausą ir įvairovę. Rajone žinomi 745 kultūrinę vertę turintys objektai. Iš jų 549 įrašyti Lietuvos Respublikos kultūros vertybių sąrašuose. Šiame leidinyje kultūros paveldo objektus A.Kanarskas suskirstė į archeologinį, mitologinį, istorinį, architektūrinį ir dailės paveldą.

Fotoalbume - Kęstučio Demerecko, Algirdo Mulvinsko, Jolantos Peleckienės, Jono Šimkaus, Pauliaus Gvildžio, Haroldo Pocevičiaus, Egidijaus Mačernio, Evaldo Darulio, Rimvydo Šulinsko, Ritos Nagienės, Audreolės Pažereckaitės nuotraukos. Spalvingą ir gražų fotoalbumą ateityje bus galima įsigyti knygyne.


Algimantas Verbutas.

Vilniuje įvykusiame Pasaulinės lėlių teatrų asociacijos UNIMA Lietuvos skyriaus suvažiavime Kretingos vaikų teatro – studijos „Atžalynas” režisieriui Algimantui Verbutui buvo įteiktas padėkos raštas už lėlininkystės tradicijų puoselėjimą Kretingos rajone bei šalyje. Apdovanojimą režisieriui įteikė UNIMA – Lietuva prezidentas A.Žiurauskas.

Režisierius A.Verbutas - garsus rajone ir Respublikoje rengiamais kasmetiniais tradiciniais festivaliais „Kaukutis“, „Atžalyno scena“. Šį rugsėjį Kretingoje ketinama surengti UNIMA - Lietuvos lėlių teatrų – festivalį „Kaukutis“.

A.Verbuto parengta kojūkininkų grupė atstovauja Kretingai įvairiuose prestižiniuose šalies renginiuose. Po Velykų kojūkininkai ir „Atžalyno“ aktoriai išvyksta į tarptautinį jaunimo festivalį Rygoje. Kojūkininkai vaikščios Rygos senamiesčio grindiniu.

„Numatome parengti kaukių personažų ant kojūkų pasirodymą per Kretingos miesto šventę. Jau esame pakviesti į Klaipėdos Jūros šventę, Sostinės dienas Vilniuje, Oskaro Koršunovo organizuojamą teatro festivalį Druskininkuose“, - teigė A.Verbutas.

Tradiciniu tampa A.Verbuto organizuojamas renginys „Lėlininko sekmadienis“, - šiemet jis pervadintas į „Lėlininko pirmadienį“. Į šį renginį yra kviečiami profesionalūs aktoriai, režisieriai, rengiamos kūrybinės dirbtuvės, skaitomos paskaitos apie lėlių kūrimo tradicijas.

Gegužės 15 dieną bus surengtas išvažiuojamasis „Lėlininko pirmadienis“. Vilniaus „Lėlės“ teatro aktoriai atvyks į rajoną ir kaimo vietovių vaikams parodys spektaklį „Stebuklingi bateliai“. Taip pat vaikams suprantamai bus papasakota, kuo žymus Kretingos rajonas Lietuvos ir pasaulio lėlininkystės istorijoje.

A.Verbutas parengė leidinį „Liaudiškasis lėlių teatras Kretingos rajone“, kuriame nušvietė lėlių teatro ir senųjų lėlių – „žalnierių“ – ištakas. Leidinyje surinkta medžiaga apie senojo Žemaitijos lėlininko Stepono Gedrimo kūrybą, apie „medinukų“ autorių Bronių Žymantą bei Kretingos muziejuje saugomą vieną seniausių iki šių dienų išlikusią teatrinę lėlę „Velniukas Jonis“.


“Suskaičiavau, kad vien Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrinius pernai scenoje grojau 55 kartus. Teko koncertuoti Norvegijoje, Rusijoje, Argentinoje, Urugvajuje”, - plačią koncertų geografiją vardijo M.K.Čiurlionio proanūkis, 40-metis pianistas Rokas Zubovas.

Pranciškonų gimnazijos kvietimu R.Zubovas jau antrąkart lankėsi Kretingoje. Šįkart maestro pravedė moksleiviams integruotą dailės – muzikos – anglų kalbos pamoką, kurioje nagrinėjo M.K.Čiurlionio kūrybą, ir koncertavo miesto visuomenei.


Kokia šiandien rajone vykdoma kultūros politika, koks yra kultūros vartotojas, kaip jį ugdyti bei kodėl geri renginiai nesulaukia žiūrovų - tai ne vieninteliai klausimai, iškylantys kultūros darbuotojams.


Profesionalios dailininkės, Lietuvos dailininkų sąjungos narės, kretingiškės Lidijos Kuklienės tapybos ir kaligrafijos darbų paroda “Žolės šneka”, balandžio 4 d. atidaryta Lietuvos Respublikos Seimo Parlamento galerijoje - įvykis ne tik pačios menininkės kūrybinėje biografijoje. Tai akivaizdus įrodymas, kokių meno aukštumų gali pasiekti žmogus, gyvenantis ir kuriantis periferijoje.


“Gintaro dainelės” - taip vadinasi pirmasis kretingiškio mokytojo, kompozitoriaus ir atlikėjo Gintaro Puco dainų rinkinys vaikams. Jame - ne tik 16 dainelių natos, iliustruotos žaismingais dailininkės Violetos Stumbrienės piešiniais, bet ir kompaktinis diskas.


Rajono senjorų salės futbolo pirmenybių nugalėtoja – “Zadrugos” komanda ir jų kolegos, antrą vietą užėmę “Imbarės” futbolininkai (dryžuoti marškinėliai): pirmoje eilėje (iš kairės) – Vytautas Arbačiauskas, Gediminas Petrauskas, Juozas Gikaras, Romualdas Pipiras, Nikolajus Gnedojus, Mindaugas Bendikas, Artūras Slušnys, Vytautas Pocius: stovi – Viktoras Butrimas, Kazys Stankus, Adomas Narmontas, Albinas Beržanskis, Juozas Veisas, Virmantas Butrimas.

Pasibaigė rajono senjorų salės futbolo pirmenybės. Jas laimėjo “Zadrugos” komanda. Jai po atkaklios kovos pavyko išplėšti pergalę prieš “Imbarės” futbolininkus. “Zadruga” pergalę šventė rezultatu 5:4 (4:3). Įvarčius nugalėtojų komandai pelnė: Vytautas Pocius, Vytautas Arbačiauskas – po 2, Gediminas Petrauskas – 1. Įvarčių autoriai “Imbarės” komandoje – Viktoras Budrys (3) ir Adomas Narmontas (1).

Kovą dėl III vietos laimėjo “Vandenio” futbolininkai. Jie pergalę prieš “Slėnio” komandą šventė rezultatu 9:3 (2:3). Įvarčius “Vandeniui” pelnė Raimondas Ubis (4), Alfonsas Grikšas ir Rimantas Kaunas (po 2 ), Kęstutis Bričkus (1), “Slėniui” – Viktoras Butkevičius, Virginijus Butkevičius ir Raimundas Puškorius (po 1).

Rezultatyviausio žaidėjo prizas atiteko “Vandenio” žaidėjui Raimondui Ubiui, vyriausio – Jurgiui Martinauskui (“Slėnis”).

“P.n.” informacija


Badmintonininkų medaliai

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Sportas
Pirmoje eilėje: Raminta Kaubrytė, Raimonda Jocytė, Lauryna Šidlauskaitė, Daina Kairytė, treneris Rolandas Juknevičius; antroje eilėje: treneris Arnoldas Slušnys, Edvinas Jakubauskas, Alvydas Jockus, Edgaras Slušnys, Paulius Žvinklys.

Tauragėje įvyko atviras apskrities čempionatas, kuriame dalyvavo ir pajėgiausi Lietuvos bei Latvijos jaunieji sportininkai. Tarp jų buvo ir grupė Kretingos sporto klubo “Žalgiris” badmintonininkų, kuriems vadovavo treneriai Rolandas Juknevičius bei Arnoldas Slušnys.

Mūsiškiai dalyvavo trylikamečių ir penkiolikmečių amžiaus grupių varžybose. Trylikamečių merginų dvejetų grupėje sėkmingai žaidė Darbėnų vidurinės mokyklos mokinės R.Jocytė ir R.Kaubrytė. Pusfinalyje jos 2:1 (11:8; 6:11; 11:4) įveikė latvių I.Eglitės ir A.Puškovos dvejetą. Finale 0:2 (4:11; 9:11) jos turėjo pripažinti latvių I.Kublickos ir I.Zvaigznės persvarą ir iškovojo sidabro medalius.

Kiti laurai buvo skinami penkiolikmečių grupėje. Vėl geriausiai pasirodė Pranciškonų gimnazijos gimnazistas E.Slušnys. Vienetų varžybose pusfinalyje ir finale jis gana lengvai - 2:0 - nugalėjo Latvijos atstovus V.Skripko (15:3; 15:7) ir A.Akmens (15:2; 15:5). Kitą auksą jis iškovojo su darbėniške D.Kairyte, žaisdamas mišrų dvejetą. Jie po atrankinių varžybų pusfinalyje ir finale vėl žaidė su latviais. Pusfinalyje 2:0 (15:6; 15:2) nugalėtas V.Skripko ir M.Radovskos duetas, finale - 2:0 (15:11; 15:5) F.Akmens ir D.Pelna. Dar vieną medalį - sidabro - Edgaras pelnė vaikinų dvejeto varžybose kartu su savo bendramoksliu E.Jokubausku. Pusfinalyje jie 2:1 (15:9; 8:15; 15:11) nugalėjo šeimininkus - tauragiškius A.Maskaliūną ir M.Ščelį. Finale 0:2 (0:15; 9:15) turėjo nusileisti latviams A.Akmens ir V.Skripko.

Merginų dvejeto varžybose sidabrą parsivežė darbėniškės D.Kairytė ir L.Šidlauskaitė. Jos patyrė tik vieną pralaimėjimą 0:2 (11:3; 11:8) finale prieš latves D.Pelna ir M.Radovska. D.Kairytė trečia buvo merginų vieneto varžybose. Į finalą jai kelią pastojo latvė M.Radovska, kuriai pralaimėta 0:2 (5:11; 2:11). Žaidžiant dėl trečios vietos ji nugalėjo Klaipėdos atstovę E.Mateikaitę 2:0 (11:4; 7:11; 11:4).


“Varos” taurės laimėtojai

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Sportas

Trečią kartą įvykusį bendrovės “Vara” taurės šachmatų turnyrą laimėjo Linas Lukošius. Kadangi šis šachmatininkas pereinamąją taurę iškovojo trečią kartą, ji tapo jo nuosavybe. Moterų grupėje “Varos” taurę iškovojo salantiškė Ramunė Ruginienė, taip išgelbėjusi taurės likimą, mat, dukart “Varos” turnyrą laimėjusi Rita Lapėnienė šiais metais užėmė trečiąją vietą.


Finišavo rajono krepšinio varžybos dėl Didžiosios ir Mažosios taurių. Daugiausia emocijų buvo išlieta kovojant finale dėl Didžiosios taurės, nors galutinis rezultatas - triuškinantis. Rajono čempionai - “Lanlita” - nenorėjo lengvai nusileisti varžovams iš “Bikap” komandos. Ir tik kai iš abiejų komandų buvo diskvalifikuota po žaidėją, aistros nurimo. Žaidžiant mažajame finale, “Kretingos grūdai” taip pat neilgai priešinosi HBH krepšininkams. Pastarųjų persvara buvo neabejotina.

Kelių taškų skirtumais baigėsi finalinės kovos dėl Mažosios taurės. Ypač dramatiškai įvykiai klostėsi rungtynėse tarp SM-89 ir “Bingo” komandų. Paskutinėmis sekundėmis “Bingo” turėjo galimybę ištraukti rungtynes, bet grubiai suklydo paskutinės atakos metu. Atkakliai vyko ir didžiojo finalo kova. Bet Salantų “Vėjas” visą laiką buvo priekyje, kad ir kelių taškų skirtumu.

Rungtynių statistika:

Didžiosios taurės laimėtoja – “Bikap” komanda ir antrą vietą užėmę “Lanlitos” krepšininkai (mėlyni marškinėliai).
Didžioji taurė.

Finalas - dėl III vietos - HBH - “Kretingos grūdai” - 91:78 (Žilvinas Jašinskas - 21, Linas Narkus - 18; Rolandas Žilevičius - 27, Mindaugas Riklevičius - 25); dėl I vietos - “Bikap” - “Lanlita” - 114:80 (Aidas Viskontas - 34, Arvydas Šikšnius - 26; Ramūnas Strazdauskas - 23, Remigijus Turskis - 22).

Geriausi komandų žaidėjai: Arvydas Šikšnius (“Bikap”); Gediminas Drungys (“Lanlita”); Žilvinas Jašinskas - (HBH); Rolandas Žilevičius (“Kretingos grūdai”).

Mažąją taurę iškovoję Salantų “Vėjo” krepšininkai (mėlyni marškinėliai) ir antros vietos laimėtoja – “Šilumos” komanda.
Mažoji taurė.

Finalas - dėl III vietos - SM-89 - “Bingo” (Jaunius Mačernis - 26, Karolis Švitra - 15; Sigitas Beniušis - 22, Vitalius Butkus - 17); dėl I vietos - “Vėjas” - “Šiluma” - 102:95 (Daivaras Pocius - 31, Artūras Valinskas - 22; Marius Kurlinkus - 34, Jonas Drąsutis - 19).

Geriausi komandų žaidėjai: Dalius Daukantas (“Vėjas”); Marius Kurlinkus (“Šiluma”); Jaunius Mačernis (SM-89); Vitalius Butkus (“Bingo”).

“P.n.” informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas