Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar išvardintumėte Lietuvos partijas, ar pasakytumėte jų skaičių?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(1756) 2023-05-23

Mieste žolę pjauna inovatyvi vejapjovė

  • Edita KALNIENĖ
  • Pirmas puslapis
Pastauninko parko prieigas su nauja vejapjove-robotu pirmą kartą šienavo ilgametis „Kretingos komunalininkas“ darbuotojas Stanislovas Andriekus.

Savivaldybės įmonė „Kretingos komunalininkas“ už 33,5 tūkst. eurų įsigijo inovatyvią šlaitinę vejapjovę-robotą. Ji žolę jau pjauna įvairiose miesto erdvėse, parkuose. Aplinkos tvarkymo darbus pradėjo ir seniūnijos.

Vietoj keturių dirba vienas

Praėjusią savaitę „Kretingos komunalininkas“ pradėjo naudotis nauju savo pirkiniu. Įmonės direktoriaus Pauliaus Ruškaus teigimu, norint nupjauti tą patį plotą vejos dabar užtenka 1 roboto ir 1 darbuotojo vietoj 4. „Operatorius robotą valdo nuotoliu. Nusipirkę jį išbandėme žvyrduobėje. Tai robotas ten per vieną dieną nupjovė žolę, kai ankščiau darbui trimeriais reikėdavo 4 žmonių. Dabar mums kainuoja vieno žmogaus darbas ir kuras vejapjovei.“

Vejapjovę-robotą įmonė įsigijo norėdama į savo darbą įnešti daugiau naujovių, tuo pačiu sutaupyti pinigų. „Kai pradėjome skaičiuoti, kad, pjaunant šlaitus ar vietoves, kuriose daug medžių, reikia siųsti keturis žmones, kurie pjauna naudodami trimerius, ieškojome išeičių. O čia vienas žmogus su šiuo roboto gali atlikti tą patį darbą“, – naujo pirkinio būtinumą paaiškino P. Ruškus.

Vejapjovė taip pat išsprendžia ir darbuotojų trūkumo problemą. „Darbuotojų trūkumas jaučiamas. Tai – vienas motyvų, kodėl mums reikia inovatyvios technikos“, – atkreipė dėmesį direktorius.

Robotas įsigytas iš Savivaldybės įmonei skirtų lėšų. „Kretingos komunalininkas“ pernai kreipėsi į Savivaldybę, kuri skyrė 65 tūkst. atnaujinti įrangą miestui tvarkyti. „Vienas tų pirkinių ir yra robotas. Už likusias lėšas nusipirkome automobilį, kuris kainavo maždaug 12 tūkst. eurų. Viena transporto priemonės paskirčių – vežti vejapjovę, kurios į automobilį vienas žmogus neįkelia, todėl automobilyje įrengėme įvažiavimą – juo robotas pakyla pats.“

Vejapjovė žolę pjauna vieno metro pločiu 5 km per valandą greičiu. Įkalnėse greitis lėtėja, todėl nupjaunama mažiau. „Robotas pjauna kokybiškai, jis įveikia ir iki 10 cm skersmens medžius, įvairius krūmus. Tai labai pasitarnauja upės pakrantėse, vietovėse, kur priaugę įvairių krūmų“, – apie įrenginį pasakojo P. Ruškus.

Naujasis pirkinys varomas benzinu – valandai prireikia 5 l kuro.


  • Iš policijos suvestinių

KRETINGA

ŽEMAITĖS al. gegužės 21 d. apie 8.30 val. žolyne prie šaligatvio rastas ir paimtas plastikinis maišelis su baltos spalvos kristalais, įtariama, narkotinėmis medžiagomis. Pradėtas tyrimas dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti.

KRETINGOS RAJONAS

LAUKŽEMĖS k. gegužės 21 d. apie 18 val. Šventosios upės krante rastas nenustatytos tapatybės apie 55–70 metų amžiaus mirusio vyro kūnas irimo stadijoje. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti.

PALANGA

LIEPOJOS pl. ir ELIJOS g. sankryžoje gegužės 21 d. apie 12.40 val. automobilis „Toyota“, kurį vairavo 2005 m. gimęs vyras, susidūrė su automobiliu „VW Touran“, kurį vairavo 1984 m. gimęs vyras. Per eismo įvykį nukentėjo „VW Touran“ keleivė gimusi 1977 m., „Toyota“ vairuotojas ir keleivė, gimusi 1976 m. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Parengė Edita KALNIENĖ


Palanga gyvena pasiruošimo naujam kurortiniam sezonui nuotaikomis.

Fotografuojami įvažiuojantys automobiliai, atnaujinta paplūdimių infrastruktūra, pasodinta naujų želdinių, maitinimo paslaugos ir pramogos orientuotos į vaikus auginančias šeimas, kova su triukšmu – tai naujovės, su kuriomis vasaros sezoną pasitinka 770-ąjį gimtadienį švenčianti Palanga.

Fotografuos kiekvieną mašiną

Vaizdo stebėjimo kameros sumontuotos pagrindiniame įvažiavimo į kurortą kelyje nuo Kretingos, prie oro uosto, prie miesto ribos Nemirsetos kelyje, Liepojos plento transporto žiede ties posūkiu aplinkkelio link. Kaip sakė miesto meras Šarūnas Vaitkus, nuo kovo automobiliai fotografuojami siekiant suskaičiuoti, kiek jų apytiksliai įvažiuoja į Palangą. Remiantis statistika, paprasčiau bus organizuoti policijos, gelbėtojų pajėgas, be to, atsižvelgus į kelerių metų duomenis, Palangos prieigose ruošiamasi statyti automobilių stovėjimo aikšteles. Čia palikę automobilius, žmonės miestą nemokamai galės pasiekti autobusais, kurie kursuos kas 15 minučių.

Pasak Š. Vaitkaus, vienas pagrindinių dalykų, skatinančių riboti srautus, yra ekologija. Miestas – nedidelis, galima daugiau pasivaikščioti, pasivažinėti dviračiu. Praėjusiais metais buvo pasiektas atostogautojų pikas – Statistikos departamento duomenimis, užregistruota 1 mln. 250 tūkst. nakvynių. Bet šiuos duomenis pateikė tik tie, kurie privalo deklaruoti, tai yra juridiniai asmenys: viešbučiai, sanatorijos, poilsio namai. Nuo 2013-ųjų fiksuota daugiausiai per dešimtmetį – 12 mln. – turistų. Turint omenyje, kad didžiąją apgyvendinimo sektoriaus dalį – 40 proc. – sudaro privatus sektorius, atostogautojų galėjo būti ir gerokai daugiau.

Per pastarąjį ilgąjį savaitgalį – nuo balandžio 28 iki gegužės 1 d. vidurnakčio – į Palangą įvažiavo 42 tūkst. 573 automobiliai. „Gerai, kad turime aplinkkelį, be jo srautai būtų nepalyginamai didesni – suskaičiuota, kad per metus aplinkkeliu pravažiavo apie 3 milijonai mašinų“, – sakė Š. Vaitkus. Dėl automobilių parkavimo – Palanga esanti vienintelis miestas Lietuvoje, automobilių stovėjimą apmokestinanti ne ištisus metus, o 4 mėnesius. Šiemet įrengti du papildomi parkomatai – Prieplaukos g. ir Gubojų g., ties „Medūza“.


Prisiminimais apie vadinamojo lapyno parko atsiradimą pasidalino jį 1961 m. sodinęs Liudvikas Žutautas (kairėje), o susirinkusiųjų gausa pasidžiaugė Geštautų seniūnaitis Steponas Zubernius.

Vaikai, paaugliai, suaugusieji, senjorai, įvairios organizacijos ir politikai šeštadienį būrėsi Kretingos miesto parkuose, kad pasodintų 770 naujų medžių ir krūmų. Ši akcija buvo skirta šiais metais 770 metų gimtadienį švenčiančiai Kretingai.

Dalyvavo aktyviai

Kretingos miesto parkai šeštadienį pasipuošė beveik 700 įvairiausių medžių ir krūmų. Pasodinta maždaug 170 medžių – klevų, sakurų, šermukšnių, rojaus obelaičių, likusieji sodmenys – įvairūs krūmai: alyvos, lanksvos, jazminai ir kiti.

„Gyventojai atsiliepė į kvietimą ir medžius sodinti jų atėjo tikrai gausiai“, – apie visuomenės aktyvumą kalbėjo Kretingos miesto seniūnė Gintarė Liobikienė. Nauji augalai buvo sodinami Kretingos mieste Pastauninko parke, lapyno kvartalo parkelyje ir Senajame Kretingos miesto parke.

Per akciją sodinamais augalais pasirūpino Kretingos miesto seniūnija, o 77 ąžuoliukus padovanojo Valstybinių miškų urėdijos Kretingos regioninis padalinys. Šios akcijos „Gimtadienį švenčiančiai Kretingai – 770 naujų medžių ir žydinčių krūmų“ įgyvendinimas seniūnijai atsiėjo 15 tūkst. eurų. „Iš jų ne tik medžius pirkome, bet ir derlingos žemės medžiams sodinti – iš viso 210 maišų po 200 litrų, taip pat landšafto specialisto paslaugas“, – įvardino G. Liobikienė.

Kur sodinti medžius ir krūmus Kretingos mieste, seniūnija konsultavosi su rajono architekte Reda Kasnauske ir landšafto specialistu. „Jis mums davė daug patarimų, kur ir kokius medžius, krūmus geriau įkurdinti. Su architekte diskutavome apie vietas, kuriose apskritai reikėtų ir būtų galima sodinti šiuos augalus“, – tikino miesto seniūnė.

Tokia akcija norima paminėti šiais metais švenčiamą 770 Kretingos miesto gimtadienį. „Ilgai diskutavome ir su rajono meru Antanu Kalniumi, kaip galėtumėme įprasminti šį gimtadienį. Nutarėme pasodinti medžių, krūmų, kurie išliks ateities kartoms“, – sakė G. Liobikienė.

Akciją „Gimtadienį švenčiančiai Kretingai – 770 naujų medžių ir žydinčių krūmų“ inicijavo ir organizavo Kretingos rajono savivaldybė. Renginyje taip pat dalyvavo ir aplinkos ministras Simonas Gentvilas.


Atkurs Erškėtyno vietovės autentiškumą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Problema
Erškėtynas nuo seno liaudyje garsėja kaip šventa vieta: menamoje Mergelės Marijos apsireiškimo vietoje pastatyta koplyčia, greta jos tryško šaltinis, kuris dabar vis dažniau išsenka.

Ne per seniausiai Kretingos rajono tarybos nario Stepono Baltuonio iniciatyva, buvo suorganizuota specialistų išvyka į vieną įdomiausių Kretingos rajono kultūros paveldo objektų – Erškėtyną Darbėnų seniūnijoje, kad visi sykiu aptartų, kaip sutvarkyti teritoriją, kad ši vieta būtų kuo patrauklesnė ir vietiniams lankytojams, ir turistams. Juolab kad artėja Sekminės – šventė, kada tradiciškai į Erškėtyną suplūsta minia maldininkų.

Patenka į Šv. Jokūbo kelią

Dviračių sportą mėgstantis S. Baltuonis sakė nesyk užsukąs į Erškėtyną ir sumanęs, kad šią teritoriją galima būtų labiau pritaikyti turizmui. „Ši vietovė patenka į Šv. Jokūbo kelią, atvažiuoja užsienio turistų, ypač vokiečių – ją jie mato per „Google“ programą“, – įsitikinęs jis.

Rajono politikas pasakojo, kad sumanymas populiarinti Erškėtyną, kaip turizmo traukos vietą, jam kilęs neseniai keliaujant motociklu per Švediją ir apsistojant pas vietinius gyventojus: „Jie su tokiu entuziazmu pasakojo ir pasididžiuodami rodė vikingų paveldą, kitas istorines vietas – akmenis, šventvietes, varpines. Pamaniau, o kodėl mes negalėtume labiau rodyti savo Erškėtyno, kaip unikalios vietos, kur susieina dviejų religijų ir kultūrų – pagonybės ir krikščionybės – objektai ir papročiai.“

Kaip pagerinti situaciją Erškėtyne, išvien su S. Baltuoniu aptarė Kretingos rajono savivaldybės paminklotvarkininkė Meda Skersienė, Darbėnų seniūnas Alvydas Poškys, Lazdininkų bendruomenės atstovas Raimondas Grabys, Valstybinių miškų urėdijos Kretingos regioninio padalinio Darbėnų girininkijos girininkas Egidijus Japertas ir Miško ruošos ir prekybos vadovas Algirdas Varapnickas, bendrovės „Palangos vandenys“ Tinklų priežiūros ir statybų skyriaus vedėjas Arkadijus Roščinas.


Palangoje, Ryto gatvėje, gegužės 21 d. apie 19.20 val. degė individualus gyvenamasis namas. Atvykus tarnyboms per stogą veržėsi dūmai – palėpėje degė stogo konstrukcija.

Gyvenamasis namas – mūrinis, dviejų aukštų su mansarda, perdengimas mūrinis, stogas keturių šlaitų. Per gaisrą apdegė stogo konstrukcija, nuardyta apie 10 kv. m ploto stogo dangos. Pirmame ir antrame aukšte įrengta priešgaisrinė signalizacija nesuveikė.

Parengė Edita KALNIENĖ


Žibininkų kaime, Liepų gatvėje, esančios kavinės virtuvėje gegužės 21 d. apie 14.01 val. grilyje užsidegė aliejus. Jį, iki atvykstant priešgaisrinėms gelbėjimo pajėgoms, užgesino patys darbuotojai.

Atvykę ugniagesiai gelbėtojai išvėdino virtuvės patalpas. Per gaisrą nestipriai apdegė grilis, patalpos nesugadintos.

Parengė Edita KALNIENĖ


Ugniagesiai gelbėtojai gegužės 20 d. apie 18 val. vyko į Laisvės gatvėje Kretingoje esantį daugiabutį. Buvo gautas pranešimas, kad iš buto sklinda degėsių kvapas.

Atvykus tarnyboms buto durų niekas neatidarė. Į vidų gelbėtojai pateko išlaužę duris. Paaiškėjo, kad dūmai sklido iš virtuvės, kur ant viryklės svilo maisto produktai.

Iš buto išvesti ir iki greitosios medicinos pagalbos automobilio palydėti du sąmoningi gyventojai. Po medikų apžiūros jie išvežti į gydymo įstaigą. Per įvykį butas neapgadintas. Dūmų detektorių jame nebuvo.

Parengė Edita KALNIENĖ


Apie partizanų būtį ir buitį pasakojo rekonstruktorius salantiškis Aurimas Rapalis.

Septintą kartą Darbėnuose rengiama Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos šventė šiemet buvo išskirtinė: tradiciniu pėsčiųjų žygiu pagerbti Žemaičių apygardos Kardo rinktinės partizanų kovų susirinko per pusę tūkstančio žygeivių.

Devynių kilometrų maršrutu autentiškomis partizanų kovos vietomis žygiavo gimnazistai iš Darbėnų, Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės, Skuodo rajono Mosėdžio, Klaipėdos „Varpo“, Joniškio r. Skaistgirio gimnazijų ir Lietuvos šaulių sąjungos Vakarų (Jūros) šaulių 3-osios rinktinės 305 kuopos jaunieji šauliai. Kartu su jaunimu žygyje dalyvavo gausus būrys darbėniškių ir svečių iš viso Klaipėdos regiono: į būrelius jungėsi ir vyresnio amžiaus žmonės, ir šeimos su vaikais, tiek ėjusiais pėstute, tiek žygį įveikusiais ant tėvų rankų.

Iškilmės šventiškai padabintame Darbėnų miestelio centre prasidėjo Darbėnų Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčioje. Skambant Kretingos rajono kultūros centro kamerinio choro „Kristale“ atliekamoms giesmėms šv. Mišias aukojo Lietuvos kariuomenės vyriausiasis kapelionas pulkininkas leitenantas Rimas Venckus, asistavo Darbėnų parapijos klebonas Viktoras Dirvonskis. Sakydamas pamokslą kapelionas akcentavo, kad kariuomenės ir visuomenės vienybė svarbi ne tik karo, bet ir taikos metu. Vienybė palaikė pokario partizanus, vienybė dabar palaiko kovojančiuosius Ukrainoje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas