Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(1507) 2020-11-17

„Ar tą ligą kokiuose nors bendruose susirinkimuose dalyvaudami pasigavom, ar kiekvienas atskirai, o gal ir vienas nuo kito“, – svarstė iš koronaviruso gniaužtų išsivadavę rajono Savivaldybės tarybos nariai Dovydas Bajoras (kairėje) ir Juozas Mažeika.

Pražūtingasis Covid-19 nuo kasdienių darbų ir malonumų pastaruoju metu kuriam laikui buvo atitraukęs ir du Kretingos rajono savivaldybės tarybos narius – konservatorių Juozą Mažeiką bei gerokai jaunesnį jo kolegą Dovydą Bajorą. Šiandien abu vyrai sako besijaučiantys gerai ir pamažu grįžtantys į normalų gyvenimą.

Liga neatėmė nei skonio, nei kvapo

„Užsikrėtėm panašiu laiku, bandėm atsekti – ar tą ligą abu kokiuose nors bendruose susirinkimuose dalyvaudami pasigavom, ar kiekvienas atskirai, o gal ir vienas nuo kito“, – versijas dėstė D. Bajoras.

Be to, jis teigė kaip tik tomis dienomis prižiūrėjęs du savo mažamečius vaikus, kurie užkratą galėję parnešti iš ugdymo įstaigos, nes vis užsimindavo, kad kažkurio klasės draugo mama jau susirgo, kažkurio – tėtis.

„Kai man pasireiškė pirmieji simptomai: didelis silpnumas, nuovargis, 37,8 laipsnio temperatūra, maniau, kad tai panašiau į peršalimą, gal į gripą, nes juk nei skonio, nei kvapo nepraradau, neskaudėjo ir gerklės, nebuvo sunkaus kosulio ar dusulio, tik kaulus laužė“, – pasakojo tarybos narys. Tą pačią dieną jis susisiekė su šeimos gydytoja, atliko koronaviruso testą, kuris buvo teigiamas.

„Aš gydžiausi, o vaikai, nors sveiki, turėjo karantinuotis kartu su manim. Įsivaizduojat, kas, dviem savaitėms juos namuose uždarius, dėjosi: dūko taip, kad stogas kilnojosi, gerai, kad buvau sukaupęs patirties iš pavasarinio karantino – į dienos šviesą teko vėl išsitraukti žaidimus – ir „Monopolį“, ir „Uno“, prigalvoti, kuo dar juos įdomiau užimti, nors savijauta buvo prasta“, – juokėsi pašnekovas.

D. Bajoras pasidžiaugė, kad tiek kelios dienos iki pirmųjų simptomų pajautimo, tiek ligą galutinai patvirtinus, nedaug su kuo bendravo gyvai, o tie, su kuriais bendravo, negirdėti, kad būtų susirgę. Tačiau kai kurių pažįstamų atsainumas jį, švelniai tariant, nustebino.

„Sužinoję, kad sergu, man paskambino pora pažįstamų ir tiesiai šviesiai paprašė, kad, jeigu Nacionalinis visuomenės sveikatos centras teirautųsi, nuslėpčiau, jog buvome susitikę – svarbiausia jiems eiti į darbą. Toks požiūris, manau, – nepilietiškas“, – įsitikinęs D. Bajoras. Pašnekovo nuomone, tiek padedant atsekti kontaktus, tiek taisyklingai dėvint kaukes ar laikantis atstumų kiekvienas žmogus turi vadovautis savo galva, sveiku protu – virusas nenuspėjamas, neaišku, kodėl vieni, šalia sergančiojo buvę, užsikrečia, o kiti – ne, kodėl vieni sunkiai serga, prireikia net reanimuoti, ventiliuoti plaučius, o kiti – ne.


Nuotoliniu būdu įvykusiame rajono Savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto posėdyje vienas aptartų klausimų buvo lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ priestato statyba. „Norime žinoti, kokia situacija yra šiandien, kad nepasikartotų „LitCon“ variantas, kai bendrovė pabėgo be delspinigių, garanto ir nepabaigusi darbų“, – kalbėjo Kontrolės komiteto pirmininkė Jolita Vaickienė.

Rajono Savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas Povilas Černeckis patvirtino, kad darbai turėjo būti atlikti iki gruodžio 22 d., bet pagal pasirašytą sutartį darbai nevyko, kaip numatyta. „Dar rugsėjį įmonei parašėme įspėjamąjį raštą, kad sutartis bus nutraukta. Rangovas sureagavo, įvyko ne vienas pasitarimas. Galiu pasakyti tik tiek: rangovas gal ir norėtų nutraukti sutartį, bet nenori sankcijų. Tačiau jas mes taikytume“, – kalbėjo pavaduotojas.

Savivaldybė, netaikydama sankcijų, sutiko pratęsti sutartį 2 mėnesiams, o rangovas pažadėjo darželio priestato statybą užbaigti iki kovo 1 d. „Ąžuoliuko“ priestato statyba finansuojama iš europinių fonų, todėl, nutraukus sutartį, reikėtų kreiptis į lėšas administruojančią agentūrą dėl termino pratęsimo, antra, skelbiant antrą konkursą, gerokai pabrangtų statybos kaštai.

„Statybvietę stebime kiekvieną dieną – darbai vyksta, taip pat esame pareikalavę garanto“, – Kontrolės komiteto nariams patvirtino P. Černeckis.

„P. n.“ informacija


XIII Seimo pirmajam posėdžiui pirmininkavo mūsų kraštietis Antanas Vinkus.

Praėjusį penktadienį darbą pradėjo į pirmąjį posėdį susirinkęs 2020–2024 metų kadencijos Seimas. Pirmasis Seimo posėdis, kuriam, pagal Seimo statutą, pirmininkavo mūsų kraštietis vyriausias pagal amžių Seimo narys 77-erių Antanas Vinkus, prasidėjo iškilminga dalimi istorinėje Kovo 11-osios Akto salėje.

„Naujai išrinkto Seimo darbą pradedame ypatingu laikotarpiu, dėl sparčiai plintančios pandemijos tūkstančiai piliečių negali gyventi sau įprasto gyvenimo, privalo susitaikyti su nauja kasdienybe. Tai kelia ypatingus reikalavimus ir užduotis naujojo Seimo darbui“, – į kolegas kreipėsi Antanas Vinkus.

Jis tęsė savo mintį: „Būti Seimo nariu nėra vien garbė ir populiarumas, tai yra didelė atsakomybė ir pareiga tarnauti tautai ir kiekvienam rinkėjui, kurie mumis patikėjo ir mus įpareigojo girdėti tautos balsą ir jos problemas. Seimo narys privalo vadovautis tautos referendume patvirtinta Konstitucija ir nepamiršti, kad valstybę kuria tauta. Nors mus Visagalis Viešpats sukūrė skirtingus, skirtingi mūsų įsitikinimai, biografijos ir patirtys, spręsdami svarbiausius tautai ir valstybei klausimus turime įveikti savo skirtumus ir susitelkti bendram darbui.“

Pirmajam XIII Seimo posėdžiui pirmininkavusio A. Vinkaus pastebėjimu, Lietuvos žmonės laukia ne tik greitų ir išmintingų sprendimų, bet ir padorumo, pagarbos vieni kitiems. „Remdamasis savo ilgamete gyvenimo ir darbo patirtimi drįstu teigti, kad žmonėms labiausiai reikia paprasto, nuoširdaus ir tiesioginio dėmesio. Seimas privalo įrodyti, kad jis savo veiklos pavyzdžiu gali padėti kiekvienam Lietuvos piliečiui būti stipresniu ir laimingesniu, galinčiu sėkmingai kurti ir dirbti savo Tėvynei.“

Naująjį Seimą pasveikino prezidentas Gitanas Nausėda, paraginęs Seimo narius kurti pasitikinčią savimi valstybę ir siekti didesnio visuomenės pasitikėjimo, Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas, Seimo narių priesaikas priėmė Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas. Prisiekę 2020–2024 m. kadencijos Seimo nariai darbą tęsė Seimo posėdžių salėje. Buvo renkamas Seimo Pirmininkas – šios pareigos patikėtos Viktorijai Čmilytei-Nielsen, Seimo Pirmininko pavaduotojai, patvirtinta Seimo valdyba, Seniūnų sueigos sudėtis.

Į tryliktąjį Seimą perrinktas 81 buvęs Seimo narys, išrinkta 60 naujų. Seimą sudarys 38 moterys ir 103 vyrai. Vidutinis jų amžius – 49 metai.

„P. n.“ informacija


Pastaruoju metu Lietuvą kaustant koronaviruso (COVID-19) pandemijai, kaip niekad reikalingas piliečių budrumas ir atsakingumas.

Lietuvą kaustant koronaviruso (COVID-19) pandemijai, kaip niekad reikalingas piliečių budrumas ir atsakingumas.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė pasakoja apie koronaviruso infekcijos tyrimus ir primena taisykles, kurių reikia laikytis vykstant į mobilųjį patikros punktą.

Kas gali išsitirti nemokamai?

Kasdien Lietuvoje atliekama tūkstančiai tyrimų dėl koronaviruso infekcijos. Pirmiausia tiriami asmenys, jaučiantys koronaviruso simptomus ir patyrę didžiausią riziką užsikrėsti. Nors išsitirti galima ir privačiose laboratorijose, didžioji dalis tyrimų atliekama valstybės lėšomis.

„Į didelės rizikos grupę patenka asmenys, buvę prie užsikrėtusio asmens be apsaugos priemonių, arčiau negu 2 metrai. Taip pat ir tie, kurių bendravimo laikas uždaroje patalpoje buvo ilgesnis negu 15 min. Kiekvieno žmogaus situacija vertinama individualiai. Registruotis koronaviruso tyrimui galima karštosios linijos numeriu 1808 nuo 8 iki 20 val. kasdien arba internetu 1808@greitojipagalba.lt“, – teigia NVSC specialistė.

Asmenys, kurie labiausiai rizikuoja užsikrėsti, prioriteto tvarka tiriami nemokamai. Visų pirma, tai koronaviruso židinyje esantys ir sąlytį turėję žmonės – šeimos nariai ir kiti, artimai bendraujantys su užsikrėtusiaisiais ar sergančiaisiais. Taip pat ir medikai, kurie dažniausiai tiriasi prieš pradedant ir baigiant savo darbo pamainas, – tikslią tyrimų tvarką nustato pačios medicinos įstaigos.

Nemokami koronaviruso tyrimai priklauso ir slaugos namų gyventojams, kurie dėl vyresnio amžiaus ir lėtinių ligų priklauso didžiausios rizikos grupėms, ir, žinoma, slaugos namus prižiūrinčiam personalui bei sveikatos priežiūros darbuotojams.


Lino Svetiko pastebėjimu, sveikatos priežiūros darbuotojų užsikrėtimas koronavirusu – viena didžiausių pastarojo laikotarpio grėsmių.

Andriaus Ufarto nuotr.

Vienas numalšintas kovos su koronavirusu etapas jau praeityje, tačiau šiandien, pradėjus itin sparčiai augti užsikrėtimų skaičiui, Lietuvoje griežtinamos karantino sąlygos, o pasaulio šalys, siekdamos apsisaugoti, užveria sienas, įveda komendanto valandas ir skelbia karantinus.

Apie tai, kaip šiuo metu sekasi ir kokia didžiausia grėsmė kyla medicinos įstaigoms, pasakoja Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų (VULSK) Infekcinių ligų centro Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus vadovas Linas Svetikas.

Situacija keičiasi kasdien

Visoje šalyje šiuo metu situacija yra gan įtempta, nes užsikrėtimų atvejų kiekiai didėja ir piliečiai vis labiau bijo užsikrėsti koronavirusu. Tačiau kiekvienas pirmiausia galvojame apie save ir savo šeimą, o juk medikai ir kiti sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai yra būtent tie asmenys, kurie pirmosiose gretose grumiasi su klastingu virusu ir kurie neša didžiausią pandemijos naštą ir atsakomybę už visų mūsų sveikatą.

Kiekvieną dieną būdamas pirmosiose gretose koronaviruso fronte, infektologas L. Svetikas pasakoja, kad į VULSK Infekcinių ligų centro Priėmimo-skubios pagalbos skyrių kasdien kreipiasi nemažai pacientų, kurių didžioji dauguma – infekuoti virusu. „Mes esame vienas pagrindinių SARS-CoV-2 virusu sergantiems pacientams paslaugas teikiančių centrų, COVID-19 infekuoti pacientai, kuriems reikia stacionarinio gydymo, yra gydomi mūsų centre, tačiau visų pacientų mes stacionarizuoti negalime dėl vietų stokos, todėl pacientus, kuriems pagalba gali būti suteikta atraminėse ligoninėse, perkeliame į kitas įstaigas – Vilniaus miesto klinikinės ligoninės COVID-19 skyrių, Ukmergės ligoninę, Alytaus ligoninę. Šiuo metu (lapkričio 11 d. duomenimis) Reanimacijos-intensyvios terapijos skyriuje yra gydomi 14 pacientų, tačiau situacija kasdien keičiasi. Skyriuose visuomet yra pacientų, kuriems yra tikėtinas būklės pablogėjimas ir perkėlimo į Reanimacijos skyrių galimybė“, – teigia jis.


Vakar pavakarę įvyko Ekstremalių situacijų komisijos posėdis, kuriame nuspręsta Kretingos ligoninėje laikinai – 2 savaitėms – stabdyti planines operacijas. Jeigu karantinas bus pratęstas, Ekstremalių situacijų komisija, atsižvelgusi į epidemiologinę situaciją, vėl nuspręs, kuriam laikui reikėtų nebeplanuoti operacijų.

Laikinai stabdyti planines operacijas verčia tai, kad COVID-19 virusas buvo nustatytas dar 7 Kretingos ligoninės darbuotojams. Šiuo metu COVID-19 liga iš viso patvirtinta 14 įstaigos personalo narių, iš kurių 4 – gydytojai.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras dėl patvirtintų naujų COVID-19 atvejų ligoninėje atlieka epidemiologinį tyrimą. Taip pat testuojami kontaktą su sergančiaisiais turėję ligoninės darbuotojai ir pacientai.

Šiuo metu Kretingos ligoninėje gydoma beveik 50 pacientų, iš kurių 25 – COVID-19 sergantys rajono gyventojai, dėl vietų trūkumo nebepriimti gydyti į Klaipėdos universitetinę ligoninę.

Skubiosios medicinos pagalbos paslaugų teikimas Kretingos ligoninėje nestabdomas, atliekamos bus ir ekstrinės operacijos.

Ekstremalių situacijų komisija taip pat priėmė sprendimą steigti mobiliąsias medikų komandas – jas turės suformuoti ir Savivaldybei priklausančios, ir privačios medicinos įstaigos. Anot Kretingos pirminio sveikatos priežiūros centro vyriausiojo gydytojo Arno Juškio, Kretingos rajone reikėtų 5 mobiliųjų komandų, kurios paslaugas pacientams namuose suteiks tik šeimos gydytojo sprendimu. Mobiliosios komandos, kuriose dirbs ir šeimos gydytojai, vietoje spręs, kur – namuose ar ligoninėje – turėtų būti gydomas koronavirusu sergantis asmuo.

„P. n.“ informacija


„Senosios kuršių šventvietės“ – taip pavadintą nuotolinę konferenciją, kurią stebėjo apie 100 besidominčiųjų kuršių pėdsakais mūsų krašte, penktadienį surengė Salantų regioninio parko direkcija.

Kaip „Pajūrio naujienoms“ sakė viena konferencijos sumanytojų Salantų regioninio parko vyriausioji specialistė Irma Žąsytienė, dar pavasarį, Kultūros paveldo departamentui paskelbus konkursą projektams finansuoti, kartu su istoriku Juliumi Kanarsku pradėta ieškoti temų, kurios kultūriniu-geografiniu požiūriu būtų reikšmingos ir aktualios visam Vakarų Lietuvos regionui. Salantų regioninis parkas pateikė tris paraiškas, Kultūros paveldo departamentas patvirtino projektą „Senosios kuršių šventvietės“.

Pasak I. Žąsytienės, Salantų regioniniame parke gausu piliakalnių, senovės gyvenviečių, pagonių šventviečių, kapinynų, apeiginių akmenų, liudijančių vakarų baltų tautos – kuršių – gyvavimą VII–XV a. Todėl ypač svarbu neužmiršti, informuoti, aktualizuoti šių objektų lankymą, pristatant jų pirminę paskirtį, prasmę ir reikšmę krašto istorijai ir šiandienai. Nekilnojamojo kultūros paveldo aktualizavimui labai svarbi yra tiksli ir pagrįsta informacija, neiškreipianti istorijos ir tikrų, archeologiniais, mitologiniais ir istoriniais tyrinėjimais pagrįstų faktų. Siekiant, kad konferencijos metu būtų kiek įmanoma plačiau pristatytas Salantų regioninio parko ir ne tik jo teritorijoje išlikęs senasis kuršių žemių paveldas, šventvietės, kuršių istorija ir kalbos reliktai, pranešimus skaityti buvo pakviesti įvairių sričių specialistai – kraštotyrininkai, istorikai, lingvistai.

Baltų religijos ir mitologijos tyrinėtojas, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto profesorius dr. Vykintas Vaitkevičius skaitė pranešimą „Kuršių šventvietės ir jų etalonai“. Salantų regioninio parko direkcijos istorikas Julius Kanarskas, dalyvavęs ne vienoje archeologinėje ekspedicijoje, parengė pranešimą „Apeiginiai akmenys šiaurės vakarų Lietuvos senosiose žemdirbystės vietose“. Šią temą papildė kraštotyrininko žurnalisto kraštiečio Deniso Nikitenkos praktiniais tyrinėjimais pagrįsta paskaita „Apeiginiai protėvių akmenys – visuomenės pažinimo paraštėse“.

„Gaidys ant Salantų kalvos: tradicinis folkloras ir jo refleksijos“ – tokią temą nagrinėjo etnologas, mitologas, Klaipėdos universiteto Socialinių ir humanitarinių mokslų fakulteto dekanas profesorius dr. Rimantas Balsys. Geolingvistikos, lyginamosios baltistikos, Rytprūsių kalbos ir dialektų istorijos ir onomastikos specialistė, kuršių ir kuršininkų etninės tapatybės tyrinėtoja, Lietuvių kalbos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja profesorė dr. Dalia Kiseliūnaitė pristatė pranešimą „Kuršių pėdsakai Klaipėdos krašto senųjų gyvenviečių varduose“.

„P. n.“ informacija


Palangoje, Vanagupės g. reabilitacijos centre, gyventojas ėmė valgykloje triukšmauti ir stumdyti stalus. Atvykus pareigūnams, 1981 m. gimęs vyras buvo agresyviai nusiteikęs, sulaikant priešinosi, policijos pareigūnams teko panaudoti specialiąją priemonę „taser“. Triukšmautojas sulaikytas ir, perdavus medikams, išvežtas į Klaipėdos miesto ligoninę. Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR BK 286 str. dėl pasipriešinimo valstybės tarnautojui.

„P. n.“ informacija


Kretingos rajono policijos komisariato laikinasis Veiklos skyriaus vadovas Tomas Mikelkevičius savaitgalį apibūdino kaip niekuo neišsiskiriantį iš ankstesnių: gauta maždaug 50 pranešimų: apie smurtą artimoje aplinkoje, viešosios tvarkos pažeidimus bei pavojingą vairavimą.

Pagal Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informaciją pareigūnai patikrino apie 20 asmenų, kaip jie laikosi privalomos saviizoliacijos.

Dviem atvejais pradėtas tyrimas, ar saviizoliuotis turėję gyventojai nėra padarę pažeidimų.

Per praėjusią savaitę apskritai dėl karantino sąlygų galimų pažeidimų 7 atvejais buvo pradėti tyrimai pagal Administracinių nusižengimų kodekso 45 straipsnį, kuriame numatyta atsakomybė. Vienu atveju nusižengimo protokolas jau surašytas, pilietis apie priimtą sprendimą jam skirti nuobaudą informuotas.

T. Mikelkevičius taip pat pranešė, kad nuo vakar dienos iki lapkričio 22-osios Kretingos, kaip ir visos Lietuvos, keliuose policija vykdo prevencinę priemonę – tikrina, ar mobiliojo ryšio priemonėmis nesinaudojama vairuojant. Už kalbėjimą telefonu vairuojant automobilį numatyta bauda nuo 60 iki 90 eurų, tiesa, pirmąkart nusižengus, – perpus mažesnė. Tačiau už vairavimą kalbant mobiliuoju gali būti nuo 1 iki 6 mėnesių atimtos teisės.

„Bet kokių su transporto priemonės vairavimu nesusijusių veiksmų vairuotojai privalo vengti, nes, blaškydami dėmesį, susikoncentravę į pašalinius reikalus, jie rizikuoja ne tik savo, bet ir kitų eismo dalyvių sveikata ar net gyvybe“, – akcentavo T. Mikelkevičius.

„P. n.“ informacija


Iš dviejų turėjusių įvykti susitikimų „Kretinga“ sužaidė vieną, savo namų aikštėje, ir, deja, pralaimėjo.

Po dviejų savaičių pertraukos kovas Regionų krepšinio lygos A divizione pratęsė Kretingos krepšinio klubo krepšininkai, treniruojami Arimanto Mikaločiaus. Iš dviejų turėjusių įvykti susitikimų sužaistas tik vienas – namų aikštėje, kurioje ir buvo patirtas pirmasis šio sezono pralaimėjimas.

Lapkričio 14 d. „Kretingos“ komanda namuose 83:91 (15:16; 24:28; 23:20; 21:27) turėjo pripažinti Biržų „Biržų KKSC“ (7 pergalės, 1 pralaimėjimas) pranašumą. „Kretinga“ rungtynes pradėjo tarsi pertraukos ir nebūtų buvę: įpusėjus I kėliniui po kapitono Domininko Matučio tritaškio susikrovė 7 taškų persvarą (13:6), kuri, kaip paaiškėjo vėliau, buvo didžiausia per šias rungtynes, o kėlinio pabaigoje iniciatyvą jau perėmė Biržų komanda, išsiveržusi į priekį. Antrą kėlinį jau Biržų komanda susikrovė didžiausią pirmoje pusėje 12 taškų persvarą (15 min. 20:32), „Kretingos“ komanda, baigiantis kėliniui, skirtumą sumažino iki 5 taškų – 39:44. Prasidėjus paskutiniajai III kėlinio minutei kretingiškiams pavyko išlyginti rezultatą (30 min. 62:62), o prieš lemiamą kėlinį atsilikimas buvo 2 taškai. Svečių persvara 35-ą minutę išaugo iki 17 taškų (66:83). Po Edgaro Danio baudų metimų kretingiškiai priartėjo iki 5 taškų (38 min. 80:85), bet vis dėlto teko pripažinti varžovų pranašumą. Šiame susitikime kretingiškiai prasčiau kovojo dėl atšokusių kamuolių (29 prieš 43), taip pat vertėsi be vieno svarbesnių savo gynėjų Roko Šimkevičiaus.

Šiose rungtynėse „Kretingai“ atstovavo: Domininkas Matutis (4/6 tritaškiai, 7 rez. perdavimai, 5 per. kamuoliai, 33 naud. balai) – 22, Tadas Maželis (6/8 dvitaškiai) – 20, Justas Grikštas (3 per. kamuoliai) – 16, Rytis Zabita (17 naud. balų) – 10, Edgaras Danys (6 rez. perdavimai, 4 per. kamuoliai) – 9, Tadas Budrys ir Arminas Bergaudas – po 3, Karolis Opluskis ir Ignas Andriuškevičius.

Artimiausias rungtynes „Kretingos“ komanda turėtų žaisti lapkričio 21 d. išvykoje su Prienų „CBET – KKSC“ (4 pralaimėjimai) komanda.

Tomas KUBILIUS

Krepšinio klubas „Kretinga“


Greitojo išlaipinimo aikštelė išspręs vaikų saugumo ir transporto spūsčių problemą.

Būsimos greitojo išlaipinimo aikštelės planas

Kretingos Marijono Daujoto progimnazijos kieme rengiama pirmoji rajone greitojo vaikų išlaipinimo iš automobilių aikštelė, pasaulyje populiariai dar vadinama „Kiss and Ride“ („Pabučiuok ir važiuok“). Darbai atliekami iš Savivaldybės biudžeto lėšų, tam skirta 105 tūkst. Eur.

Pasak Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojo ir rajono Saugaus eismo komisijos vadovo Povilo Černeckio, Marijono Daujoto progimnaziją lanko nemažai pradinukų, kuriuos į pamokas atveža tėvai. Ypač – šiemet, pradėjus renovuoti Vilniaus gatvę. Pradinių klasių mokinių tėvai kreipėsi į Saugaus eismo komisiją, kad per spūstis jiems nesaugu išlaipinti vaikus prie mokyklos, o ir vaikams – laviruoti tarp automobilių, kol patenka mokyklą.

„Tėvai važiuoja į parkavimo aikštelę prie mokyklos, kur rytais manevruoti gana sudėtinga. Todėl neretai paleisdavo vaikus judrioje gatvėje, greta turbo žiedo, kur rytais eismas taip pat intensyvus. Atsižvelgiant į tėvų pageidavimą, Kretingos rajono savivaldybė nusprendė progimnazijos kieme įrengti žiedinę automobilių aikštelę su žymėjimo linijomis ir stulpeliais. Žiede, į kurį bus įvažiuojama iš Žemaitės alėjos, bus įrengtos 3 vietos trumpam stabtelėjimui, kad tėvai ryte išleistų, o po pamokų paimtų vaikus, ir, apsukę ratą, saugiai išvažiuotų iš jo. Išsilaipinusiems vaikams nuo tų sustojimo vietų bus įrengti takai, saugiai vedantys į mokyklą“, – pasakojo P. Černeckis, įsitikinęs, kad netrukus mokyklą pasiekti bus saugiau, tuo pačiu turėtų mažėti ir rytinės spūstys Vilniaus gatvėje.

Darbus jau vykdo Plungės statybos bendrovė „VVarff“, jie turėtų būti užbaigti ligi naujųjų metų, išnaudojant karantino sudarytas sąlygas, kai mokykloje mažiau vaikų, o kieme nėra automobilių spūsčių.

Įrengus aikštelę „Kiss and Ride“, pasikeis ir dabartinės Marijono Daujoto mokyklos kiemas: jo prieigas nuo Žemaitės alėjos užims būtent ši aikštelė, dabartinė žalioji zona sumažės, nes pakraščiuose bus įrengtos parkavimo vietos į darbą atvykstantiems pedagogams.


Nasrėnuose kuria bendruomeninius senjorų namus

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kaimo bendruomenėse

Kretingos rajone startuos naujas senjorų gyvenimo modelis – nebeveikiančiuose Nasrėnų senelių globos namuose bus steigiami bendruomeniniai namai. Jeigu situacija rekonstrukcijos darbams bus palanki, naujuosiuose namuose jau kitą vasarą galėtų įsikurti 17 savarankiškai nepajėgiančių gyventi garbaus amžiaus asmenų.

Iniciatorė – Kūlupėnų bendruomenė

Dar pernai, kai vyko žvalgytuvės, Kretingos rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Danutė Blagnienė teigė, kad Savivaldybėje jau senokai sklandė idėja įkurti bendruomeninius senatvės namus. Tokiuose namuose žmonės gyventų savarankiškai – turėtų savo kambarį, patys gamintųsi maistą, tačiau gyventų bendruomeniškai ir nesijaustų vieniši. Jiems padėtų socialinis darbuotojas ir jų padėjėjai.

Iniciatyvos įrengti senjorų bendruomeninius namus ėmėsi Kūlupėnų bendruomenės centras „Kūlupėnai“ po to, kai pernai rudenį po įvairių rajono objektų apžiūros buvo nuspręsta tam pritaikyti nebenaudojamus Nasrėnų senelių globos namus.

„Kaskart, matydama stovintį tuščią pastatą, pagalvodavau, kaip puiku būtų įrengti senjorų namus ir vaikų darželį, savotišką skirtingų kartų darželį – kai senjorai rūpinasi vaikais, kuomet šių tėvai išvyksta į darbus“, – ankstesne idėja pasidalino Kūlupėnų bendruomenės pirmininkė Jūratė Mačernienė.

Tačiau po įvairių siūlymų bei sumanymų kūlupėniškiai parengė ir laimėjo Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos finansuojamą Kretingos rajono kaimo plėtros asociacijos socialinio verslo projektą, o šį rudenį jam įgyvendinti gavo lėšų – per 97,5 tūkst. Eur.


„Aš skaičiuoju, kad parašiau 12 knygų, nors prekiaujama 11. Taip atsitiko todėl, kad dvi atskiras knygas „Azahielle I“ ir „Azahielle II“ sudėjome į vieną leidinį, nors pati namie esu išsaugojusi kelis unikalius pirmųjų leidimų egzempliorius, kuriuos išleidome kartu su „Žemaitijos spauda“. Visas kitas knygas išleido leidykla „Mijalba““, – pristatydama savo knygas kalbėjo jų autorė kretingiškė Loreta Stonkutė, tik ką išleidusi „Astrologijos vadovėlį“.

Ezoterinių romanų ir vadovėlių autorė kretingiškė Loreta Stonkutė tik ką savo kūrybos gerbėjams, bendraminčiams pateikė naujausią savo darbą – „Astrologijos vadovėlį“, kurį ji pati įvardino kaip astrologijos pradžiamokslį.

„Iki 40 metų mano veikla buvo neįsivaizduojamai plati: masažai, įvairūs seminarai, mokymai, dvasiniai užsiėmimai, joga, reiki, astrologija, rašymas... Bet štai atėjo laikas pasirinkti vieną kelią, nes tik taip galima tapti meistru. Labai džiaugiuosi, kad mano mokiniai jau patys veda įvairius užsiėmimus, ir nebejaučiu pareigos dalyvauti tame procese. Jie patys toliau savarankiškai taiko žinias, praktikas ir, nešdami jas, pasiekia vis daugiau žmonių visoje Lietuvoje, užsienyje. Prieš porą metų aš savo intravertiškam charakteriui pasirinkau priimtiniausią veiklą – astrologiją ir rašymą“, – paprašyta apibūdinti save kalbėjo L. Stonkutė, brandinanti planus artimiausiu laiku parašyti ne tik dar vieną vadovėlį, bet ir romaną.

– Kas inspiravo parašyti „Astrologijos vadovėlį“? Kaip šis vadovėlis „įsipieš“ į tą dvasinių mokymų, ezoterinę, vidiniam tobulėjimui skirtą literatūrą, jos gausą? Juolab kad ir pati esate parašiusi vadovėlinių knygų. Tiesa, kaip jas skaitytojai įvertino? – „Pajūrio naujienos“ paklausė knygų autorės.

– Jau daug metų mokau žmonių grupes astrologijos. Esu surinkusi grupių Kretingoje, Klaipėdoje, Panevėžyje, Kaune, Vilniuje. Šiuo metu bendradarbiauju su „Holistinių terapijų mokykla“, nes holistinėje medicinoje astrologija turi svarų žodį. Juk ajurvedos, kinų, tibetiečių medicina visada rėmėsi žvaigždžių mokslu, mat žmogaus ligos labai priklauso nuo jo charakterio, gyvenimo būdo, ką ir nusako astrologija. Vedant mokymus labai pritrūkdavo vadovėlio. Kokia mokykla be vadovėlio? Tad teko tokį parašyti. Jis ir yra skirtas astrologijos pagrindams gauti. Sąžiningai knygą išstudijavęs ir vadovėlyje duotas užduotis atlikęs žmogus tikrai galės taikyti astrologiją bent savo asmeninėms reikmėms. Astrologijos vadovėlių skaitytojų vis daugėja. Tą suprantu pagal tai, kaip perkamos knygos – romanai perkami gerokai vangiau. Visi mano parašyti vadovėliai jau buvo kelis kartus išleisti iš naujo, nes pasibaigdavo tiražas, o skaitytojai užversdavo klausimais, ar dar bus galima įsigyti. Labiausiai paklausios buvo „Subtilieji kūnai ir čakros“ bei „Dvylika talentų, drakonais lakstančių“ – jau nė nebesuskaičiuočiau, kiek kartų jas leidome iš naujo...



Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas