Pajūrio naujienos
Help
2020 Rugsėjis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke3101724
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną22°C debesuotumas 12 %
Naktį15°C debesuotumas 29 %
Apklausa

Ar važiuotumėte iš Kretingos į Palangą dviračiu, jeigu būtų nutiestas takas?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(1484) 2020-08-28

Tvarką Petrikaičių kapinėse prilygino diktatūrai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
Petrikaičių kapinių kolumbariume nesant jokios pagerbimo vietos, Vytautui Mockui prie artimo žmogaus palaikų nebuvo leista pritvirtinti tokios savadarbės lentynėlės žvakėms ir gėlėms padėti.

Į redakciją užsukęs Vytautas Mockus iš Ėgliškių piktinosi tvarka Petrikaičių kapinėse, kur palaidoti jam artimi žmonės: „Petrikaičių kapinėse – diktatūra. Draudžia įrengti lentynėlę prie kolumbariumo nišos, aplink kapavietę neleidžia kloti trinkelių. Kas sugalvojo tokią tvarką, ar atsiklausė žmonių, kaip jiems būtų geriau?“

Žvakėms – bendra „gelda“

Ties kolumbariumo, kur palaidotas brolis, niša V. Mockus įtvirtino juodą cinkuotos skardos lentynėlę su skylėmis įstatyti dvi žvakes, o vidury – gėlių vazą.

„Tačiau kapinių prižiūrėtojas liepė ją nuimti: sakė, jei nepaisysiu, miesto seniūnija skirs baudą už savavaliavimą. Nuėmiau, bet manau, kad ta lentyna niekam netrukdė, specialiai užapvalinau jos kraštus, kad nekliūtų, – kalbėjo vyras, rodydamas priverstinai nuimtą lentynėlę. – Nėra net kur žvakės prie brolio palaikų uždegti – pastatė kažkokią geldą prieš kolumbariumą, ji, atseit, visiems. Tad koks skirtumas – galiu ir namie žvakę brolio atminimui uždegti.“

Petrikaičių kapinių prižiūrėtojas Jonas Drungilas sakė, kad, pagal Kretingos rajono savivaldybės patvirtintas Kapinių tvarkymo taisykles, negalima jokių įrenginių tvirtinti nei prie kolumbariumo durelių, nei prie sienos. Žvakių statyti ant grindinio taip pat neleidžiama, nes aptirpęs vaškas teršia grindinį. „Buvo žadėta prieš kolumbariumą įrengti rimties vietą su suoleliais, kur būtų galima pagerbti mirusiuosius, tačiau šis projektas užstrigo“, – tvirtino jos.


Jūratė DANILEVIČIENĖ:

– Gyvenu Kretingoje, bet mokyklą esu baigusi Klaipėdoje. Su nostalgija prisimenu tuos metus. Buvau mokyklos fanė: ateidavau pirmoji, išeidavau paskutinioji. Patiko ir mokytis, ir popamokinėje veikloje dalyvauti. Prisiminimuose – Rugsėjo 1-osios šventė, kai visos mokyklos susirinkdavom aikštėje, ten nuskambėdavo skambutis, vėliau skambėdavo važiuojant centrine miesto gatve, o tada – kiekvienoje mokykloje.

Birutė JUŠKĖNIENĖ:

– Gal ne į vidurinę mokyklą, o į studijas labiau norėčiau sugrįžti. Studijavau socialinį darbą, patiko, tuo metu atsivėrė visai kitoks gyvenimas, buvo smagu. Dabar mažasis mūsų sūnus įstojo studijuoti, kur norėjo, išsipildė jo svajonė, visi džiaugiamės. Ko aš pasiilgstu iš vidurinės mokyklos laikų? Ogi tos uniformos su žiurstu. Pasiilgstu to jausmo, kai norėjosi prisisiūti kuo gražesnes, originalesnes apykaklaites ir rankogalius.

Vitalija RUŠKYTĖ:

– Aš dirbu mokykloje, mokiniams dėstau šokį, tad nuolat būnu toje aplinkoje, tarp jaunų žmonių. Neapsirikau pasirinkusi specialybę, nes į darbą einu su džiaugsmu. Kad pati labai būčiau pasiilgusi mokyklos suolo, nepasakyčiau, tikriausiai nebenorėčiau grįžti. Mokykliniai metai ėjo ir praėjo. Tiesą sakant, vidurinėje viskas patiko, išskyrus grįžus namo ruošti pamokas. Tikriausiai daugeliui mokinių taip.

Stasys MEDUTIS:

– Ne, nebenoriu į mokyklos suolą, aš jį palikau prieš 60 metų. Ko ten daugiau beišmoksi? „Niekad negrįš tie laikai, kai pirmą raidę vedžiojom“, – atsimenu tokią dainą, kurią dainuodavom. Pradžioj, į pirmą klasę, mama liepė eiti, tuomet labai norėjom tą pirmą raidę išmokti, o toliau atsirado draugų, bendraminčių, atsirado ir noras pačiam mokyklą lankyti, baigti, gyvenime siekti kažko daugiau.

Kalbino Audronė GRIEŽIENĖ, fotografavo Rita NAGIENĖ


Nesutaria dėl vietos Vydmantų kapinėms

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Savivaldybėje

Ketvirtadienį įvykusiame Kretingos rajono savivaldybės tarybos posėdyje rajono politikai vieningai pritarė Vydmantų bendruomenei, kad po Kretingos miesto (gyvena beveik 18 tūkst. žmonių) didžiausiai rajono gyvenvietei Vydmantams (gyvena apie 2 tūkst.) reikia kapinių, tačiau rajono Bendrajame plane (BP) kapinėms numatytą 3 ha žemės sklypą priešais „Akmenos“ fabriką, kitapus kelio esančioje pamiškėje, daugelis tvirtino esant netinkamu dėl čia slūgsančio molio.


Kvietime komiteto nariai įžiūrėjo klastą

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Savivaldybėje

Savivaldybės tarybos posėdžio išvakarėse Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komitete papildomai buvo išklausyta visų rajone veikiančių gydymo įstaigų vadovų informacija apie jų pasiruošimą antrajai koronaviruso bangai sveikatos paslaugų prieinamumo laikotarpiu, apie galimybes neatidėliojant rekonstruoti Kartenos ambulatorines patalpas ir priimtas protokolinis sprendimas dėl siūlomo pilotinio ligoninių bendradarbiavimo modelio.


Kretingiškis 29-erių Haroldas Zenkovas socialiniuose tinkluose žinomas dėl motyvacinio vaizdo įrašo „Pirmyn, aš tikiu Tavimi!“. Be to, kretingiškis buvo sukūręs nuotaikingą vaizdo įrašą apie gimtąjį miestą. Šiuo metu H. Zenkovas dirba radijo stotyje „ZIP FM“ ir kartu su kolege Egle Kernagyte-Dambrauske klausytojams stengiasi pateikti naudingo turinio, pozityvumo ir juokelių.


Pirkdamas kosmetiką retas asmuo pasidomi, iš ko ji sudaryta ir kaip patikrinama, kad būtų tinkama naudoti žmogui. Labai daug kosmetikos prekių ženklų testuoja savo kosmetiką ant gyvūnų. Šis kosmetikos testavimo būdas gyvūnus sužeidžia, apakina ir neretai atima jiems gyvybę.


Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje, jaunimo edukacijos erdvėje įvyko susitikimas su narkotikų politikos eksperte Morgana Daniele. Dešimties metų patirtį narkotikų politikoje turinti M. Danielė renginyje papasakojo apie šią veiklą ir žmonių psichikos sveikatą.


Iš Kretingos kilusi 26-erių Rūta Puodžiukynaitė, 6 metus praleidusi Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute (VU TSPMI), tokio pasirinkimo nesigaili – šiandien mergina dirba Airijos ambasadoje Lietuvoje ir siekia diplomatinės karjeros aukštumų.


Vasaros akademija – Lietuvos rašytojų sąjungos organizuojamas projektas, per kurį suburiami kuriantys ar menu besidomintys moksleiviai, Jaunųjų filologų konkurso respublikinio etapo dalyviai. Akademijoje vyksta įvairios menininkų paskaitos, kiti praktiniai užsiėmimai, susiję su menu. Šiemet Vasaros akademijoje, kuri įvyko liepos mėnesį, sudalyvavau ir aš, tad su „Kuprinės“ skaitytojais pasidalinsiu savo įspūdžiais.


Pirmieji rajono futbolo „7x7“ pirmenybes pabaigė „Kartena“ ir „Kūlupėnai“. Nukeltose rungtynėse karteniškiai 7:4 įveikė „Kūlupėnų“ komandą. Kitos komandos užbaigė pirmenybes įprastu grafiku – pirmadienį.


Tapo Baltijos šalių čempionu

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Sportas

Kretingiškis krepšininkas Pranciškonų gimnazijos mokinys Justas Žiubrys kartu su Lietuvos rinktine U-15 tapo „Baltijos taurės“ („Baltic cup“) turnyro nugalėtoju.


Paplūdimio rankinio čempionate dalyvavo ir Kretingos garbę gynė: priekyje (iš kairės) Lina Drąsutytė, Kornelija Norvilaitė, Simona Vaitkutė, treneris Algimantas Pranaitis, stovi – Kamilė Maksvytytė, Vilgita Idzelytė, Fausta Abrutytė ir Inga Taraškutė.

Melnragėje įvyko Klaipėdos paplūdimio rankinio festivalis, kurį sudarė 3 atskiri turnyrai. Vienas jų – Lietuvos paplūdimio rankinio čempionatas, kuriame dalyvavo ir buvusios Kretingos sporto mokyklos auklėtinės. „Galima sakyti, kad susirinko mūsų absolventų elitas“, – sakė rankinio treneris Algimantas Pranaitis.

Vėlgi dėl koronaviruso pandemijos komandų susirinko mažiau, negu buvo planuota. Kretingos rankininkės moterų grupėje dviem ratais varžėsi tarp 4-ių komandų ir, išplėšusios pergalę prieš Klaipėdos sportininkes, užėmė III v. Geriausia mūsų komandos žaidėja buvo pirpažinta Kamilė Maksvytytė.

„Moterų tikslas – nepamiršti rankinio, prisiminti, ką yra išmokusios, ką sugeba, – teigė A. Pranaitis, kurio pastebėjimu, į Kretingą yra sugrįžusios ir daugiau rankininkių, kurios galėtų atstovauti ir moterų lygoje. – Visi laukiame pastatant sporto kompleksą – tada puoselėjami planai ir viltys išsipildytų.“

„P. n.“ informacija


Sėmėsi žaidybinės patirties

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Sportas

Kretingos sporto mokyklos rankininkės, treniruojamos Algimanto Pranaičio, pirmą kartą dalyvavo gatvės rankinio“4x4“ varžybose Klaipėdoje. Jose Kretingai atstovavo dvi – gimusių 20007–2008 m. ir 2009–2010 m. – mergaitės.


Raguviškio apylinkėse gyvenančio tautodailininko Stanislovo Jaugos sodybos Zuikiakalnio papėdėje suvešėjo neįprasto dydžio – kone 4 m siekiančios – dekoratyvinės saulėgrąžos. „Manau, kad tai dar ne pabaiga – jos vis dar auga, ir, jei nenulūš, dangų pasieks“, – juokavo liaudies menininkas. Saulėgrąžų ūgį jis matuoja iškelta meškere.


„Lazdininkų bažnyčia“, – taip prieš dešimt metų, 2010-ųjų rugpjūtį, beveik du dešimtmečius statytą koplyčią šventindamas ir konsekruodamas Viešpaties Prisikėlimo titulu pasakė tuometinis Telšių vyskupas Jonas Boruta. Šiuos vyskupo žodžius tikintieji prisiminė per Lazdininkų Viešpaties Prisikėlimo koplyčioje aukotas šv. Mišias, skirtas jubiliejinei sukakčiai paminėti.


Restauruota vienoje gražiausių Kretingos miesto vietų, ant vadinamojo Marijos kalnelio, stovinti istorinė koplyčia.

Šią savaitę ant vadinamojo Marijos kalnelio J. Basanavičiaus gatvėje, priešais bažnyčią, iš dirbtuvių sugrįžo atkurta koplyčia, žyminti pirmosios pranciškonų 1602 m. Kretingoje pastatytos medinės bažnyčios vietą ir kapines aplinkui ją.

Kasinėjimus, tiesiant J. Basanavičiaus gatvę, atlikę archeologai nustatė, kad kapinės čia veikė XVI–XVIII amžiuje. Atokiau nuo medinės koplyčios, ant upės kranto stovi Trimituojančio angelo skulptūra, kurią 2003-aisiais pastatė tautodailininkas Adolfas Viluckis.

Koplyčia yra liaudies kultūros paveldo objektas, pastatyta XIX a. Vietinių gyventojų iniciatyva buvo vis aptvarkoma, tačiau per laiką ji puvo ir griuvo. Savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus bei Kretingos miesto seniūnijos iniciatyva šiemet jai sutvarkyti buvo parūpinta biudžeto lėšų – 650 Eur. Už šiuos pinigus koplyčią atkūrė salantiškis tautodailininkas Alioyzas Pocius; sutvarkė korpusą, stogą, atstatė metalines detales. Restauravimo darbai truko mėnesį.

„P. n.“ informacija


Tradiciškai birželį vykstantis Kretingos rajono jaunimo nevyriausybinių organizacijų asociacijos „Apskritasis stalas“ rengiamas „Kreatyvas‘20“ dėl koronaviruso pandemijos buvo nukeltas į rugpjūčio mėnesį, tačiau neprognozuojamos liūtys praėjusio šeštadienio vakarą išblaškė ir susirinkusius žiūrovus, ir dalyvius.


Į rytus nuo Kartenos, prie plento Palanga–Šiauliai, stūkso Gaudučių dvaro sodybos liekanos. Jos žymi Gaudučių kaimą, kurio žemė nusidriekusi iki pat Alanto ir Karkluojės upių santakos. Tai buvusi mėgstamiausia Šateikių ir Kartenos dvarininko Adomo Pliaterio valda, kurioje jis užbaigė savo gyvenimo kelią.


Vilniaus gatvės Kretingoje renovacijos problemas trečiadienį Kretingos rajono savivaldybės meras Antanas Kalnius, administracijos direktorės pavaduotojas Povilas Černeckis aptarė Automobilių kelių direkcijoje Vilniuje, dalyvaujant renovaciją vykdančio rangovo įmonės „Šilutės keliai“ ir archeologinius tyrimus kasinėjamoje gatvėje atliekančios mažosios bendrijos „Praeities tyrimai“ atstovams.


Padvarių kaimo Sodų gatvei priklausančio nedidelio – 4-ių individualių namų – kvartalo gyventojai, siekdami ramybės, pavargę nuo automobilių keliamo triukšmo ir dulkių, galutinai užtvėrė – įrengė užkardą – privačia nuosavybe įteisintą keliuką, kuriuo ir Padvarių gyventojai, ir miestelėnai pasiekdavo Šiaulių–Palangos plento infrastruktūrą: parduotuves, servisus, mokymo, sveikatos ir kt. įstaigas.


Atkūrę nepriklausomybę ir įstoję į Europos Sąjungą (ES), atsigręžėme į šalia mūsų gyvenančius neįgalius žmones, sovietmečiu uždarytus savo namuose ir išstumtus į viešojo gyvenimo užkulisius, kad savo negalia sveikiems ir laimingiems komunizmo statytojams netrukdytų siekti šviesios ateities.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas