Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Komentarų topas

(128) 2007-04-13

Ugnis ir potvynio vanduo “Vienkiemį” niokoja nebe pirmą kartą.

Pirmos Velykų dienos vakare “Vienkiemio” sodyboje degė ant Akmenos upės kranto stovinti medinė pirtis.

Pirtis buvo išnuomota grupei poilsiautojų. Iš buvusių pirtyje žmonių nenukentėjo niekas. Anot Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko Gintaro Bruzdeilino, “pirtininkai išsilakstė” greičiau negu atvyko gaisrininkai. Kretingos priešgaisrinei tarnybai apie kilusį gaisrą buvo pranešta 19.32 val. Gaisrą gesinti sulėkė 4 ugniagesės - dvi iš Kretingos, po vieną iš Darbėnų ir Palangos. 20.42 val. ugnis buvo užgesinta.

Kai įsiplieskė ugnis, sodybos šeimininkai Jolanda ir Algis Šoblinskai šventė namuose ir ruošėsi suplanuoton kelionėn. “Iškart po gaisro išvažiavome į Austriją. Mus lydi kažkokie lemtingi sutapimai - 2005-ųjų rugpjūtį, kai sodybą niokojo potvynis, mes irgi buvome išvykę poilsio į užsienį”,- pasakojo A.Šoblinskas.

G.Bruzdeilino teigimu, pirtis greičiausiai užsidegė dėl vaikų ar suaugusiųjų neatsargumo. “Ar kokią cigaretę numetė. Ugnį ant stogo vėjas užkėlė iš apačios”,- sakė G.Bruzdeilinas.

A.Šoblinsko vertinimu, gaisro padarytas nuostolis yra apie 100 tūkst. Lt. Nors nudegė stogas, sienos liko, reikės nugriauti visą pastatą ir atstatyti iš naujo. Palikti sienų esą neįmanoma, nes medinis pastatas suręstas, anot šeimininko, tarsi kaladėlių dėlionės principu, kai pajudinus vieną detalę nuvirsta visuma.

“Neeilinis įvykis. Jau esame įpratę. Tai gaisras, tai potvynis”,- kalbėjo A.Šoblinskas taip, lyg gamtos stichijų šėlsmą priimtų kaip lemtį.

Liaudyje tebėra gajus prietaras, kad ugnis išvalo nešvarias vietas. Kretingos muziejaus istorikas Julius Kanarskas irgi patvirtino, jog niokojančią ugnį žmonės vertino pagarbiai. “Ant gaisro pamatų naujo statinio nestatydavo, pamatus nors per akmenį išplėsdavo arba sumažindavo”,- pasakojo istorikas. J.Kanarskas patvirtino, jog gilioje senovėje - akmens amžiuje ir netgi prieš Kristų bei vėlesniais laikais - XVI, XVII a. - Akmenos, Tenžės upių pakrantės buvo tankiai apgyvendintos. Tą liudija archeologiniai kasinėjimai ir jų radiniai. “Pilkapyną, senovės gyvenvietę prie “Vienkiemio” kažkada Ignas Jablonskis yra tyrinėjęs”,- sakė J.Kanarskas.

Dabar “Vienkiemyje” veikianti užeiga “Karčema” irgi atstatyta ant prieš keletą metų tik pastatyto (ruošėsi atidarymui) ir visiškai sudegusio pastato pamatų. Susisiekti su užsienyje esančiais A. ir J.Šoblinskais ir išsiaiškinti, ar jie senuosius pamatus nors per akmenį padidino ar sumažino,- nepavyko.

“Kur vyksta didesnis žmonių judėjimas, ten ir nelaimių daugiau atsitinka, bent jau didesnė jų tikimybė”,- sakė prietarais vadovautis nelinkęs G.Bruzdeilinas.


Kada paskutinį kartą buvote gamtoje?

 • Diana JOMANTAITĖ
 • Gatvės interviu

Ana Gunko:

- Dar vakar buvau prie jūros, praėjusią savaitę ilsėjomės Kretingalėje, prie upės. Taip pat važiuojame grybauti. Tačiau praėjusiais metais miške papuolėme į tokią liūtį, kad nebesinori daugiau grybauti. Kai būname gamtoje, stengiamės išnaudoti visus jos teikiamus malonumus – maudomės, pramogaujame, renkame grybus. Aprenkame ir šiukšles, kad gražiau būtų.

Leonas Dilkas:

- Antrąją Velykų dieną buvau prie jūros, miške lankiausi kovo pabaigoje. Šiandieną vėl praleisiu gamtoje. Valysiu savo mišką. Iš miško noriu padaryti parką. Gaila tik, kad žmonės vis priverčia šiukšlių. Tvarkydamasis jau radau pirmąjį pavasarinį grybą. Grybauti labai mėgstu – aplankau miškus nuo Šilutės iki Skuodo.

Vida Visagurskytė:

- Neprisimenu. Nueinu į parką, jei galima tai pavadinti išvyka į gamtą. Retkarčiais važiuoju prie jūros. Paskutinį kartą prie jos buvau praėjusią vasarą. Taip, seniai, nes ką ten žiemą veiksi, dar neprasidėjo jūros sezonas. Kartais, kai būna geras oras, važiuoju grybauti.


Aiškėja naujos tarybos narių prioritetai

 • Vitalija VITKAUSKIENĖ
 • Savivaldybėje

Vakar įvyko antrasis, irgi organizacinis, naujosios Kretingos rajono savivaldybės tarybos posėdis, kuriame tarybos nariai pasiskirstė į komitetus, komisijas.


Meilės akmuo ir paslaptingoji „pilalė“

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Kultūra

Senajame Kretingos dvaro parke, už dvaro rūmų į Padvarių kaimo pusę, ant kalvos, virš apleisto krioklio stūkso akmuo. Jis – nepaprastas. Vieta aplink jį nutrypta, o pats akmuo – nusėdėtas. Iš tiesų tai – lauko akmens luite iškaltas dvipusis suolas. Kretingiškiai nuo seno jį vadina Meilės akmeniu.


Lietuvos liaudies kultūros centras per savo surengtą šventę “Tegyvuoja teatras” Kretingos Egidijaus Radžiaus teatro vyriausiąjį režisierių Nerijų Gedminą apdovanojo kaip ryškiausio epizodinio vaidmens atlikėją, o teatro aktorę Liudą Grikpėdienę – už motinos vaidmenį. Abu kretingiškiai apdovanojimams buvo pristatyti už vaidmenis Sofijos Čiurlionienės-Kymantaitės komedijoje “Kuprotas oželis”.

“Smiltys” pasidomėjo, ką apie įvertinimus mano patys nominantai.


Į tarptautines evangelizacijos misijas įsijungę broliai pranciškonai Paulius Vaineikis ir Karlas (itališkai – Carlo) Bertagnin, kuriam laikui išvykdami iš Lietuvos, paliko gilų pėdsaką mūsų bažnyčiose. Į jas broliai sugrąžino sakralinį ikonografijos meną. Dešimt metų jiedu ne vien tapė ikonas ir jomis puošė bažnyčias, bet ir kūrė pirmąją Lietuvoje ikonografijos mokyklą, palikdami būrį savo mokinių.

Susipažinę Italijoje prieš dešimtmetį, broliai Paulius ir Karlas pastaruosius trejus metus tarnystę atliko Pakutuvėnų parapijoje.


Palangos kultūros centre „Ramybė“ prodiuseris ir režisierius Arūnas Matelis pristatė pasaulyje jį ir Lietuvą išgarsinusią dokumentinę kino juostą „Prieš parskrendant į žemę“.

Šis filmas gavo gausybę – net trylika - apdovanojimų tarptautiniuose festivaliuose, kol buvo įvertintas vienu garbingiausių pasaulyje Amerikos režisierių gildijos (DGA) apdovanojimu.

Šis apdovanojimas tapo beprecendenčiu tuo, kad pirmą kartą per 59-erius metus, kai DGA skelbia apdovanojimus, būtent A.Matelio filmas išrinktas geriausiu iš Rytų Europos.

O tai reiškia, kad per visą kino istoriją A.Matelis pirmasis gavo apdovanojimą – sidabro medalį, vaizduojantį sakalą iškeltais sparnais, - kuris yra vienas aukščiausių įvertinimų kino pasaulyje ir režisierių bei kritikų vertinamas solidžiau už išgarsintuosius „Oskarus“.


Be skaros – nė žingsnio

 • Aldona KAREČKAITĖ
 • Smiltys

Kažkada skara buvo neatsiejama moterų aprangos dalis. XVIII – XIX a. žemaitės ryšėjo net po kelias skareles. Jos buvo šventadieninės ir skirtos kasdienai.


Poezija – kaip vidinis impulsas

 • Diana JOMANTAITĖ
 • Smiltys

Rosanai Lukauskaitei įkvėpimas – tik žodis, galbūt kartais per dažnai naudojamas. Jos kūrybą lemia vidiniai impulsai, vidinės būsenos, pomėgiai. Seniau laukdavusi įkvėpimo, dabar poetė pajaučia eilėraštį iš savęs. „Kartais net naktį išgirstu savyje žodžius. Tačiau kurti galiu ir minioje, o kartais reikia vienumos ir ramybės. Juk jos reikia visiems“, - mano kūrėja.


Pabendravus su Kretingos kultūros centro filialų darbuotojais, išgirsti dvi priešingas nuomones: vieni džiaugiasi suremontuotais pastatais ir šiluma, kiti - laukia nesulaukia, kada bus suremontuotas ir jų filialas. O kasdienybė su visom smulkmenom - visų panaši.


Klaipėdos apygardos teismas už tyčinę žmogžudystę nuteisė kretingiškius brolius: 37 metų Vytautą Gagilą ir 22 metų Simoną Vaitkų. Pernai kovą broliai iš keršto nužudė 36-erių Palangos gatvės gyventoją Kęstutį Naprockį.

Vyriausiajam broliui V.Gagilui teismas skyrė 11 metų nelaisvės ir 10 tūkst. Lt atlyginti moralinę žalą nužudytojo motinai. V.Gagilas jau anksčiau buvo tris sykius teistas už vagystes ir prisidėjęs praliejant žmogaus kraują - per įkalinimo įstaigoje kilusias riaušes žuvo žmogus.

Jaunėliui S.Vaitkui, kuris kurstė vyresnėlį nusikalsti ir pats prisidėjo prie nužudymo, teismas skyrė 11 mėnesių nelaisvės. Tačiau buvo pridėta ankstesnė iki galo neatlikta jo bausmė už plėšimą, ir galutinis įkalinimo laikas už grotų – 4 metai.

Į K. Naprockio butą Kretingoje įsiveržęs V.Gagilas, kurstomas jaunesniojo brolio S.Vaitkaus, į beisbolo lazdą panašiu savadarbiu mediniu įrankiu užmušė visai ne tą asmenį, kuriam norėjo atkeršyti.

Prieš metus V.Gagilas užsuko į landyne paverstą K.Naprockio motinos butą, tikėdamasis prisijungti prie kompanijos ir sykiu išgerti. Tačiau kompanija jo nepriėmė: sumušė ir išvijo lauk. Per muštynes pats K.Naprockis buvo išėjęs į parduotuvę. Tačiau V.Gagilui pasirodė, kad nurodymą jį sumušti sugėrovams davė K.Naprockis. Todėl vyriškis ir sumanė jam atsikeršyti.

Apie savo skriaudą V.Gagilas papasakojo broliui Simonui, kuris jį paskatino keršyti. Po kelių dienų su trimis sėbrais V.Gagilas atsirado prie namo Palangos gatvėje, kur su sugyventine Ramūne Šleinyte gyveno K.Naprockis.

Pro praviras duris įsiveržę į butą, broliai atrado K.Naprockį girtą bemiegantį fotelyje. Šalia jo gulėjo dar vienas pastarojo sėbras. Sugyventinė, išsigandusi siautėjančių vyrų, išbėgo pro duris. Miegančiam K.Naprockiui V.Gagilas dukart tvojo lazda ir iššovė dujiniu pistoletu. S.Vaitkus dar apspardė sąmonę praradusį vyriškį. Sugyventinė grįžusi rado K.Naprockį gulintį kraujo klane.

K.Naprockis mirė nuo sunkių galvos sužalojimų: žudikas suknežino kaukolės kaulus ir kraujas išsiliejo į smegenis. Ekspertus nustebino tai, kad K.Naprockio kraujyje buvo net 6,5 promilės alkoholio. Tuo tarpu sunkus girtumas fiksuojamas, esant 3,5 promilės.

“P.n.” informacija


Daužė automobilius, rizikavo gyvybe ir varė naminę

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Iš policijos suvestinių

KRETINGA

LAISVĖS g.

Balandžio 9-osios vakare, apie 20 val., 21-erių kretingiškis M.M., gyvenantis Klaipėdos gatvėje, vairavo automobilį BMW 320. Vaikinas buvo neblaivus – jo kraujyje rasta 1,49 promilės alkoholio – ir neturėjo teisės vairuoti.Važiuodamas atbuline eiga, jis trenkėsi į jam iš galo atvažiuojantį automobilį „Ford Mondeo“. Pastarąjį automobilį vairavo taip pat 21-erių palangiškis D.N. Eismo įvykio metu apgadinti abu automobiliai. Žmonės nenukentėjo.

Kelias KARTENA – KŪLUPĖNAI – SALANTAI.

Ankstų balandžio 5-osios rytą, apie 6.20 val., 19-metis klaipėdietis M.U. vairavo automobilį „Ford Sierra“, priklausiusį kitam asmeniui. Vaikinas nepasirinko saugaus greičio, nuvažiavo nuo kelio sankasos ir apsivertė. Įvykio metu sužalotas kartu važiavęs keleivis. Tai – 24-erių skuodiškis N.U., kuriam medikai diagnozavo juosmens sumušimą. Pareigūnai nustatė, kad vairuotojas buvo blaivus.

Kelias KRETINGA - RAGUVIŠKIAI – BAUBLIAI.

Neblaivus ( 1,94 promilės alkoholio) Nausodžio kaimo gyventojas D.S. balandžio 10 dienos rytą vairavo ne savo automobilį „Audi 100“. 27-erių D.S. nesuvaldė automobilio, išlėkė į priešpriešinę eismo juostą ir, nuvažiavęs nuo kelio sankasos, vertėsi. Eismo įvykio metu sužalotas 20-metis keleivis S.D., gyvenantis Raguviškiuose. Keleivis dėl patirtų traumų – galvos smegenų sukrėtimo, galvos muštos žaizdos – buvo paguldytas gydyti į Kretingos ligoninę. Paimta S.D. kraujo girtumui nustatyti.

Kelias SKUODAS – PLUNGĖ, Kretingos rajono riba.

Trisdešimtmetė skuodiškė J.Z. balandžio 10 dieną, apie 12 val., vairuodama nuosavą automobilį „Audi A6“, lenkė sunkvežimį MAN 19.322 ir, neapskaičiavusi šio manevro, sukėlė eismo įvykį. Baigdama lenkti, ji neatsižvelgė į kelio sąlygas ir dangą, nesuvaldė automobilio ir kelis kartus vertėsi.

Nukentėjo audi vairuotoja ir du kartu važiavę keleiviai iš Skuodo. Vairuotoja dėl kaklinės ir stuburinės dalies mielito, galvos smegenų sukrėtimo ir sumušimo bei kaklo slankstelio lūžimo paguldyta į Kretingos ligoninę. Į Kretingos ligoninę išgabentas ir 30-metis keleivis Ž.Ž., kuriam sumušta krūtinė. Labiausiai nukentėjo 36-erių A.V. Jam stipriai sužalota krūtinė ir pilvas. Sunkios būsenos jis paguldytas į Klaipėdos ligoninės reanimacijos skyrių. Paimta ištirti vairuotojos kraujo.

Sunkvežimis nenukentėjo ir sužalojimų nepatyrė 26-erių sunkvežimio vairuotojas Š.G. iš Kėdainių rajono, Josvainių gyvenvietės.

DARBĖNAI.

Balandžio 11-ąją, apie 13.30 val., neblaivus 30-metis darbėniškis J.J. atbuline eiga vairavo “Audi 100” ir atsitrenkė į tokios pat markės stovintį audi. Pastarasis automobilis priklausė 50-metei Grūšlaukės kaimo gyventojai B.A. Apgadinti abu automobiliai.

Darbėniškis iš įvykio vietos pasišalino, bet buvo sulaikytas. Nustatyta, kad J.J. buvo neblaivus: pareigūnai jo kraujyje aptiko 2,14 promilės alkoholio. Iš jo buvo atimta teisė vairuoti.

Visi eismo įvykiai tiriami.

DARBĖNŲ seniūnija.

Prieš šventes buvo sulaikyti du asmenys, kurie skirtingose seniūnijos vietose varė naminę degtinę.

Balandžio 5 dieną, apie 12 val., Vaineikių miške, gaminant naminukę, buvo sulaikyta 47-erių grūšlaukiškė R.D. Įvykio vietoje buvo rastas aparatas namų gamybos stipriems gėrimams gaminti, 40 litrų skaidraus bespalvio skysčio, turinčio naminės degtinės kvapą, bei 352 litrai tiršto rusvo skysčio, panašaus į raugą. Pareigūnai išsiaiškino, kad naminukės fabrikėlis priklauso R.D.

Po valandos nuo šio „radinio“, apie 13 val., vienos Daubėnų kaime esančios sodybos ūkiniame pastate sulaikytas 57-erių palangiškis V.K., gyvenantis M.Valančiaus gatvėje. Vyriškis šią sodybą nuomojosi. Ten pareigūnai atrado degtinės gamybos aparatą ir 800 litrų į raugą panašaus skysčio.

Pareigūnai šiuos įvykius tiria.


Sezoną pradės gegužės pradžioje

 • Audronė PUIŠIENĖ
 • Sportas

Jau nuspręsta, jog Kretingos motobolo komanda “Milda”, kuriai vadovauja Vaclovas Brazdeikis, dalyvaus šių metų atvirame Baltarusijos motobolo čempionate.

“Lietuvoje yra belikusios tik dvi motobolo komandos – Kretingos ir Skuodo. Tiek komandų neužtenka čempionatams vykdyti, todėl tenka bendradarbiauti su kaimyninės šalies komandomis, - apie priežastis, nulėmusias sprendimą dalyvauti Baltarusijos atvirame motobolo čempionate, kalbėjo komandos vadovas ir treneris. – Baltarusijoje yra septynios motobolo komandos, kurios sutiko, kad Kretingos ir Skuodo motobolo žaidėjai Baltarusijos čempionate dalyvautų lygiomis teisėmis”.

Pirmieji motobolo sezoną ir atvirą čempionatą atidarys Kretingos “Milda” ir Skuodo “Bartuva” – pirmosios rungtynės Kretingos motodrome įvyks gegužės 5 d. 17 val.

Po to kretingiškių ir skuodiškių laukia išvykos į Baltarusiją – šią galimybę motobolo žaidėjams suteikė komandos rėmėjai Kretingos rajono savivaldybė, bendrovė “Milda”, “HBH-Juozo alaus” darykla, bendrovės “VudVa”, “Atletas”. Čempionato tvarkaraščius ir rezultatus nuolat skelbs “Pajūrio naujienos” ir radijas “Vox Maris”.

Kretingos motobolo komandos “Milda” garbę gins vartininkai Anerijus Puškorius ir Audrius Paulauskas, žaidėjai Mantas ir Aivaras Večerskiai bei jų tėvas Stasys Večerskis, vyriausiojo mechaniko Kazio Kniežos sūnūs Egidijus ir Kazys Kniežos, Eduardas Steckis, Tomas Stainys. Komandos kapitonas – Renatas Žiubrys.

Iš viso kretingiškiai namuose ir išvykose sužais 14 rungtynių, ir motobolo sezonas tęsis visą vasarą.


Baigėsi rajono senjorų salės futbolo pirmenybės. Jas didele persvara laimėjo “Topolių” senjorai.

Čempionai buvo apdovanoti futbolo kamuoliu, medaliais, prizininkai – medaliais.

Prizais apdovanoti ir rezultatyviausias pirmenybių, geriausi komandų bei vyriausias žaidėjai. Vyriausiojo žaidėjo prizas atiteko Alfonsui Grikšui. Pirmenybių organizatorių pastangas bei iniciatyvą įvertino ir rajono Tarybos narys, verslininkas Algimantas Šoblinskas, kuris prisidėjo prie apdovanojimų.


Taurę išsivežė kaunietės

 • Audronė PUIŠIENĖ
 • Sportas

Kretingos Marijono Daujoto vidurinės mokyklos sporto salėje įvyko rankinio turnyras Marijono Daujoto taurei laimėti. Turnyras buvo surengtas rankininkėms, gimusioms 1991-1992 m. Jame dalyvavo Kretingos, Kauno, Tauragės ir Klaipėdos rankininkių komandos.

Kaip sakė Kretingos rankininkių treneris ir turnyro iniciatorius Algimantas Pranaitis, esminis turnyro tikslas – suteikti rankininkėms galimybę sužaisti kuo daugiau varžybų, nes tais metais gimusioms rankininkėms šiemet oficialių varžybų rengiama pakankamai mažai.

Kretingos rankininkės 30:16 nugalėjo Tauragė, 32:28 – Klaipėdos komandas ir lygiosiomis – 21:21 – sužaidė su Kauno rankininkėmis, kurios turi žaidimo Lietuvos moterų rankinio I lygoje patirties.

Dėl palankesnio įvarčių santykio I vieta ir Marijono Daujoto taurė atiteko Kauno komandai. Turnyro šeimininkės liko antros, III v. užėmė Klaipėdos komanda, IV v . – Tauragės.

Kretingos komandai daugiausia – 34 – įvarčių pelnė Gintarė Anužytė, jos komandos draugė Reda Okuličiūtė – 24 įv., naudingiausia žaidėja pripažinta Renata Grušauskaitė – 10 įv. Perspektyviausia vartininke pripažinta Kretingos komandos narė Agnė Alminaitė.


“Turim ir mes kada nors būti pirmi. O tai vis antri ir antri”, - dar nepasibaigus finalinėms rungtynėms tarp “Policijos” ir “Kūlupėnų” komandų teigė “Policijos” komandos lyderis Laurynas Beniušis. Šiuos žodžius jis pasakė tuomet, kai “Policija” į priekį jau buvo išsiveržusi 30 taškų skirtumu.


Tampant diakonu reikės žmonos sutikimo

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Parapijose

Tai, kas Katalikų Bažnyčioje visame pasaulyje praktikuojama jau beveik 40 metų, Lietuvoje kol kas - naujiena: dalį kunigų pareigų perims diakonai, t.y. šeimas turintys dvasininkai. Jie galės šv. Mišių metu skelbti Evangeliją, tuokti, krikštyti, laidoti, dalyti ir nešti ligoniams švč. Komuniją. Tai jie atliks dažniausiai savaitgaliais – laisvu nuo tiesioginio darbo metu, kuris įprastai skiriamas šeimai. Todėl, ko gero, pirmąkart per mūsų Bažnyčios istoriją sprendimuose taps svarbi ir moters nuomonė: apsisprendęs diakono tarnystei, vyriškis turės gauti žmonos sutikimą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas