Pajūrio naujienos
Help
2023 Gruodis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

(124) 2007-03-27

Lietuvos meteorologijos tarnybos Klaipėdos skyriaus viršininkas Lionginas Pakštys įsitikinęs, jog pastarojo laikmečio klimato anomalijos – uraganai, audros, karščiai ir sausros - skatina jį atidžiau stebėti.

Daugiau kaip dešimtmetį su „Pajūrio naujienomis“ bendradarbiaujantis Lietuvos meteorologijos tarnybos Klaipėdos skyriaus viršininkas Lionginas Pakštys tvirtino, jog iš palydovų gaunami oro masių žemėlapiai bei matavimai meteorologijos stotyse 85 – 90 proc. tikslumu leidžia sudaryti orų prognozes penkias dienas į priekį.

Nustatyti dar tikslesnę orų prognozę meteorologai galės jau netrukus. Melnragėje įsikūrusioje Klaipėdos kranto meteorologinėje stotyje jau pastatyta ir artimiausiomis dienomis bus paleista nauja automatinė stotis. Iš 24 m aukščio stebėjimo bokšto keliskart per valandą radijo bangomis į centrą Vilniuje bus perduodami duomenys: temperatūros, vėjo greičio, atmosferos slėgio, drėgmės, kritulių.

Lietuvoje bus įdiegtos 6 tokios automatinės stotys. Apibendrinti duomenys iš sostinės keliaus į pasaulinius meteorologijos centrus: Maskvoje, Vašingtone ir Melburne.

Potvyniai – neprognozuojami

L.Pakštys įsitikinęs, jog šiuolaikinės technikos galimybės leidžia tiksliai numatyti stichines nelaimes: „Meteorologai atlieka savo darbą ir informuoja atitinkamas tarnybas. Tik dažniausiai jos nespėja sureaguoti operatyviai ir perspėti gyventojus dėl gresiančių pavojų“.

Praėjusį sausį, 14-15 dienomis prasiautusios vėjo stichijos pajūryje buvo laukta. Tai nebuvo uraganas. Vėjo greitis, anot L.Pakščio, tesiekė 28-30 m/s. Uraganai pernai aplenkė Lietuvą. Uraganas yra fiksuojamas, kai vėjo greitis būna stipresnis negu 32 m/s.


Sovietiniais metais suprojektuotuose daugiabučių kiemuose nebetelpa automobiliai. Savininkai juos stato ant šaligatvių, žaliųjų vejų ir net vaikų žaidimų aikštelėse. Vairuotojų baudos – 100 – 150 litų už stovėjimą ant šaligatvio ar vejos - negąsdina.


Varžėsi liaudies kūrybos gerbėjai

 • Aldona KAREČKAITĖ
 • Švietimas

Kretingos pranciškonų gimnazijoje įvyko vaikų ir moksleivių liaudies kūrybos atlikėjų konkurso „Tramtatulis“ rajoninis etapas. Renginyje dalyvavo 25 dalyviai iš devynių mokyklų.


 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Iš policijos suvestinių

SAVANORIŲ g.

Sekmadienį, kovo 25-ąją, apie pirmą valandą nakties, savo buto vonioje buvo rastas pasikorusio 22-jų metų G.S. lavonas. Lavonas be išorinių smurto žymių. Liudytojų parodymais, G.S. ir anksčiau yra bandęs nusižudyti. Vaikino lavonas išvežtas tirti teismo medicinos ekspertams.

LAZDININKŲ k.

Praėjusį šeštadienį 48-erių alytiškis, Krokialaukio kaimo gyventojas V.K., Lazdininkuose prie parduotuvės gėrė degtinę su dviem nepažįstamais vyriškiais. Vienas iš jų paprašė pažiūrėti mobiliojo ryšio telefoną „Sony Ericson“ ir jį paėmęs įsidėjo į striukės kišenę. Telefono alytiškiui nebegrąžino. Nuostolis – 680 Lt.

Sekmadienį alytiškis apie įvykį pranešė policijai. Tą pačią dieną buvo sulaikytas vagyste įtariamas Lazdininkų kaimo gyventojas, 45-jų J.P. Vyriškis uždarytas į areštinę.


Iškovojo vieną taurę – sieks kitos

 • Audronė PUIŠIENĖ
 • Sportas

Rajono krepšinio taurės varžybų pirmąjį finišą pasiekė Seniūnijų taurės grupės dalyviai: būtent jie pirmieji sužaidė finalinius susitikimus. Seniūnijų taurę šiemet, kaip ir praėjusiais metais, iškovojo “Kūlupėnų” komanda.


Įsibėgėjo ir prie finalinių susitikimų artėja ledo ritulio varžybos Žemaitijos taurei laimėti. Kaip teigė kretingiškis, ledo ritulio populiarintojas Raimundas Puškorius, ledo ritulys Žemaitijoje populiarėja sparčiai, ir tai rodo dalyvių skaičius: dėl Žemaitijos taurės kovoja Plungės, Kretingos, Tauragės, Telšių, Šiaulių, Mažeikių, Klaipėdos ir Gargždų komandos.

Pastaruosius susitikimus kretingiškiai sužaidė taip: “Kretinga” – “Plungės ledo ritulio klubas” - 8:4 (kretingiškiams įvarčius pelnė : Jonas Gorelis ir Vitalis Terkelis – po 2, Mindaugas Krakauskas – 3, Marius Puškorius - 1); “Telšiai” – “Kretinga” – 2:2 (įvarčių autoriai – Marius Puškorius ir Jonas Gorelis).

Kretingiškiai savo pogrupyje šiuo metu užima pirmaujančias pozicijas. Tačiau jos gali pasikeisti, jeigu likusius susitikimus plungiškiai ir telšiškiai sužaistų lygiosiomis. Jeigu taip nenutiks, kretingiškiai turi realią galimybę patekti į pusfinalius. Pagal varžybų nuostatus, į pusfinalius patenka pogrupiuose I-II vietas užėmusios komandos.

“P.n.” informacija


Daina Kairytė – absoliuti čempionė

 • Audronė PUIŠIENĖ
 • Sportas
Absoliuti čempionė Daina Kairytė, prizininkas Alvydas Jockus su savo treneriu Rolandu Juknevičiumi (pirmas iš kairės).

Iš Klaipėdoje įvykusio Lietuvos jaunių iki 15 metų asmeninio badmintono čempionato darbėniškė Daina Kairytė grįžo su aukščiausiais apdovanojimais: nugalėjusi visose trijose kategorijose – vieneto, dvejeto ir mišraus dvejeto, ji tapo absoliučia čempione.

Finale prieš tauragiškę Amandą Meirytę Daina laimėjo 2:1 (12:21; 21:7; 22:20). Dvejeto finalinėse varžybose Daina Kairytė su klaipėdiete Ieva Linkute 2:0 (21:14; 21:12) nugalėjo kaunietes Indrę Starevičiūtę ir Justiną Dimšaitę.

Mišraus dvejeto finalinį susitikimą darbėniškė žaidė su vilniečiu Alanu Plavinu. Jie abu kauniečius Luką Litviną ir Indrę Starevičiūtę nugalėjo 2:0 (21:8; 21:18).

Be Dainos Kairytės, čempionate startavo ir kiti Darbėnų vidurinės mokyklos kūno kultūros mokytojo Rolando Juknevičiaus treniruojami badmintonininkai: Raimonda Jocytė, Alvydas Jockus ir Lukas Kontrimas.

Raimonda Jocytė vieneto varžybose buvo septinta, mišriame dvejete su Alvydu Jockumi – penkta.

Alvydas Jockus vieneto varžybose užėmė V vietą, dvejeto su vilniečiu Karoliu Bartuševičiumi – prizinę – III v. Jie prieš Kelmės badmintono žaidėjus laimėjo 2:1.

Lukas Kontrimas vieneto varžybose buvo dvyliktas, dvejeto su klaipėdiečiu Dovydu Gelbutu – aštuntas.


 • Sportas

Žaidė už Klaipėdos komandą

Trys kretingiškiai vaikai – Emilijus Krakauskas, Vygantas Kontenis ir Matas Puškorius – kartu su Klaipėdos ledo ritulininkais sėkmingai užbaigė Respublikos ledo ritulio čempionatą, kuriame susitiko gimusių 1997 m. ir jaunesnių komandos iš Rokiškio, Vilniaus, Kauno, Elektrėnų ir Klaipėdos.

Klaipėdos komanda, kurios garbę gynė ir minėtieji kretingiškiai, šiame čempionate užėmė III vietą ir pasidabino bronzos medaliais. Finalinėse varžybose Vygantas Kontenis pelnė 2 įvarčius, o iš 28 Klaipėdos komandos per čempionatą pelnytų įvarčių 18 pelnė Emilijus Krakauskas.

Rengia sveikatos maratoną

Balandžio 1 dieną (sekmadienį) “HBH-Juozo alaus” darykla bėgimo mėgėjus kviečia dalyvauti sveikatingumo renginyje-bėgime “Špuosų ė sveikatos maratons”. Bėgimo pradžia – 12 val. Registracija – nuo 10 val. “Valtynės” pastate.

“P.n.” informacija


Jau šiais metais bus pradėti statyti nauji Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos pamatai. Kada tiksliai biblioteka atvers duris, dar nežinoma. Jau beveik parengtas pastato projektas. Jį kuria architektas Saulius Juškys, kuris už Panevėžio bibliotekos projektą yra gavęs Lietuvos nacionalinę premiją.

„Bibliotekos projektą dar reikia patvirtinti. Kol kas negalime nurodyti, kiek kainuos statyba, bet šiais metais bus padėti pamatai ir matysim, kaip viskas seksis. Naujoji biblioteka bus erdvi ir patogi“, - kalbėjo bibliotekos direktorė Aldona Kerpytė.

Bibliotekos pastatas bus modernus, su didele konferencijų sale, kuria galės naudotis visa bendruomenė. Šalia įsikurs kavinukė, bus daug erdvės jaunimui, duris atvers patogios suaugusiųjų ir vaikų skaityklos. Bibliotekoje atsiras daugiau kompiuterių, kurie taip pat bus pastatyti ir kiekvienoje skaitykloje. Dviejų aukštų 3 tūkst. kvadratinių metrų pastate atsidarys parodų salė su poilsio zona.

„Biblioteka bus statoma su perspektyva į ateitį, ne tik šiai dienai. Skaitytojų daugėja, taigi prireikus ateityje bus galimybė plėstis“, - sakė A. Kerpytė. Jos nuomone, kuo biblioteka patogesnė, tuo daugiau žmonių nori naudotis jos paslaugomis. Per praėjusius metus viešąją biblioteką aplankė 75 tūkstančiai žmonių, iš jų - per 10 tūkstančių vaikų. „Rengdamiesi atidaryti naują biblioteką ketiname vykdyti skaitymo skatinimo programą. Raginsime žmones skaityti. Juk skaitymas – vienas iš gražiausių užsiėmimų. Gražėja skaitančių vaikų mintys ir jų kalba. Ketiname dalyti lankstinukus ligoninės akušerijos skyriuose. Norime, kad mamos susipažintų su rekomendacijomis, kokias knygas reiktų skaityti jų vaikams“, - planais dalijosi direktorė A. Kerpytė. Anot jos, galima skaitytojams reklamuoti naujas ir vertingas knygas, tačiau jų labai trūksta. Savivaldybė šiais metais skyrė 100 tūkst. litų knygoms ir periodikai įsigyti, per 60 tūkst. litų davė Kultūros ministerija. „Vidutiniškai knyga kainuoja 20 litų, enciklopedijos – dar daugiau. Taigi padalinus pinigus, ne tiek jau daug išeina jų nupirkti“, - pasakojo A. Kerpytė.

Naujojoje bibliotekoje įėjimas bus laisvas. „Kai kuriose bibliotekose, norint į jas patekti, reikia perbraukti elektroninį bilietą. Man tokia sistema nepatinka“, - sakė A. Kerpytė.

Į Kretingos biblioteką galės įeiti visi, net ir neketinantys pasiimti knygų, o galbūt tik užsukę pasižiūrėti parodos ar norintys pasėdėti kavinėje. Kretingos viešosios bibliotekos direktorė patikino, kad skaitytojų bilietai tikrai neturėtų brangti, galbūt jų kaina net sumažės.


Diplomuota kretingiškė batsiuvė Danutė Dievinienė, savo amatą pradėjusi prieš 25-erius metus, juokauja, kad jai visiškai netinka posakis: „Kriaučius be - kelnių, šiaučius - be batų“. 43-jų moteris sakė, jog savimi ji pasirūpina. Tačiau perdien ji atsižiūri šitiek batų, jog pati jų teturi tik tiek, kiek reikia: ketverias poras, po vieną - kiekvienam sezonui.


Giedodami Kalnus pagerbė mirusiuosius

 • Diana JOMANTAITĖ
 • Kaimo bendruomenėse
Giedotojai susirinko iš Darbėnų ir aplinkinių gyvenviečių.

Gavėnios metas darbėniškiams ypatingas – antrus metus į mokyklos salę Kalnų giedoti juos kviečia Darbėnų kultūros namų direktorius Artūras Juška. Vieni, susirinkę su atverstais giesmynais, sėdosi prie stalo giedoti, kiti tyliai įsitaisė klausytis. Tačiau visi savaitgalį į mokyklą susirinko vienu tikslu – pasimelsti už mirusiuosius. Tradiciškai giedotojams pritarė pučiamųjų muzikos instrumentų ansamblis, atvykęs iš Salantų. Jam vadovauja Petras Puškorius.

Darbėniškė Aldona Šakalienė pasakojo giesmių išmokusi iš savo mamos. „Jau nuo vaikystės mama mane vesdavosi Kalnų giedoti į laidotuves. Taip klausydamasi ir išmokau. Visas senąsias Kalnų giesmes atmintinai moku“, - sakė A. Šakalienė. Pasak miestelio moterų, būtent ji po sovietmečio bendruomenėje atgaivino Kalnų giedojimo tradiciją.

Kalnus giedanti Zofija Želvienė kalbėjo, kad darbėniškių giedojimas nesiskiria nuo kitų apylinkių giedojimo ir yra toks pat, kaip ir visoje Žemaitijoje.

Dauguma Kalnų atlikėjų – moterys, tik instrumentais groja vyrai. Tradiciškai prieš Kalnus kalbamas Rožančius, išgiedami mirusiųjų vardai, tada daroma pertrauka. Po jos prasideda Kalnų giedojimas, kuris gali trukti iki penkių valandų.

Paklausta, kodėl sekmadienio popietę atėjo klausytis giesmių, Darbėnų gyventoja Angelė Žiliuvienė tikino, kad praėjusiais metais visi po Kalnų išėję pakylėti. Todėl šiais metais, prisiminę geras emocijas, darbėniškiai į apeigas rinkosi noriai. „Klausydamasi giesmių jaučiu dvasinį pakylėjimą. Kai susirenka bendruomenė, jaučiu stipresnį dvasinį ryšį su mirusiaisiais. Juk kiekvienas šeimoje turi mirusių artimųjų. Todėl gera po Mišių visiems kartu susirinkti ir pasimelsti už tuos, kurie išėjo“, - mano A. Žiliuvienė.

Sveikindamas susirinkusiuosius kultūros namų direktorius A. Juška kalbėjo, kad Kalnus giedant ne tik mirusiuosius pagerbti galima, bet ir gyviesiems sveikatos palinkėti, o išėjusiems Dievo palaimos melsti.

Kalnų giedojimas Lietuvoje turi senas tradicijas. Dar neįsigalėjus krikščionybei, lietuviai giedodavo per šermenis, laidotuves, mirusiųjų minėjimus. Per laidotuves giedamų lietuviškų giesmių ėmė gausėti XVII amžiuje, jų giedojimą skatino Bažnyčia. Pirmieji lietuviški giesmynai su natomis pasirodė XX amžiaus pradžioje. Juose išspausdintos giesmės giedamos ir šiandien.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas