Pajūrio naujienos
Help
2020 Rugsėjis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke3101724
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną22°C debesuotumas 12 %
Naktį15°C debesuotumas 29 %
Apklausa

Ar važiuotumėte iš Kretingos į Palangą dviračiu, jeigu būtų nutiestas takas?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(119) 2007-03-09

Grūšlaukiškės namuose – partizanų bunkeris

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
Nusileidusi į slėptuvę, D.Paulikienė rodė, jog žmogus bunkeryje galėjo tilpti tik pusiau susirietęs. Greta sienos išliko gultas iš įtvirtintų lentų.

Kai prieš ketverius metus Danutė Paulikienė pirko seną sodybą Grūšlaukės kaimo pakraštyje, ji jau žinojo, kad po duonkepe krosnimi viename trobos gale yra išlikęs pokario partizanų bunkeris. Šioje slėptuvėje, grūšlaukiškių tvirtinimu, pusmetį slapstėsi ir garsios Darbėnų apylinkėse Žemaitijos šaulių „Kardo“ rinktinės partizanas Adolfas Kontrimas.

Bunkeryje žmogus galėjo stovėti tik susilenkęs - į gylį po grindimis jis išraustas 1,20 m, o gulėti – tik susirietęs. Tarpusienyje įtaisytos 1,70 m ilgio lentos atstojo gultą. Slėptuvės plotis – 1,40 m. Bunkeris išraustas negyvenamoje trobos dalyje, kur nuo seno šeimininkai laikydavo daržoves, konservus, pašarus. Namo šeimininkė tvirtino girdėjusi, jog slėptuvėje partizanai slapstėsi trejus metus. Vienu metu joje yra gyvenę netgi du - trys partizanai.

„Karo ir pokario metais čia gyvenusių namo šeimininkų dukterys, jaunos merginos Ona ir Elena Baužytės buvo partizanų ryšininkės. Jos rūpinosi ir slėptuvėje apgyvendintais partizanais: paduodavo jiems maisto, nešiojo kibirus. Kai nusipirkau namą, ir pats Adolfas Kontrimas yra sakęs, jog teko čia prabūti visą 1949-ųjų žiemą“, - teigė D.Paulikienė.

Prieš metus anapilin iškeliavusio A.Kontrimo žmona Petronėlė Kontrimienė tikino, jog pokariu ji nė nežinojusi, kur su bendražygiais slapstėsi jos vyras. „Tąsyk jie negalėjo to pasakyti artimiesiems: jei saugumiečiai būtų pradėję tardyti, gal būčiau neiškentusi kankinimų ir prasitarusi“, - svarstė prieš porą dienų 83-ąjį gimtadienį atšventusi garbaus amžiaus moteris.

P.Kontrimienė tvirtino, jog apie tai, kad vyras slapstėsi čia pat, kaime, ji sužinojo tik po 15 metų, šiam sugrįžus iš lagerio. „Vyras pasakojo, kad išsikasti bunkerį jam padėjo brolis Antanas. Jis prabuvo po duonkepe nuo pirmojo sniego iki pavasario. Kaip išeisi, - matysis pėdos. Žinau, kad ir iš miško slėptuvių žiemą partizanai išeidavo ant stypinų, kad neliktų pėdsakų. O kaip neišeisi – valgyti kažką juk reikėjo“, - prisiminimais pasidalijo P.Kontrimienė.

Grūšlaukės miškų eiguliu dirbantis 56-erių Pranas Burba, D.Paulikienės brolis, tikino, jog apylinkių miškuose jis žinąs dar du partizanų bunkerius.

„Kai pirkau namą, visa Grūšlaukė kalbėjo, kad įsigijau muziejinę trobą, - pasakojo 59-erių kaimo gyventoja D.Paulikienė. – Pats namas yra labai senas, jam gal net per šimtą metų. Atmenu, dar vaikai buvom, kai šeimininkai, ardydami šiaudų stogą, surado ten paslėptų rusų kazokų kardų“.

P.Burba atsiminė prieš pusšimtį metų, kai kūrėsi kolūkis, greta šios sodybos buvus arklių fermą. Ji buvusi įveista sodybos jaujoje. „Dar atsekame ir šių namų šeimininkus: į šią sodybą už Baužio atitekėjo Ona Želvytė. Jiedu susilaukė dviejų dukterų – Onos ir Elenos. Kai Baužys mirė, jo pati antrąkart ištekėjo už Anužio ir liko čia gyventi. Po to sodyba liko jos dukterims“, - D.Paulikienė sakė ją nusipirkusi jau iš Elenos sūnaus Gintauto.

D.Paulikienė teigė žmones sakant, jog O.Želvytės tėvas dar prieškariu buvęs komunistas. Todėl jų šeimos „stribai“ ir nelietę. Tai, anot grūšlaukiškių, ir tapę dingstimi O.Želvytės namuose įkurti priedangą partizanams.


Ar rūpinatės savo sveikata?

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Gatvės interviu

Adelė Šarutienė:

- Rūpinuosi. Jau septynerius metus reguliariai vartoju vaistus, kuriuos paskiria gydytojai. Mano viena koja žeista po operacijos, kitą reikia operuoti. Reikėtų dar ir kraujagysles šuntuoti. Šiaip džiaugiuosi gyvenimu: va, koks gražus šiandien oras.

Zosė Rozgailienė:

- Kas iš to: rūpinsiuos ar ne? Vaistai yra per brangūs – jų neįpirksi. Man - jau 75-eri, vartoju vaistus nuo širdies, kurie man - būtini. Nežinau jokių grožio ir jaunystės paslapčių: kur čia žaisi su tais sportais ir kremais. Tačiau pėsčia vaikštau daug.

Alfredas Miežetis:

- Ne. Nežinau nei ką pasakyti – kaip Dievulis davė, taip ir jaučiuosi. Specialiai nesistiprinu nei vitaminais, nei česnakais. Retsykiais pasportuoju: su šeima dalyvaujame bėgimuose. Bėgome į Žibininkus per Vasario 16-ąją. Lyg ir apsieinu be ligų.

Gitana Baltmiškienė:

- Vartoju vitaminus, ypač gryną vitaminą C. Vaisių neperku, nes jie – atvežtiniai ir menkaverčiai. Kai prastai pasijaučiu, gydausi karšta vonia ir arbatomis. Savaitgaliais stengiuosi su šeima važiuoti prie jūros, nes sportuoti reikia ir laiko, ir pinigų.


Valdžia nesikeičia

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Aktualijos

Trečiadienio pavakarę keturių į Kretingos rajono savivaldybės Tarybą išrinktų politinių partijų atstovai - socialdemokratai, konservatoriai, liberalcentristai ir darbiečiai - pareiškė sutariantys dėl naujos valdančios koalicijos bei svarbiausių valdžios postų pasidalijimo ir pakvietė kitų į Tarybą išrinktų partijų atstovus jungtis prie jų.

Pagal ketverto susitarimą, meru lieka socialdemokratas Valerijonas Kubilius, jo pavaduotoju - Juozas Mažeika, Savivaldybės administracijos direktoriumi - Valerijonas Černeckis.

Išlaikyti valdžią rajone pasiryžęs politinis ketvertas trečiadienio pavakarę į rajono Savivaldybės posėdžių salę buvo sukvietęs visų į Tarybą išrinktų politinių partijų atstovus, partijų skyrių pirmininkus. Įvyko pirmas neoficialus naujai išrinktos Tarybos posėdis.

Ketverto lyderio V.Kubiliaus paskatinti, susirinkimo dalyviai pasirašė viešą pareiškimą dėl naujos rajono Savivaldybės Tarybos darbo. “Tai gražus rajono žmonių pasitikėjimą pelniusių politikų gestas Kovo 11-osios išvakarėse”,- sakė V.Kubilius.

Pareiškimą dėl valdančiosios koalicijos pasirašė socialdemokratų, Tėvynės sąjungos, Liberalų ir centro sąjungos, Darbo partijos į Tarybą išrinkti nariai, Taryboje turintys 15 vietų (atitinkamai - 7, 4, 2, 2). Partijos Tvarka ir teisingumas Kretingos skyriaus pirmininkė Aldona Stasiulaitienė pasirašė su sąlyga - libdemai bus koalicijoje, jeigu gaus administracijos direktoriaus pavaduotojo postą.

Dvi vietas Taryboje laimėjusios Pilietinės demokratijos partijos Tarybos narys Edmundas Valantiejus pasirašė sutinkantis dirbti formuojamoje koalicijoje, nevaržydamas kito į Tarybą išrinkto bendrapartiečio pasirinkimo. Jo kolega J.Matulevičius susirinkime nedalyvavo. Pareiškimo dėl koalicijos nepasirašė ir vienintelis naujosios Tarybos socialliberalas Darius Petreikis.

Ar pareiškimą dėl valdančios koalicijos pasirašę politikai yra ir garbingi žmonės, neapgaus vieni kitų, paaiškės balandžio 4-ąją. Tądien turėtų įvykti pirmas naujos Tarybos posėdis, kuriame slaptu balsavimu Tarybos nariai turėtų išrinkti merą. Meras Tarybai siūlys vicemero ir administracijos direktoriaus kandidatūras.


Nuo vaikystės neįgalūs palangiškiai broliai - Marius ir Tomas Viluckai – yra gyvas liudijimas stebuklo, įvykusio juose po atsivertimo į krikščionišką gyvenimą. Invalido vežimėliuose sėdintys ir vos vieną ar kelis rankų pirštus judinantys broliai kuria: Marius tapo ikonas, o Tomas rašo publikacijas, skaito paskaitas, verčia iš prancūzų kalbos. Prieš porą savaičių išleista pirmoji T.Vilucko knyga „Malonės versmės“ pirmiausia buvo pristatyta Vilniaus knygų mugėje. Kovo 12 dieną 14 val. „Špitolėje“ autorius ją pristatys ir kretingiškiams.


Pusmetis, kai Kretingos kultūros centro Kūlupėnų filialui vadovauja Kristina Viršilaitė. Tačiau ji jau spėjo į ansamblį suburti anksčiau dainavusias moteris.


Du kartus per savaitę “Vyninėje” suskamba džiazo improvizacijos ir populiarioji klasika. Ją saksofonu atlieka Viktoras Kontrimas. Trisdešimt dvejų metų kretingiškis muzikantas sako, jog saksofonas jam yra viskas: ir gyvenimas, ir meilė, nes būtent šis instrumentas Viktorą lydi du dešimtmečius.


Praėjusią savaitę kretingiškius ir palangiškius pasiekė du naujai pastatyti dokumentiniai filmai, pasakojantys apie bendruomenes, kuriose glaudžiasi gyvenimo dugną pasiekę ir vėl bandantys pakilti žmonės. Arba tie, kurių širdys – žeistos, bet bandančios atgauti viltį ir alkį gyventi.

Kretingos pranciškonų gimnazijoje buvo pristatytas režisierės Dalios Kanclerytės kino juosta apie Pakutuvėnų Susitaikymo sodybą „Pakūta - mano meilė“. Palangos „Ramybės“ kultūros centre parodytas režisieriaus Algimanto Maceinos filmas apie Dzūkijos miškuose įsikūrusią Pilnų namų bendruomenę.


Kretingos rajono kultūros centro kamerinis choras pelnė garbingą šalies apdovanojimą – auksu puoštą bronzinę skulptūrėlę „Aukso paukštė“. Kolektyvui šis apdovanojimas buvo įteiktas praėjusį šeštadienį Vilniuje, Šv. Kotrynos bažnyčioje vykusioje Respublikos chorų ir vokalinių ansamblių laureatų šventėje.

Tai jau trečiasis Kretingos kolektyvas, pelnęs „Aukso paukštę“. Pirmieji „Aukso paukštę“ parvežė Kretingos kultūros centro vaikų teatro studija „Atžalynas“, o pernai – Kretingos meno mokyklos vaikų šokių studija „Ratilėlis“.

Kretingos kamerinio choro vadovas Tomas Ambrozaitis teigė, jog šiam apdovanojimui jų kolektyvą pristatė Lietuvos kultūros centras. „Buvome pastebėti už aktyvią koncertinę veiklą: per sezoną, trunkantį nuo rugsėjo iki birželio, surengėme per 20 koncertų . Pernai spalį vykusiame Lietuvos chorų konkurse pelnėme pirmąją vietą. Kaip mėgėjų kolektyvas savo „kartelę“ pakėlėme labai aukštai“, - pelnytu apdovanojimu pasidžiaugė vadovas.

„Aukso paukštė“ – tai Lietuvos kultūros centro ir Pasaulinės lietuvių dainų šventės fondo įsteigta nominacija už mėgėjų meninę kūrybą bei jos reikšmę šalies kultūrai.


Lietuvos sportinių šokių federacijos pirmenybėse, jaunių-I (gimusių 1994-1995 m.) amžiaus grupėje E4 šokių klasėje sportinių šokių studijos “Ritmas” (vadovas Alfonsas Mačėnas) šokėjai Edvinas Janutis ir Kristina Makulytė tarp 30 šokėjų porų užėmė III v.

Edvinas ir Kristina įvykdė kvalifikacinių taškų normatyvą ir nuo šiol varžysis 6 šokių programoje.

Federacijos surengtose reitingo varžybose, kurios šiais metais – jau nebe pirmosios, jaunimo (gimusių 1989-1991 m.) grupėje D šokių klasėje kretingiškiai Marius Bružas ir Sigita Mačėnaitė , sėkmingai atlikę Lotynų Amerikos šokių programą, užėmė II v.

Abejos varžybos įvyko Druskininkuose.

Ta pati pora, Kaune sudalyvavusi taurės varžybose “Liepsnojantys šokiai”, D klasėje, Lotynų Amerikos šokių programoje užėmė III v. Tai - taip pat reitingo varžybos.

“P.n.” informacija


Šukėje sudegė namas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Gaisrai
Kaimynai iš degančio Dauginčių namo Šukėje spėjo išnešti dujų balioną.

Trečiadienio, kovo 7-osios, vakarą Darbėnų seniūnijos Šukės kaimo gyvenamajame name įsiplieskęs gaisras be turto ir pastogės paliko dvejus jo šeimininkus: jauną Raimondos ir Artūro Dauginčių šeimą su trimis mažamečiais vaikais bei 83-jų vienišą senutę Emiliją Barkauskaitę. Degėsiai teberuseno iki vakar dienos ryto, ir Šukės gyventojai darsyk kvietė ugniagesius.

Pasak R.Daugintienės, gaisras įsiplieskė apie 18.30 val.: „Žiūrėjome televizorių, kai pajutome aštrų dūmų kvapą, sklindantį iš kaimynės E.Barkauskaitės pusės. Kai vyras įbėgo, pamatė palei krosnį besiraitančius dūmų kamuolius ir sukniubusią senutę. Ištempę ją, ir puolėme nešti, kas dar nešama. Ugnis akimirksniu apglėbė namą. Subėgę kaimynai dar bandė gesinti liepsną“.

A.Dauginčio žodžiais, iškviesti ugniagesiai atvyko tik po valandos. „Viskas jau degė atvira liepsna: vidaus apdaila - iš medžio, namas tik iš išorės apmūrytas. Neseniai buvome atlikę remontą. O gaisrinės mašinos, mano manymu, atvažiavo tuščios: vis zujo vandens į gretimą tvenkinį“, - piktinosi namo šeimininkas.

Ugnis nepalietė tik ūkinio pastato, kuriame šeimininkai laiko 2 kiaules ir paukščių. Gaisro priežastis, pasak įvykio vietoje buvusių ugniagesių, kol kas tebėra neaiški.

Dauginčiai su mažamečiais vaikais, kurių amžius – vieneri, ketveri ir septyneri metai - liko „kaip stovi“. Juos ketina priglausti gretimai gyvenanti kaimynė Aldona Puodžiūnienė.

Į gaisravietę atvykęs seniūnas Edvardas Stalmokas A.Puodžiūnienės name, kad greičiau įsikurtų Dauginčiai, pažadėjo pagelbėti sumūryti krosnį, pasirūpinti langų remontu. Seniūnija ketina išrūpinti socialinę pašalpą Dauginčių šeimai, o E.Barkauskaitę, kurią laikinai priglaudė giminės, apgyvendinti globos įstaigoje.

Šukės kaimo žmonės sakė pasirengę daiktais ir pinigais sušelpti nukentėjusią šeimą. Nukentėjusiai šeimai yra reikalinga buities technika, baldai, kitokie buities reikmenys. Jeigu atsirastų norinčių padėti R. ir A.Dauginčių šeimai, reikėtų paskambinti į Darbėnų seniūniją tel. 56333 arba 56334.

Vakar popiet, apie 14 val., Žemaitės alėjoje esančioje aikštelėje prie ligoninės degė „Crysler“ markės automobilis. Į įvykio vietą buvo iškviesti ugniagesiai, kurie gaisrą užgesino. Išdegė variklio skyrius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas