Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Sveikata

Regėjimo negalią turinti našlaitė ilgisi namų šilumos

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2009-12-04

Neįgali aštuoniolikmetė Aušra Geštautaitė laukia Kalėdų ir vaiskiomis žvaigždėmis nusėto dangaus, tačiau jau ima nerimauti dėl pavasario, po švenčių atlėksiančio šuoliais – per tą pusmetį turi išsispręsti jos likimas. Vaikų namuose užaugusi mergina birželį pabaigs pagrindinę mokyklą Lietuvos aklųjų ir silpnaregių centre ir jai teks pradėti savarankišką gyvenimą.


Vanduo žmogaus kūnui yra gyvybiškai svarbus. Sunku ir pasirinkti iš gausybės patarimų, kuris teisingas: išgerti du litrus vandens per dieną ar tik malšinti natūralų troškulį, gerti nevalgius ar po valgio, pagardintą, su burbuliukais ar gryną. Tačiau teigiamu vandens poveikiu neabejojama. Pašnekovų klausėme:

Veronika Bugenienė

- Tikiu. Vienu metu stengdavausi per dieną išgerti du litrus vandens. Būdavo taip lengva, ir jaučiausi lyg ir geriau. Dabar šį gerą įprotį kažkodėl pamiršau. Tačiau paskutiniu metu vėl jaučiu poreikį gerti daugiau vandens – pats organizmas reikalauja.

Petrutė Pudžmienė:

- Tikiu, kad vanduo gali gydyti. Tačiau geriu jį tik tada, kai troškina, ir nežiūriu, kokį kiekį. Esu įsitikinusi, kad vandens reikia tiek, kiek reikalauja pats organizmas. Labiau mėgstu gurkšnoti arbatas – ypač žaliąją. Ji man suteikia žvalumo.

Antanas Petrauskas:

- Žmogus, jei negauna pakankamai vandens, gali susigadinti sveikatą. Aš žinau, kad vandens per dieną reikia dviejų litrų – tiek ir išgeriu. Žiemą šalto vandens nelabai tesinori, todėl geriu arbatą.

Gydytojos Filomenos Taunytės komentaras:

- Atskirai reikia kalbėti apie sveiką ir ligotą, apkūnų ir liekną – kiekvienas žmogus yra individualus. Visiškai normalus ir sveikas žmogus, kokių jau yra labai mažai, apie per dieną išgeriamo vandens kiekį neturėtų galvoti visai – gerti tiek, kiek nori. Jei ligonis turi akmenligę, serga cukralige – vandens per dieną reikia iki dviejų litrų. Storiems rekomenduotina dvi stiklines vandens išgerti prieš valgį, besiskundžiantiems mažu svoriu, atvirkščiai – po valgio. Aš manau, kad sveika gerti arbatos grybo antpilą, praskiestą vandeniu. Jei žmogus turi sveikatos problemų, tačiau nenori vandens, geria jį per prievartą – reikia pasikonsultuoti su gydytoju. Sakoma, kad vartojant pakankamai skysčių, oda ilgiau išlieka elastinga ir lėčiau senstama. Gali būti. Tačiau senti reikia tada, kada reikia senti, ir nesiversti dėl senėjimo per galvą. Juk mūsų išvaizdą lemia ir paveldėjimas. Du litrai vandens per dieną sveikam žmogui tikrai nepakenks, o sergant visuomet reikia konsultuotis su geru gydytoju – kad ir kaip sunku tokį šiais laikais atrasti.

Kalbino Diana JOMANTAITĖ, fotografavo Darius ŠYPALIS


Ar sveika gerti sultis

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Sveikata
  • 2009-11-06

Žmonės vaisių ir daržovių sultis vartoja nuo neatmenamų laikų. Jau senovės romėnai neprisirpusių vynuogių sultis naudojo gėrimams gaminti, o Šumero valstybės gyventojai česnako sultis laikė priešnuodžiu nuo magneto, kuris buvo laikomas nuodais. Šiandien sultys vartojamos ne tik troškuliui numalšinti, bet ir sveikatai stiprinti.


Ir būdamas neįgalus, stengiasi padėti kitiems

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Sveikata
  • 2009-11-06

Antrą dešimtmetį Kretingos neįgaliųjų draugijos Kartenos padaliniui vadovauja karteniškis Vladas Urbonas. Nuo gimimo paralyžiaus paliesta kaire ranka ir koja jis stengiasi padėti kitiems neįgaliesiems.


Viena Kretingos suaugusiųjų mokymo centro veiklos (SMC) krypčių – diegti sveikos gyvensenos principus tarp šio centro pedagogų bei mokinių.


Bėdai ištikus Kretingos chirurgai operuoja ir širdį

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Sveikata
  • 2009-11-06

Apie 1,5 tūkstančio operacijų kasmet atliekantys Kretingos ligoninės chirurgai šiandieną dirba po iškeltu reformos vėzdu, nežinodami, kada ir kaip jis smogs - ligoninės Chirurginis skyrius išliks ar ne. Ne mažiau už reformos grėsmę skyriaus medikus slegia jų teikiamų paslaugų, galimybių menkinimas.


Vaikui reikalinga tylos prabanga

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Sveikata
  • 2009-11-06

Rami ir tinkamai parinkta muzika vaikui naudinga daugeliu aspektų: padeda vystytis fiziškai, psichiškai, emociškai, ramina, lavina judesius ir pasaulio pažinimą. Tačiau tranki muzika ar nuolat namuose įjungtas televizorius, kuris vaiko ausims yra ne žinių, o triukšmo šaltinis, gali būti griaunamoji jėga.


Permainingus rudens orus dažniausiai lydi ir staiga užklumpantis peršalimas – sloga, perštinti gerklė, kosulys. Pašnekovų klausėme:

Virginijus Kukulskis:

- Karšta arbata ir medus yra patys geriausi vaistai. Vasarą kaime prisiskyniau liepos žiedų, susidžiovinau – ir pats geriu, ir vaikams duodu. Tiesa, vaikai liepžiedžių arbatą nelabai mėgsta. Vaistų beveik nevartoju – pripažįstu liaudišką mediciną. Tėvai yra išmokę, kokios priemonės padeda susirgus.

Juzefa Šoblinskienė:

- Kai pasigaunu slogą, iš karto išsiverdu liepos žiedų arbatos, įsidedu medaus. Liepžiedžių prirenka vyras, todėl žiemai būnu apsirūpinusi. Vaistus geriu tada, kai pradeda skaudėti gerklę – arbatos tuomet nebepadeda. Tradicinė lietuvių medicina yra reikalinga, bet be vaistų taip pat sunku apsieiti.

Lilija Kumpienė:

- Gydausi naminiais vaistais. Reikia smulkiai supjaustyti šešias skiltis česnako, užpilti puse stiklinės užvirinto pieno ir gerti po arbatinį šaukštelį tris-keturis kartus per dieną. Taip pat galima padaryti su svogūnu: susmulkintą užpilti užvirintu pienu, palaikyti tris valandas ir gerti po šaukštelį kelis kartus per dieną. Ne kartą išbandžiau: tikrai padeda.

„Kretingos šeimos klinikos“ šeimos gydytojos Almos Albužienės komentaras:

- Visų pirma, norint išvengti peršalimo, reikia nepamiršti, kad vasara baigėsi, tad privalu tinkamai apsirengti: apsiauti šiltus batus, dėvėti natūralaus pluošto drabužius, nešioti kepurę ir šaliką. O jei jau peršalimo išvengti nepavyko, reikia pagulėti lovoje, gerti karštas arbatas, pailsėti, pasilepinti. Iš karto griebtis stiprių vaistų neverta ir neteisinga. Pirmą ir antrą peršalimo dieną reikia stebėti savo būklę, gerti arbatas, karštame vandenyje pamirkyti kojas, pakvėpuoti garų su mėtomis, eukaliptais. Liaudiškos priemonės yra tikrai geros ir veiksmingos. Žinoma, jei temperatūra po poros dienų nenukrinta, reikia kreiptis į gydytoją – jis nuspręs, kokie vaistai yra reikalingi.

Kalbino Diana JOMANTAITĖ, fotografavo Darius ŠYPALIS


Spalį nenaudojamame Salantų pirminės sveikatos priežiūros centro fligelyje prasidės remonto darbai – bus kuriamas dienos centras neįgaliems žmonėms. Vieniems džiūgaujant dėl pozityvių sprendimų, kiti samprotauja savaip: ar rajono mokesčių mokėtojams ne per brangu išlaikyti dar vieną socialinę įstaigą rajone, greta jau veikiančio Kretingos dienos veiklos centro.


Psichikos ligoniams - dienos ligoninė

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2009-10-02

Kretingos PSPC, mansardos patalpose, yra numatyta įrengti dienos stacionarą psichikos sutrikimais sergantiems žmonėms.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas