![]() |
![]() |
|
SveikataŽeme kvepiantis energijos šaltinis
Burokėliai senovės Persijoje buvo žinomi dar antrame tūkstantmety¬je prieš mūsų erą ir vartojami kaip vaistinis augalas, o į Lietuvos virtuvę atkeliavo XVI amžiuje, tapdami ne tik viena svarbiausių kai kurių lietuviškų patiekalų sudedamųjų dalių, bet ir vaistu, kuriuo kone visus mus vaikystėje girdydavo mamos.
Pinigų psichologija: kiek laimės šlamančiuose
„Pinigai, kuriuos turi, – laisvės įrankis, tie, kurių vaikaisi, – vergijos įrankis“ – yra pasakęs prancūzų filosofas ir rašytojas Žanas Žakas Ruso. Anot psichologės Ievos Jasaitytės, ši mintis puikiai atspindi žmogaus psichologinį santykį su pinigais: apie pinigus sunku kalbėti, net šeimoje ar artimų draugų rate pinigai dažnai yra uždrausta tema, kadangi sukelia nemalonias diskusijas.
Puola liga klastūnė – gripas
Kretingiškius masiškai guldo gripas ir viršutinių kvėpavimo takų ligos, – vakar mūsų rajone buvo paskelbta epidemija. „Kretingos šeimos centro“ bendrosios praktikos gydytoja Silvija Zamulskienė įspėjo, jog į gripą negalima reaguoti lengvabūdiškai, nes ši liga klastinga tuo, kad jos komplikacijos yra daug pavojingesnės už pačią ligą. . Alkoholis – veiksnys, skatinantis smurtą
Moksliškai išskiriamos smurto priežastys – alkoholizmas, kitos psichotropinės medžiagos, nedarbas, agresija, nemokėjimas konstruktyviai spręsti konfliktus, skurdas. Tačiau Kretingos psichikos sveikatos centro direktorė Inna Viršilienė Kretingoje vykusioje konferencijoje „Matai smurtą – netylėk“ akcentavo, jog vis dėlto pagrindinė smurto priežastis yra ne alkoholis, o pats žmogus. Tai, kas išvardinta, tėra tik veiksniai, skatinantys smurto atsiradimą šeimoje.
Šaltis kretingiškių mirtinai nekando
Kretingos ligoninės gydytojo ortopedo traumatologo Ramūno Šuipio teigimu, užėjus žiemos šalčiams, mirtinai sušalusių Kretingos rajono gyventojų ligi šiol dar nebuvo. „Tačiau pernelyg džiūgauti nereikėtų: žiema nesibaigė, o ir taisyklė tokia, kad požymiai, nušalus galūnes, pasirodo praėjus 2–3 savaitėms po paties nušalimo“,– tvirtino medikas.
Išlaisvinti savo vidinį gydytoją
Posakis „laikas išgydys“, anot psichologo praktiko ir psichodramos terapeuto Evaldo Karmazos, nėra iš piršto laužtas: „Tyrimai rodo, kad bent keturi iš dešimties lietuvių jau turėtų gulėti palatose dėl nuolat patiriamo streso, įtampos ir kitų psichologinių problemų, tačiau prašyti pagalbos ryžtasi tik kas ketvirtas. Daugelis renkasi dar iš tėvų ir senelių paveldėtą strategiją – tylėti ir nieko nedaryti, nes laikas išgydys. Laikas tikrai gydo, tačiau pasitelkus terapiją, gerai įsiklausius į savo kūną, tai įvyksta kur kas greičiau.“
Plaštakos ligos – pagydomos
„Plaštakos patologijos mūsų ligoninėje yra ir diagnozuojamos, ir, taikant konservatyvųjį ar operacinį gydymą, sėkmingai pašalinamos“, – „Sveikatai“ teigė Kretingos ligoninės gydytojas ortopedas traumatologas Ramūnas Šuipys, įvardinęs dažniausiai pasitaikančias plaštakos ligas: riešo kanalo sindromą, pritrauktą pirštą, arba Dupuytreno kontraktūrą, bei stringantį pirštą, dar vadinamą „spragtuku“.
Donorystės pavyzdžiu užkrėtė ir draugus
Lietuvos krašto apsaugos savanoriškų pajėgų 306 Kretingos kuopos karys 31-erių Virgilijus Klevinskis, būdamas ilgamečiu neatlygintinu Nacionalinio kraujo centro donoru, šiam tauriam poelgiui paskatino ir kitus karius – dovanoti kraujo jau tapo kretingiškių savanorių kalėdine tradicija.
Kodėl po torto lietuviai nori silkės?
Žalieji namų „gydytojai“
Liaudies išmintis gydytis vaistais nuo palangės greičiausiai sukaupta ne šiaip sau: namuose auginami kambariniai augalai iš tiesų turi tų gydomųjų savybių, kurių poveikį mūsų protėviai tyrė šimtmečiais, o ir iškart nulėkti pas daktarą ar į vaistinę jie neturėjo jokių galimybių. „Nors dabartiniai žmonės ir yra apsupti šiuolaikinės medicinos globos bei cheminių vaistų gausos, vienas–kitas gurkšnis sveikatos iš žaliosios namų vaistinės gali būti greitas ir efektyvus“, – teigė Kretingos muziejaus Gamtos skyriaus vedėja Jurgita Tertelienė.
|