Pajūrio naujienos
Help
2022 Liepa
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar jums aiškios sankcijos dėl Kaliningrado tranzito?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Sveikata

Leidykla „Obuolys“ pristato naujieną – milžinišką beveik 1000 puslapių ir beveik 5 kilogramų svorio mega knygą, kurią ruošė daugiau nei dvejus metus, pasitelkiant geriausius šios srities specialistus. Išsamiausioje kada nors išleistoje Lietuvoje augančių vaistažolių praktinėje enciklopedijoje DIDŽIOJI VAISTINIŲ AUGALŲ KNYGA – vertingiausia naujausiais moksliniais tyrimais patvirtinta gydomoji informacija apie visus svarbiausius 170 gydomųjų augalų, lengvai randamų ar užauginamų Lietuvoje, kurie gali tapti natūraliais vaistais nuo daugumos žmones kamuojančių ligų.

Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo Vaistinių ir prieskoninių augalų kolekcijų sektoriaus vedėjos prof. habil. dr. Onos Ragažinskienės ir gamtininko Valdo Sasnausko parengtoje knygoje surinkta informacija naudinga kiekvienam žmogui, kuris rūpinasi savo sveikata ir vertina natūralias gydymosi priemones.

Įspūdingos apimties ir dydžio knygoje rasite patarimų, kada vaistinius augalus rinkti, auginti, džiovinti, kaip ir kur geriausia laikyti ir kaip tinkamai panaudoti medicinoje bei kulinarijoje. DIDŽIOJOJE VAISTINIŲ AUGALŲ KNYGOJE visų vaistažolių aprašymuose nurodoma:

• vaistinė žaliava

• jos ruošimo laikas, būdai ir laikymo trukmė

• aprašytos veikliosios medžiagos

• augalinių vaistų indikacijos

• kontraindikacijos bei šalutinis poveikis

• augalų panaudojimas liaudies medicinoje ir kitose srityse

• kiekvienas aprašas iliustruojamas spalvotais augalo ir jo žaliavos piešiniais bei gausiomis nuotraukomis


Nemokamos priklausomybių konsultanto paslaugos

Kretingos rajono savivaldybėje teikiama priklausomybės konsultavimo paslauga rizikingai ir žalingai alkoholį vartojantiems asmenims. Į priklausomybės konsultantą gali kreiptis ne tik priklausomas žmogus, bet ir jo artimieji, draugai, matantys, kad reikia pagalbos dėl žalingo pomėgio. Priklausomybių konsultantas, atsižvelgdamas į besikreipiančio žmogaus situaciją, pasiūlys konkrečiai jam aktualias paslaugas – nuo patarimų ir informacijos suteikimo iki trumpųjų intervencijų, stebėsenos. Konsultacijos yra anonimiškos ir konfidencialios.

Asmenys, norintys dalyvauti konsultacijoje, turi užsiregistruoti nurodytu telefono numeriu ir susitarti dėl tikslaus konsultacijos laiko.

Pagalba skirta priklausomiems asmenims ir jų šeimos nariams.

Kreipiantis į priklausomybių konsultantą nereikia šeimos ar kito gydytojo siuntimo!

Konsultacinė pagalba teikiama kiekvieną pirmadienį 14.00–19.00 val. Kretingos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure, Vilniau g. 8, III aukštas, Kretinga.

IŠANKSTINĖ REGISTRACIJA tel. 8 672 30692.


Slaugos simuliacijos centre esamiems ir būsimiems sveikatos priežiūros specialistams sudaromos sąlygos tobulinti praktinius įgūdžius.

Klaipėdos valstybinėje kolegijoje sustiprinta biomedicinos ir technologijų studijų infrastruktūra – atidarytas dirbtiniu intelektu grįstas Slaugos simuliacijos centras, kuris padės auginti ne tik akademinės bendruomenės, bet ir viso regiono sveikatos priežiūros specialistų kompetencijas.

Slaugos simuliacijos centrui nupirkta modernios medicinos įrangos už beveik 200 tūkst. eurų. Jame simuliuojama moderni ligoninės aplinka, kurioje pacientus imituojančius manekenus ištinka įvairios klinikinės situacijos, kurias, remdamiesi klinikine praktika, sukuria dėstytojai.

„Tai yra vienintelis Vakarų Lietuvos regione modernus Slaugos simuliacijos centras, kuris suteikia galimybių ugdyti ne tik šiandienos ligoninėje reikiamus įgūdžius, bet jau dabar padeda ruoštis netolimai ateičiai, kai sveikatos priežiūros sistema bus visiškai skaitmenizuota“, – tvirtino Klaipėdos valstybinės kolegijos Sveikatos mokslų fakulteto dekanė dr. Asta Mažionienė.

Atkartoja realias gyvybines funkcijas

Slaugos simuliacijos centre esamiems ir būsimiems sveikatos priežiūros specialistams sudaromos sąlygos tobulinti praktinius įgūdžius, modeliuojant įvairias sudėtingas klinikines situacijas ir vengiant rizikos padaryti slaugos klaidų. Centre pacientus imituoja simuliaciniai manekenai, atskiras kūno dalis imituojantys muliažai.

Išmanieji „Smart Stat“ manekenai imituoja realias pacientų gyvybines funkcijas ir parametrus pagal kiekvieną simuliacinį scenarijų. Manekenai kvėpuoja, jų akys reaguoja į šviesą, jiems tinsta liežuvis, mėlynuoja lūpos ir nagai, juose integruotos širdies ir plaučių veiklos funkcijos, užčiuopiami pulso ir arterijų taškai, sklinda balso, vėmimo garsai ir kt. Visa tai padeda įsijausti į realią situaciją ir greitai reaguoti į tariamos ligos simptomus.

„Tokios mokymo sąlygos studentus moko ekstremaliose situacijose priimti sprendimus gyvybei išsaugoti, lavina kritinį mąstymą“, – įsitikinusi dr. A. Mažionienė.


Mokytojos Janinos Kniukštienės (dešinėje) ir visuomenės sveikatos specialistės Linos Martinkienės parengti mokiniai Žemyna Paškauskaitė ir Justas Paurys konferencijoje apie sveiką gyvenseną pelnė nominaciją už moksliškiausią pranešimą.

Dešimtą kartą įvykusioje respublikinėje teorinėje-praktinėje mokinių konferencijoje „Vaiko sveika gyvensena šiandien – galimybės ir perspektyvos“, kurią per nuotolį suorganizavo Klaipėdos „Vyturio“ progimnazija, tarp 50 dalyvių iš įvairių Lietuvos miestų Kretingos rajonui atstovavo Marijono Daujoto progimnazija – III c klasės mokiniai Justas Paurys ir Žemyna Paškauskaitė pristatė pranešimą „Trečių klasių mokinių mitybos įpročiai“. Mokiniai anketiniu būdu apklausė progimnazijos 77-is trečių klasių mokinius, siekdami sužinoti, kokie yra jų mitybos įpročiai, ir pristatė gautus rezultatus. Konferencijoje mūsų pranešėjai Klaipėdos universiteto Sveikatos fakulteto buvo nominuoti už moksliškumą.

Per konferenciją mokiniai klausėsi kitų mokinių pranešimų ir daugiau sužinojo apie sveiką mitybą, asmens higieną, sveikos gyvensenos įpročius ir saugų elgesį internete. Mokiniai tikisi, kad kitais metais galės dar kartą sudalyvauti šioje konferencijoje, bet jau gyvai.

Mokinius konferencijai parengė pradinio ugdymo mokytoja Janina Kniukštienė ir Kretingos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Lina Martinkienė.

Konferencijos tikslas – skatinti mokinius domėtis sveika gyvensena, ugdyti teorinius ir praktinius mokinių įgūdžius sveikos gyvensenos klausimais, pažinimo ir tyrinėjimo kompetencijas.

„P. n.“ informacija


Mezoterapijos poveikis odai yra neįkainojamas. Tą jau įvertino „Natura Termo SPA“ klientė sporto trenerė Lina Jančauskaitė, veido odos pagerėjimą pajautusi iškart po pirmos procedūros.

Šiuolaikinei medicinai sparčiai tobulėjant odos grožiui puoselėti ir jos ligoms gydyti pasitelkiama vis daugiau pažangių priemonių. Viena tokių yra mezoterapija, kurią jau galite išbandyti medicinos centre „Natura Termo SPA“.

Šia terapija efektyviai gydomi aknės, celiulito pažeista oda, galvos plaukų slinkimas. Į poodinį sluoksnį suleidžiant gydomuosius kokteilius, kurių sudėtyje yra hialurono rūgšties, vitaminų, kofermentų, amino rūgščių, mineralinių druskų, efektyviai nyksta gilios, įsisenėjusios raukšlės, oda ilgai išlieka giliai pridrėkinta, skatinama už jaunystę ir grožį atsakingo kolageno bei elastino gamyba.

Efektyviai gydoma aknė

Šią procedūrą išbandžiusi sporto trenerė Lina Jančauskaitė pasakojo, kad akivaizdūs rezultatai buvo matomi jau tą patį vakarą po procedūros.

„Kaktos zonoje turėjau besiformuojančias raukšles, taip pat pykčio raukšlę, o skruostų ir apatinio žandikaulio srityje oda buvo pažeista aknės, kurios iki šiol nepavyko išgydyti jokiais kitais būdais. Išgirdusi kitų moterų ir merginų atsiliepimus apie mezoterapiją, nusprendžiau išbandyti šią procedūrą. Jau po pirmos procedūros aknės pažeistos veido odos būklė pastebimai pagerėjo. Oda kaktos srityje atrodo gausiai pridrėkinta, išnyko raukšlės. Procedūrą tikrai kartosiu ir ją rekomenduočiau kitoms moterims, ieškančioms ilgalaikio sprendimo odos būklei pagerinti“, – rezultatais džiaugėsi L. Jančauskaitė.

Tai buvo pirmoji moters invazinė procedūra veido srityje, todėl prieš procedūrą baimintasi, ar skaudės.

„Minimalus skausmas buvo momentinis, o rezultatais džiaugiuosi jau kelias savaites. Medicinos centre „Natura Termo SPA“ dirbanti mezoterapeutė patars, koks ciklas ir kokie kokteiliai yra reikalingi odos gydymui“, – pasakojo L. Jančauskaitė.


Psichoterapeutas gydo žodžiu ir vaistų neišrašo

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Sveikata
  • 2022-05-06
Kretingiškė Danutė Kalinkienė, nusprendusi panirti į psichologiją ir psichoterapiją, įsitikinusi, kad žmogui keisti veiklą niekada ne vėlu.

Kretingiškė ilgametė „Sodros“ Kretingos skyriaus vadovė Danutė Kalinkienė sakė nusprendusi panirti į naują veiklą. „Žmogus savo gyvenimą kuria pats. Man visada buvo smalsu išbandyti ką nors naujo, o ir žmonėms padėti, jaučiu, yra mano pašaukimas, kurį, matyt, atsinešiau nuo prigimimo“, – teigė moteris, kuri, norėdama suteikti pagalbą, teikia psichologijos ir psichoterapijos konsultacijas.

– Kaip pasukote į psichologiją ir psichoterapiją?

– Ilgus metus dirbau „Sodroje“, teko daug bendrauti su žmonėmis, girdėti jų problemas. Darbas patiko, bet, ko gero, kaip ir mums visiems, pabodo monotonija, darbo rutina, pasikartojimai. Vis pagalvodavau, ką galėčiau naujo nuveikti. Po ilgų dvejonių ir, žinoma, svajonių atėjo mintis, kad noriu mokytis psichologijos. Šis mokslas man visada patiko, psichologija domėjausi nuo jaunystės – daug skaitydavau, nes žinojau, kad tai padės darbe arba bendraujant su žmonėmis.

Pasirinkau Kauno Vytauto Didžiojo universitetą, kuriame baigiau ir psichologijos bakalaurą, ir magistrą. Periodas buvo sunkus – teko ir dirbti, ir mokytis. Mokslams, manau, bet koks amžius yra tinkamas, o ir dėstytojai man sakydavo, kad studijuojant psichologiją vyresnis amžius yra prioritetas, nes, turėdamas darbo ir gyvenimo patirties, daug ką gali duoti kitiems. Man labai patiko mokytis – toks jausmas, kad negaliu sustoti: labai dar norėčiau studijuoti. O tiems, kurie svarsto, verta ar ne kur nors mokytis, galiu pasakyti viena: mokslas padeda ne tik keisti ar paįvairinti veiklą – jis suteikia galimybę būti tarp žmonių, patirti naujų įspūdžių ir labai gerų emocijų.

– Ar jau pabandėte pritaikyti tai, ko išmokote?

– Penkerius metus savanoriavau Klaipėdos moterų krizių centre – dirbau su grupėmis, nes išmanau psichodinaminę grupių psichoterapiją, taip pat krizes išgyvenančioms moterims teikdavau ir individualias konsultacijas. Išbandžiau save ir Kretingoje – taip pat teikiu individualias konsultacijas. Iš tiesų mokiausi ne dėl statistikos, o kad įgyvendinčiau pašaukimą, kad galėčiau būti tarp žmonių. Ir esu labai dėkinga tiems savo gyvenimo kelyje sutiktiems žmonėms, kurie mane palaikė, skatino, patarė.


Sergamumas gripu: šalyje, apskrityje, rajone

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Sveikata
  • 2022-04-01

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, Lietuvoje bendras sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) rodiklis per savaitę padidėjo nuo 62,8 iki 64,6 atvejo 10 tūkst. gyventojų, ir, palyginus su 2021 m. 12-os savaitės rodikliu – 18,4 atvejo/10 tūkst. gyv., yra triskart didesnis.

Gripu praėjusią, 12-ą, savaitę, arba kovo 21–27 dienomis, susirgo 371 Lietuvos gyventojas, prieš savaitę gripas buvo nustatytas 234 asmenims. Labiausiai – nuo 175 iki 280 – atvejų sergančiųjų gripu skaičius išaugo Vilniaus apskrityje.

Alytaus apskrityje gripo ir ŪVKTI atvejų 10 tūkst. gyventojų buvo 66,7, Kauno – 66,1, Marijampolės – 47,2, Panevėžio – 55,9, Šiaulių – 65,3, Tauragės – 26,5, Telšių – 75,7, Utenos – 42,7.

Klaipėdos apskrityje šis rodiklis 12-ą savaitę yra 57,5 atvejo 10 tūkst. gyventojų, 11-ą savaitę – 62,8. Didžiausias – 74,4 atvejo (11-ą sav. – 71,1) – yra Klaipėdos mieste, mažiausias – 13,9 (11-ą sav. – 16,5) atvejo – Skuodo rajone. Iš viso gripu Klaipėdos apskrityje praėjusią savaitę susirgo 21 asmuo, iš jų – 16 nuo gimimo iki 17 metų, ŪVKTI – 1 tūkst. 832 asmenys, iš kurių 976 – nuo gimimo iki 17 metų.

Kretingos rajone praėjusią savaitę gripu susirgo 2 asmenys, abu – iki 17 metų, ŪVKTI – 170 asmenų, iš kurių nuo gimimo iki 17 metų – 93. Bendras rodiklis – 46 atvejai (11-ą savaitę – 48,6 atvejo).

NVSC primena, kad gripo virusas plinta oru kartu su seilių lašeliais kosint, čiaudint ar kalbant. Seilių dalelės pasklinda ore ir nusėda ant aplinkos paviršių. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę. Užsikrėtęs gripo virusu žmogus suserga per 24–72 val., vidutiniškai – per 48 val.).

Siaučiant gripui svarbu nepamiršti rankų higienos taisyklių: kuo dažniau plauti rankas, ypač slaugant ligonį, prieš valgį ar palietus galimai užkrėstą daiktą. Kosėjant ir čiaudėjant, užsidengti burną ir nosį vienkartine nosine arba rankove (geriausiai alkūnės linkyje). Prisidengus burną ir nosį delnu, tuoj pat reikia nusiplauti rankas. Asmenims, kuriems pasireiškia gripo simptomai, rekomenduojama gerti daug skysčių, geriau su vitaminu C. Susirgus rekomenduojama nesigydyti patiems, o kreiptis į medikus.


Kretingos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir tėvų švietimui. Būsimi tėvai konsultuojami aktualiais klausimais. Visos paskaitos ir užsiėmimai – nemokami. Programa finansuojama iš Kretingos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos biudžeto lėšų.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja motinos ir vaiko sveikatos apsaugai skirti ypatingą dėmesį, nes moters sveikata iki pastojimo, nėštumo metu bei nėščiosios elgesys ir jos sveikatos priežiūra šiuo laikotarpiu daro didžiulę įtaką nėštumo ir gimdymo baigčiai, būsimos kartos sveikatai.

Daugelis mokslininkų nurodo, kad motinystės suvokimo formavimasis prasideda jau nėštumo pradžioje ir tęsiasi iki pirmojo mėnesio po gimdymo. Nėščiųjų sveikatos priežiūrą reglamentuojančiuose dokumentuose teigiama, kad iki trečiojo nėštumo trimestro pabaigos besilaukiančioms moterims turi būti suteikta visa reikiama informacija apie kūdikio priežiūrą, žindymą ir jo naudą, galimus sunkumus bei jų sprendimo būdus. Nustatyta, kad tinkamas moters švietimas nėštumo metu padeda jai prisitaikyti prie vykstančių gyvenimo būdo, organizmo anatominių ir fiziologinių pokyčių bei yra labai svarbus nėščiosios sveikatos priežiūros veiksnys.

Mokslininkai nustatė, kad tinkamas pasirengimas motinystei palengvina adaptacinius procesus pirmosiomis dienomis gimus naujagimiui, padeda išvengti pogimdyvinės depresijos. Moterys, lankiusios nėščiųjų paskaitas, paprastai būna labiau patenkintos nėštumo eiga ir gimdymu nei nelankiusios tokių užsiėmimų. Mamos, kurios lankė pasirengimo motinystei kursus, 24 proc. dažniau žindė savo vaiką negu nelankiusios tokių kursų.

Dėl informacijos gausos ir jos įvairovės būsimiesiems tėvams patiems kartais sunku įvertinti jos patikimumą, tad jie gali pakenkti ne tik sau, bet ir būsimajai atžalai. Dėl šios priežasties svarbu vadovautis mokslo įrodymais grįsta informacija.

Kretingos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure būsimi tėvai gali dalyvauti programoje, kurios metu vyksta šios paskaitos: „Natūralus kūdikio maitinimas“, „Kūdikio priežiūra pirmaisiais mėnesiais“, „Gimdymas“, „Nėščiosios ir žindyvės mityba“.

Pirmasis būsimų tėvų mokymo ciklas startuos gegužės mėnesį. Dėl detalesnės informacijos kreipkitės tel. 8 672 30763 arba el. p. stiprinimas@kretingosvsb.lt


Kretingos rajono ligoninė, vadovaudamasi Vyriausybės nurodymais, besibaigiant pandemijos įkarščiui, jau leidžia ribotai lankyti ligonius.

Pasak ligoninės vyriausiojo gydytojo Romaldo Sakalausko, lankytojai privalo dėvėti respiratorius, į palatą ateiti po vieną, o lankymo laikas apribotas iki 15 minučių.

Tačiau į skyrių, kur gydomi koronavirusu sergantieji, lankytojai įleidžiami tik vienu išskirtiniu atveju – atsisveikinti ligoniui mirštant.

Kretingos ligoninėje koronavirusu sergantiesiems asmenims gydyti yra parengta 40 lovų. Ligonių skaičius, lyginat su praėjusiu laikotarpiu, mažėja – praėjusią savaitė nuo kovido buvo gydomi 23 ligoniai. Šiuo metu gydoma 18 ligonių, keli iš jų – sunkios būklės, gydomi Reanimacijos skyriuje. Pasitaiko mirčių – praėjusią savaitę mirė 2 žmonės.

„P. n.“ informacija


Psichologė Vika Gridiajeva: „Jei jaučiate, kad šioje, karo grėsmės baimių ir nuojautų, situacijoje jums visko per daug – susikurkite savo „pabėgimą“.

Išgyvename tikrai sunkų laiką: dvejus koronaviruso pandemijos metus nerimavome dėl savo ir artimųjų sveikatos, patyrėme įvairiausių netekčių, ir, regis, kai jau lipome iš nevilties duobės, ištiko dar baisesnis scenarijus: Rusijai užpuolus Ukrainą, mumyse apsigyveno karo grėsmės baimė, nuolatinis stresas ir nežinia dėl ateities. Ką daryti, kaip išgyvendinti šiuos dabartinio laikmečio „įnamius“, mintimis su „Pajūrio naujienų“ skaitytojais pasidalino Kretingos rajono švietimo centro Pedagoginės psichologinės pagalbos skyriaus psichologė Vika Gridiajeva.

– Kokie fiziologiniai pokyčiai įvyksta žmogaus organizme, įvykus stresinei situacijai? Ar tikrai truputėlis streso yra naudinga žmogui, žinoma, kai kalbame apie kasdienes, o – ne karo situacijas? Ir kuo skiriasi stresas – taip vadinamo urvinio žmogaus ir šiuolaikinio žmogaus? Ar išeitys, elgsena yra vienodos?

– Nors gyvename šiuolaikiniame pasaulyje, ir yra sukurtos pažengusios technologijos, deja, iš protėvių paveldėtas nerimo jausmas liko toks pats gyvybingas, kaip tada, kai reikėjo kautis su liūtais ar mamutais. Šiek tiek streso žmogui tikrai reikia. Nes, jei jaustume tik visišką atsipalaidavimą situacijose, kuriose mums reikia ypač susikaupti ir kažką svarbaus padaryti, vargu ar organizmas būtų mūsų pagalbininkas. Muzikantams lipant į sceną, paskutinę naktį ruošiantis kontroliniams ar egzaminams, mūsų organizme išsiskiria kortizolis, kuris pažadina mūsų smegenis, o adrenalinas parengia mus veikti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas