![]() |
![]() |
|
Sveikata“Jei išgirsite diagnozę – vėžys, neskubėkit savęs laidoti“
„Jei gydytojas jums pasakys diagnozę – vėžys, neišsigąskit ir nenumirkit anksčiau laiko“, - tikina 45 – erių kretingiškė Aldona Kerpytė, per šešerius metus dukart įveikusi vėžį – kiaušidžių ir krūties. Moteris tvirtino, jog tie metai jos gyvenimą pripildė visiškai kitokios kokybės: visos dienos priimamos kaip Dievo dovana ir tampa svarbu ne kiek gyvensi, bet kaip gyvensi. A.Kerpytė, Kretingos Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos direktorė, už svarų indėlį Kretingos miesto visuomeniniame gyvenime bei pagalbą onkologiniams ligoniams užpernai „Pajūrio naujienų“ skaitytojų buvo išrinkta Metų žmogumi. Ji dalyvauja Lietuvos viešųjų bibliotekų asociacijos, Lietuvos bibliotekų draugijos bei Pasauliečių pranciškonų akademijos veikloje. A.Kerpytė įkūrė Klaipėdos apskrities moterų, sergančių onkologinėmis ligomis, draugiją „Zunda“. Ji yra viena iš Klaipėdoje kuriamo Vakarų Lietuvos onkologinių ligonių informacijos ir pagalbos centro iniciatorių. Kretingoje prie parapijos veikia onkologinių ligonių grupė, kuriai vadovauja irgi A.Kerpytė. „Iki ligos norėjau pabėgti iš „voverės rato“, dabar vėl lyg ir grįžau į jį. Tačiau išmokau ne vien veikti, bet ir būti. Viskas, ką darau, įgijo prasmę ir man teikia malonumą“, - kalbėjo kretingiškė.
Atsakomybė – įpareigojimas ir našta
Mediko dienos proga per 40 rajono specialistų – gydytojų, bendruomenės slaugytojų, kitų sveikatos įstaigų darbuotojų – buvo apdovanoti padėkos raštais. Chirurgui Petrui Navasaičiui ir Klinikinės diagnostinės laboratorijos vedėjai Jūrutei Sofijai Pocienei padėkos raštus atsiuntė sveikatos ministras Žilvinas Padaiga.
Padovanojo kojinaičių naujagimiams
Į Kretingos ligoninės ginekologijos – akušerijos skyrių Velykų išvakarėse atkeliavo siunta su 350 kojinaičių naujagimiams. Tai yra LNK televizijos, organizavusios akciją Gerumo diena, dovana naujiesiems Kretingos rajono gyventojams. „Kretingos ligoninėje kasmet gimsta 300-400 kūdikių, todėl dovanotas kojinaites dalinsime ištisus metus“, - sakė ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotoja Ilona Volskienė. Naujagimiams kojinaites megzdavo ir skyriaus darbuotojos Irena Šiaulienė bei Gerda Veitienė, kurioms siūlus nešdavo visos ginekologijos – akušerijos skyriaus darbuotojos. Su dovanotomis kojinaitėmis naujagimiai išvažiuodavo namo. Pasak I.Šiaulienės, jos su kolege kojinaites megzdavo ne tik todėl, kad tai mėgsta, bet ir todėl, kad būtų kuo apauti naujagimius. Labiausiai naujagimiams tinka avies vilna. Mezgant svarbu žiūrėti, kad čiurna būtų laisva ir nespaustų kūdikio kojos. Vilnonės kojinaitės ne tik šildo, bet ir atstato kraujotaką. Šiemet per LNK Gerumo dieną žmonės paaukojo 1 mln. 415 tūkst. 88 Lt. Akcija buvo skirta pirma laiko gimusiems kūdikiams. Paaukota pinigų suma bus padalyta trims pagrindinėms Lietuvos ligoninėms, kuriose auginami ypač maži ir labai anksti gimę kūdikiai. Į televiziją taip pat buvo atsiųsta 20 tūkst. 745 poros vilnonių kojinių naujagimiams.
Atšilus orams pabunda erkės
Oro temperatūrai pakilus iki 8 laipsnių šilumos, erkės suaktyvėja. Kartu atsiranda ir galimybė užsikrėsti erkiniu encefalitu ar susirgti Laimo liga.
Kai maloniausiu dalyku tampa valgyti
Keturiasdešimtmetė dviejų vaikų motina sako esanti priversta pripažinti, kad serga bulimija. „Gėda net pagalvoti, kad sergu jauniklių liga“, - sako moteris. Skrandis pilnas, o valgyti vis norisi Pirmą kartą moteris ryžosi atsikratyti suvalgytu maistu būdama 22-23 metų. Suvokusi, kad storėja greičiau negu spėja pirkti naujus drabužius, moteris prisimena sugalvojusi, kad reikia išvemti tai, kas suvalgyta. Tokiu būdu maistas netaps riebalų kaupimosi priežastimi. Tai puikiai pavyko – draugai nustebo pamatę, kad ji beturinti liemenį. Kūnas pagrakštėjo per trumpą laiką. Tačiau moteris atsimena, kad sukelti vėmimą nebuvo toks paprastas dalykas. Todėl liovėsi. Iš kažkur atsirado valios normuoti maistą.
Paslėptos negalės tampa matomomis
Skaitmeninė ultragarsinės diagnostikos sistema „Siemens Sonoline G 60 S“, kurią metų pradžioje už pustrečio šimto tūkstančių litų įsigijo Kretingos ligoninė, ne vienam pacientų leidžia išvengti chirurgo skalpelio, leidžia rasti ligą, vos jai prasidėjus, leidžia stebėti, ar sėkmingai gydomas susirgimas, ar motinos įsčiose auga sveikas kūdikis.
Pacientą geriau gydyti, kai pažįsti visą jo šeimą
Kiekvienas medikas pasakys, kad gydymas bus tuo sėkmingesnis, kuo daugiau jis žinos apie ligonio šeimos narių ir giminaičių ligas, gyvenimo būdą. Todėl Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, buvo pradėti ruošti šeimos gydytojai, steigiami Šeimos gydytojo kabinetai. “Šeimos gydytojas yra patarėjas, koordinatorius, padedantis žmogui orientuotis sveikatos sistemoje. Jis konsultuoja elementariais sveikatos klausimais, stebi lėtinių ligų eigą, padeda surasti reikalingą specialistą“, - sako Boneta Baltrūnienė, jaunosios kartos gydytoja, medicinos studijas baigusi kaip šeimos gydytoja. Prieš porą savaičių ji pradėjo dirbti Kretingoje, „Northway medicinos centre“.
Gyvenime svarbu – judėti
Neįgalūs sutuoktiniai stengiasi gyventi be vaistų
Keturiasdešimt penkerių Virginija Šideikienė nuo jaunystės serga išsėtine skleroze. Jau dešimt metų moteris prikaustyta prie invalido vežimėlio. Jos vyras – keturiasdešimt septynerių Pranas Šideikis – yra neįgalus po traumos: jam paralyžiuota kairė kūno pusė. Sutuoktiniai tikino suprantą, kad išgyti nuo negalės nėra jokių vaistų. Pats veiksmingiausias vaistas jiems yra ramybė.
Ar laimingas mirtinai persidirbęs žmogus
“Jeigu žmogus nevartoja vaistų, nesilanko pas gydytojus, tai dar nereiškia, kad jis turi gerą sveikatą, - sako Savivaldybės vyriausioji gydytoja Vanda Verbutienė. – Sveikata yra fizinė, dvasinė, psichinė ir socialinė gerovė“. Ar žmogus bus sveikas, 50 proc. nulemia įpročiai ir elgsena. Todėl svarbu, kad žmogus nuo pat mažens būtų tinkamai ugdomas, kad jam būtų skiepijamos teigiamos nuostatos.
|