![]() |
![]() |
|
Žemė ir ūkisEglę puoš Kalėdų šventei
Trečiadienį pavakarę Kretingos Rotušės aikštę apėmė prieššventinis bruzdesys – atgabenus Kalėdų eglę, ją montuodami pirmyn atgal zujo komunalininkai, o besibūriuojantys gatvės praeiviai garsiai aptarinėjo, ar žaliaskarė bus tokia pat aukšta ir tiesi, kaip pernai.
Į Kauną suplūdo geriausi šalies ūkininkai
Kauno kultūros ir sporto centre „Girstutis“ apdovanoti respublikinio konkurso „Metų ūkis-2017“ nugalėtojai. Tarp pagerbtųjų ir trys Kretingos rajono ūkininkai – pirmąją vietą rajone laimėjęs Jonas Drungilas iš Gintarų, antrąją vietą pelnę kūlupėniškiai Nijolė ir Antanas Duobliai bei trečiąją vietą užėmę Elytė ir Vincas Pudžmiai iš Grūšlaukės.
Į parodą susirinkusius žiūrovus skrydžiu pasveikino balandžiai
Palangos sporto arenoje įvyko X Klaipėdos aukštaskraidžių ir I Aukštaičių burbulių balandžių bei dekoratyvinių paukščių – vištų, kanarėlių, papūgų – paroda-mugė. Parodos organizatorius Palangos balandininkų klubo pirmininkas Reinoldas Liaudanskas kone iš visos Lietuvos į Palangą suvažiavusiems balandininkams entuziastams, autoritetingos komisijos ir žiūrovų įvertintiems parodos nugalėtojams bei prizininkams išdalino daugybę diplomų bei taurių. Klaipėdos aukštaskraidžiai buvo nominuojami 4-iose grupėse: „Baltieji“, „Vienspalviai“, „Margieji“ ir „Pilkšvieji“. Už šiuos balandžius nominacijas pelnė vydmantiškis Evaldas Okuličius, kaunietis Sigitas Tautkus, skuodiškis Tomas Stanius ir kaunietis Aleksas Baniulis. Tarp Aukštaičių burbulių čempionu tapo pakruojiškio Audriaus Grigaliūno balandis.
Kitąmet planuoja bibliotekos įkurtuves
Dešimtmetį užsitęsusią bibliotekos statybą Savivaldybės valdžia kitąmet planuoja užbaigti, kad Kretingos bibliotekos darbuotojai ir lankytojai per 2018 metų Kalėdas švęstų įkurtuves.
Vanduo skandina ir karteniškius
Padvarių kaimo sodyba „Vienkiemis“ – ne vienintelė pastaruoju metu apsemta vandens. Jei dar savaitei kitai prakiurtų dangus, į ją galėtų lygiuotis ir palei Minijos upę išsidėstęs mažąja Šveicarija vadinamas Kartenos miestelis. Be guminių batų negyvena Pasak Daržų gatvėje gyvenančio Petro Smilingio, neatsitiktinai ir kaimynas su kaimynu susitikę vietoj „labas rytas“ pastaruoju metu vienas kito klausinėja: „Nu, kaip pas tave šiandien?“, „O tu ar daug išpumpavai?“, mat į gyvenamųjų namų rūsius be botų nelabai įbrisi, o prie sodybų esantys daržai, kuriuose neseniai augo žmonių bulvės bei kitos gėrybės, pavirto sklidinais ežerais. „Paspaudus šalčiui, tarp mano ir Juliaus Butenio trobų galėtum čiuožinėti – ledas lygus kaip stiklas būtų, už jokios žolės pačiūžos neužkliūtų “, – juokavo Petras. Iš Balsiškių kilęs vyras savo namą Daržų gatvėje prieš kelis dešimtmečius surentė vienas paskutiniųjų tarp artimiausių kaimynų. Žinodamas, kad su vandeniu daug nepajuokaus, mat apie gresiančius potvynius buvo girdėjęs, pamatus, kiek įmanoma, aukščiau pakėlė. „Anais laikais sunku buvo gauti sklypą, o štai čia – pasitaikė gera proga“, – į klausimą, ar nepabūgo nuožulnioje vietoje sau būstą statytis, atviravo Petras. Šis potvynis jam antrasis toks didelis per visą gyvenimo Kartenoje laiką. Tiksliau tariant, tas anas buvęs dar galingesnis, mat apsėmęs ne tik rūsius, bet ir pagrindinį gatvės kelią, kuriuo nori nenori ilgais guminiais apsiavus į darbus ar parduotuves žmonėms reikėjo suvaikščioti. P. Smilingis džiaugėsi, kad šiuokart jo rūsyje vandens nėra labai daug. Kur kas liūdnesnis vaizdas – pas šalimais gyvenantį Kazį Daugintį arba kitapus kelio, pas Dainių Domarką. Šiąnakt šis teigė kėlęsis penktą ryto, jungęs elektrinį siurblį, vandenį sąžiningai išpumpavęs. Septintą valandą tą pačią ceremoniją pakartojo, o, va, priešpiet jo rūsyje ir vėl vanduo suteliūškavo.
Afrikinis kiaulių maras – nuo Latvijos pusės
Kretingos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiasis veterinarijos gydytojas-inspektorius Saulius Alonderis informavo, jog afrikinis kiaulių maras (AKM) į Lietuvą artinasi nuo Latvijos pusės
Gaivina atkurtojo Žiemos sodo istoriją
Rengiantis paminėti Kretingos muziejaus žiemos sodo atkūrimo 30-metį – šiai sukakčiai skirta paroda bus surengta lapkričio 16 d., muziejininkams šis metas – pats darbymetis: pagal galimybes ieškoma, kas dar turi istorinę praeitį menančių fotografijų ir kas dar atsimena, kaip buvo atkurta analogų Lietuvoje neturinti Kretingos dvaro oranžerija. „Žiemos sodo istoriją gaiviname ir per atsiminimus tų, kurie padėjo atkurti sodą, o vėliau – jį puoselėjo. Man pavyko susitikti su buvusia Žemės ūkio technikumo dėstytoja Vida Mockevičiene, kuri telkė savo kolegas atsodinti Žiemos sodą, buvusia muziejaus Gamtos skyriaus vedėja Joana Janulaitiene. Jos atsimena, kaip sodas buvo pildomas augalais ir kas iš jų yra išlikę iki šių dienų“, – kalbėjo Kretingos muziejaus Gamtos skyriaus vedėja Jurgita Tertelienė. Per tuos 30 metų nenunyko ir iki šiol Žiemos sode auga iki 15 m aukščio iškerojęs ir arboristų išgenėtas fikusas, išlikusios alokazijos, monsteros, strelicijos, tetrastigma. Šiek tiek abejonių yra dėl araukarijų – technikumo dėstytojai buvo tokią pasodinę, dar dvi augo vazonuose. Anot J. Tertelienės, dabartinė araukarija, kuriai jau 4 kartus yra nupjauta viršūnė, J. Janulaitienės teigimu, yra pasodinta 1994-aisiais, o ne atkuriant sodą. „Tarp sukulentų, iš kurių nuo sodo atkūrimo laikų veši tribriaunė karpažolė ir peruviniai stulpeniai, auga ir opuncija. Ar tai ta pati, kurią pasodino technikumo dėstytojai, – neaišku, bet kad mūsų turima opuncija yra pirmosios „vaikas“, tai tikrai, – neabejojo Gamtos skyriaus vedėja, kurios pastebėjimu, per 30 metų geriau išsilaikė būtent stambiausi savo apimtimi, ūgiu, vešėjimu Žiemos sodo augalai. – O su fikusu – atskira istorija: V. Mockevičienė teigė, jog jį pasodinę laikinai, kai į technikumą turėjo atvažiuoti komisija ir reikėjo kuo greičiau pasodinti augalų, kad nebūtų vien juoda žemė. Fikuso vietoje pagal S. Knyvos projektą turėjo būti palmė, bet gyvenimas įnešė savų korekcijų.“
Pienininkystę į augalininkystę iškeitęs ūkininkas atgal nesidairo
Žinia, kad rajone įvykusiame konkurse „Metų ūkis-2017“ tapo III vietos laimėtoju, Grūšlaukės ūkininkui 45-erių Vincui Pudžmiui buvo kaip perkūnas iš giedro dangaus. „Niekada nė su kuo nesistengiau lenktyniauti, dirbau ir lig šiol dirbu taip, kaip pačiam atrodo geriau, tačiau šis netikėtas siurprizas nuteikė maloniai“, – juokėsi V. Pudžmys. Išbandys naujovę Kartu su I vietos laimėtoju Kartenos seniūnijos ūkininku Jonu Drungilu, II vietą pelniusiu kūlupėniškiu Antanu Duobliu jis bus pakviestas dalyvauti Kauno „Girstučio“ sporto centre įvyksiančiame respublikiniame renginyje, kur tradiciškai pagerbiami šalies rajonuose geriausiais pripažinti ūkininkai. Šį konkursą kasmet organizuoja Lietuvos ūkininkų sąjunga talkinant Žemės ūkio ministerijai ir Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybai. Nors trečiadienį protarpiais kaip iš kibiro pliaupė lietus, 10-ies metų senumo, tačiau, kaip sakė, vis dar puikiai tarnaujančiu traktoriumi „New Holland“ Vincas raižė 2,6 hektarų dirvą, kurioje augino vasarinius kviečius. Pavasarį šiame plote jų vėl pasisės. Iš viso V. Pudžmys įvairiose vietose palei Grūšlaukę turi per 200 hektarų žemės – dalį savo, o dalį nuomojasi. Be žieminių ir vasarinių kviečių, augina rapsus, žirnius, pupas. Tas pačias kultūras ketina sėti ir toliau, tačiau Buginių kaime esančiame 1,8 ha plote, kuriame šią liepą organizatoriams leido surengti rajono artojų varžybas, pirmąkart, sakė, išbandys ir naują hibridinę rapsų veislę.
Vilniaus gatvė labiausiai parūpo dviratininkams
Į Kretingos rajono savivaldybėje įvykusį viešą Vilniaus g. rekonstrukcijos projekto svarstymą susirinkusius gyventojus buvo galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Siekia atkurti istoriją „Apie susirinkimą skelbėme spaudoje, internetinėje svetainėje, taip pat skelbimuose mieste. Kiek mūsų susirinko, – tiek“, – kretingiškių pasyvumu stebėjosi Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Povilas Černeckis. Anot jo, projektas buvo parengtas 2013 metais, bet dėl lėšų stokos jo nebuvo galima vykdyti. Vėliau pasikeitė teisės aktai, projektą teko koreguoti, atsižvelgus į Automobilių kelių direkcijos užsakyto audito pastabas dėl važiuojamosios dalies: eismas čia turįs būti saugus tiek mašinoms, tiek pėstiesiems, tiek dviratininkams. Pagal parengtus sprendinius, be kita ko, bus pastatytos žiedinės sankryžos – Birutės ir Rotušės a. kampe bei Vilniaus ir J. K. Chodkevičiaus g. sankryžoje. Vilniaus g. projektuojama dviejų eismo juostų. Po to, kai architektūrinę projekto dalį pristatė jos vadovas Algirdas Žebrauskas, dviračių sporto entuziastas Bernardas Skersys pasiteiravo, ar Vilniaus gatvės dešinėje numatyto dviračių tako eismas vyks tik viena puse. Buvo atsakyta, jog taip, toje pačioje 2,5 m juostoje turės išsitekti į miesto centrą ir atgal minantys dviratininkai. Nuo važiuojamosios dalies dviračių taką skirs brukas. B. Skersys suabejojo, ar takui parinkta klinkerio plytelių danga – geriausias variantas. Kolegą palaikė Juozas Pelionis, teigdamas, kad tokia danga kels nepageidaujamą vibraciją, o juk kiekvienam dviratininkui norisi pralėkti lygiu asfaltu. Anot A. Žebrausko, dėl dviračių tako dangos buvo nemažai diskutuota. Pigiausia – nudažyti asfaltą, tačiau norėjosi grįžti būtent prie Kretingos miesto urbanistikos paveldo, juolab kad tako ruožas nėra ilgas, o jei kada nors bus pratęstas, toliau bus galima naudoti ir asfaltą. Architektas ypač akcentavo Kretingos Rotušės aikštę, sakė, jog ji yra vienas svarbiausių Kretingos miesto identiteto „taškų“. Jeigu visi miestai būtų vienodi, tai neatspindėtų savo istorijos, kaip augo, kokias vertybes puoselėjo. „Kretinga stovi ant trijų svarbiausių taškų – Dvaro, vienuolyno ir bažnyčios bei paties miesto“, – sakė A. Žebrauskas. Jo žodžiais, J. K. Chodkevičius matė perspektyvą miestui turėti turgaus aikštę. Ji yra renesansinio išplanavimo, ne, kaip įprasta, stačiakampė ar trikampė, o tvarkingo kvadrato. Tokia pat Lietuvoje yra tik Kaune. Pasak architekto, ilgainiui atsirado daug pakitimų, po karo buvo nugriauta nemažai pastatų, o Rotušės aikšte kretingiškiai ėmė vadinti visą erdvę, anksčiau nepriklausiusią jai. „Dabar norime pamėginti atkurti tik dalį erdvės, o vėliau kada nors, nenustumiant to ateities kartoms, bus galima grįžti ir prie visos aikštės atkūrimo“, – sakė architektas.
Vieniems reikia grožio, kitiems – azarto
Pasak Kretingiškio Stasio Peniko, normalūs parapijiečiai sekmadieniais iš labo ryto skuba į bažnyčią, o balandininkai su savo paukščiais – į didįjį miesto turgų. Ne tiek pirkti ar parduoti, kiek pasižmonėti, savo turimą skrajūną kam nors padovanoti ar į reikalingesnį išmainyti. Tiesa, taip tebūna tik vieną kartą per mėnesį.
|