![]() |
![]() |
|
Žemės ūkisNauja pataisa žemdirbiams – ne paguoda
Seimas priemė Pieno įstatymo pataisas, kuriomis laikinai iki kitų metų sausio 1 d. nustatė minimalias pieno supirkimo kainas. Supirkėjai ir perdirbėjai pardavėjams įpareigoti mokėti ne mažiau kaip 165 Eur už t, tarpininkai – ne mažiau kaip 130 Eur už t bazinių rodiklių pieno. Žemės ūkio kooperatyvams, kurių pajamos iš veiklos su savo kooperatyvo nariais sudaro ne mažiau kaip 50 proc., leista nustatyti 1 t žalio pieno bazinių rodiklių supirkimo kainą valdybos sprendimu. Įtvirtintos ir baudos: už pirmą nusižengimą bus taikoma 1 proc., už antrą – 2 proc. dydžio nuo metinės apyvartos. Tačiau dėl šio Seimo sprendimo Kretingos rajono ūkininkai nedžiūgauja. „Nepaisant to, rytoj prie Žemės ūkio ministerijos organizuojamoje žemdirbių protesto akcijoje dalyvausime. Esame įsitikinę, kad toks Seimo sprendimas iš susidariusios kritinės situacijos žemdirbių neištrauks“, – sakė Lietuvos ūkininkų sąjungos Kretingos rajono skyriaus pirmininkas Antanas Stonkus. O Šeimos ūkininkų sąjungos Kretingos rajono skyriaus pirmininkas Rimantas Skiparius tokios Pieno įstatymo pataisos teigė apskritai nesuprantantis. „Kas vyksta – „durnių laivas“, ne kitaip. Argi galima reguliuoti kainas, esant rinkos ekonomikai? Beveik pusė milijono tonų pieno į Lietuvą ir taip įvežama iš kitų valstybių, o dabar smulkiuosius ūkininkus perdirbėjai visai pribaigs, nes dar daugiau pieno supirks Lenkijoje ar Latvijoje“, – sakė jis. Tačiau R. Skiparius teigė nepritariantis ir Lietuvos pieno gamintojų asociacijos organizuojamai protesto akcijai Vilniuje. „Ką tai gero duos? Vienintelė išeitis ūkininkams – kooperuotis: patiems gaminti ir patiems parduoti“, – neabejojo jis.
Kooperacija: rogėmis per smėlį
Susitikimo su Kretingos rajono žemdirbiais metu Lietuvos žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas pareiškė, jog Lietuvoje kooperacijos įstatymas neveikia.
Pieno kainos kol kas važiuoja žemyn
Kretingos rajono kultūros centre įvyko rajono žemdirbių susitikimas su atsakingais Lietuvos žemės ūkio ministerijos specialistais, Lietuvos ūkininkų sąjungos bei Žemės ūkio rūmų atstovais. Be kitų aktualių klausimų, buvo aptarta padėtis pieno sektoriuje, pasidalinta informacija apie paramą alternatyviam verslui kaimo vietovėse.
Modernus sėklų ruošimo sandėlis – Raguviškiuose
Raguviškių kaime, renovuotose anksčiau buvusios žemės ūkio bendrovės-agroserviso „Pavara“, o vėliau – įmonės „Vlantana“ patalpose, oficialiai atidarytas sertifikuotų sėklų ruošimo sandėlis. Jame sumontuoti modernūs turkiški vadinamojo tikslaus valymo įrenginiai nuo ryto iki vakaro jau dirba visu pajėgumu.
Žemaitijos regiono bičiuliams – įspūdžiai iš Apimondijos ir gausybė patarimų
Baigiantis metams, Lietuvos bitininkų sąjungos Kretingos skyrius, vadovaujamas Augusto Latako, surengė paskaitą-seminarą, į kurį susirinko ir kitų Žemaitijos regiono rajonų bitininkai. Besidalindami savaisiais rūpesčiais ir džiaugsmais, besidomėdami bitininkystės inventoriaus naujovėmis, bitininkai paaukojo medaus produktų Lietuvos apiterapeutų tiriamiesiems darbams, o renginio svečias docentas mokslų daktaras Algirdas Amšiejus su bičiuliais aptarė bitininkystės aktualijas bei pasidalino įspūdžiais iš Apimondijos kongreso Pietų Korėjoje.
Patirtis Pasaulio artojų varžybose – būtina tobulėti
Kretingiškis artojas Kazys Genčius, jau 14-ą kartą sudalyvavęs Danijoje surengtose Pasaulio artojų varžybose, apgailestavo dėl vieno: kad lietuvaičiai geriau pasirodytų šiose varžybose, būtina tobulinti techniką ir daugiau laiko skirti treniruotėms.
Be lyderio kooperatyvai –tik svajonėse
Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungos Kretingos skyriaus pirmininkas Rimantas Skiparius neslėpė apmaudo, kad Plungėje vykusioje Žemaitijos zonos konferencijoje, kurios tema – smulkiųjų ir vidutinių ūkių situacija bei kooperacija, turėjo dalyvauti vien su salantiškiu Stasiu Kaniava.
Arimo pamoka Šukėje
Šukės kaime ūkininko Stasio Lomsargio 12 ha žemės plote, kuriame augo žieminiai kviečiai, niekada jokiose arimo varžybose nedalyvavę rajono žemdirbiai, jų broliai ir sūnūs išbandė jėgas kaip tikri artojai.
Rudasis puvinys – grėsmingas svečias
Kretingiškė „Pajūrio naujienų“ skaitytoja Virginija Dilienė teigė girdėjusi, kad Lenkijos pietvakariuose aptikta karantininės ligos – bulvių rudojo puvinio – židinių. Į Lietuvą taip pat įsivežama bulvių iš Lenkijos. „Ar nėra grėsmės į mūsų šalį įsivežti ir šią ligą?“, – klausė ji.
Daržo ir gėlynų siaubas – rudasis arionas
Vydmantuose gyvenanti „Pajūrio naujienų“ skaitytoja kiekvieną ankstų rytą, nugalėjusi pasišlykštėjimo jausmą, gėlyną ir daržą gelbsti nuo neprašytų atėjūnų – rudos spalvos šliužų.
|