![]() |
![]() |
|
KuprinėŽinutės telefonu nuvedė prie altoriaus
Lauros Totilaitės ir Mariaus Stankaus pažintis prasidėjo prieš pusketvirtų metų rašant trumpąsias SMS žinutes. Jie nesitikėjo, kad draugiškas bendravimas telefonu baigsis vedybomis.
Projektas Turkijoje - žingsnis pasaulinės taikos link
Keturi klubo “Mes tik” dalyviai, lydimi vadovo Audriaus Danilevičiaus, dalyvavo tarptautiniame jaunimo projekte “Global Peace: Peace At Home, Peace In The World” (“Visuotinė taika: taika namie - taika pasaulyje”). Pagrindinis jaunimo mainų, vykusių Turkijos mieste Agri, tikslas buvo didinti suvokimą apie taiką, dainuojant dainas, piešiant paveikslus, rašant eilėraščius ir žinutes bei savo dalyvavimu atkreipti visuomenės dėmesį į taiką. Iš 17-29 metų amžiaus projekto dalyvių - turkų, lietuvių, italų, ispanų ir vengrų - buvome patys jauniausi.
Festivalio metu - dalybos ir improvizacija
Trečiasis Pastauninko meno festivalis, organizuojamas jaunųjų kūrėjų klubo “Strėlė” (vadovė Daina Balčienė), vėl pakvietė kretingiškius ateiti į renginius, pamatyti ir išgirsti, pačiam dalintis tuo, ką moki. Lėšų festivaliui gavome iš projekto, kurį finansavo Kretingos rajono savivaldybė.
Per pasaulio futbolo čempionatą - į minifutbolo čempionatą Vokietijoje
Keturiolika Pranciškonų gimnazijos 9-11 klasių moksleivių buvo pakviesti dalyvauti birželio 7-13 dienomis Vokietijoje, Hamburgo mieste, surengtame pasaulio minifutbolo čempionate. Tuo pat metu vykstant pasaulio futbolo čempionatui, lietuvaičiai gyveno bendromis sirgalių nuotaikomis. Į čempionatą moksleivius lydėjo Pranciškonų gimnazijos vokiečių kalbos mokytojas Albertas Jankus bei kūno kultūros mokytojas Rolandas Žiubrys. „Apie būsimą čempionatą žinojome jau pernai ir jam ruošėmės iš anksto. Hamburgo miesto Hamm gimnazija yra mūsų partnerė, su kuria dvejus metus vykdėme bendrą projektą. Šįsyk reikėjo derinti, kad moksleiviai gebėtų ir vokiškai neblogai kalbėti, ir mokėtų žaisti futbolą. Mūsų gimnazijoje, kaip žinia, puoselėjamos krepšinio tradicijos. Prizinės vietos nelaimėjome, bet pasirodėme neblogai“, - tvirtino A.Jankus. Čempionate be lietuvaičių dalyvavo komandos iš Estijos, Lenkijos, Šveicarijos, Vokietijos, Olandijos ir Norvegijos. Šių šalių komandos, iš viso apie 150 dalyvių, buvo apgyvendintos toje pačioje Hamm gimnazijoje. Moksleivius čempionatui rengęs mokytojas R.Žiubrys pasakojo, kad mūsiškiai pakliuvo žaisti į sunkų pogrupį: „Teko rungtis su vokiečiais, šveicarais bei estais. Vokiečiai ir šveicarai gimsta su futbolo kamuoliu, kai mūsiškiai – su krepšinio. Vienok, bendravimo kultūra mūsų moksleiviai niekuo nenusileido kitoms komandoms. Vakare, mokyklos stadione prasidėjus draugiškoms krepšinio rungtynėms, vokiečiai ir šveicarai buvo sužavėti mūsiškių gebėjimu valdyti kamuolį krepšinio aikštelėje“. Pasak komandos vadovų, užsieniečiams labai patiko lietuvaičių prisistatymas per čempionato atidarymą. Mūsiškiai demonstravo dokumentinį filmą „Skrydis per Lietuvą“ ir sykiu užtraukė dainą „Ant kalno mūrai“. Jų žodžiais, lyginant su kitų komandų prisistatymu, tai atrodė nenušlifuotai ir natūraliai. „Vokiečiai tautiškumą labai vertina. Visas Hamburgas su 2,5 milijono gyventojų pasaulio futbolo čempionato dienomis atrodo lyg vieningas sirgalių miestas. Visi vaikšto su čempionato atributika: kepuraitėmis, marškinėliais, skarelėmis. Po laimėtų pirmųjų rungtynių prieš Kosta Rikos futbolininkus, vokiečiai tarsi ėjo iš proto: miestas atrodė lyg švenčiantis pergalę po karo – į gatves plūdo mašinos su vėliavomis ir minios žmonių su dainomis ir ovacijomis“, - įspūdžius pasakojo kelionės vadovai, pasaulio futbolo rungtynes kartu su moksleiviais stebėję milžiniškame gimnazijos stadione įrengtame ekrane.
Jurgita Venckutė laimėjo “Žemės dukros” titulą
Groti gitara laiko reikia rasti kasdien
Pernai spalį į ansamblį susibūrusios 5-10 klasių moksleivės pradėjo nuo gitaros pradžiamokslio. Merginas, vos pramokusias keletą pirmųjų akordų, vadovas rengė ir pirmiesiems koncertams: ansamblis koncertavo per tėvų susirinkimus, mokyklos renginius bei Jokūbavo kultūros centre. „Pranciškonų gimnazijoje - nuo seno ryški estradinio muzikavimo linija. Gimnazija išsaugojo ir instrumentus. Jie gal ir nebeatitinka šiuolaikinio muzikavimo lygio, tačiau pačios grojimo tendencijos tebėra gyvos“, - taip apie sumanymą suburti gitarą mylinčias merginas pasakojo G.Pucas. Iš pradžių į ansamblį atėjo per dvidešimt merginų. Dabar iš jų liko branduolys – dvylika tų, kurios tikrai nori išmokti groti. Jos negaili laiko, įdeda pastangų ir darbo. „Mokytojo pareiga yra parodyti, kaip reikia groti. Tačiau muzikos jis neišmokys. Vaikas pats turi turėti pajautimą. Vienok, pagrindinė muzikos paslaptis – nuolatinis darbas. Reikia kasdien atrasti laiko muzikai, grojimo įgūdžių lavinimui, - tvirtino vadovas. – Muzikos paprastai yra mokoma po vieną. Groti ansamblyje merginos pramoks iki tam tikro lygio, o paskui teks mokytis pačioms“. Jau dabar merginos groja dainas: E.Masytės „Laisvė“, „Sparnai tavo sielai“, „Juodas gandro sparnas“, „Likim draugais“. Nors apie lyderes jos nelinkusios kalbėti, vis vien pripažino, kad Vytautė Lubytė pagroja viską, ko jos paprašo vadovas. O Akvilė pati ieško dainų, atsineša jų akordus ir siūlo mokytojui, kad išmoktų groti visas ansamblis. G.Pucas irgi neketino išskirti gabiausių merginų. „Jos visos jau ir dabar išsiskiria iš bendraamžių. Tačiau reikia ne vien mokėti groti, reikia ir išlavinto balso. Vienos merginos jau lanko chorą, o kitos, tikiuosi, pradės lankyti kitąmet“, - tvirtino vadovas. Jeigu kuri kuria eiles, o paauglystėje tai būdinga daugeliui, vadovo manymu, toji parašys ir dainų. Kiekviena mergina turi savo gitarą. Vienos jas įsigijo naujas, kitos – iš draugų ar vyresnių seserų ir brolių. Stygų, jos tvirtino, dar nenutraukusios nė vienos. „Stygos turi nudilti, o ne nutrūkti. Nebent taip atsitiktų jas derinant. Šiaip sau nutraukti stygą - nelyginant pradurti būgną“, - įsitikinęs G.Pucas. Per vasaros atostogas merginos neketina paleisti iš rankų gitaros. Su savitais patyrimais jos norėtų rudenį vėl rinktis į repeticijas, o klausytojams pateikti naują savo kūrinių programą. Merginos, švelniai save pašiepdamos, prisimena pirmuosius savo koncertus: koncertuodamos svečiams danams, jos „nusigrojo“, o svečiai nesuprato, kada jiems reikia pradėti ploti. Vienok, pats įsimintiniausias „krikštas“ buvo jų koncertas tėvams bei mokytojams. „Kiekvienas koncertas patirtimi – susigrojimu, susiklausymu - prilygsta dešimčiai repeticijų“, - tikino vadovas.
Jaunosios dizainerės virsta deivėmis, rožėmis ir senovės damomis
Per penkerius metus Jurgio Pabrėžos gimnazijos jaunųjų dizainerių būrelis, kurį lanko apie 30 vyresniųjų klasių moksleivių, sukūrė tris įstabias rūbų kolekcijas - „Lino mitas“, „Juoda balta“, „Rožių sodas“,- kurias demonstravo per įvairius rajono mokyklų renginius bei miesto šventes. Jaunosioms rūbų kūrėjoms ir manekenėms vadovauja dailės mokytoja, dizainerė Valdonija Karaliūnienė.
Talija atsisveikino su savo suburta šokių grupe
Pranciškonų gimnazijos moksleivė Vitalija Venclovaitė, tarp kretingiškių jaunimo išgarsėjusi kaip Talija ir subūrusi merginas į to paties pavadinimo ritminių šokių grupę, pakvietė grupės gerbėjus, draugus bei artimuosius į paskutinį jos vadovaujamo kolektyvo pasirodymą. Septyniolikmetė V.Venclovaitė „Talijos“ šokėjoms vadovavo trejus metus.
Moksleivės kasa traukia praeivių dėmesį
Aistė plaukus augina nuo mažens. Pasak Aistės mamos Elytės Antanaitienės, gražius plaukus turėjo jos mama, gal tai ir persidavė anūkei. Gimusi mergaitė iš kitų plaukais neišsiskyrė. Aistė neslepia, jog išplauti tokius plaukus nėra paprasta. Supinti į kasą jie blogai išsiplauna, todėl tenka plauti palaidus. Vieną kartą išplauti galvą reikia pusės buteliuko šampūno. Plaukus plauna įvairiais šampūnais – nuolatinio neturi. Plaukai išplauti džiūsta beveik parą. Kad plaukai geriau išsišukuotų, mergaitė naudoja plaukų balzamą. Kažkokiomis ypatingomis procedūromis plaukų nelepina. Koks kasos ilgis, Aistė nežino, tačiau yra išmatavusi vieną plauką – jis buvo 1m 13 cm ilgio. Vasarą mama Aistei padaro šukuoseną - plaukus supina į aštuoniasdešimt kasyčių. Kas vakarą pinant po kelias kaseles, tokiai šukuosenai padaryti reikia savaitės. - Kai daug kasyčių, lengviau galvą plauti – nereikia jų išpinti. Nereikia kasdien ir plaukų šukuoti, - sakė Aistė, pridurdama, kad tokią jos šukuoseną pastebėjo ir Kretingoje apsilankęs Prezidentas Rolandas Paksas. Pasak E.Antanaitienės, jai kasdien tenka dukrai pinti plaukus, nes pačiai mergaitei su tokiais plaukais neįmanoma susitvarkyti. Vargo buvo, ir kai dukra lankė sportinius šokius - vešlūs plaukai sunkiai laikėsi susukti į kuodą ant pakaušio. Iš tokių vešlių plaukų sunku padaryti ir kitas šukuosenas. Aistė juokauja, jog prigulusi storą kasą jaučiasi taip pat patogiai, kaip ir ant pagalvės gulėdama. Kol kas apie plaukų kirpimą Aistė negalvoja. Pasak jos, ji mielai dalyvautų storakasių ar ilgaplaukių konkurse.
Savi pinigai ar „parduota“ jaunystė
Studentams susirasti darbą yra nesunku – laikraščiai ir skelbimų lentos universitetuose mirga skelbimais, šiuo tikslu egzistuoja internetinė svetainė. Darbdaviams tokie darbuotojai – tai pigi darbo jėga, patys studentai daug laiko skirti darbui negali ir pimenybę teikia mažiau atsakingoms pareigoms. Dirbantys studentai vieniems kelia pavydą, kitiems – gailestį. Bet ar lengva suktis karuselėje „universitetas – darbas – namai“, geriausiai žino tai patyrę savo kailiu. Apie tai mintimis pasidalino kretingiškiai Inga Kovalenkaitė, Asta Paulauskaitė, Laura Bertulytė, Rimvydas Mažeikis ir Justinas Daubara.
|