![]() |
![]() |
|
SmiltysGaivina senovinio instrumento – dambrelio - tradiciją
Senovinio, tačiau užmiršto liaudies instrumento – dambrelio – skambėjimą atgaivinęs ukmergiškis dailininkas, poetas ir muzikantas 38-erių Egidijus Darulis, išgarsėjo TV laidoje „2 minutės šlovės“, tapęs šio talentų konkurso finalininku. Jis būna dažnas svečias ir Kretingoje, mat, du jo broliai – Evaldas bei Tadas - tarnauja Kretingos pranciškonų brolijoje.
Jaunojo kūrėjo kelias: pasirinkimo galimybės
Koks yra ir koks gali būti jaunojo kūrėjo kelias? Kokios jo pasirinkimo galimybės? Ar verta rinktis tai, kas miela širdžiai, kada aplinkui tiek skepticizmo, kalbant apie jaunojo kūrėjo perspektyvą Lietuvoje. Į šiuos bei kitus klausimus, susijusius su svarbiu gyvenime apsisprendimu –pasirinkti ar ne kūrybinį kelią - „Pajūrio naujienoms“ atsakė jaunieji kūrėjai.
Kūrybos blyksnis – iš tylos, uragano, lietaus
„Man užtenka vien minties blyksnio, kuris ateina iš tylos, miško ramybės ar lietaus - iš bet kur ir bet kada. Kai gimsta įkvėpimas, išsyk galiu parašyti bent 10 eilėraščių, visus - skirtinga tematika, tačiau niekad, paprašius kitiems“, - kalbėjo Nausėduose gyvenanti ir poeziją kurianti 55-erių Stanislava Kucharskaja.
Tapytojo vasarnamyje kvepia lauko gėlėmis
Meno pasaulyje Uogintu jaunesniuoju vadinamas 64-erių vilnietis dailininkas Bronius Uogintas nutapė daugybę paveikslų, portretų, restauravo senąsias Lietuvos ir Andrejaus Rubliovo freskas Rusijoje. Jau kelerius metus jis gyvena ir kuria Palangoje, savo tėvų – garsių Lietuvos dailininkų Broniaus Uoginto bei Bronės Mingilaitės – Uogintienės - vasarnamyje, kuriame pagarbiai sustojęs laikas, o visa erdvė tebėra pripildyta intelektualios čia buvojusių žmonių dvasios.
Nuotraukoje atskleidė aktualią problemą
Šešiolikmetė Salantų gimnazijos mokinė Dovilė Zubytė sako labiausiai mėgstanti fotografuoti debesis ir žmonių portretus. Mat šie du dalykai gamtoje niekada nesikartoja ir kaskart būna vis kitokie. Būtent portretai merginai atnešė sėkmę ir respublikiniame konkurse „Neparduok savęs“.
Šimtametę Kretingą sugretino su dabartine
Kretingiškė fotomenininkė Jolanta Kliekutė–Peleckienė ryžosi netikėtu rakursu pažvelgti į savąjį miestą: jos nuotraukose Kretinga prieš 100 metų ir Kretinga šiandien. Menininkė sugretina tas pačias vietas. Taip gimė fotografijų paroda „Kretinga: laiko paralelės“, kuri vakar atidaryta Kretingos muziejuje. „Labai mėgstu istoriją, dažnai perverčiu albumus ir stebiuosi, kaip per kelis dešimtmečius pasikeičia miestas ir žmonės. Šį mano sumanymą prikelti šimtmečio Kretingą palaikė ir istorines nuotraukas iš archyvų patikėjo muziejaus istorikas Julius Kanarskas. Parodoje bus 10 istorinių nuotraukų bei šiandieninių jose užfiksuotų vaizdų analogų: Pranciškonų gimnazija ir katalikų bažnyčia įvairiais rakursais, senasis tiltas Birutės gatvėje bei geležinkelio stotis“, - parodą apibūdino J.Klietkutė. Parodos nuotraukų dydis - 15x20 cm.
„P.n.“ informacija
„Atika“ – trylika metų gero roko
Rytoj šv.Antano atlaidų šventėje grosianti kretingiškinių ir klaipėdiečių grupė „Atika“ sulaukia įvairiausių epitetų: ji vadinama dainuojamosios poezijos, krikščioniško roko, ironiško roko grupe, kuri turi geriausios bardų ir geriausios krikščioniškos grupės titulą. Tačiau trylika metų muzikuojančios grupės nariai, nors ir nesigina šių malonių epitetų, nori ir toliau gyvuoti bei būti žinomi kaip gero roko grupė.
Dailininkas panūdo atsekti savo šaknis
Šiuo metu Palangoje, mūsų kraštiečio Antano Mončio namuose–muziejuje, veikia kretingiškio dailininko Andriaus Miežio tapybos darbų paroda. Vaikštinėjant po A.Mončio namus, A.Miežiui kilo mintis – galbūt jo senelis, taip pat dailininkas, Kretingoje gimęs, augęs Alfonsas Paulauskas, pažinojo pasaulinio garso kūrėją iš Grūšlaukės apylinkių A.Mončį.
Architekto paveiksluose – Kretingos praeitis
Šiandien Kretingos muziejuje atidaroma buvusio ilgamečio Kretingos vyriausiojo architekto Edmundo Giedrimo tapybos darbų paroda „Žvilgsnis į Kretingos dvaro sodybą“. Tiškevičių dvaro sodybos, Įpilties ir Nagarbos piliakalnių bei išgalvotų jų pilių vaizdai E.Giedrimo drobėse perteikti tarytum tiksliai apskaičiuotu masteliu, - menininkas tik po to dėlioja spalvas ir įkvepia savo kūriniams dvasios.
Prieš auditoriją – nuoga širdimi
„Iš pirmų lūpų išgirstu, kaip gyvena kraštas, jaunimas, mokiniai“,- apie susitikimų su mokiniais prasmę sakė garsi šalies rašytoja Vanda Juknaitė, kuri viešėjo Kretingos pranciškonų gimnazijoje. Čia V.Juknaitė ne tik pabendravo su mokiniais, bet ir pamatė dvyliktokų, pasirinkusių teatro pamokas, sukurtą spektaklį – šiam scenarijus gimė skaitant rašytojos knygą „Tariamas iš tamsos“.
|