Pajūrio naujienos
Help
2025 Liepa
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Apklausa

Ar pritariate griežtesnei kontrolei Lietuvos-Lenkijos pasienyje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Smiltys


Dviguba dovana gimtinei

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2015-07-10

Šią liepą internetinėje „Youtube“ svetainėje išplito kretingiškių 33-ejų Aušros Brasienės ir 84-erių jos senelio Vacio Daukšo daina „Gimtinei“. Melodiją šiai dainai pagal ilgamečio Kretingos ligoninės felčerio V.Daukšo sukurtus posmus parašė muzikos edukologė, buvusi Kretingos katalikų bažnyčios chorvedė A. Brasienė.


Sugrįžtuvės į orkestro muzikos pasaulį

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2015-07-10
Trimitininką Sigitą Petrulį (dešinėje) ir maestro Juozą Domarką, išpuoselėjusį pirmąjį Lietuvoje aukšto lygio simfoninį orkestrą, į kurį jis pasikvietė groti ir kretingiškį, sieja ilgametė bičiulystė.

„Maestro, tonaciją!” – sulig šia komanda sugaudus trimito garsams, Valstybės dieną ant Palangos tilto susirinkusią minią vieningai giedoti Lietuvos himną užvedė 49-erių kretingiškis Palangos orkestro trimitininkas, Klaipėdos muzikinio teatro orkestro artistas bei Stasio Šimkaus konservatorijos pedagogas Sigitas Petrulis.

„Tai – jau nebe pirmoji mano patirtis. Išsyk prisiminiau, kaip dar 1988-ųjų liepą man teko garbė skelbti studentų dainų ir šokių festivalio „Gaudeamus“ pradžią. Atsimenu, į festivalį Vingio parke susirinko sovietinė valdžia, sakė sveikinimo kalbas, o po jų dabartinės Muzikos akademijos choras užplėšė Tautišką giesmę. Valdžia staiga sušoko į automobilius ir išrūko. Lietuvoje tuomet jau kilo nacionalinė dvasia. Tą pačią vasarą prie Adomo Mickevičiaus paminklo minia lietuvių išjudino pirmąsias Sąjūdžio bangas“, – tokios paralelės atgimė S. Petrulio prisiminimuose.

Šiandieną muzikantas vis dažniau linkęs leistis į savo jaunystės prisiminimų keliones– mat ši buvusi apdovanota neįtikėtina sėkme, turtingomis pažintimis ir bičiulyste su garsiais muzikos pasaulio žmonėmis.

Kretingoje S.Petrulis baigęs Muzikos mokyklą, mokėsi pas mokytoją Algirdą Ligeikį, įstojo į Klaipėdos, po to Vilniaus konservatorijas.

„Kai mano trimito dėstytojas Edvardas Kuskinas 1989 m. išvyko gyventi į Izraelį, Vilniuje nebebuvo pas ką mokytis ir savaitgaliais tekdavo važiuoti į Leningrado konservatoriją. Ten iš geriausių Vilniaus, Talino, Rygos ir Leningrado konservatorijų mokinių buvo suburtas choras bei orkestras, kuriame teko groti ir man“, – pasakojo S. Petrulis. Beje, bendrystė su šiandieną jau 73 -jų E. Kuskinu jį tebesieja ligi šiol.

Likimas papylė žvaigždžių

Nuo tada jam, jaunam talentingam muzikantui, fortūna plačiai atvėrė duris pažintims su muzikos pasaulio žvaigždėmis: nuo pat pirmos dienos jį globojo garsus pedagogas Benjaminas Margolinas. „Tai buvo be galo įdomi ir turtinga asmenybė: ne tik talentingas muzikantas, bet ir triskart Tarybų Sąjungos sporto meistras sunkiaatletis, jo žmona buvo Armėnijos kunigaikštytė, tėvas – cirko artistas, motina – Austrijos imperatorių palikuonė, o senelis buvo kilęs iš Kauno. Jiedu buvo labai geri draugai su Sergejumi Rostropovičiumi.“

S. Petrulį groti nuo pat pirmos dienos pasikvietė orkestrą subūręs Gintaras Rinkevičius, užsimezgė pažintis su profesoriumi Juozu Domarku, ilgainiui tapusiu ir jo bičiuliu: „Vilnius – Piteris, kelionės ir gastrolės po pasaulį dar studentaujant tapo įprasta mano gyvenimo dalimi. Žinojau, kad likimas man dovanojo galimybę priartėti prie Piterio žvaigždžių, kurios buvo ne vien Rusijos, bet ir viso pasaulio muzikos elitas. Tačiau jaunystėje to nesureikšminau, tik vėliau supratau ypatingą to vertę“, – neslėpė pašnekovas.

Šiandieną likimo įteikta dovana vadina tai, kad jį, kaip muzikantą, užaugino pasaulinio lygio pedagogai: „Timofej Aleksandrovič Dokšicer – trimito korifėjus, Rusijos Didžiojo teatro solistas ir neįtikėtino talento muzikantas. Susidraugavom Vilniuj – per naktis sėdėdavom ir klausydavom plokštelių. Pasaulyje tuo metu buvo dvi trimito legendos – be T. Dokšicer, dar Moris Andrė iš Paryžiaus, tačiau jo pažinoti man neteko.“


Kūrybos kraitė

  • Smiltys
  • 2015-06-12

Užvakar Kretingos Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje buvo surengta paroda, skirta prisiminti Kretingos ir Palangos fotografę Pauliną Mongirdaitę, kurios gimimo 150-mečio jubiliejus minimas šiemet.

Parodą surengė ir pristatė vyresnioji bibliotekininkė fotomenininkė Jolanta Klietkutė, kuri yra ir parengtos monografijos „Pirmieji pajūrio fotografai: Paulina Mongirdaitė ir Ignas Stropus“ autorė. Rengdama knygą, kurios leidybai vis dar laukiama geradarių paramos, autorė surinko daug autentiškų P. Mongirdaitės nuotraukų bei biografinės medžiagos. P. Mongirdaitė užfiksavo praėjusio šimtmečio pradžios Kretingos miesto ir pajūrio vaizdus. Ji, beje, buvo grafų Tiškevičių šeimos fotografė, įamžinusi šios garsios giminės gyvenimo akimirkas.

„P. n.“ informacija


Kuriančias šeimas subūrusi Aušrinė Zulumskytė (kairėje) ir Daiva bei Alvydas Račkauskai

Į tradicinę Kretingos kultūros centro organizuojamą kuriančių ir muzikuojančių šeimų popietę „Kai namuose pražįsta kūryba“ šįkart susirinko 4 šeimos: 3 iš jų – muzikuojančios, tai – darbėniškiai Daiva ir Alvydas Račkauskai, įpiltiškiai Petronėlė, Gedeminas ir jų dukra Inga Jepšai, o Loretos ir Gintaro Pucų šeimos duetui šįkart atstovavo tik dainų autorius ir atlikėjas Gintaras.

Atlikėjai džiugino skambiomis melodijomis, susirinkusieji taip pat galėjo apžiūrėti svečių – Vagnorių šeimos – kūrybos darbų parodą.

„Kaskart visuomenei stengiamės pristatyti bent po vieną naują kuriančią šeimą – šiemet pasikvietėme menininkų Vagnorių šeimą iš Stulgėnų, Plungės r. Visi 4 šios šeimos nariai – Eglė, Vidas ir 2 jų dukterys Inga bei Daumantė – tapo įvairia technika, o moterys dar kuria rūbus ir aksesuarus iš veltinio“, – tvirtino popietę vedusi Kultūros centro renginių organizatorė Aušrinė Zulumskytė.

„P. n.“ informacija


Nuotraukose – akimirkų žaismė

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2015-06-12
Kretingos fotomenininkai, kurių darbai sudėti į fotoalbumą „Kretinga“

Praėjusį trečiadienį Kretingos kultūros centre atidaryta kretingiškių fotomenininkų fotografijų paroda „Akimirksnių žaismė“. Ta proga buvo pristatytas ir Kretingos rajono savivaldybės Kultūros skyriaus iniciatyva išleistas naujas kretingiškių fotomenininkų albumas „Kretinga“.

Į parodą Vitražo salėje savo darbus – jų eksponuojama per 40 – pristatė 7 kretingiškiai fotomenininkai: mėgėjai Jolanta Klietkutė, Pranas Varkojis, Virginijus Baltmiškis, Raimondas Grabys, Mindaugas Urbonas bei 2 profesionalūs spaudos fotografai Rita Nagienė ir Darius Šypalis.

Parodą, kurioje fotoaparatu sustabdytos gamtos, miesto, žmonių gyvenimų akimirkos, surengė Kultūros centro dailininkė Jūratė Jonauskienė. Susirinkusiems koncertavo Kultūros centro moterų retro ansamblis „Gija“, vadovaujamas Kristinos Rimienės. Ta pačia proga buvo pristatytas ir ką tik iš leidyklos pargabentas Kretingos miesto vaizdus bei jo žmones įamžinusių 17 autorių nuotraukų albumas „Kretinga“. Į jį be daugumos minėtų kretingiškių autorių, savo darbus pristatė ir 2 šeimų nariai: tėvas ir sūnus Saulius ir Virginijus Baltimiškiai bei sutuoktiniai Halina ir Juozas Šakiniai.

Anot Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjos, šiam 1,5 tūkst. egzempliorių tiražu pasirodžiusiam leidiniui iš biudžeto buvo skirta 8,1 tūkst. eurų.


Pučiamųjų garsai – iš Platelių ežero

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2015-06-12

Kretingiškio Stasio Šimkaus konservatorijos dėstytojo ir Klaipėdos muzikinio teatro orkestro solisto Sigito Petrulio iniciatyva Plateliuose šią savaitę buvo surengta jau tradicine tampanti kūrybinė-edukacinė stovykla jauniesiems šalies muzikantams. Ši stovykla užsibaigs rytoj ežere, ant plausto, surengtu koncertu.


Publikos nežavi klounas „gerietis“

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2015-06-12

Sekmadienį Kretingos miesto šventėje programą vaikams pristatantis klounų teatro-studijos „DuLidu“ įkūrėjas 30-metis kraštietis Liudas Vyšniauskas tvirtino, kad jo klounų kuriami personažai anaiptol nėra „geriečiai“, o veikiau – dramatiški ar netgi tragiški personažai.


„Atžalyniečių“ vėjo piligrimai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2015-06-12
Kojūkininkų pasirodymas prie lurdo praėjusį savaitgalį

Vakar vėlai vakare prie Kretingos kultūros centro vėjyje plazdėjo tarytum iš tolimų šalių atkeliavę tamsūs mįslingi piligrimai – taip nustebinti kretingiškius ir šiemet per Kretingos miesto šventę nusprendė Kretingos vaikų ir jaunimo teatro „Atžalynas“ kojūkininkų trupė, parengusi teatrinę-muzikinę-erdvinę kompoziciją „Vėjo piligrimai“.

„Atžalyno“ vyriausiasis režisierius bei kojūkininkų trupės vadovas Algimantas Verbutas sakė, jog pagrindinė kompozicijos mintis – šiuo laikmečiu itin aktuali migrantų tema. „Ko eina piligrimai? Dėl dvasinio nušvitimo. Tačiau šiandieną piligrimai traukia ir kitokiais tikslais. Norėjosi, kad mes, teatro aktoriai, iš buitinio konteksto išplėštume ir pakylėtume šią realybę, suteikdami jai keliautojų-piligrimų dvasingumo atspalvį“, – tvirtino A. Verbutas.

Kompoziciją „Vėjo piligrimai“ sudaro 8 viena kitą papildančios miniatiūros. Joje vaidina trys jau patyrusios kojūkininkės: Akvilė Butenytė, Akvilė Stankutė ir Gabrielė Gedutytė. Vakar buvo parodyta „Vėjo piligrimų“ premjera, kuriai kojūkininkės su režisierium rengėsi visus metus.

„Kadangi kompozicijoje – daug šviečiančių elementų, todėl jai buvo reikalinga tamsa“, – paprastai į klausimą, kodėl buvo vaidinta vėlų vakarą, kai dauguma kretingiškių prieš naują darbo dieną jau verčiasi ant kito šono, atsakė režisierius. Renginio pabaigoje baltų–tamsiai mėlynų dūmų uždangą prie Kultūros centro praplėšė dangų sudrebindamas galingas fejerverkas. A. Verbutas neslėpė, jog jie jau ir dabar yra sulaukęs siūlymų vykti į Kretingos rajono, Respublikos ir tarptautinius festivalius. „Vakar mūsų kompoziciją stebėjo organizatoriai, kurie nuspręs – esame verti ar ne – pasirodyti jų renginiuose“, – režisierius nebuvo linkęs atskleisti, kur atsivertų galimybė jiems šią vasarą pakelti sparnus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas