![]() |
![]() |
|
SmiltysApdovanos kultūros ir meno kūrėjus
Rytoj, per Kretingos miesto šventę, Kretingos rajono tarybos sprendimu, tradiciškai premijomis bus apdovanoti labiausiai per metus rajonui nusipelnę kūrėjai.
Nuo pasaulio akvarelėse – ligi lietuviškų skrynių
Darbėnų apylinkių gamtos grožio dar vaikystėje suformuota pasaulėjauta bei kretingiškio mokytojo Juozo Šakinio įdiegtos pirmosios pamokos 46-erių tautodailininkui Valentinui Dilginui buvo tarsi pradžiamokslis į neaprėpiamą meno pasaulį, jo paties išbandytą kūrybos įvairovę bei baltiškosios gyvensenos suvokimą. Dominuoja kelionių potyriai Kiek pats atmena, nuo ankstyvos vaikystės nesiskyręs su pieštukais, kreidelėmis ir plastilinu, ilgainiui V. Dilginas pamėgo lieti akvarelę. Pomėgis tapyti išgarsino jį ne tik regione bei šalyje – šiuo metu jo paveikslai eksponuojami Kretingos muziejuje surengtoje Lietuvos tautodailininkų darbų parodoje, – bet išplukdė ir į plačiuosius kūrybinius vandenis: šią gegužę jis dalyvavo Italijoje, Cita di Fabriano mieste, surengtoje tarptautinėje parodoje išvien su 700 dailininkų iš 51 pasaulio šalies.
Jo paveiksluose – įstrigę vaizdai bei statinių fragmentai iš įvairių pasaulio vietų – Vietnamo, Tailando, Indijos, Portugalijos, Maroko, Gvatemalos, Brazilijos, Galapagų, Juodkalnijos, Turkijos, – kur pabuvota vien su kuprine, įveikiant laukinę gamtą, per Amazonės džiungles, akis į akį susidūrus su krokodilu ar gaudant piranijas.
Kitose kelionėse – pasaulio kultūrų sąsajų su baltiškuoju lietuvių pasauliu, protėvių pasaulėjauta paieškos. Tų paieškų rezultatai šiandieną taip pat atsispindi šūsnyje Valentino akvarelės darbų. Tarsi sugretindamas pasaulio kultūrų kosmopolitizmą, menininkas vis grįžta ir prie gimtųjų apylinkių – Melnragės, Kretingalės, Kretingos, Vilniaus bažnyčių, pilių, bokštų – vaizdų.
Pranciškonų gimnazijos septintokas Linas Daugėla, dalyvavęs tarptautiniame jaunimo epistolinio rašinio konkurse „Parašyk laišką sau – 45-erių metų žmogui“, šiemet nuskynė laurus – jis tapo šio konkurso nugalėtoju šalyje. Lino rašinys išverstas į prancūzų kalbą ir išsiųstas į Šveicariją, kur atstovaus Lietuvai tarp kitų pasaulio šalių nugalėtojų ir jį vertins tarptautinė komisija.
Salantų krašto, iš kurio kilo ir šviesą po vis Lietuvą skleidė rašytojas Motiejus Valančius, pedagogė bei renginių organizatorė 42-ejų Vitalija Valančiūtė atviravo: „Tikslios genealogijos, ar esame kilę iš tos pačios giminės, aš nežinau. Tačiau mudu sieja ne tik pavardė: jau du dešimtmečius rengiu rašytojui atminti skirtus renginius, skersai išilgai perskaičiau jo knygas“.
Savo parodos „Sugrįžimas į tėviškę“ atidarymą „Ramybės“ galerijoje palangiškis ir tuo pačiu paryžietis menininkas Adomas Stanislovas Raudys-Samogits pavertė dar viena džiaugsminga savo gyvenimo diena, kurioje, kaip ir skulptoriaus darbuose, buvo ir filosofijos, ir metafizikos.
Tarp Kretingos krašto tautodailės kūrėjų vos prieš metus išniro naujas ryškus vardas – Narūnas Lideika. 46-erių tautodailininko gyvenimas tarsi pažymėtas savita takoskyra: jis – buvęs policijos pareigūnas, santūraus būdo daugiavaikis tėvas, išgyvenęs sunkią ligą ir dvi sudėtingas operacijas, bet optimistiškai žvelgiąs į pasaulį ir drožiąs šmaikščius kūrinius.
Drožti pradėjo ligoninėje
„Mano buvę kolegos nepatikėjo, kad panirau į drožybą, – jiems tai buvo netikėta. Dešimtmetį išdirbau Klaipėdos policijos komisariate ir 12 metų – Kretingos kelių policijos pareigūnu, bet, jei atvirai, tas darbas man nebuvo prie širdies“, – sakė Narūnas.
Jis atvirai papasakojo apie netikėtai tarnybos metu ištikusį priepuolį, kada jam buvo aptiktas smegenų auglys ir kad liga bei išbandymai kardinaliai pakeitė jo požiūrį į gyvenimą, vertybes, žmones. Kretingiškis neslėpė savo įsitikinimo, jog nieko nėra be priežasties: liga buvęs tarsi slenkstis, nuo kurio atsivėrę vartai į kūrybos pasaulį.
Staigus posūkis į kūrybą prasidėjo prieš trejus metus, kai po operacijos jam tekę 8 mėn. praleisti Palangos reabilitacijos ligoninėje, kur jis ir pradėjęs lankyti drožybos užsiėmimus.
„Prisiminiau vaikystę, kai tėvas išmokė laikyti kaltus, nes ir pats mėgo su medžiu pasikrapštinėti. Kažkas atsirišo, pradėjo sektis: išdrožiau šachmatų figūras, skulptūrų, – personalas žiūrėdavo ir klausdavo, ar seniai drožinėju, o sužinoję, kad čia – pradžiamokslis, sakydavo, kad turiu didelę Dievo dovaną. Daug darbų ten ir palikau“, – pasakojo N. Lideika.
Šiandien 18.30 val. Kretingos kultūros centro scenoje po dvejų metų pertraukos vėl bus parodytas kretingiškės Deimantės Šipalytės monospektaklis jaunimui „Natašos svajonė“. Spektaklio kūrėjas režisierius Nerijus Gedminas tvirtino, jog lyg ant delno pasimato skaudžios nūdienos jaunimo problemos: „Teatras negali jų išspręsti, bet iškelti į dienos šviesą ir kalbėti apie skausmus meno forma privalo“, – įvertino jis.
Lietuvos mokinių jaunųjų filologų konkurso respublikiniame etape sublizgėjusios kretingiškės – Literatūrinių vertimų sekcijoje II laipsnio diplomus ir sidabro medalius iškovojusios Pranciškonų gimnazijos abiturientės Kamilė Duršaitė ir Monika Laukytė – įsitikinusios, kad elegantiškoji prancūzų kalba nepelnytai nuvertinama.
|