Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar reikėjo Kretingai BOLT paspirtukų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Božolė nuspalvintas Kartenos jubiliejus

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Šventės
  • 2013-08-20

Kai laukai aplinkui Minijos slėnius apsunksta nuo rugiapjūtei palinkusio sodraus derliaus, o sodai akį vilioja raudonšoniais obuoliais, Kartenos miestelis - tradiciškai paskutinis Kretingos rajone - švenčia vasaros šventę, o šiemet - ypatingą, skirtą 760 metų jubiliejui.

Per jubiliejinę šventę iš viso buvo pagerbta 18 gražiausių sodybų ir gražiai aplinką tvarkančių šeimininkų.

Kvepėjo stirnienos sriuba

Nuo pat ankstyvo ryto šventės kviesliai, vaikštinėdami miestelio gatvėmis, kvietė žmones nepramiegoti šventės ir nepraleisti progos pabuvoti renginiuose, kurie žadėjo atitikti jų norus bei pomėgius.

Šventė pagrindinėje miestelio aikštėje, greta bažnyčios, kur buvo pastatyta erdvi scena, buvo pradėta oficialiu Kartenos miestelio vėliavos pakėlimu – ši ceremonija buvo patikėta senam karteniškiui, laisvės kovų dalyviui Juozapui Viluckiui.

Jubiliejinę šventę Kartenos seniūnei Gintarei Padvaiskienei paskelbus atidaryta, iškilmingą jos nuotaiką pirmiausiai sukūrė Kretingos kultūros centro teatro-studijos „Atžalynas“ kojūkininkai. Po to šventės vedančioji Kartenos vidurinės mokyklos direktorė Laima Mačernienė į sceną vienus po kitų kvietė miestelio saviveiklininkus, kuriems vadovauja Rimantas Varkojus, bei jaunuosius atlikėjus.

Ritmais, spalvomis ir jaunyste šventę nuspalvino „Božolė“ choro iš Kauno atlikėjai.

Mokyklos gatvėje visos Žemaitijos amatininkų paviljonai viliojo akį tautos paveldo gaminių bei skanėstų gausa. Greta jų šurmulingą kampelį įsirengė Kartenos medžiotojų klubo „Šilo ragas“ medžiotojai, o žmonės būriavosi prie puodo kvapnios, ant laužo kunkuliuojančios baravykais pagardintos stirnienos sriubos. Ją šventės svečiams virę medžiotojai Romualdas Jablonskis ir Andrius Dmitrijevas neslėpė, jog stirna – vakarykščiai sumedžiota, o produktus sriubai jiedu ruošė ligi pat trijų nakties. „Fantastiškas skonis, nieko panašaus niekada nesame ragavę“, - firminį karteniškių medžiotojų patiekalą gyrė ją skanavę svečiai – radviliškietis Zigmas Anusas ir šiauliečių šeima – Aušrinė, Romas ir Julius Jokubauskai.

Šėliojo zuikiai ir vaikai

Sporto aistruoliai ne tik iš Kartenos, bet ir aplinkinių vietovių – Kretingos, Kūlupėnų, Salantų, Aleksandravo - varžėsi, kaip patys sakė, pašėlusiose krepšinio, futbolo, tinklinio, šaudymo varžybose, kurias surengė Kartenos seniūnijos sporto organizatorius Marius Meškauskas su pagalbininkais.

Miestelio parke, prie karteniškio Arvydo Klovos išdrožtų slibinų, įsikūrė „Zuikių parkas“, kurio iniciatorė Kretingos kultūros centro Kartenos skyriaus vadovė Martina Žąsytienė, subūrusi pulką kiškių – jaunųjų aktorių karteniškių, - kvietė vaikus šėlioti, dalyvauti atrakcijose, tapti jų vaidintos pasakos „Lapė karalienė“ herojais.

Pasibaigus pašėlusioms varžybų aistroms, apdovanoti ir dar nespėję išsibėgioti nugalėtojai buvo pakviesti bendrai nuotraukai.

„Matėme, kad Kretingoje per miesto šventę vaikai noriai dalyvauja „Boružės pievos“ užsiėmimuose, todėl panašų scenarijų sumanėme ir pas save. Projektas tikrai pasisekė: vaikai buvo užimti, kiekvienas gavo po kuklų prizą – žaislą, suvenyrą ar ledų porciją - ir švente liko labai patenkinti“, - pasibaigus žaidimams bei atrakcijoms, teigė M.Žąsytienė.

Vidurdienį karteniškiai miestelio bažnyčioje padėkojo Dievui už darbščius savojo krašto žmones, kurių pastangomis miestelis kasmet gražėja ir kurie įdėjo pastangų, kad jubiliejinė šventė žmonėms ilgam įsimintų.

Apdovanota Alantos gatvė

Vakarop, prieš prasidedant žinomų šalies atlikėjų koncertams, į sceną apdovanoti buvo pakviesti sporto varžybų nugalėtojai bei gražiausiai miestelyje savo aplinką besitvarkantys karteniškiai. Apdovanojimus jiems įteikė Kartenos bendruomenės pirmininkė Jurgita Kikalienė, seniūnė G. Padvaiskienė bei Kretingos rajono savivaldybės vicemeras Vytautas Ročys.

Stebino nugalėtojams įteiktų prizų gausa bei įvairovė – pakvietimai į prestižinius restoranus, SPA procedūras, plaukimą baidarėmis, baldai, vertingi suvenyrai.

„Šiųmetinė naujovė ta, kad nusprendėme apdovanoti visą Alanto gatvę, kuri puošia Karteną, – gatvę, kurioje neįmanoma išskirti nė vienos sodybos: jos viena už kitą gražesnės, o žmonės stebina puoselėjama kaimynyste“, - akcentavo J.Kikalienė. Alanto gatvės gyventojams buvo įteiktas prizas – išdrožta lentelė, kad tai – pavyzdinė gatvė, bei 10 kg šašlyko, kad visi galėtų jį draugiškai išsikepti.

Koncertuose – tiršta minia

Vakare, nuskambėjus užvedančiai grupės „Rondo“ ir „Božolė“ choro muzikai, aikštėje buvo tiršta įsilinksminusios ne tik vietinės publikos, bet ir kurorto svečių, mat, šventės organizatoriai pasistengė jos programą išplatinti ir Palangoje. O į sceną išėjus grupės „69 danguje“ vokalistėms, atrodė, kad miestelio aikštės minioje nebėra nė kur kojos pastatyti.

„Paskutiniu metu patys sau užsikėlėme labai aukštą šventės programos kartelę, o ypač - šiųmetiniam jubiliejui. Jam pradėjome rengtis nuo kovo mėnesio – jėgas sutelkėme visi: bendruomenė, seniūnija, mokykla. Kiekvienas prisidėjo tuo, kuo galėjo. Pagrindiniai šventės rėmėjai – verslininkai, vietiniai arba kilę iš šių vietovių. Pasikvietėme tokius atlikėjus, kurių muzika – mėgstama, jos pasiklausyti galėtų atvykti žmonių iš svetur, ir taip būtų garsinamas Kartenos vardas“, - jubiliejinės šventės svarbą pabrėžė J.Kikalienė.

Šventės renginiai kainavo apie 20 tūkst. Lt, Kretingos rajono savivaldybė skyrė vos per 2 tūkst. Lt. Tačiau, J.Kikalienės teigimu, nebuvę labai sunku surinkti šiuos pinigus, tik reikėjo pamąstyti apie geranoriškus rėmėjus ir įdėti pastangų juos sutelkiant.

Buvo apdovanoti šie gražiausių sodybų šeimininkai: Liusia ir Algimantas Ploniai, Antanina ir Rimoldas Staškevičiai, Lina ir Bronius Jurkai, Arvydas ir Danguolė Klovos, Rimantas ir Irena Mickai, Edita ir Petras Liaudinskiai.

Taip pat pagerbti 11 gražiai besitvarkančių sodybų šeimininkai.

Sporto varžybų nugalėtojai

Krepšinio: I v. – „Salantai“, II v. – „Aleksandravas“ (Plungės r.), III v. – Kūlupėnų „Atsigavę“.

Futbolo: I v. – „Pergalė“ (Kretinga), II v. – PAR (Kretinga), III v. – „Asmelta“ (Kartena).

Tinklinio: I v. – „Kartena“, II v. - JRE (Kretinga), III v. - HBH2.

Šaudymo: I v. – Giedrė Budaitė, Giedrius Raminas; II v. - Karolina Golubaitė, Edvinas Šutkus; III v. - Laura Maciutė, Dalius Daukantas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas