Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Klaipėdos regione pasirodė netikrų pinigų: ar sugebėtumėte juos atskirti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

“Felčerio darbas buvo sunkus, atsakingas, bet įdomus, - sakė kretingiškis Vacys Daukša, 30 metų dirbęs Greitosios medicinos pagalbos (GMP) felčeriu. – Jeigu reikėtų rinktis iš naujo, vėl rinkčiausi tą patį darbą.“ Vacį Daukšą, dabar jau pensinio amžiaus vyriškį, pažįsta bene visas rajonas. Nes jų, vilkinčių baltu chalatu, anuomet nebuvo daug ir beveik visi jie ligoninėje dirbo visą gyvenimą.

Greitosios medicinos pagalbos felčeriu Vacys Daukša dirbo 30 metų.

V.Daukša nesvajojo būti mediku. Priešingai, slaugydamas sergančią motiną jis pagalvodavo, kad medikų profesija sunki. Tačiau padirbėjęs banke, anuometinėje apylinkėje, atitarnavęs armijoje, jis ryžosi įgyti profesiją ir pasirinko Klaipėdos medicinos mokyklą. Po dvejų metų V.Daukša tapo plataus profilio felčeriu ir išvyko dirbti į Jokūbavą. Dar po kelių mėnesių įsidarbino tuometiniuose senelių namuose Padvariuose.

Po pusmečio, 1958 m. liepos mėnesį Kretingoje buvo įkurta Greitoji medicinos pagalba. Dirbdamas Padvariuose, V.Daukša pradėjo dirbti ir GMP felčeriu.

GMP felčeris važinėjosi GAZ markės automobiliu – sunkvežimiu su vadinamąja būda. GMP mašinoje buvo pakabinti neštuvai bei suolelis ir kėdutė. Visą medicininę įrangą sudarė gimdymo paketas ir dėžė su vaistais.

1958 m. GAZ sunkvežimis buvo vienintelis automobilis visai ligoninei, todėl juo naudojosi ir administracija, ir ūkio dalies darbuotojai, ir GMP. Automobilis ir gesdavo. Todėl pas ligonį felčeris neretai atvykdavo po 2 – 3 valandų.

„Kokius penkerius metus taip vargome, žmonės vis pykdavo ir bardavosi, - prisimena V.Daukša. – Ne vienas sakydavo, kad taip ir numirti galima, o man belikdavo juokais pritarti, kad ne tik numirti, bet gali ir sušalti.“

Pats baisiausias tuomet buvo kelias į Mikoliškius – tolimas ir sunkiai pravažiuojamas. Jeigu kuriam felčerių tekdavo ten važiuoti, tai būdavo didžiausias įvykis, nes retas grįždavo nepasimurkdęs purvyne. V.Daukšai pasisekė - į Mikoliškius jam taip ir nepasitaikė iškvietimų, iki šis kelias buvo sutvarkytas. Į Įpiltį kelias buvo geresnis, bet kaimas rodėsi esantis baisiose tolybėse.

Toks buvo pirmasis Kretingos GMP automobilis. Iš kairės – vairuotojas Liudas Stuokus (jau miręs) ir Vacys Daukša.

Kaip ir dabar, anuomet žmonės kviesdavo ir dėl rimtų negalių, ir dėl mažmožių. Sykį GMP felčeris, atvykęs pagal iškvietimą, sužinojo, kad jį kvietėsi besivaidijantys kaimynai – nes reikėjo liudininko.

V.Daukša pagarbiai mini to meto gydytojus Juozą Pipinį ir Joną Jazdauską. Tačiau gydytojų gydytojas felčeriui buvo Gasparas Jarulaitis. Iš jo V.Daukša ne tik sėmėsi profesinių žinių, bet ir mokėsi bendrauti su pacientais.

„Kažkas yra pasakęs – jeigu pasikalbėjus su gydytoju ligoniui nepasidaro geriau, tas gydytojas yra blogas, - sakė V.Daukša. – Pasikalbėjus su G.Jarulaičiu visiems tapdavo geriau, nes tai buvo inteligentiškas ir geras žmogus, kuris mus mokė ir globojo kaip tėvas.“

Kai V.Daukša pradėjo dirbti GMP, ligoninė tuomet buvo nedidelis pastatas, stovintis priešais gaisrinę. Todėl felčeriams buvo prisakyta į ligoninę parvežti kuo mažiau žmonių. Nuvykę pagal iškvietimą GMP felčeriai stengėsi suteikti kuo geresnę pagalbą, kad žmogaus nereikėtų vežti į ligoninę. O jeigu kurį parveždavo, tai žinojo, kad jį būtina guldyti į ligoninę.

Keturiasdešimt metų, iš kurių 30 atiduota GMP, V.Daukša matė daug skausmo, bet jo stengėsi vidun neįsileisti. Viena iš mediko priebėgų buvo jo paties kuriamos eilės. Eiliuoti V.Daukša pradėjo mokykloje ir nesiliauja iki šiol. Paprastai tai proginės arba gerbiamam žmogui skirtos eilės. Bet mediko gyvenimo V.Daukšos eilėse nedaug.

V.Daukšos žmona Pranutė taip pat beveik visą gyvenimą vilkėjo baltą medicinos sesers chalatą. Tačiau du jų vaikai pasirinko kitas profesijas. Dukra yra muzikos mokytoja, o sūnus – statybininkas. V.Daukša vaikų sakė ir nespaudęs tęsti šeimos tradicijų, nes gerai žinojo, koks nelengvas yra mediko darbas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas