Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar išvardintumėte Lietuvos partijas, ar pasakytumėte jų skaičių?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Iš upės ištraukė ir siuvimo mašiną

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Žmonės
  • 2013-05-14

Per beveik mėnesį Kretingos rajone trunkančią švaros akciją „Darom“ bendrovė „Kretingos komunalininkas“ išvežė 75 tonas atliekų. Vien Trečiojo amžiaus universiteto senjorai kartu su Vilniaus narais iš Akmenos upės ištraukė beveik dvi tonas šiukšlių.

Trečiojo amžiaus universiteto senjorai kartu su narais susirinko valyti Akmenos pakrančių.

Buvusi geografijos mokytoja, dabar Trečiojo amžiaus universiteto studentė Danutė Vasiliauskienė trejus metus trunkantį bendradarbiavimą su Laisvojo nardymo asociacija „Vienu įkvėpimu“ pratęsė ir šiemet: narai kartu su senjorais išvalė apie porą šimtų metrų Akmenos pakrantės ir dugno šalia vadinamosios žuvinės tilto.

Narai iš tamsaus upės dugno ištraukė ne vieną padangą, tris dviračius, šašlykinę, porą rankinių, žarsteklį, puodų bei dubenų ir net siuvimo mašiną. Kai kuriuos daiktus senjorai universitete ketina eksponuoti, o jei ekspozicijos padaryti nepavyks, kretingiškiai atliekas planuoja prikelti antram gyvenimui.

„Kitais mokslo metais turėsime dekupažo pamokas – iš upės ištraukti daiktai puikiai pasitarnaus. Nuvalysime ir panaudosime kaip meno objektą. Beje, per trejus metus, kai Akmeną valome kartu su narais, šiemet šiukšlių ištraukėme daugiausiai. Prie tiltų upė būna labiausiai užteršta“, - kalbėjo talkos organizatorė D.Vasiliauskienė.

Ji pastebėjo, kad Akmena per trejus metus tose vietose, kur rengtos talkos, tikrai tapo švaresnė. D.Vasiliauskienė, kaip ir dešimt talkinusių narų iš Vilniaus, viliasi, kad per keletą metų pavyks išvalyti ne pavienes atkarpas, o visą per miestą vingiuojančią Akmeną.

Narai iš Akmenos dugno traukė keisčiausius radinius. Vienas tokių – jau surūdyti spėjęs prekybos centro prekių vežimėlis.

„Akmena gan užteršta, matomumas joje prastas ir dėl upėje esančių šiukšlių, ir dėl dumblo bei nuotekų. Tačiau jei kiekvienais metais išvalytume po kelis šimtus metrų, situacija tikrai pasikeistų“, - įsitikinęs Laisvojo nardymo asociacijos „Vienu įkvėpimu“ vadovas Arvydas Šidlauskas.

Švarią vaikystės upę nori matyti ir iš Kretingos kilęs naras Arūnas Vasiliauskas.

„Visa vaikystė prabėgo prie Akmenos – plaukiodavome, nardydavome. Jei pats negrįšiu gyventi į Kretingą, gal kažkada grįš vaikai – tegu visi kretingiškiai džiaugiasi saugia bei švaria Akmena“, - prieš nerdamas į vandenį kalbėjo A.Vasiliauskas.

Narai po upės dugną naršė dvi valandas – ilgiau neleido vis dar šaltas Akmenos vanduo. „Norint valyti upės dugną, reikia sulaukti tinkamo momento. Vanduo negali būti per šaltas, nes trumpiau galime išbūti po vandeniu be oro, tačiau per šiltas irgi negerai – pernelyg drumzlinas. Apskritai, tokie atvejai, kai talkoje dalyvauja ir narai, yra kone vienetiniai visoje Lietuvoje. Be narų pagalbos upės dugną vargu ar išvalytume taip kruopščiai. Ko tik čia jie neranda – net Antrojo pasaulinio karo reliktų“, - pasakojo Savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Jūratė Jokubavičienė.

Šiemet Savivaldybė pavasarinei talkai paskyrė beveik 2 tūkst. Lt. Už juos bendrovė „Kretingos komunalininkas“ nupirko pirštinių ir maišų, kuriuos dalino bendras talkas rengusioms rajono mokykloms, bendruomenėms, seniūnijoms.

„Kretingos rajono žmonės plušėjo jau nuo balandžio vidurio. Šiukšlių iš viso rajono išvežėme tiek pat, kaip ir pernai. Tačiau tai nereiškia, kad nebe pirmus metus rengiamos talkos neduoda naudos. Pastebėjome, kad pakelės ir pamiškės tikrai švaresnės. Tik bendruomenės, seniūnijos šiemet pasirinko tvarkyti nuošalesnes vietas, kuriose šiukšlių prisikaupę iš seniau. Todėl ir kiekis nesumažėjo“, - teigė bendrovės „Kretingos komunalininkas“ direktoriaus pareigas laikinai einanti Sigutė Jazbutienė.

Visas 75 tonas atliekų komunalininkai išgabeno į Dumpių sąvartyną. Šiemet sąvartynas nemokamai nepriėmė padangų ir žaliųjų atliekų.

„Padangas seniūnijos susandėliavo ir išveš, kai jos bus priimamos, o žaliąsias atliekas raginome panaudoti – supūdyti, sukūrenti“, - sakė S.Jazbutienė.

Šį savaitgalį, kai akcija „Darom“ vyko visoje Lietuvoje, talkas surengė Budrių, Raguviškių, Kurmaičių bendruomenės. Kitomis dienomis į talkas kvietė ir daugelis rajono mokyklų, seniūnijų, bendruomenių.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas