Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Klaipėdos regione pasirodė netikrų pinigų: ar sugebėtumėte juos atskirti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kultūra – bendruomenei telkti

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Smiltys
  • 2013-03-08

„Kultūrinė veikla ne tik puošia miestelį bei praturtina jo gyvenimą, bet ir telkia bendruomenę“, - įsitikinęs Darbėnų seniūnas Edvardas Stalmokas. Tam pritaria ir Kretingos kultūros centro Darbėnų skyriaus vedėjas Artūras Juška, kurio nuomone, kultūra dar sudaro ir galimybes žmonių saviraiškai.

Ir Darbėnų seniūnas Edvardas Stalmokas (kairėje), ir Kretingos kultūros centro Darbėnų skyriaus vedėjas Artūras Juška įsitikinę: be kultūrinės veiklos miestelio gyvenimas būtų nykus ir pilkas.

Šiuo metu Darbėnų skyriuje veikia kaimo kapela, mišrus, vyrų, moterų ansambliai, du vaikų šokių kolektyvai, populiariosios muzikos ansamblis. A.Juška pasidžiaugė, jog į Darbėnus dirbti sugrįžo muzikas profesionalas Petras Pučkorius, dirbantis su suaugusiųjų kolektyvais, bei vaikų šokių mokytoja Vilma Petrošienė.

„Visi kolektyvai – veikiantys, ne iš piršto laužti: saviveikloje dalyvauja per 70 žmonių, - teigė A.Juška. – Kultūra tiesiogiai susijusi su valstybės požiūriu į ją. Be to, kultūra neišvengia ir laikmečio daromos įtakos: štai pablogėjo gyvenimas – ir žmonės išsivažinėjo darbų ar laimės ieškoti. Tai iškart atsiliepia ir mūsų, kultūros darbuotojų, veiklai. Tad kiekvienas, pasišventęs kultūrai, yra labai brangintinas“.

Būtent Darbėnų miestelio kultūrinis gyvenimas ir yra pergyvenęs daugybę laikmečio pokyčių, tačiau juos atlaikė.

„Dar kolūkių laikais Darbėnų kultūrinis gyvenimas virė pačiame miestelio centre. Tačiau per gaisrą kultūros namai sudegė, - papasakojo Darbėnų seniūnas. – Tada kolūkis sugalvojo pastatyti mūrinius kultūros namus, kurių statyba taip ir nebuvo užbaigta. Griuvus senajai santvarkai, nebaigtas statyti pastatas perėjo rajono Savivaldybės žinion. Dėl lėšų trūkumo statybos nebeprasitęsė, ir buvo laikas, kada tame pačiame pastate veikė ir kultūros namai, ir parduotuvė, ir kavinukė“.

Nebaigtas statyti, šaltas ir nejaukus pastatas – mat iki galo šildymo sistemos niekas ir nebeįvedė - nebuvo itin patrauklus kultūros renginiams, saviveiklai, repeticijoms, todėl renginiai jame vykdavę epizodiškai, o kai pastato dalis buvo privatizuota ir vėlgi nesulaukė investicijų, jį „pamėgo“ visokio plauko veikėjai, kurie išlupinėjo vidaus apdailą, duris, išmušė langus.

Niokojamas ir benamių lankomas kultūros namų pastatas dar kurį laiką vis tik gyvavo: pastačius malkomis kūrenamą boileroną, būdavo bandoma sukviesti Darbėnų žmones į vieną ar kitą kultūrinį renginį.

„Nieko gero – tas boileronas buvo tik rankoms pasišildyti. Niekas nenorėjo tokios kultūros“, - prisiminė E.Stalmokas, kurio nuomone, šios dienos situacija, kai Darbėnų skyrius veikia mokyklos patalpose, - yra pavyzdys to, jog po vienu stogu gali ne tik sutilpti dvi įstaigos, bet ir miestelio gyvenimą praturtinti bendrais renginiais, telkti bendruomenę.

Kultūrinis gyvenimas Darbėnuose skaičiuoja kelias dešimtis metų – žmonės visais laikais mėgo šokį ir dainą.

„Sutariame draugiškai. Repetuojame šiltai ir jaukiai, kartu rengiame koncertus – taip tarsi praturtiname vieni kitų veiklą. Pasibaigus gimnazijos renovacijai mūsų darbo sąlygos tik gerės“, - pasidžiaugė A. Juška.

Jo nuomone, kultūrinis gyvenimas negali vykti tik epizodiškai, kaip ir buvo neturint normalių patalpų. Dabar, kai jau viskas stojasi į savo vėžes, Darbėnų skyrius gali pasigirti puoselėjamomis kultūrinėmis tradicijomis: vieni pirmųjų darbėniškiai pradėjo rengti Trijų karalių šventę, kuri neapsieina be kultūros darbuotojų išmonės – kad šventė kaskart būtų vis kitokia ir jokiu būdu – ne prastesnė.

Darbėnų tarsi vizitine kortele tapo ir šv.Petro ir Povilo atlaidai, kurie po iškilmių Darbėnų bažnyčioje persikelia į mokyklos aikštę, kur šventė virsta mini saviraiškos festivaliu, kai kiekvienas kolektyvas turi galimybę gausiai, net kelis tūkstančius siekiančiai auditorijai, parodyti, ką sugeba.

Artimiausiomis dienomis Darbėnų skyrius žiūrovus sukvies į kaimiškų kapelų ir romansų atlikėjų apžiūrą-koncertą, kuriame dalyvaus 11 kolektyvų ne tik iš Darbėnų, bet ir iš aplinkinių gyvenviečių, o patys darbėniškiai repetuoja giesmes, kurios suskambės Verbų sekmadienį Darbėnų bažnyčioje.

Ir Darbėnų seniūnas E.Stalmokas, ir Darbėnų skyriaus vedėjas A.Juška nepritaria sklandančioms mintims siaurinti kultūros skyrių funkcijas, mažinant finansavimą miestelių bei kaimų kultūrai. „Tai reikštų visišką žlugimą, o miestelius, kaimus apimtų nykuma ir pilkuma. Kaip bebūtų, apie kultūros skyrių, biblioteką, mokyklą, kurios dažnas kaimas jau ir nebeturi, buriasi aktyvieji bendruomenių žmonės“, - kalbėjo „Smilčių“ pašnekovai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas