Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar kandidatams į valstybių prezidentus turėtų būti taikomas maksimalaus amžiaus cenzas?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Gruodį žydi forzitija

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Gamta
  • 2006-12-01
Septynmetis Žygimantas Bertašius stebėjosi keistenybėmis savo kieme: „Pražydo krūmas: nežinau, kodėl taip yra. Juk rudenį turėtų kristi lapai...“

Kretingiškių Stanislavos ir Roberto Bertašių, gyvenančių Šeduvos gatvėje, kieme pražydo forzitija. Forzitija ( lotyniškai - forsythia) yra vienas iš pirmųjų kartu su krokais ir snieguolėmis pražįstantis alyvinių šeimos krūmas. Įprastai mūsų klimatinėmis sąlygomis forzitija žydi balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje: visas krūmas apsipila geltonais žiedais. Jiems nužydėjus, išsiskleidžia lapai.

Bertašių kieme forzitija, šeimininkės žodžiais, kaip įprasta žydėjo pavasarį. Dabar, tvyrant šiltiems ir drėgniems orams, ji pasiskubino vėl krauti ir skleisti žiedus. „Šis krūmas nėra jaunas, jam - gal koks dešimt metų. Esu girdėjusi sakant: jei krūmas pražįsta rudenį, reiškia - jis nebėra sveikas“, - sakė S.Bertašienė.

Klaipėdos universiteto Botanikos sodo direktorė Rūta Žadienė pakomentavo šį neįprastą reiškinį: „Augalas „apsiriko“ todėl, kad oras atšilo iki 11 laipsnių, yra pakankamai drėgmės. Toks oras būna ir balandžio pabaigoje, kada forzitija pražysta“.

Po pavasarinio žydėjimo, pasak direktorės, augalas pailsėjo. Tam užtenka net vieno mėnesio. Tačiau reikalinga, kad augalas pajustų stresą – pirmąsias šalnas keletą dienų. Jeigu po jų staiga atšyla, augalas „pagalvoja“, kad atėjo pavasaris. „Dažniausiai sužydi jauni augalai. Čia galioja tie patys reiškiniai, kaip ir žmonių gyvenime: labiau kvailiojama jaunystėje“, - juokavo botanikė.

Dabar žydinti forzitija, R.Žadienės nuomone, gali žydėti dar ir pavasarį. Tik žiedų bus negausu. Sužys dar nesužydėję ir kitais metais žydėti pasiruošę butonai.

„Minėta forzitija nėra išskirtinis reiškinys. Botanikos sode pražydo alyva, pumpurus sukrovė kiti augalai. Jeigu žiema būtų tokia, kaip dabar – išsiskleistų net augalų lapai. Jeigu užeis netikėti šalčiai – pumpurai nušals“, - tokias augalų vegetacijos prognozes nusakė botanikė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas