Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Svetimas miestas, jokio mamos maisto ir ribota pinigų suma išgyvenimui – mintys, aplankančios kiekvieną būsimą studentą. Akademinis jaunimas jau seniai išmoko gyventi taip, kad tėvelių pinigų liktų ir praleistų paskaitų konspektų kopijoms, ir vakarėliams.

Šiauliuose studijuojanti vydmantiškė Roberta (pirma iš dešinės) pagal Erazmus IP programą tris mėnesius savo žinias gilino Lenkijoje.

Kiek studentas kainuoja savo mamai?

Nesvarbu, kuriame mieste bestudijuotų, kretingiškiai pinigus leidžia tiems patiems dalykams: maistui, gyvenamai vietai, mokslo reikmenims, autobusų bilietams ir pasilinksminimams. Ne paslaptis, jog pinigus jie dažniausiai gauna iš vienintelio šaltinio – savo gimdytojų. Kai kurie – ir iš valstybės.

Klaipėdos universitete Jūreivystės institute studijuojantis Eligijus kasdien iš Kretingos važinėja į Klaipėdą. „Vidutiniškai per dieną išleidžiu 12 Lt, kuriuos gaunu iš mamos“, – neslėpė antrakursis. Eligijaus mama kiekvieną semestrą taip pat užmoka ir 500 Lt įmoką už studijas. Anot studento, nuolatinis važinėjimas ir Kretinga jau nusibodo – į Klaipėdą traukia. „Tačiau tuomet, jei norėčiau visiškai save išlaikyti, turėčiau susirasti darbą ir gauti bent 1000 Lt atlyginimą. O tai neatrodo realu“,- kalbėjo Eligijus.

Vilniuje studijuojanti kretingiškė Kristina prisiminė, jog pirmame kurse buvo sunku pinigus kišenėje sulaikyti. „Dabar jau ir sutaupyti galiu, ir paskirstau tolygiai – per savaitę išleidžiu ne daugiau 100-150 Lt. Mėnesio pabaigoje badauti niekada netenka“, - juokėsi pašnekovė. Nors 175 Lt stipendija merginai - puikus priedas prie 300-400 Lt, kuriuos kiekvieną mėnesį atsiunčia tėvai, jai įkyrėjo sėdėti tėvams ant pečių. „Po sesijos rimtai užsiimsiu darbo paieška – norisi laisviau pinigus leisti“, - mintimis dalijosi Kristina.

Antrakursis Kauno technologijos universiteto studentas Andrius piniginės pagalbos į tėvus kreipiasi retai. Vaikinas sukasi savaip - kiekvieną vasarą uždarbiauja Airijoje, o parsivežtų pinigų pakanka ir mokslams, ir pragyvenimui, ir linksmybėms.

„Barakams“ - ne

Pasak vydmantiškės Robertos, kiekvieną mėnesį gaunamos 300 Lt stipendijos visiškai pakanka nuomojamam butui išlaikyti. „Pirmame kurse vietos Šiaulių universiteto bendrabutyje negavau, o kitąmet jau nebeprašiau – susiradome butą“, - sakė viešojo administravimo specialybės studentė, butą besidalijanti su drauge. Paprastai už nuomą panelės moka po 50 Lt. Kartu su patarnavimais per mėnesį susidaro apie 250 Lt suma, žiemą - 50-100 Lt daugiau. Anot Robertos, tai labai pigu, nes teko girdėti, jog kiti ir už vieno kambario butą Šiauliuose moka apie 400 Lt.

Kaune vieno kambario bute įsikūrę Andrius ir Valdemaras nuomai aukoja po 300 litų per mėnesį. „Niekada negalvojau apie gyvenimą studentų bendrabutyje. Kiek teko girdėti, daugelis ten prasigeria ir iškrenta iš universiteto. O ir sąlygos ten - ne pačios geriausios. Man patinka ramiau gyventi“, - dėstė studentas.

Kristinos žodžiais, Vilniaus Gedimino technikos universiteto bendrabučiai - pakankamai tvarkingi, kad juose būtų galima gyventi. Kitas reikalas – sugebėti mokytis, kai aplink nuolat zuja dar pora žmonių, o už sienos „kala“ muzika, kurios tau visai nesinori klausytis. „Gyvenu trijų kambarių bute kartu su šeimininke, kuriai apie 60 metų. Turiu savo atskirą kambarį, kuris priklauso man vienai. Už jį moku 260 Lt, o dabar, kai prasidėjo šildymo sezonas - iki 300 Lt per mėnesį“, - teigė Kristina. Gyvenimas su šeimininke, merginos nuomone, turi savų pliusų – ji dažnai pietus pagamina, vis ką nors valgomo į kambarį atneša.

Kretingiškė Kristina studijuodama Vilniuje išmoko taupyti ir pamėgo ruošti maistą.
Greitas maistas ar kotletai

Nors juokaujama, kad studentai mieliau renkasi alų, o ne maistą, alkis kankina ir juos. Klaipėdos kolegijos antrakursis Nerijus tikino, jog pietums kasdien išleidžia 5 Lt. Dažniausiai juos atstoja bandelės ir arbata, o vėliau, sugrįžus į Vydmantus, mama dar cepelinais pamalonina.

Tačiau mamų pietūs pasiekiami ne visiems. Vilniuje nekilnojamojo turto vadybą studijuojanti Kristina teigė dažniausiai pietaujanti namie, nes pietūs universitete kainuoja brangiau - 5-7 Lt. „Labai mėgstu gaminti, ypač dabar. Namie retai tai dariau, nes grįžus iš mokyklos ant stalo jau garuodavo mamos paruošti patiekalai. Paprastai valgau normalų lietuvišką maistą: kiaušinienę, keptas bulves, blynus, makaronus, kotletus ir kt.“. Pasak studentės, iš namų ji parsivežanti nebent kaimiškų lašinukų, mamos uogienių ar raugintų agurkų, nes jie čia daug brangesni.

Trečiakursė Roberta prisipažino, jog savarankiškas gyvenimas kol kas neišvarė tinginio ir neprivertė gaminti. Mergina dažniausiai valganti greitą maistą: sumuštinius, mišraines, greitai paruošiamas sriubas, dešreles. „Tokių produktų, kaip bulvės ir mėsa, mano valgiaraštyje nerasi“, - sakė studentė. Maistui vos 100 Lt per mėnesį išleidžianti panelė iš namų kaskart iškeliauja su didžiuliu nešuliu, kuriame - mamos parūpinti produktai – dažniausiai vaisiai ir jogurtai.

Tiek pat – 100 Lt – tik per savaitę maistui išleidžia ir Andrius. „Kai būnu pavargęs, iš prekybos centro parsinešu ką nors šilto, pavyzdžiui, vištienos su bulvių koše. O šiaip ir dešrelių su bulvėm išsiverdam, ir šaltibarščių pasigaminam. Dažnai į piceriją užsuku, tuomet pietūs kainuoja apie 15-18 Lt. O rytais pasitenkinu puodeliu kavos - dar kokį sūrelį perkandu“, - pasakojo vaikinas.

„Tūsai“, klubai, vakarėliai

Kalbinti studentai vieningi - mokytis vis tik sunku. Vakare grįžus po paskaitų, kurias pailgina vadinamieji „langai“, nebesinori nieko. Tuomet tiesiog drybsoma prie žydrųjų televizijos ekranų ar nardoma interneto platybėse.

Visai kas kita - savaitgaliai, studentams prasidedantys jau ketvirtadieniais. Pasak vydmantiškio Nerijaus, pigiausia vieta pašėlti - studentų bendrabutis. Klaipėdos kolegijoje socialinį darbą studijuojančio vaikino žodžiais, grupės draugai dažnai pasikviečia svečių ir linksminasi tiesiog „barake“. „Panorėjus užsukti į klubą, tenka labiau pakratyti kišenes. Per vakarą tuomet išleidžiu nuo 20 iki 50 litų“, - kalbėjo antrakursis.

„Jei nusprendžiame pasišokti, viskas prasideda „Global“, vėliau persikelia į „Paradox“ ir baigiasi „Kalifornijoje“. Kartais dar ir pirtelės užsimanom“, - pasakojo Andrius. Tokie savaitgaliai vaikinui kainuoja nuo 100 iki 200 Lt.

Pasak Vilniaus Gedimino technikos universiteto studentės Kristinos, ir sostinėje studentai linksminasi panašiai – picerijos, barai, kartas nuo karto ketvirtadieniais į klubą užsukama. Įėjimo kaina studentiškais vakarais – 5-15 Lt.

„Taip pat labai Vilniaus kraštovaizdžiu domimės. Su draugais susitarę vis lekiam naujų gražių vietų pažvalgyti, gamtoje nuo žmonių pailsėti“, - pasakojo kretingiškė.

Svetimi miestai neatstoja namų

Pasak antrakursės Kristinos, Vilniuje ji pritapo, susirado draugų, su kuriais gera leisti laiką, o ir nemaža dalis buvusių bendramokslių sostinėje studijuoja.

Tuo tarpu Kaune antrus metus gyvenančiam Andriui šis miestas iki šiol nemielas. „Esu Kaune dėl vienintelės priežastys – čia įstojau. Jei tik atsirastų galimybė perstoti į Klaipėdos universitetą, tikrai ja pasinaudočiau“, - atviravo vaikinas.

Kiekvieną savaitgalį šimtus kilometrų į Kretingą sukariantis studentas prisipažino, jog ne namai jį traukia, o galimybė susitikti su draugais, kurie daug artimesni negu grupiokai. „Kai grįžau po akademinių atostogų, naujoje grupėje buvo sunku, nelabai sutarėme. Tačiau dabar jau darosi linksma. Neseniai „betonofkę“ atšventėm – pašėlom ir labiau susibičiuliavom“. Tokios kelionės į namus, vaikino žodžiais, jam atsieina vos 50-60 Lt – likusius padengia kartu važiuojantys žmonės.

Būsimoji viešojo administravimo specialistė Roberta teigė, jog Šiauliai - ne tas miestas, kuriame būtų gera gyventi, tačiau studijuoti čia – vienas malonumas.

„Verkiau, kai sužinojau, jog įstojau į Šiaulių universitetą. Tačiau tai buvo prieš pustrečių metų. Dabar į nieką šios vietos ir savo grupės nemainyčiau. Mes, kaip muškietininkai - vienas už visus ir visi už vieną“, - kalbėjo mergina.

Kelionė traukiniu ar autobusu iš Šiaulių nebrangi– 7-12 Lt. Tad į namus Roberta traukiniu parbilda vidutiniškai dukart per mėnesį, kai mamos ir draugų ilgesys tampa nepakeliamas.

Viktorija VAŠKYTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas