Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar kandidatams į valstybių prezidentus turėtų būti taikomas maksimalaus amžiaus cenzas?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kiekvienam pradinukui kelyje - po angelą sargą

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2006-11-21
Vydmantų vidurinės mokyklos mažieji ne tik džiaugėsi atšvaitais, bet ir pasižadėjo juos nešioti.

Visi 2234 rajono mokyklų pradinukai šiomis dienomis bus aprūpinti atšvaitais, kurie temstant ir sutemus iki 85 proc. sumažina riziką būti partrenktam automobilio. Penktadienį atšvaitus jau gavo Vydmantų vidurinės ir Rūdaičių pagrindinės mokyklos mokiniai.

Mintis bent pačius mažiausius mokinius apginkluoti atšvaitais kilo Kretingoje lankantis “Pajūrio naujienų” bendrasavininkiui iš Norvegijos Carl Peter Loken. Netrukome surasti bendraminčių. Mūsų iniciatyvai dėl atšvaitų pritarė verslininkai Vilija ir Vladas Baltuoniai. Jie sutiko su “Pajūrio naujienomis” pasidalinti atšvaitų pagaminimo išlaidas. Taip ant Norvegijoje kompanijos Easy Living AS pagamintų atšvaitų atsirado Baltuonių ūkį simbolizuojantis kalakutas ir “Pajūrio naujienų” ženklas.

Norvegijoje atšvaitus nešioja ir mokinys, ir pensininkas, ir verslininkas - visi. Tamsiu paros metu kelyje ar gatvėje žmogus be atšvaito ten yra retenybė. Atšvaitus nešioja ir kitų išsivysčiusių Europos šalių pėstieji.

Norvegija garsėja kaip saugaus eismo šalis. Lietuva pirmauja Europoje pagal avarijų keliuose mastą, avarijose suluošintų ir žuvusių žmonių skaičių. Avarijose nukenčia ir vaikai, kurių gyvenimas tik prasidėjo. Policijos departamento prie VRM Ryšių su visuomene poskyrio duomenimis, per praėjusius metus buvo užregistruoti 1494 autoįvykiai, kurių metu žuvo 50, o sužaloti buvo 1664 mažieji eismo dalyviai. Per septynis šių metų mėnesius užregistruoti 833 autoįvykiai, kurių metu žuvo 36 vaikai ir 904 vaikai buvo sužaloti.

Kretingos rajone šiemet užregistruota 17 autoįvykių, kuriuose nukentėjo vaikai, iš jų 4 buvo pėstieji. Už šių skaičių slypi vaikų ir artimųjų skausmas, suluošinti gyvenimai.

Nusprendę atšvaitais apdovanoti rajono mokyklų pradinukus, be svarbiausio tikslo - apsaugoti juos nuo nelaimių kelyje,- turėjome dar vieną - per vaikus paskatinti atšvaitais apsirūpinti suaugusiuosius. Vaikai imlūs naujovėms, tik jiems viskas greičiau pabosta. Tam, kad vaikas iš namų neišeitų be atšvaito, reikia ir tėvų, senelių priminimo ir pavyzdžio.

Atšvaitų efektyvumas nekelia abejonių. Norvegijos organizacijos “Saugus eismas” pateiktoje informacijoje teigiama, jog tamsiais rudens ir žiemos vakarais vairuotojui beveik neįmanoma matyti žmogaus, einančio šalikele. Be atšvaito jūs būsite pastebėtas iš maždaug 25-30 metrų atstumo. Turintį atšvaitą vairuotojas jus pastebės iš 140 metrų atstumo, nors bus įjungęs tik trumpąsias šviesas. Vairuotojui įjungus ilgąsias šviesas, jūs būsite matomas iš 400 metrų atstumo! Atšvaitų naudojimas sumažina riziką būti partrenktam automobilio iki 85 procentų. Atšvaitas turėtų kaboti jūsų kelių lygyje, tokiu būdu jis maksimaliai atspindės autotransporto šviesas ir siųs įspėjamąjį signalą vairuotojui.

Vilija Baltuonienė vaikus kantriai mokė, kaip taisyklingai prisitvirtinti atšvaitą.

Vairuotojas, perjungiantis šviesas į trumpąsias, turi maždaug dvi sekundes suvokti ir pamatyti pėstįjį, kuris neturi atšvaito. Tuo tarpu žmogui einant su atšvaitu, vairuotojas tam turės iki 30 sekundžių laiko. Tai gali būti skirtumas, nulemiantis gyvenimą ar mirtį.

Nedaug žmonių mūsuose žino apie atšvaitus. Tuo įsitikinome jau per pirmuosius susitikimus su vaikais mokyklose. Dalinti atšvaitus, be Vilijos ir Vlado Baltuonių, mums padeda ir Kretingos policijos komisariato kelių eismo priežiūros pareigūnai. Penktadienį dalinant atšvaitus Vydmantų ir Rūdaičių mokyklų pradinukams ir jų mokytojams, patrulis Ramūnas Jankauskas ir specialistas Linas Derkintis surengė po eismo pamokėlę. L.Derkinčiui paklausus, kiek vaikų turi atšvaitus, Vydmantų vidurinės mokyklos salėje, kur buvo susirinkę per 100 vaikų, rankas pakėlė vos keli. Ne daugiau rankyčių pakilo ir Rūdaičiuose. Teikdama atšvaitus Vydmantų vidurinės mokyklos mažiesiems Vilija Baltuonienė prašė juos naudoti pagal paskirtį, pabrėždama, kad tai nėra žaisliukas, nešiojamas kuprinėje, kurį nusibodus galima pamiršti žaislų dėžėje. “Pati esu mama. Vairuoju automobilį ir žinau - tamsiame užmiesčio kely taip pat ir blausiau apšviestose mūsų gatvėse, vairuojant tamsoje - beveik neįmanoma įžvelgti be atšvaitų einančių pėsčiųjų,”- teigė Vilija Baltuonienė.

Vydmantų vidurinės mokyklos direktorius Povilas Nekrašas perspėjo vaikus, jog rytmečiais pats tikrins, ar į mokyklą jie ateina su dovanotais atšvaitais. Ragindamas nešioti atšvaitus policijos pareigūnas Linas Derkintis sakė: “Vaikai, tilindžiuojantis atšvaitas yra jūsų angelas sargas kelyje.”

Vakar atšvaitus gavo Kretingos Marijono Daujoto vidurinės, Jurgio Pabrėžos gimnazijos per 460 pradinukų. Visiems kitiems atšvaitus tikimės išdalinti šią savaitę.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas