Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

Susumavusi 2006 Metų ūkio konkurso rezultatus, Ūkininkų sąjungos Kretingos skyriaus pirmininko Antano Stonkaus vadovaujama komisija staigmenos nepažėrė. Geriausio 2006 metų ūkio šeimininkais pripažinti Vilija ir Vladas Baltuoniai, pernai šiame konkurse buvę antri. Komisija šiemet įvertino 18 ūkių. “Ūkius konkursui siūlė seniūnijų žemės ūkio specialistai. Atrenkant ūkius itin svarbus kriterijus buvo jų perspektyvumas”,- sakė A.Stonkus.

Vladas ir Vilija Baltuoniai - šiemetinio Metų ūkio konkurso nugalėtojai.

Vilija ir Vladas Baltuoniai teigė, jog jie Metų ūkio titulo nesitikėjo. “Buvome nustebę. Galvojome, kad bus nauji, tik jau ne mes - pernykštės antros vietos turėtojai”,- sakė Vilija Baltuonienė.

Metų ūkio konkursą organizuoja Lietuvos ūkininkų sąjunga, Žemės ūkio konsultavimo tarnyba ir Žemės ūkio ministerija. Nugalėtojai apdovanojami pažintinėmis kelionėmis į Vakarų Europos šalis, jiems rengiamas pokylis, kuris pernai vyko “Vilon” viešbutyje Vilniuje.

Rajono ūkininkai Metų ūkio konkursą vertina nevienareikšmiai. Dalis netgi ignoruoja, aiškindami, jog konkursas sukasi tame pačiame - rajono ūkininkų “elito” - rate. Šiemet antra vieta atiteko Broniaus Miliaus ūkiui, kuris užpernai buvo pripažintas geriausiu. Trečia - Aurelijos Leišienės ūkiui.

Vilija ir Vladas Baltuoniai įsitikinę, jog Metų ūkio konkursas žemdirbiams yra svarbus. “Lietuvos žmonės, ypač miestiečiai, taip bent sužino, kad tas Lietuvos kaimas nėra beviltiškai prasigėręs, miręs, kad ir kaime kažkas daroma ne prasčiau negu išsivysčiusios ekonomikos šalyse”,- teigė jie.

Turi V.,V.Baltuoniai ir pastabų, kaip organizuoti konkursą: reikėtų išrinkti ne tik geriausius, bet ir apsileidusius ūkius. “Štai blogiausiems aktoriams įteikia “Auksinę avietę”. Tą reikėtų daryti neįžeidžiant žmonių, su humoru, kad toks apdovanojimas skatintų žmogų geriau ūkininkauti”,- sakė Vilija Baltuonienė. Jiedu pritaria minčiai, kad reikėtų rajono ūkininkams sudaryti galimybę pasižvalgyti po gerai tvarkomus ūkius, pasisemti patirties. “Yra lauko dienos, tačiau per jas gali pamatyti tik pavyzdinius javų laukus”,- pastebėjo Vilija Baltuonienė. Jų ūkis Kalniškiuose yra lankomas, tačiau daugiausia - užsieniečių. Ūkyje yra buvę danai, Prancūzijos žemės ūkio mokyklų absolventai. “Šiemet prašėsi, kad priimtume austrai, bet dėl paukščių gripo atsisakėme”,- sakė Vilija. Priimti delegacijas, parodyti ūkį ūkio šeimininkams reikia laiko. Užsienyje už šią paslaugą ūkininkams yra atlyginama. Ūkininkų-visuomenininkų, kurie veltui gaištų brangų laiką, ir mūsuose kažin, ar atsirastų.

Vilija ir Vladas Baltuoniai mano, jog reikėtų atskirai išaiškinti geriausią rajono jaunųjų ūkininkų ūkį ir taip skatinti gyvenimą kaime pasirinkusius jaunus žmones.

Šių metų konkurso nugalėtojai nėra tipiški kaimiečiai. Vilija ir Vladas Baltuoniai su savo trimis atžalomis gyvena mieste - Kretingoje. Jų ūkis - 3 kalakutų fermos (šiandieną jose laikoma 12 tūkstančių kalakutų), skerdykla ir apie 100 ha žemės - yra Kalniškiuose. V. ir V.Baltuoniai stebina ne tik Lietuvos, bet ir užsienio verslininkus gebėjimu išsiversti be tarpininkų - patys užaugina kalakutus, paskerdžia ir parduoda savo parduotuvėse, turguose. Be to, turimoje žemėje augina grūdus kalakutams. Šiaudais kreikia fermas, kalakutų mėšlu tręšia turimą žemę. Sutuoktiniai tarpusavyje darbus yra pasidaliję: Vladui - fermos, laukai, Vilijai - skerdykla, parduotuvės, turgus.

Per 20 km atstumas nuo Kretingos iki Kalniškių Vilijai ir Vladui ūkininkauti netrukdo. Kas dedasi ūkyje, jie žino netgi būdami toli nuo Lietuvos - per internetą ir ūkyje sumontuota 15 vaizdo kamerų. “Nežinia, kaip be šio ryšio šiandieną gyventume. Paskambini, paaiškina: “Aš jau išvažiavau su tuo traktoriumi”. Pasižiūri, kad traktorius dar tebėra vietoje. Arba važiuoja ir “stopai” nedega. Skambini vėl. Fermoje kalakutai susipešė, skambini, kad peštukus išskirtų. Kameros drausmina darbuotojus, saugo nuo vagių, nes visas kaimas žino, kad ūkis nuolat yra stebimas”,- pasakojo V. ir V.Baltuoniai. Internete, pačių sukurtoje svetainėje adresu www.kalakutai.lt V. ir V.Baltuoniai skelbia apie savo ūkį.

Šiemet susitvarkę fermų aplinką (įrengė vejas, medžių, gėlių prisodino), Metų geriausio ūkio šeimininkai nenustygsta vietoje. “Įgyvendinsime europines nitratų direktyvas. Šiam tikslui yra galimybė 3 metams gauti 250 tūkst. litų paramą iš ES. Mėšlidę pagal gamtosauginius reikalavimus įrengsime savomis lėšomis. ES paramos tikimės mėšlo kratytuvui, krautuvui įsigyti”,- sakė Vladas Baltuonis. “Parduotuvėje “Kalakutienos delikatesai” Kretingoje iki Kalėdų planuojame išplėsti asortimentą, jį papildydami antiena, triušiena. Dėkingi esame mūsų gaminamos kalakutienos nuolatiniams pirkėjams - jie irgi prisideda prie mūsų ūkio plėtros. Esame jiems įsipareigoję tiekti šviežią, kokybišką produkciją. Tas mūsų verslas kaip karves melžt - kiekvieną dieną pirkėjui turi atvežti šviežios kalakutienos. Negaus kalakutienos - supyks, pirks kiaulieną, bus dar piktesni”,- šmaikštavo Vilija Baltuonienė. Paklausta, kada ir kaip abu pailsi, persakė išminčių: “Dirbdamas ilsėkis, ilsėdamasis dirbk”.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas