Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

Teatrui reikia žiūrovų

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Kultūra
  • 2006-11-14

Savaitgalį Kretingos kultūros centre įvyko regioninė mėgėjų teatrų šventė „Atspindžiai“. Per dvi dienas buvo parodyta dešimt spektaklių. Kretingiškiai parodė du spektaklius.

Šventę pradėjo Kretingos E.Radžiaus teatro kolektyvas. Jis parodė pasaką “Kaip pelytės priešus nugalėjo”.
Mėgėjiškų teatrų reikšmė

Pasak vertinimo komisijos narės ir šventės koordinatorės – Lietuvos liaudies kultūros centro teatro poskyrio vadovės Irenos Maciulevičienės, mėgėjiški teatrai turi didelę reikšmę teatro žanrui ir patiems teatralams.

Mėgėjiškų teatrų šventė rengiama jau šešioliktą kartą. Todėl šventė turi savo tradicijas. Yra ir baigiamoji šventė, kurios metu galima pamatyti to sezono geriausius mėgėjiškų teatrų pastatymus, į kuriuos turėtų orientuotis ir lygiuotis kiti teatrai.

- Regionuose negalime atsakyti už spektaklių kokybę. Visko pasitaiko,- sakė koordinatorė.

Šventė didelę reikšmę turi ir patiems dalyviams. Jie parodo naujus spektaklius, pamato vieni kitų darbus. Per dvi dienas galima pamatyti dešimt spektaklių, nevykstant į kitus rajonus ir negaištant laiko. Tokie renginiai rodo, jog mėgėjų teatras gyvas ir juo užsiima daug žmonių.

Pasak I.Maciulevičienės, kyla ir režisierių lygis. Dauguma režisierių turi diplomus, ir tik vienas kitas – ne profesionalas ar baigęs tik kultūros mokyklą. Todėl norisi kokybės ir gero spektaklio.

Anot vertinimo komisijos pirmininkės, Lietuvos mėgėjų teatrų sąjungos ir Šiaurės Europos šalių mėgėjų teatrų aljanso prezidentės, Klaipėdos universiteto Režisūros katedros vedėjos, docentės, mokslų daktarės Danutės Vaigauskaitės, tai, ką daro Lietuvos liaudies kultūros centro poskyris, yra ypatingai svarbu Lietuvos teatrinei kultūrai: jei kas panaikintų tas šventes, kurias inicijuoja teatro poskyris - „Atspindžius“ – teatro šventę suaugusiems, vaikų ir jaunimo teatrų šventę „Šimtakojis“, kaimo teatrų šventę „Pastogė“, lėlių teatro šventę „Molinukas“, - nieko gero nebūtų.

- Manau, jei nebūtų šių renginių, viskas vyktų gaivališkai. Dabar gi renginiai teikia nuoseklumo, - sakė D.Vaigauskaitė.

„Atspindžiai“ vyksta kasmet, ir kiekvienas teatras privalo paruošti naują premjerą. Jei teatras patenka į finalą – jau yra jo pripažinimas, ir po to jis gali tikėtis gauti geriausią mėgėjiškų teatrų įvertinimą - „Aukso paukštę“. Šis apdovanojimas pakeitė anksčiau buvusią Boriso Dauguviečio premiją už nuopelnus mėgėjų teatrinei kultūrai. Todėl „Atspindžiai“ turi didžiulę reikšmę.

Ne visi spektakliai žiūrovui įdomūs

Anot D.Vaigauskaitės, yra daug rašančių jaunų ir šiuolaikinių dramaturgų. Yra ir pjesių. Iš kitos pusės - pjesių trūkumas jaučiamas. Mėgėjų teatrų režisieriai patys inscenizuoja apsakymą ar romaną. Tačiau kartais jie „prašauna pro šalį“. Taip nutinka, kai režisierius pasirenka kūrinį, parašytą tarybiniais laikais, kuris šiandien visai nebeaktualus.

Irena Maciulevičienė mano, jog svarbiausia, kad kūrinys jaudintų patį atlikėją. Ir aiškiai parodyti, ką savo spektakliu norima pasakyti žiūrovui. Kartais spektakliai būna „bet kas apie bet ką ir visai neaišku, apie ką“.

Skirstant vaidmenis, reikėtų atsižvelgti ir į žmonių amžių. Negerai, kai šešiasdešimtmečiai vaidina dvidešimtmečius. Anot I.Maciulevičienės, net režisierius Juozas Miltinis yra pasakęs, kad vaikas gali vaidinti senį, bet senis vaiko – ne. Ir režisieriai, anot jos, tai turėtų žinoti.

D.Vaigauskaitė pastebėjo, jog mėgėjų teatre yra daug vaizdavimo – vaidinama, kad vaidina. Šiandien nėra laiko atėjus į teatrą klausytis blevyzgų. Reikia šnekėti apie tai, kas skauda ir aktualu. Ta tema vyksta ir įvairūs aptarimai. Todėl šiemet komisija pasirengusi būti kategoriška ir nenuolaidžiauti: jei nori dalyvauti „Atspindžiuose“, turi tinkamai pasirengti, o ne rodyti nesąmones.

- Kas yra mėgėjų teatras? – klausia ir atsako D.Vaigauskaitė. - Kai profesionalas režisierius surenka norinčius vaidinti žmones su įvairia gyvenimiška patirtimi. Režisieriaus uždavinys - surasti tokį kūrinį, kad žmogus atsiskleistų. O dažnai režisieriai moko jį vaidinti taip, kaip pats mato.

Yra daug studijų, kuriose ugdomas jaunimas, jose mokoma sceninės kalbos, vaidybos. Tada atsiranda kitas vaidinančiųjų lygmuo.

Lietuvos mėgėjų teatras turi gilias šaknis, todėl jo vertintojai šiandien nori mėgėjiško teatro kokybės.

Žiūrovus reikia ugdyti

I.Maciulevičienė pastebėjo, jog žiūrovams trūksta kultūros. Tačiau tai - ne tik kretingiškių bėda. Kaip turi jaustis aktorius, jei spektaklio metu močiutės nesuvaldomas vaikas bando užlipti ant scenos.

Pasak jos, teko lankytis festivaliuose užsienyje. Ten, prasidėjus spektakliui, durys užrakinamos ir nė vienas žiūrovas nėra išleidžiamas ar įleidžiamas.

Į vaikiškus spektaklius vaikai atsineša saldainių, traškučių. Taip neturėtų būti. Vaikus nuo mažens reikėtų mokinti ne tik vaidinti, bet ir gerbti vaidinančius scenoje. Apie tai reikėtų kalbėti mokyklose, teatro studijose.

Džiaugėsi kretingiškių priėmimu

Pasak D.Vaigauskaitės, rengiant tokias šventes, vis sunkiau liaudies kultūros centrui rasti miestus, kas norėtų priimti regionines ar finalines šventes, nes tam reikalingos ir lėšos.

- Ačiū kultūros centro direktorei Konstancijai Macienei ir kitiems kretingiškiams, kurie atvykusiems surengė net vakaronę,- sakė vertinimo komisijos pirmininkė.

Vertinimo komisijoje, kuri buvo sudaryta iš šešių žmonių, be minėtų D.Vaigauskaitės ir I.Maciulevičienės, spektaklius vertino ir Panevėžio J.Miltinio teatro aktorius ir pedagogas Vidmantas Fijalkauskas, Lietuvos liaudies kultūros centro Teatro poskyrio vyr. specialistas Ramūnas Abukevičius, Klaipėdos universiteto Menų fakulteto Režisūros katedros docentas Gediminas Šimkus ir Kretingos „Atžalyno“ teatro-studijos vyr. režisierius Algimantas Verbutas.

D.Vaigauskaitės nuomone, gerai, kad dabartinis teatro režisierius Nerijus Gedminas tęsia režisieriaus Egidijaus Radžiaus tradicijas ir sugeba pritraukti jaunimo.

Pašnekovės pasidžiaugė ir broliais pranciškonais, kurie yra tarsi dvasinis ramstis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas