Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Klaipėdos regione pasirodė netikrų pinigų: ar sugebėtumėte juos atskirti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Liepos 6-ąją, visame Kretingos rajone buvo minima Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo diena. Nepabijoję alinančių karščių žmonės būriavosi miestelių ir kaimų aikštėse, sveikino vienas kitą su Valstybingumo švente ir vieningai sugiedojo Lietuvos himną, taip prisidėdami prie akcijos „Tautiška giesmė aplink pasaulį“.

Giedodami himną kretingiškiai iškėlė didžiulę Lietuvos vėliavą.

Dovana Kretingos miestui

Kretingiškiai kaip ir kiekvienais metais susirinko į folkloro kolektyvų šventę „Padainioukem po lėipuom“ šalia Kretingos kultūros centro, prie Vaidilos skulptūros. Nors šventė jau yra tapusi tradicija, tačiau šį kartą ji buvo neįprasta – folkloro kolektyvų koncertu buvo pabaigtas renginių ciklas, skirtas Kretingos Garbės piliečio Aniceto Puškoriaus 100-osioms gimimo metinėms paminėti.

Vienas svarbiausių šiam jubiliejui skirtų renginių buvo tautodailininkų kūrybinė stovykla „Prakalbinkim medį...“. Jos metu buvo sukurti mediniai suolai, kurie papuošė kalvą prieš Aniceto Puškoriaus sukurtą Vaidilos skulptūrą. Viena iš projekto autorių Kultūros centro meno skyriaus vedėja etnokultūros specialistė Diana Brazdeikienė negailėjo gerų žodžių visiems, padėjusiems šį projektą įgyvendinti: suolų autoriui Aniceto Puškoriaus sūnui Raimundui, jo broliams Linui ir Benjaminui bei Kretingos miškų urėdijai, kurie padovanojo ąžuolo medienos.

„Turėjau labai daug darbų ir maniau, jog nespėsiu, bet, matyt, Dievulis padėjo, todėl viską padariau“, - sakė suolų autorius R. Puškorius.

Jo bei sūnaus Anerijaus išskaptuotus suolus iškilmingai atidengė projekto autoriai, Kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Vita Urbonienė ir Kretingos rajono vicemeras Vytautas Ročys, su Valstybės diena pasveikinęs miesto gyventojus. Jis pasidžiaugė, kad lietuvių tauta yra išsaugojusi vieną svarbiausių bruožų – valstybingumą. „Kai 1253 metais karūnavus kunigaikštį Mindaugą buvo įkurta Lietuvos karalystė, ši karalystė buvo vienintelė Baltijos krante. Taip pat ši data glaudžiai siejasi su Kretinga. Nuo Mindaugo karūnavimo praėjo 759 metai, tiek pat metų jau yra minima ir Kretinga“, - sakė V. Ročys.

Koncerte „Padainioukem po lėipuom“ žiūrovus lietuvių liaudies dainomis ir šokiais linksmino folkloro kolektyvai: Senosios Įpilties „Graistupis“, Vydmantų „Žemčiūga“, Gargždų „Cyrulelis“, Kretingalės „Žiogupis“ bei šventės šeimininkai - Kretingos „Gervelė“. Kolektyvai neliko abejingi Aniceto Puškoriaus minimam jubiliejui, todėl atliko keletą jo įdainuotų dainų.

Žiūrovai pritarė atlikėjams, o drąsiausieji, nepaisydami karščio, pakilo šokti kartu su kolektyvais. Valstybingumo dienos minėjimą daugiau negu šimtas kretingiškių baigė sugiedoję Lietuvos valstybinį himną.

Mindauginės netilo iki ryto

Kūlupėnų žmonės Valstybingumo dieną minėjo šventėje „Sugrįžau aš į gimtinę“. Susirinko daugiau negu pusšimtis žiūrovų, jie galėjo save išbandyti dieną vykusiose sporto varžybose, o vakare - pasilinksminti nuotaikingame koncerte. Scenoje pasirodė Salantų kultūros centro vokalinis ansamblis, Kartenos šokių grupė, Kūlupėnų liaudiškos muzikos kapela ir Senosios Įpilties folk-šok ansamblis „Kėtep“. Po kolektyvų į sceną užlipo Irūna Puzaraitė su savo draugais „Studentais“, po jų koncerto jaunimas šoko diskotekoje.

Šventės metu Kūlupėnų klebonas Mindaugas Nausėda tradiciškai palydėjo abiturientus į gyvenimo kelią ir palinkėjo jiems sėkmės moksluose bei darbuose. Nebuvo pamiršti ir visi susirinkę Mindaugai - jie buvo pasveikinti vardo dienos proga ir apdovanoti ąžuolo vainikais.

Atėjus laikui giedoti valstybinį himną, visa šventė buvo trumpam sustabdyta. Scenoje degė Lietuvos vėliavos spalvų žvakės, papuoštos ąžuolo vainikais. Žiūrovai vieningai atsistoję giedojo kartu su visame pasaulyje esančiais lietuviais.

Vydmantiškiai ne tik giedojo himną su iš Kretingoje vykusios šventės sugrįžusiu folkloro ansambliu „Žemčiūga“, bet ir pievoje dainavo patriotines dainas.

Kartenoje Valstybingumo diena buvo minima sekmadienį. Diena prasidėjo šv. Mišiomis, po jų visi buvo pakviesti į koncertą. Scenoje pasirodė Kalniškių ir Kartenos meniniai kolektyvai bei Kretingos neįgaliųjų draugijos Kartenos vokalinis ansamblis. Darbėnuose minint Valstybingumo dieną buvo padėtos gėlės prie Nepriklausomybės paminklo ir vieningai sugiedotas himnas.

Lazdininkų jaunimas paminėjo Valstybingumo dieną, prie laužo giedodamas himną ir žaisdamas įvairius žaidimus.

Grūšlaukėje karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos proga buvo surengtos šaškių varžybos, kuriose buvo išsiaiškinti geriausi strategai – jie apdovanoti garbės raštais ir prizais. Sugiedoję himną Grūšlaukės gyventojai linksminosi diskotekoje.

Raguviškiuose Valstybingumo dienos minėjimas buvo pradėtas iškilminga Žalgirio seniūnijos sodybų apdovanojimų ceremonija. Po to sekė „Gyvųjų paveikslų“ galerijos atidarymas, kurį vedė du linksmi personažai – dailininkė Fiona ir dizaineris Volodia. Buvo pristatyti Baublių, Budrių, Jokūbavo ir Raguviškių paveikslai, kuriuos sudarė meno kolektyvų pasirodymai.

Pažiūrėti vykusių renginių susirinko labai daug žmonių - kai kurie net nerado salėje vietos atsisėsti. Sugiedojus himną žiūrovus linksmino Vitalija Katunskytė, o koncertui pasibaigus visi buvo kviečiami į vakaronę. Joje gerą nuotaiką ir šokius iki paryčių garantavo estradinės muzikos duetas Darius su sesute Jolanta. Taip pat Raguviškiuose buvo atidarytos net dvi parodos – aplinkinių bendruomenių fotografijų ir tautodailininkės Laimutės Kasparavičienės darbų. Šią, daug žmonių sutraukusią, šventę sugalvojo ir režisavo Raguviškių skyriaus vedėja Ingrida Herulcaitė-Ašmontienė.

Kurmaičių ir Kalniškių gyventojai taip pat prisidėjo prie akcijos „Tautiška giesmė aplink pasaulį“ ir vieningai sugiedojo Lietuvos valstybinį himną.

Laiviuose jau tapo tradicija liepos 6-ąją surengti Vasaros šventę, skirtą karaliaus Mindaugo karūnavimo dienai pažymėti. „Tai – tarsi savotiški atlaidai, kai susirenka ne tik mūsų, bet ir aplinkinių kaimų žmonės kartu pabūti, pabendrauti, pasilinksminti“, - kalbėjo Salantų kultūros centro Laivių skyriaus vedėja Stasė Butkevičienė.

Tradiciškai su švente visus pasveikino Laivių kaimo bendruomenės „Laiviai“ pirmininkė Irena Šetkienė, pasidžiaugusi nuveiktais darbais, supažindinusi, ką dar reikės nuveikti. Laiviškiai, su kuriais kartu šventė ir juodupėniškiai, prisiminė svarbiausius kaimo įvykius, pagerbė ilgaamžius ir gimusiuosius šiais metais. Padėkota geradariams, kurie paremia bendruomenę ir finansiškai, ir savo darbu. Šventės aplinka buvo papuošta edukaciniame užsiėmime „Pats išmok ir kitam padovanok“ padarytais rankų darbo dirbiniais. Visiems kartu sugiedojus Tautišką giesmę, prasidėjo šventinis koncertas, kuriame pasirodė Laivių skyriaus meno mėgėjų kolektyvai (vadovės Jurgita Palubinskaitė ir Stasė Butkevičienė), Žvainių bendruomenės namų vokalinis ansamblis „Imbarietės“ (vad. Aušra Dvarionienė), visus pradžiugino jaunoji dainininkė Gabriella. Laiviškius savo apsilankymu pagerbė Salantų senovinių automobilių klubo atstovai. Šventė baigėsi linksma gegužine, vakaro ramybę saugojant atsakingiesiems policijos pareigūnams.

Gintė BULYTĖ

Vilniaus universiteto studentė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas