Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar tikslinga buvo vėl riboti automobilių stovėjimo laiką Rotušės aikštėje Kretingoje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Petrinės – šventė visai bendruomenei

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Kaimo bendruomenėse
  • 2012-07-03

Savaitgalį Darbėnai gaudė nuo bažnyčios varpų ir šventės aidų: darbėniškiai bei miestelio svečiai septintąjį kartą paminėjo Petro ir Povilo atlaidus.

„Petrinės darbėniškiams – didžiausia metų šventė, svarbi ir tikintiesiems, ir tradicijų puoselėtojams bei linksmybių mėgėjams. Savo šventės neįsivaizduojame be bažnytinių apeigų, iškilmingos procesijos ir maršo, gero koncerto, amatų mugės. Petrinės yra svarbios ne tik puoselėjant senas tradicijas. Šventė reikalinga ir puoselėjant bendruomeniškumą, telkiant ir vienijant bendruomenę. Nuo seno lietuviams šventės būdavo proga susitikti, pabendrauti, pasilinksminti, o gal ir reikalus aptarti. Bendruomeniškumo principai nesikeičia iki šiol – ir dabar džiugu žiūrėti, kaip skirtingų kartų miestelio gyventojai ir svečiai kartu linksminasi, bendrauja“, - kalbėjo šventės organizatorius Kretingos kultūros centro Darbėnų skyriaus vedėjas Artūras Juška.

Darbėnų seniūnas Edvardas Stalmokas (viduryje) atidarė tradicinę Petrinių šventę.
Šiemet renginio organizatoriai stengėsi, kad mugėje didžioji dalis prekiautojų pirkėjams siūlytų ne atvežtines, o rankų darbų prekes.

„Ieškojome vietinių amatininkų, taip pat ir atvykėlių, kad šventės dalyviai galėtų pasigrožėti bei įsigyti tautodailės darbų, susipažinti su senaisiais amatais“, - sakė A.Juška.

Šurmuliuojant mugei Darbėnuose įvyko ir tradicinė iškiliausių miestelio žmonių pagerbimo ceremonija: Kretingos rajono meras Juozas Mažeika ir Darbėnų seniūnas Edvardas Stalmokas pasveikino nusipelniusius gyventojus, gražiausių sodybų savininkus bei šventėje buvusius Petrus, Petres, Povilus, Paulius.

Garbės raštus J.Mažeika įteikė Darbėnų pašto viršininkei Dainorai Vaičiulienei, aktyviam bendruomenės nariui Petrui Vosyliui ir policijos pareigūnui Antanui Stonkui.

Darbėniškiai šiemet atgaivino ir gražiausių sodybų konkursą. Jo globėja darbėniškė tarybos narė Jūratė Laučiūtė pasakojo, kad ne be reikalo konkursas pavadintas „Kur rausta žemčiūgai“. Konkursas šiemet skirtas šių eilių autoriui – rašytojui Maironiui.

„Rinkdami sodybas ypač kreipėme dėmesį į tradicijas – ar sode auga lietuviškos gėlės, ar sodyba neperkrauta atvežtiniais augalais, papuošimais. Atsižvelgėme į tai, ar sodybos puošiamos lietuviškais akcentais – natūraliu akmeniu, medžiu“, - kalbėjo J.Laučiūtė.

Petrinių varduvininkų susirinko daugiau negu dvi dešimtys.
Gražiausiomis išrinktos Editos ir Arūno Račkų, Onutės ir Algimanto Narmontų, Marytės Vainorienės ir Aurelijaus Bagdono sodybos.

Seniūnija taip pat paskyrė prizus įspūdingiausioms miestelio sodyboms. Garbės raštus E.Stalmokas įteikė Janinai Širvinskienei, Irenai ir Petrui Giniočiams, Ritai ir Steponui Jokšams.

Didžiausio dėmesio sulaukė šventės „kaltininkai“ – Petrai, Povilai, Pauliai. Daugiau negu 20 varduvininkų renginio organizatoriai apdovanojo ąžuolo vainikais.

Darbėniškiams ir miestelio svečiams koncertavo dainininkės Vitalija Katunskytė, Tikroji Išdykėlė, liaudiškos muzikos kapelos, Darbėnų saviveiklininkai, Kretingos meno mokyklos atlikėjai. Šventę vainikavo fejerverkai.

„Darbėnuose viešiu pirmą kartą. Kaip atlikėjai, man svarbūs yra visi koncertai, negalėčiau išskirti nė vieno miesto gerbėjų. Tačiau galiu pasidžiaugti darbėniškių gera nuotaika, vieningumu ir gebėjimu švęsti, rengti organizuotas šventes“, - prieš koncertą sakė V.Katunskytė.

Kuo jums svarbi Darbėnų Petrinių šventė?

Jūratė Laučiūtė:

- Šventė parodo, kad Darbėnų bendruomenė – stipri. Bendruomenę stiprina ir darbas, ir kartu rengiamos, švenčiamos šventės. Bendruomeniškumą augina viskas, kas yra daroma su gera intencija. Man, kaip darbėniškei, Petrinių šventėje labiausiai patinka gera žmonių nuotaika. Taip jau yra Darbėnuose – darbėniškiai dirba iš peties, o linksminasi – iš širdies.

Kazimieras Anužis:

- Petrinės Darbėnuose visada smagios. Visų pirma šventė žavi tradicijomis – tai, kaip pagerbiami varduvininkai, kokios vyksta ceremonijos. Kiekviena šventė bendruomenę veikia teigiamai. Juk tai yra proga kitus pamatyti, save parodyti, pabendrauti, seniai matytus kaimynus ar gimines sutikti.

Simona ir Birutė Daukšaitės:

- Atlaidai, koncertai, mugės – nedažnai tokios šventės būna, todėl smagu apsilankyti, pasilinksminti. Petrinės svarbios tuo, kad susirenka daug žmonių – visi darbėniškiai gali pabūti kartu. Juk žmonės dabar skuba, neturi laiko vieni kitiems – bent per šventę pabendrauja.

Laura Piešinaitė ir Edvardas Želvys:

- Petrinės yra šventė įvairioms kartoms – linksma būna ir jaunimui, ir vyresnės kartos darbėniškiams. Tai yra proga išeiti iš namų, apsilankyti renginiuose, koncertuose. Juk ne taip dažnai į vieną vietą gali sueiti visas miestelis.

Kalbino Diana JOMANTAITĖ Fotografavo Darius ŠYPALIS


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas