Pajūrio naujienos
Help
2022 Rugpjūtis
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

Raudonas tradicines keičia naujų spalvų tulpės

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2006-03-07
Kretingiškė gėlininkė Aldona Šumylienė sakė visą gyvenimą buvusi tarp gėlių: “Visada labai mylėjau savo darbą ir gėles, o tulpes žydinu per 20 metų. Šiemet dėl užsitęsusios žiemos, kuri paslėpė saulę, tulpės šiek tiek kaprizinosi ir laiku nepražydo”, - teigė ji.

Kretingiškė Aldona Šumylienė kiekvieną pavasarį, prieš kovo 8-ąją visada pražydina tulpių. Šias pavasariu alsuojančias gėles gėlininkė žydina savo bute. “Vis žadu mesti šį užsiėmimą, tačiau kiekvieną pavasarį apsigalvoju. Turiu užsiėmimą – čia gėles laistai, čia skini. Darbo yra, bet jis manęs nevargina. Juolab, kad sunkiuosius darbus nudirbti padeda anūkas Danielius”, - sako Aldona Šumylienė, tulpes žydinanti per 20 metų.

Gėles mylinti moteris prisimena, kad anksčiau prieš Kovo 8-ąją tulpių augintojai žydindavo tik raudonas tulpes. Dabar gi jas keičia naujų spalvų - rožinės, bordinės, geltonos, baltos. “Manau, kad tai susiję su laikmečiu. Anksčiau buvo sunku įsigyti ir įsiveisti įvairesnių, pražydinimui tinkančių tulpių veislių, todėl ir vyravo raudonos tulpės. Dabar įsigyti įdomesnių veislių nebėra problema, o ir patiems gėlininkams norisi įvairesnių spalvų, bent kiek susijusių su tautiškumu”, - savo nuomonę išsakė A.Šumylienė.

Jos namų “darželyje” žydi jau daugelio pamėgtos “Linksmosios našlės”, geltonos spalvos, karpytais pakraščiais “Elegancija”, bordo ir geltonos spalvos derme patrauklios “Aby Hassan” veislės tulpės, kiek vėliau dar pražys “Len Won der Mark” – raudonos tulpės su geltonais pakraščiais. Pastarosios itin mėgsta drėgmę, o ruduo buvęs sausas, tad ir pražysti tulpės suvėlavo. “Gaila, kad neturiu parodyti nė vieno šios tulpės žiedo”, - sakė A.Šumylienė.

Mieliausia gėlininkei – “Elegancijos” veislės tulpės. Jos – nelepios, užaugina daug “vaikų”, pražysta vienu laiku, o ir pelės, mėgstančios atsargas susikrauti iš “skanių” joms tulpių svogūnėlių, nelabai puola “Eleganciją”.

Nelepi ir “Linksmoji našlė”. Šios veislės tulpės pražysta per gerokai trumpesnį laiką – joms pražysti užtenka 12 savaičių, o yra tulpių, kurioms reikia ir 14-16 savaičių. “Linksmoji našlė” taip pat gerai veisiasi, ją galima pražydinti ir Naujiesiems metams. “Tik šiemet “našlės” kaprizinosi. Tulpėms pražydinti aš nenaudoju jokių papildomų šviesos ar šilumos šaltinių – tai neapsimokėtų. Šiemet – šalta ir niūri žiema, tad prastas oras labai paveikė tulpes: kitos taip ir nepražydo Kovo 8-ajai”, - apie šių metų bėdas pasakojo A.Šumylienė.

Tulpių žydinimo gėlininkė nevadina verslu – bute tiek tulpių nepražydinsi, kad galėtum iš to pragyventi. Gėlių ji įteikia, lankydama artimuosius, šiek tiek – ir parduoda. “Jaučiu malonumą, bendraudama su žmonėmis. Noriu būti tarp jų, noriu kalbėtis, jų klausytis. Tiesiog visada laukiu pavasario, kad su gėlėmis galėčiau į turgų nuvažiuoti”, - atviravo moteris. Ypač ji pasidžiaugė bendryste su savo bendraminte, gėlių salono “Žaluma” savininke Jovita Petrauskiene: “Jovita – labai nuoširdi, visada pasidalina naujovėmis, naujomis idėjomis”.

Tai, kad Lietuvoje iš esmės sunyko tulpių verslas, kalti ne gėlininkai, - tiesiog, anot A.Šumylienės, Moters diena neturi tokios reklamos, kaip, pavyzdžiui, Valentino diena. “Gal gėlininkai persiorientuos ir pradės tulpes žydinti Valentino dienai?” – svarstė gėlininkė. Antra, labai yra pabrangusi šiluma, tad tie, kurie tulpes augindavo šildomuose šiltnamiuose, patirtų nuostolius: tulpė nėra brangi gėlė – prieš Kovo 8-ąją pernai gėlininkai tulpes pardavė net ir po litą. Kiek šiemet Kovo 8-ąją kainuos tulpės žiedas, A.Šumylienė nedrįso prognozuoti: gėlių kaina priklausys nuo to, kiek jų bus išauginta ir pateikta rinkai.

Kovo 8-ajai A.Šumylienė pražydina ir narcizų. Tai – nereiklios, patogios pražydinti gėlės, joms nereikia daug saulės, tačiau narcizus puola puvinys, kuris gali sunaikinti visą narcizų svogūnėlių derlių. Narcizų A.Šumylienė turi pačių įvairiausių veislių, kurios, pražydusios anksti pavasarį, džiugina akį ir širdį.

“Šį pavasarį nebepražydinau hiacintų, didžiažiedžių krokų.

Svogūnėlius pavasariniams žiedams gėlininkė užsiaugina pati. Jeigu pirktų, reiktų imti didelį kiekį, o tai – gana brangu. Anot A.Šumylienės, naujų gėlių veislių verta pasidairyti Latvijoje: latviai labai gerbia savo gėles, jie nesunaikino savo gėlininkystės, kaip lietuviai. Iš jų yra ko pasimokyti, o jeigu Latvijos gėlininkas pasakė, kad parduoda vieną ar kitą veislę, jo žodis – tvirtas ir jis niekada neapgaus pirkėjo.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas