Pajūrio naujienos
Help
2023 Gruodis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar atvykstantieji dirbti iš Baltarusijos kelia pavojų Lietuvos saugumui?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Apklausa

„Pajūrio naujienų“ skaitytojai kviečiami išrinkti 2023-ųjų Metų žmogų!

Saulius Paulius BYTAUTAS
Auksė ANTULIENĖ
Romaldas SAKALAUSKAS
Lukas KUBILIUS
Simona MONTVYDAITĖ-KAYA
Virginijus BRAZAUSKAS
Dovydas BAJORAS
Tadas ROMEIKA
Janė LEŠČIAUSKIENĖ
Daiva DUDĖNIENĖ
Gražina KATKUVIENĖ
Gintaras ŽIOBAKAS
Komentarų topas

Kirai

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Gamta
  • 2006-10-27
Kirai – balti ir stambūs paukščiai – lankosi ten, kur gauna maisto. Į miestus juos vilioja gendančio maisto kvapas.

Balti ir stambūs paukščiai surado Kretingą. Tupia jie ant buvusio restorano stogo, ramiai snūduriuoja ant Akmenos upės užtvankos. Didelio triukšmo šie paukščiai nekelia, tačiau žmonės vis tiek pyksta ant jų – paukščiai dergia gatvę, kenčia namų langai ir automobilių stogai. “Kažkodėl šių paukščių daugėja, - stebisi Kretingos miesto Birutės gatvės gyventojai. – Kai esama jų didesnio sambūrio, geriau pro paukščius neiti, nes “klius”.

Žmonės pastebėjo, jog baltieji paukščiai vakarais, nutūpę ant restorano stogo, niekur nebeskrenda. Galvokime taip – jie jau prilesę, ir galimybė nebesirūpinti skrandžio turiniu jiems žada ramią naktį. Ramią naktį mieste, į kurį baltieji paukščiai ant savo stiprių sparnų atnešė ne tik Alfredo Hičkoko filmo “Paukščiai” nuotaiką, bet ir rūpestį, ką gi šie paukščiai veikia mūsų mieste.

A.Hičkoko filmo ir šių dienų Kretingos miesto herojai – kirai. Vandens paukščiai, oriniai vandens žvalgai. Puikiai skraido ir puikiai plaukia. Pamatę žuvį, ją nagais išgriebia iš vandens, tačiau nenardo, pavyzdžiui, kaip kormoranai. Kirų gausu virš Baltijos jūros, kur yra įvairių žuvų, smulkių plaukiojančių gyvūnėlių.

Kirai – stambūs balti paukščiai, trumpomis, lyg skersai nupjautomis uodegomis. Pasaulyje esama per 200 rūšių kirų, Lietuvoje jų suskaičiuota apie 50. Lietuvoje galima pamatyti kirą kvatoklį, juodagalvį, mažąjį, rudagalvį, paprastąjį, silkinį, sidabrinį, geltonkojį, mažąjį ir didįjį poliarinius, balnotąjį kirus. Geriausiai juos atskiria paukščių stebėtojai, ornitologai, o mums, miestiečiams, belieka manyti, jog mus lanko patys drąsiausi – rudagalviai kirai. Šie net duoną iš rankų paimtų – tik pasiūlyk.

Kirai veisiasi kolonijomis. Lizdą gali sukrauti ir ant žemės, ir ant uolų, ir ant plūduriuojančių augalų. Lizdan deda 2-3 margus kiaušinius, peri 2-4 savaites. Kirų jaunikliai bėgioja ir plaukioja jau po poros dienų. Skraidyti gi pradeda po 2-3 savaičių, stambesnių rūšių – po 4-6.

Minta kirai smulkia žuvimi, vabzdžiais, bestuburiais, stambesnių rūšių kirai – graužikais, paukščių kiaušiniais, dvėseliena, uogomis.

Į miestą kirus atvilioja gendančio maisto kvapas. Kur jo randa? Ogi konteineriuose ir šalia jų. Oriniai žvalgai labai gerai mato, tad paslėpti nuo jų šiukšles – beveik neįmanoma.

Todėl ir sklando kirai ne tik virš Baltijos jūros, bet ir virš miestų, virš sąvartynų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas