Pajūrio naujienos
Help
2023 Gruodis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar atvykstantieji dirbti iš Baltarusijos kelia pavojų Lietuvos saugumui?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Apklausa

„Pajūrio naujienų“ skaitytojai kviečiami išrinkti 2023-ųjų Metų žmogų!

Saulius Paulius BYTAUTAS
Auksė ANTULIENĖ
Romaldas SAKALAUSKAS
Lukas KUBILIUS
Simona MONTVYDAITĖ-KAYA
Virginijus BRAZAUSKAS
Dovydas BAJORAS
Tadas ROMEIKA
Janė LEŠČIAUSKIENĖ
Daiva DUDĖNIENĖ
Gražina KATKUVIENĖ
Gintaras ŽIOBAKAS
Komentarų topas

Naujos kapinės projektuojamos, senose nebėra vietos

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2006-10-27
Didžiosiose Kretingos miesto kapinėse kasmet palaidojama per 200 žmonių. Kapinių pakrašty vietos liko panašiam kapų skaičiui.

Prie kelio į Darbėnus prigludusiose Kretingos miesto kapinėse naujų vietų laidojimui bėra likę ne daugiau kaip vieneriems metams. Miesto centre esančiose senosiose kapinėse laisvos žemės išvis nebėra, o naujos kapinės Petrikaičių kaime bus atidarytos negreit, dar nepatvirtintas šių kapinių detalusis planas.

Baigiamos užlaidoti didžiosios miesto kapinės buvo atidarytos 1967 metais, apie aštuoniasdešimtuosius jos buvo išplėstos iki dabartinių ribų.

Kapines rajono Savivaldybės teritorijoje administruoja seniūnijos. Kretingos miesto seniūno Stanislovo Juknevičiaus tvirtinimu, Vilniaus gatvėje veikiančiose senosiose kapinėse laisvų vietų nelikę. Čia mirusįjį galima palaidoti tik jau turint šeimos kapą. Apie tai, kad senosiose miesto kapinėse, kaip, beje, ir didžiosiose, yra užimtų tuščių, be palaidojimų sklypų, seniūnas kalbėjo nenoriai. Dalis tų sklypų yra neprižiūrimi, vasarą juose klesti piktžolės. “Kapų prižiūrėtoją esame įpareigoję registruoti neprižiūrimus kapus, kad galėtume juos laikyti neužimtais”,- aiškino seniūnas. Tačiau kiek tokių kapų yra užregistruota, neatsakė. Lietuvoje kapų žemė kol kas oficialiai neparduodama, skiriama ne gyviesiems turėti, o mirusiems palaidoti. Tad kaip gi žmonės tuos sklypelius apsitveria? S.Juknevičius buvo linkęs nutylėti: “Tai toks subtilus reikalas. Nepradėsi iš žmonių tos žemės atiminėti”.

Pagal sutartį su seniūnija kapines prižiūrinčios įmonės “Kretingos komunalininkas” direktorius Konstantinas Skierus prasitarė, jog baigiantis žemei prie Darbėnų kelio esančiose kapinėse, padaugėjo norinčiųjų užsiimti vietą pasilaidojimui. Žmonės dar gyvi skuba sutvarkyti savo pomirtinius žemiškus reikalus, nes bijo būti palaidoti nejaukioje nežinomoje vietoje, nepatogioje lankyti ir prižiūrėti artimiesiems. Įvairūs būgštavimai dažniausiai kyla dėl nežinojimo.

Jau parengtas būsimų kapinių Petrikaičių kaime, Jokūbavo link, detalusis planas. Pasak Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Valerijono Černeckio, rajono Savivaldybės Taryba planą turėtų patvirtinti šių metų gruodį arba kitų metų sausio mėnesį. Patvirtinus detalųjį planą, reikės parengti žemėtvarkos bei techninį projektus, nupirkti žemę, parinkti rangovą kapinėms įrengti: nutiesti privažiavimo kelią, takus, pakloti vandentiekį, aptverti. Statybų patirtį turinčio K.Skieraus įsitikinimu, netgi jeigu viskas klostysis itin sklandžiai, kapinės bus įrengtos ne greičiau kaip 2008 metų pabaigoje.

Įvyko Petrikaičių kapinių detaliojo plano viešas (dalyvaujant visuomenei) svarstymas, kuris mažai ką tesudomino, nors, anot V.Černeckio, apie tai buvo skelbta spaudoje, internete. Ar kretingiškiams nerūpi naujos kapinės, gatvėje klausėme žmonių. “Ar visi supranta tuos jų biurokratinius pranešimus. Galėjo tą kapinių planą paskelbti laikraštyje, juk ne kokia parduotuvė, o amžino poilsio vieta šimtams žmonių bus”,- dėl nepakankamo kapinių detaliojo plano viešinimo valdžiai priekaištavo kretingiškiai.

Iki būsimų Petrikaičių kapinių nuo Kretingos yra apie 6 km kelio. Kapinės užims 21 ha ir bus triskart didesnės už dabartines, prie Darbėnų kelio (6,5 ha). Teritorija tinkama kapinėms - kalva, smėlio gruntas.

Užtektinai kapinių žemės Kretingos mieste turi evangelikai liuteronai ir stačiatikiai. Būta svarstymų evangelikų liuteronų ir stačiatikių kapinėse, esančiose Igno Jablonskio gatvėje, trūkstant vietos kitose miesto kapinėse, leisti laidoti čia ir visus mirusiuosius. Tačiau šios minties atsisakyta ne dėl religinių prieštaravimų, o sanitariniais sumetimais. Kapinės yra mieste, aplink - gyvenamieji namai su šachtiniais šuliniais. Intensyvus laidojimas kapinėse keltų pavojų aplinkinių gyventojų sveikatai. Steigiant naujas kapines, apie jų teritoriją nustatoma 300 metrų sanitarinė zona.

Iki Naujųjų metų rajono Savivaldybės Taryba turėtų patvirtinti dar dvejų naujų kapinių detaliuosius planus: Darbėnų, kurioms numatyti 2 ha Baltkalnio miške, Šukės link, ir Vydmantų - šioms parinktas sklypas ties “Akmenos” įmone, kitoje kelio pusėje. Žemę Vydmantų kapinėms - 3 ha - rajono Savivaldybė turės pirkti iš privataus asmens. Trūkstamus (kita žemė yra valstybės) 3 ha iš privatininko pirks ir Petrikaičių kapinėms. “Ačiū Antanui Baranauskui, kad geranoriškai Darbėnų kapinėms atseikėjo gabalą Baltkalnio miško”,- dėkojo V.Černeckis. Bus padidintos 20 arų Budrių kaimo kapinės. Taryba šių kapinių išplėtimo detalųjį planą turėtų patvirtinti lapkričio mėnesį.

Miršta daugiau negu gimsta

Kretingos rajono savivaldybėje 2005 metais gimė 453 žmonės, mirė - 600. Per šių metų 10 mėnesių gimė 348, mirė 441. Per penkiolika Nepriklausomybės metų tik vieninteliais 2000-aisiais vos keliais žmonėmis gimė daugiau negu mirė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas